Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: θεμης στις 19/04/2012 12:35 πμ.

ας μενουμε μακρια απο ξενα χςραφια ...ειδικα αν ειναι σε εγγυηση ακομα αυτα....κ ας ειναι κατι απλο οπςσ το σφυξιμο που λεμε.....με δαυτους που εχουμε μπλεξει μπρει να σπασει ο καθρεπτης κ να μας πουνε πως καποιος εβαλε χερι στις βιδες του μοτερ.....

μακριααααααααααα.............

απλα τους κυνηγαμε κ μας τα φτιαχνουνε θελουνε δεν θελουνε...τα ζεστα λεφτακια μας τους ακουμπαμε.....

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: epistimon στις 19/04/2012 4:15 πμ.

αν δεν ενδιαφερθεις εσυ πραγματικα για τη μηχανη σου μην περιμενεις κανεις να το κανει.τσαμπα η ταλαιπορια σου θα ειναι να ξανα πας στο μαστορα για 1 λεπτο δουλεια και η απαντηση θα ειναι ενταξει ετυχε τι να κανουμε τωρα

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/04/2012 8:31 πμ.

memis"
PTiger800"Έστω και χωρίς ταξίδι, σου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα;"


Από Αύριο που το ξαναβγάζω σε κυκλοφορία θα σου πω, γιατι εδω και 10 μέρες έχουμε κάθε μερα βροχές στην περιοχή μου..."


Δηλαδή με βροχές δεν κανει να κυκλοφορούν τα μηχανάκια;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/04/2012 8:33 πμ.

Ichig"
memis"

Σχετικά με το post του φίλου Ichigo, πιστεύω οτι είναι λίγο υπερβολικός..!!! Αν για μια σίσφιξη βιδών κρίνεται ολόκληρη κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσυκλετών, τότε τι να πούμε για άλλες με πραγματικά προβλήματα...!!!

Προσωπικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ όυτε μια στιγμή από την αγορά της και ας χρειαστεί και 5 σφιξίματα παραπάνω... Ο Τίγρης δεν παίζεται...!!! "


Ναι να ταν μόνο αυτά τα failures στην ιστορία της Triumph τα τελευταία χρόνια!! Εγώ βλέπω ότι τα μηχανάκια της κοστίζουν σεβαστά ποσά και θα περίμενα και μια άλλη ποιότητα κατασκευής! Αν έσκαγα τα 11000 + τα έξτρα που απαιτεί για την Tiger series και ξεκινούσε μαραθώνιος στα συνεργεία για αλλαγές χαρτογραφίσεων, λάθος ρυθμίσεις πεταλούδων, κλασμένες μπαταρίες ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΧΕΡΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TA REGULAR SERVICE PROCEDURES κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος θα αισθανόμουν το λιγότερο μ@κ@κ@ς!!
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία! "


Τραβα καμια βόλτα με το στέισον βαγκον που έχεις ρε φίλε κι ασε μας εμας να παιδευομαστε (βασικα αυτοι με τα 800αρια παιδεύονται )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: petros1479 στις 19/04/2012 11:20 πμ.

[quote="Cpt. Haddock":3sw20x20]
Ichig"
memis"

Σχετικά με το post του φίλου Ichigo, πιστεύω οτι είναι λίγο υπερβολικός..!!! Αν για μια σίσφιξη βιδών κρίνεται ολόκληρη κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσυκλετών, τότε τι να πούμε για άλλες με πραγματικά προβλήματα...!!!

Προσωπικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ όυτε μια στιγμή από την αγορά της και ας χρειαστεί και 5 σφιξίματα παραπάνω... Ο Τίγρης δεν παίζεται...!!! "


Ναι να ταν μόνο αυτά τα failures στην ιστορία της Triumph τα τελευταία χρόνια!! Εγώ βλέπω ότι τα μηχανάκια της κοστίζουν σεβαστά ποσά και θα περίμενα και μια άλλη ποιότητα κατασκευής! Αν έσκαγα τα 11000 + τα έξτρα που απαιτεί για την Tiger series και ξεκινούσε μαραθώνιος στα συνεργεία για αλλαγές χαρτογραφίσεων, λάθος ρυθμίσεις πεταλούδων, κλασμένες μπαταρίες ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΧΕΡΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TA REGULAR SERVICE PROCEDURES κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος θα αισθανόμουν το λιγότερο μ@κ@κ@ς!!
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία! "
Τραβα καμια βόλτα με το στέισον βαγκον που έχεις ρε φίλε κι ασε μας εμας να παιδευομαστε (βασικα αυτοι με τα 800αρια παιδεύονται )[/quote:3sw20x20]

Τι να κανουμε ρε παιδια πηραμε και εμεις μια παλιομηχανη για να παιδευομαστε! Βασικα δεν το ψαξαμε ουτε τεστ ραιντ καναμε, ουτε ρωτησαμε κανεναν, ουτε τιποτα, ειδαμε μια μηχανη ανεβηκαμε απανου και εφυγαμε μαλιστα στη αρχη νομιζα οτι ειναι παπια και τσι πεταγα καρφωτες τσι ταχυτητες, ουτε και εχουμε ξανακαβαλησει ποτε μηχανη στη ζωη μας! με κατι γιαμαχα μειτ τι βγαζαμε και με κατι μπι εμ εξ!!!!!! οποτε το πηρα αλλα ουλα και ουλα παρα που το πηρα τωρα εχω παραπονα και βγαζουν και οι φλατζες ενα υγρο, και τα μπατζακια μου εχουν πιασει φωτια, και κατι για κατι χαρτες επρεπε να του αλλαξω, και απ ντειτ να του κανω και τα σταντ πεφτανε στο δρομο, και αργο σαν τρικυκλο ειναι, και ιδιο με μπεεεεε μβε ειναι και τιγρης δεν ειναι γιατι αν ηταν θα επρεπε να ειναι 1050 και εγω να μη φοραω κρανος και να αναβω και τσιγαρο και γενικα απο οτι σκεφτομαι θα το πεταξω και θα παρω ποδηλατο παλι...
HIGHWAY TO HELL.

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Ichigo στις 19/04/2012 1:50 μμ.

[quote="Cpt. Haddock":1fyrt0pl]
Ichig"
memis"

Σχετικά με το post του φίλου Ichigo, πιστεύω οτι είναι λίγο υπερβολικός..!!! Αν για μια σίσφιξη βιδών κρίνεται ολόκληρη κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσυκλετών, τότε τι να πούμε για άλλες με πραγματικά προβλήματα...!!!

Προσωπικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ όυτε μια στιγμή από την αγορά της και ας χρειαστεί και 5 σφιξίματα παραπάνω... Ο Τίγρης δεν παίζεται...!!! "


Ναι να ταν μόνο αυτά τα failures στην ιστορία της Triumph τα τελευταία χρόνια!! Εγώ βλέπω ότι τα μηχανάκια της κοστίζουν σεβαστά ποσά και θα περίμενα και μια άλλη ποιότητα κατασκευής! Αν έσκαγα τα 11000 + τα έξτρα που απαιτεί για την Tiger series και ξεκινούσε μαραθώνιος στα συνεργεία για αλλαγές χαρτογραφίσεων, λάθος ρυθμίσεις πεταλούδων, κλασμένες μπαταρίες ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΧΕΡΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TA REGULAR SERVICE PROCEDURES κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος θα αισθανόμουν το λιγότερο μ@κ@κ@ς!!
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία! "


Τραβα καμια βόλτα με το στέισον βαγκον που έχεις ρε φίλε κι ασε μας εμας να παιδευομαστε (βασικα αυτοι με τα 800αρια παιδεύονται )[/quote:1fyrt0pl]

Έχουμε Muscle moto και γουστάρουμε ροπάκλα φίλος!!

"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Native στις 19/04/2012 4:05 μμ.

Εκεί που δείχνεις τι είναι? Το κόμπλερ της μίζας? Ισως με λιγο πάτημα στις βιδες του καπακιού να στρώσει. Οσο για το φίλτρο τσέκαρε το σφίξιμο ή υπάρχει και μια περίπτωση να ξεχάσανε στο service διπλή τσιμουχά απο το παλιό φίλτρο και να χάνει απο κει. Συμβαίνει πολυ συχνά.

Edit: Δεν είμαι σίγουρος αν έχει φλάτζες ο κινητήρας(και δεν μιλάω για καύσης και βάσης), πολλά καινουργια μοτέρ στα καπάκια τους έχουν μόνο κόλλα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 19/04/2012 4:43 μμ.

PTiger800"Έστω και χωρίς ταξίδι, σου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα;."


Μεχρι στιγμής όχι - το έχω υπο στενή παρακολούθηση....

epistimon"γιατι δεν δοκιμαζεις να σφυξεις μονος σου τις βιδες?δεν ειναι τοσο δυσκολο ουτε χρειαζεται να εισαι μαστορας.απλα ενα σφυξιμο ειναι."


Αν δεν κάνω λάθος - διορθώστε με - το σφιξιμο των βιδών μηχανής, καπάκι, κλπ θέλει συγκεκριμένο εργαλείο που μετράει ροπή και δύναμη ώστε να μην προκληθεί ζημια... Τουλάχιστον έτσι πρέπει και έτσι κάνουν συνάδελφοι στο εξωτερικό - εδω Ελλάδα δεν ξέρω αν το τηρούν...!!!!

Cpt. Haddock"Δηλαδή με βροχές δεν κανει να κυκλοφορούν τα μηχανάκια."


Όταν το πήρα φίλε Cpt. Haddock δεν μου είπαν αν είναι αδιάβροχο... και έτσι το προσέχω ....

Native"Edit: Δεν είμαι σίγουρος αν έχει φλάτζες ο κινητήρας(και δεν μιλάω για καύσης και βάσης), πολλά καινουργια μοτέρ στα καπάκια τους έχουν μόνο κόλλα."


Αυτό που λές δεν το γνωρίζω, αλλά μιας και μηλάμε για το κάτω μέρος - βάση - μου κάνει εντύπωση να μην έχει φλάτζα... Anyway who knows...!!!

Πάντως σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον, το θέμα είναι υπο - παρακολούθηση και την άλλη εβδομάδα θα επισκεπτω και τον μηχανικό, οπότε θα βγεί και το πόρισμα... !!!!

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: epistimon στις 19/04/2012 11:32 μμ.

δεν χρειαζεται δυναμοκλειδο για να τις σφυξεις.με ενα απλο κλειδι τις πατας λιγο να δεις αν θα παρουν.μη νομιζεις οτι θα βαλεις και την τρελλη δυναμη στο σφυξημο.αν θα ειναι λιγο χαλαρες θα παρουν αμεσως αλλιως ειναι οκ.

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: johnygalan στις 21/04/2012 1:39 μμ.

Ichig"
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία! "

Μην το παίρνεις τότε βρε φίλε... κράτα το Bandit και την ηρεμία σου!
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: green-675 στις 21/04/2012 2:37 μμ.

johnygalan"
Ichig"
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία! "

Μην το παίρνεις τότε βρε φίλε... κράτα το Bandit και την ηρεμία σου!"


εγω παιδια , δεν παιρνω μηχανη για να χω την ηρεμια μου...... θα παιρνα ηρεμιστηκα
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: memis στις 21/04/2012 3:12 μμ.

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: Ichigo στις 22/04/2012 1:12 πμ.

johnygalan"
Ichig"
Κι εμένα μ αρέσει πολύ το 800αρι και θα ήθελα να το έχω αλλά ποιο ψηλά απ όλα βάζω την ψυχική μου ηρεμία! "

Μην το παίρνεις τότε βρε φίλε... κράτα το Bandit και την ηρεμία σου!"


Θα περιμένω feedback από τους beta testers (or early adopters) και θα κάνω την κίνηση μου!!
Σοφότερη η κίνηση του να δω πως θα περπατήσει πρώτα
Το bandit η θα δωθεί στον bro για να αγοραστει με τη σειρά του μεταχείρω SS ή το GSXF1250 ή θα τροποποιηθεί στο μέτρο του δυνατού για πίστα

και καλό θα ήταν αμφότεροι να σταματήσουμε το σπαμ εδώ για να μην καταστρέφουμε και το νήμα του παιδιού
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: john doufexis στις 23/04/2012 12:32 μμ.

petros1479"
Τι να κανουμε ρε παιδια πηραμε και εμεις μια παλιομηχανη για να παιδευομαστε! Βασικα δεν το ψαξαμε ουτε τεστ ραιντ καναμε, ουτε ρωτησαμε κανεναν, ουτε τιποτα, ειδαμε μια μηχανη ανεβηκαμε απανου και εφυγαμε μαλιστα στη αρχη νομιζα οτι ειναι παπια και τσι πεταγα καρφωτες τσι ταχυτητες, ουτε και εχουμε ξανακαβαλησει ποτε μηχανη στη ζωη μας! με κατι γιαμαχα μειτ τι βγαζαμε και με κατι μπι εμ εξ!!!!!! οποτε το πηρα αλλα ουλα και ουλα παρα που το πηρα τωρα εχω παραπονα και βγαζουν και οι φλατζες ενα υγρο, και τα μπατζακια μου εχουν πιασει φωτια, και κατι για κατι χαρτες επρεπε να του αλλαξω, και απ ντειτ να του κανω και τα σταντ πεφτανε στο δρομο, και αργο σαν τρικυκλο ειναι, και ιδιο με μπεεεεε μβε ειναι και τιγρης δεν ειναι γιατι αν ηταν θα επρεπε να ειναι 1050 και εγω να μη φοραω κρανος και να αναβω και τσιγαρο και γενικα απο οτι σκεφτομαι θα το πεταξω και θα παρω ποδηλατο παλι... "



ττα προβληματα του 800 ειναι τοσα πολλα αν μου επιτρεπεις παααααμπολα, να τα πουμε αλλη μια ?
1. ειναι ιδιο BMW
2. το πλαισιο δεν αρεσει σε κανεναν γτ εχει κολλημενο το μαρσιπιε
3. ο κινιτηρας εινα απο εκεινο το DAYTONA
4. η σελα δεν ειναι καλη
5. τα σταντ εφευγαν στο δρομο
6. για τα κυβικα τοu δεν εχει αλογα
7. γραφει tiger στο τεποζιτο
8. τα λαστιχα γλυστρανε
9. το τιμονι ειναι μικρο, μεσαιο, μεγαλο αναλογα τα γουστα
10. γραφει tiger στο τεποζιτο
11. το ρελαντι ειναι ασταθες
12. θελει χαρτογραφηση, ληψη απο αερα κ google earth
13. γραφει tiger στο τεποζιτο
14. οι βιδες ξεσφυγγουν
15. λαδια τρεχουν απο παντου
16. για καταναλωση ουτε κουβεντα, στα 100 χλμ 4 βυτια κ 1 τανκερ καιει
17. γραφει tiger στο τεποζιτο
18. εχει 2 εκδωσεις
19. φρενα, ποια φρενα ?
20. οι ζαντες (εδω γελαμε)
21. η γεωμετρια δν ειναι το καλο του σημειο (πιο πολυ για ΚΕΙΜΕΝΑ κανει)
22. γραφει tiger στο τεποζιτο
23. τα μπουζι ειναι μικρα
24. ο ηχος που κανει δεν ειναι triumph
25. ο παναθηναικος δεν εχει διοικηση κ φυσικα φταιει το 800
26. επεσε ο pedrossa γτ ειδε απ εξω απ την πιστα ενα 800 παρκαρισμενο
27. το 800 ειναι το αγαπημενο μηχανακι του μητσοτακη γι αυτο κ επαθε οτι επαθε ο απο πανω
28. γραφει tiger στο τεποζιτο
29. οι ντιζες στο 800 ειναι σφιχτες
30. το γκαζι ρε γμτ δεν εχει την αισθηση οτι οδηγεις μηχανακι πιο πολυ για ψαροτρατα φερνει
31. η προσβολη της ARROW να βγαλει εξατμιση για το 800
32. η ντροπη ποθ νιωθουν οι γυρω σου οταν σε βλεπουν πανω σε ενα 800
33. οι μαζικες αυτοκτονειες στο εργοστασιο της Τ οταν αποφασιστικε ι παραγωγη του 800
34. γραφει tiger στο τεποζιτο

αυτα τα λιγα, οποιος θελει προσθετει οτι παρελειψα....
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Πιθανη διαρροή λαδιού σε Tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 23/04/2012 2:42 μμ.

Σε όλα όσα αναφέρει ο Γιάννης έχω να προσθέσω ότι δυστυχώς....γράφει και Tiger στο ντεπόζιτο...
...metal under tension, begging you to touch and go...