Διαρροή λαδιού μετά από πτώση

Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: CK1 στις 05/03/2012 10:59 πμ.

Καλημέρα σε σας γιατί σε εμένα δεν ήταν. Κυρία η οποία προφανώς ήταν ακομά στο κρεβάτι και όχι στο τιμόνι σήμερα το πρωί αποφάσισε να με "εμβολίσει" από πίσω ενώ ήμουν σταματημένος σε στοπ. Η μηχανή μου έπεσε από αριστερά με σουβενίρ μερικά γδαρσίματα στην χούφτα, στον καθρέφτη και στο πίσω μαρσπιέ (έχω βγάλει τα μάτια μου να δω που αλλού μπορεί να χτυπήθηκε...). Το ανησυχητικό όμως είναι ότι σηκώνωντας την μηχανή είδα από κάτω λίγα λάδια (σσ δικά μου είναι). Την πήγα σπρώχνοντας μέχρι το πάρκινγκ και δεν μπορώ να βρώ από που προέρχεται. Το καπάκι του μοτέρ είναι καθαρό και αγρατσούνιστο και η στάθμη λαδιού είναι οκ. Την έβαλα μπροστά στο ρελαντί να ανεβάσει λίγο πίεση το λάδι αλλά και πάλι καμμία διαρροή. Καμμία ιδέα? Την πάω συνεργείο εγώ ή καλώ οδική βοήθεια???

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: Ichigo στις 05/03/2012 11:20 πμ.

Όταν λες είδες λάδια από κάτω εννοείς να γλύφουν το κάρτερ ή λαδιές στο δρόμο; Γιατί αν εννοείς το 2ο μη σε ανησυχεί τα βιτιοφόρα πετρελαίου γ@μ@νε τα πάντα το χειμώνα στους δρόμους . Για να μη μιλήσουμε για τις κηλίδες λαδιού που αφήνει το κάθε ασυντήρητο χρέπι σε κάθε φανάρι! Εγώ θα έλεγα να του ρίξεις ένα καλό πλύσιμο και να δεις αν δακρύζει πάλι καμιά φλάτζα καλού κακού!
Λίγο δύσκολο να γίνει από στατική σχεδόν πτώση αυτό
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: Glober στις 05/03/2012 11:24 πμ.

Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερες μηχανικές γνώσεις:

Παρ' όλ' αυτά ρίξε μια ματιά στα παρακάτω posts απο κάποιους συν-μοτοσυκλετιστες που είχανε παρόμοιο πρόβλημα με σένα:

http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=272711

http://www.svrider.com/forum/showthread.php?t=122537

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: Glober στις 05/03/2012 11:29 πμ.

Επιπλέον μπορείς να βρείς ακόμα περισσότερες πληροφορίες στο internet αν βάλεις στο google: "bike oil leakage after fall"

προφανώς βέβαια όσο ψάξιμο και να κάνεις δεν αντικαθιστά το τσεκάρισμα απο κάποιο μηχανικό!

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: johnygalan στις 05/03/2012 12:24 μμ.

CK1" Την πάω συνεργείο εγώ "

Ναι! Αφού ήταν λίγα τα λάδια μην ανησυχείς ιδιαίτερα, φαντάζομαι ότι φιλική δήλωση θα σου κάνει.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: leonithastz στις 05/03/2012 2:21 μμ.

Χάρι το βασικό είναι, ότι δεν έπαθες τίποτα εσύ
και μετά η δήλωση που λέει και ο johnygalan. τώρα για τα λαδιά αν είναι δικά σου μιλάς προφανώς για πολύ λίγα,οπότε λογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να το πας εσύ το μηχανάκι σε συνεργείο
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: galileos στις 05/03/2012 2:27 μμ.

Ήταν σίγουρα λάδια και σίγουρα δικά σου;

Αν ναι ένα καλό πλύσιμο και μια επίσκεψη σε ένα συνεργείο θα σε διαφωτίσει !
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 05/03/2012 2:40 μμ.

Παίδες αν λέει ο άνθρωπός ότι ήταν δικά του δικά του θα ήταν.Κοίταξες μήπως από την κλίση η μηχανή πεσμένη έβγαλε τα λάδια αυτά από το σωληνάκι αναθυμιάσεων?Πιστεύω ότι αυτό ειναι το πιό πιθανό στην περιπτωσή σου.

Στο συνεργείο μπορούν να το τσεκάρουν αυτό αν έχει λάδια αρκετά μέσα στο σωληνάκι.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: CK1 στις 05/03/2012 4:16 μμ.

TRIUMPHAKIAS"Παίδες αν λέει ο άνθρωπός ότι ήταν δικά του δικά του θα ήταν.Κοίταξες μήπως από την κλίση η μηχανή πεσμένη έβγαλε τα λάδια αυτά από το σωληνάκι αναθυμιάσεων?Πιστεύω ότι αυτό ειναι το πιό πιθανό στην περιπτωσή σου.

Στο συνεργείο μπορούν να το τσεκάρουν αυτό αν έχει λάδια αρκετά μέσα στο σωληνάκι. "


Φίλε όπως λες, τα λάδια δικά μου ήταν. Και έγω το σωληνάκι αναθυμιάσεων ψιλιάζομαι μιας και πέφτωντας έριξα και μια γερή γκαζιά ενώ ήταν σε κλίση στην προσπάθειά μου να την κρατήσω. Αλήθεια ποιο ακριβώς έιναι αυτό το σωληνάκι, είναι ορατό χώρις λύσιμο???


PS Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 05/03/2012 4:45 μμ.

Nαί είναι ορατό αλλά δεν ξέρω πού μπορεί στην δικιά σου μηχανή να περνάει (αν και φαντάζομαι κάτω και πίσω από τα μαρσπιέ θα βγαίνει).
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: giannis andreou στις 05/03/2012 5:48 μμ.

Μην ανησυχείς καθόλου κ μην το πάς πουθενά!Είναι σίγουρα απ το σωληνάκι των αναθυμιάσεων!Συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν ξαπλώσει η μηχανή κ ειδικά όταν δεν σβήσει! Δεν θα την σήκωσες κ αμέσως...!Το σωληνάκι είναι ένα απ τα τρία που κρέμονται αν σκύψεις από κάτω,δίπλα απ τον λεβιέ σχεδόν!(βενζίνης-λαδιού-παραφλού).
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: Native στις 05/03/2012 6:31 μμ.

giannis andre"Μην ανησυχείς καθόλου κ μην το πάς πουθενά!Είναι σίγουρα απ το σωληνάκι των αναθυμιάσεων!Συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν ξαπλώσει η μηχανή κ ειδικά όταν δεν σβήσει! Δεν θα την σήκωσες κ αμέσως...!Το σωληνάκι είναι ένα απ τα τρία που κρέμονται αν σκύψεις από κάτω,δίπλα απ τον λεβιέ σχεδόν!(βενζίνης-λαδιού-παραφλού). "


Δεν υπάρχει σωληνάκι λαδιου που πάει στο δρόμο τουλαχιστον, στο 1050! Αυτό έλειπε! Οι αναθυμιασεις των λαδιών πάνε στο φιλτροκούτι.

Τα σωληνάκια που πάνε κάτω είναι 2 απο το τεπόζιτο, 1 απο το δοχείο διαστολής και 1 απο το φιλτροκούτι για να φευγουν τυχον υγρασίες και συμπυκνώματα.

Τωρα στο 800 δεν ξέρω ακριβως πως ειναι αλλα είμαι σχεδον σιγουρος οτι σε καμια μοτοσυκλετα δεν πανε οι αναθυμιάσεις στο δρόμο, αλλα πάντα στο φιλτροκούτι.

Εκτος κι αν εννοεις οτι μπορει να έτρεξε βενζίνη...αυτό πάιζει αν ειναι πολυ γεματο το τεπόζιτο...

Θα σου έλεγα πάντως να περάσεις μια βόλτα απο ένα συνεργείο να ρίξεις μιά ματιά καλου-κακού
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: giannis andreou στις 05/03/2012 7:41 μμ.

Native"
giannis andre"Μην ανησυχείς καθόλου κ μην το πάς πουθενά!Είναι σίγουρα απ το σωληνάκι των αναθυμιάσεων!Συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν ξαπλώσει η μηχανή κ ειδικά όταν δεν σβήσει! Δεν θα την σήκωσες κ αμέσως...!Το σωληνάκι είναι ένα απ τα τρία που κρέμονται αν σκύψεις από κάτω,δίπλα απ τον λεβιέ σχεδόν!(βενζίνης-λαδιού-παραφλού). "


Δεν υπάρχει σωληνάκι λαδιου που πάει στο δρόμο τουλαχιστον, στο 1050! Αυτό έλειπε! Οι αναθυμιασεις των λαδιών πάνε στο φιλτροκούτι.

Τα σωληνάκια που πάνε κάτω είναι 2 απο το τεπόζιτο, 1 απο το δοχείο διαστολής και 1 απο το φιλτροκούτι για να φευγουν τυχον υγρασίες και συμπυκνώματα.

Τωρα στο 800 δεν ξέρω ακριβως πως ειναι αλλα είμαι σχεδον σιγουρος οτι σε καμια μοτοσυκλετα δεν πανε οι αναθυμιάσεις στο δρόμο, αλλα πάντα στο φιλτροκούτι.

Θα σου έλεγα να περάσεις μια βόλτα απο ένα συνεργείο να ρίξεις μιά ματιά καλου-κακού "


Δεν το διατύπωσα σωστά,εννοώ ότι το λάδι που θα περάσει σίγουρα στο φιλτροκούτι από τις αναθυμιάσεις,(συγκοινωνούντα δοχεία),θα καταλήξει μοιραία στο δρόμο από αυτό το σωληνάκι!Δεν υπάρχει άλλη διέξοδος,ούτε γυρίζει πίσω στο κάρτερ!
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: CK1 στις 06/03/2012 9:25 πμ.

Λοιπόν, όλα καλά υπό την έννοια της διαρροής η οποία ήταν τελικά από τις αναθυμιάσεις. Τώρα πρέπει να αλλαχθούν κάποια πλαστικά και ελπίζω η ασφαλιστική να μην μου κάνει παζάρια και να μου αλλάξουν ότι έχει γρατζουνιστεί έστω και λίγο. Η μήχανη έιναι μόλις 5 μήνων...

Re: Διαρροή λαδιού μετά από πτώση  

  Από: leonithastz στις 06/03/2012 9:36 πμ.

Χάρη, όλα θα πάνε κατ ευχήν
άντε!!! και θα ξανά γίνει καινούργιο το εργαλείο
[size=200:1w8ajxcf]μη σκας για ότι μπορείς να διορθώσεις και για ότι, δεν μπορείς να διορθώσεις