Φίλτρο αέρος για Tiger 800

Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Harrys στις 27/10/2011 12:34 πμ.

Γεια χαρά!
Έχει αλλάξει κανείς το φίλτρο αέρος (KN κλπ) και αν ναι αναπνέει καλύτερα το μοτέρ? Αξίζει ο κόπος?

ευχαριστώ συνάδελφοι!

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Native στις 27/10/2011 1:51 πμ.

Δεν νομιζω οτι υπάρχει για την ωρα k&n, μόνο dna και bmc αν ειδα καλα. Δες εδω:

http://www.tiger800.co.uk/index.php?topic=2506.0
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: TZANNSPY στις 05/02/2012 6:27 μμ.

Ξεθάβω το νήμα για να ενημερώσω πως έπεσε στην αντίληψή μου αυτό:

http://www.knfilters.com/search/product ... od=TB-8011

Το ερώτημα του Topic Starter ισχύει...

Κανείς;
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Montechristo στις 07/02/2012 1:44 μμ.

Σήμερα μίλησα με Αλεξόπουλο, το έχουν φέρει ακόμα....


See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Native στις 07/02/2012 4:44 μμ.

Βάλτε DNA να στηρίξετε και την Ελληνικη οικονομία...

Απο τα λίγο προιόντα που εξάγουμε! Εξάλλου είναι ίδιο με το K&N, τυπού γάζας δηλαδή.

http://www.dnafilters.com/filterdetails ... terid=1144
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: john doufexis στις 07/02/2012 5:44 μμ.

αξιζει ρε παιδια ? ενοω να αλλαξεις φιλτρο ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: TZANNSPY στις 07/02/2012 6:57 μμ.

Από οικονομικής άποψης πρέπει να συμφέρει (Κ&Ν) γιατί στο service δεν το αλλάζεις αλλά το καθαρίζεις/λιπαίνεις κτλ, οπότε κάνεις απόσβεση κάποια στιγμή.

Το ερώτημα για εμένα είναι στην απόδοση.

Για παράδειγμα, σε μονοκύλινδρο μηχανάκι σε συνδυασμό με κιτάκι (Dynojet) στο καρμπυρατέρ ήταν μια χαρά.

Για 3κύλινδρα ψεκαστά δεν ξέρω, ακόμα...
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Native στις 07/02/2012 7:14 μμ.

Εσεις που μπορείτε να πειράξετε μίγματα και το πρόγραμμα με το tyneecu δεν έχετε πρόβλημα με τα φίλτρα...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Σπυριδων στις 07/02/2012 10:49 μμ.

Εγω εχω την εξης απορια.Εξατμιση arrow συν φιλτρο dna μπορει να δωσει 10 χιλ παραπανω τελικη ταχυτητα?Το mrbike εκανε μετρηση τελικης και το κοντερ εγραψε 211.Με εξατμιση και φιλτρο θα γραψει το 220?Η μετρηση ειναι στο you tube "tiger 800 acceleration"

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: TZANNSPY στις 08/02/2012 12:33 πμ.

Το τυχόν κέρδος που μπορεί να έχεις δεν μεταφράζεται αυτόματα σε αύξηση της τελικής ταχύτητας.
Πολλές φορές είναι προτιμότερο να γεμίζουν οι καμπύλες ροπής/ιπποδύναμης ακόμα και σε βάρος αυτής.
Άρα, ίσως και να μην δεις κάποια αύξηση στα νούμερα.
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: johnygalan στις 08/02/2012 9:38 πμ.

Σπυριδων"Εγω εχω την εξης απορια.Εξατμιση arrow συν φιλτρο dna μπορει να δωσει 10 χιλ παραπανω τελικη ταχυτητα?"

Με τίποτα

Αν και βγαίνω λίγο απο το θέμα η τελική που έχετε δει στο 800 ποια είναι;
Eχει κόφτη στα χλμ σαν το 1050 ή οχι;
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/02/2012 10:05 πμ.

Σπυριδων"Εγω εχω την εξης απορια.Εξατμιση arrow συν φιλτρο dna μπορει να δωσει 10 χιλ παραπανω τελικη ταχυτητα?Το mrbike εκανε μετρηση τελικης και το κοντερ εγραψε 211.Με εξατμιση και φιλτρο θα γραψει το 220?Η μετρηση ειναι στο you tube "tiger 800 acceleration""


Πρώτον, 220 με μηχανάκι σαν το 800αρι δεν ειναι κι οτι καλυτερο...

Δευτερον, εαν ειναι να κυνηγάτε τελικές έχετε παρει λαθος μηχανακι

Τριτον, η ανοιχτη εξατμιση εχει το κακο οτι χανει λιγο στις χαμηλομεσαίες (εκτός εαν γινει πολύ καλη ρυθμιση), αρα η καλη ροπη που έχει ο 3κυλινδρος μειώνεται

Τέταρτον, ο μονος - πραγματικα - λόγος για να βάλει κανεις aftermarket φιλτρο σε μηχανάκια σαν το 800ρι ειναι να γλυτώσει τις αλλαγές, πρακτικά κανενας αλλος...

Ειναι υπεραρκετά τα άλογα που έχει και οι επιδόσεις του πολύ πιο πάνω απο τους περισσοτερους ιδιοκτήτες τους
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: petros1479 στις 08/02/2012 10:51 πμ.

πηραμε ενα μηχανακι για μια συγκεκριμενη δουλεια!! Αν ειναι να κοιταμε τελικες να παμε να γραφτουμε στο μπουσα κλαμπ και να αλλαξουμε μηχανη! Αλλωστε σε χωματινη διαδρομη δε θα μας βοηθηση σε τιποτα αν κερδισουμε 10 ή ξερω κι εγω ποσα χιλιομετρα! Σκοπος ειναι να χαιρομαστε τη μηχανη τιποτα αλλο!
HIGHWAY TO HELL.

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: Native στις 08/02/2012 1:16 μμ.

Δεν νομίζω οτι θα κερδίσεις τελική, αυτο ειναι περισσοτερο θέμα γραναζώματος και αεροδυναμικής...

Το μηχανάκι έχει κοντο γρανάζωμα, εχει ξαναειπώθει. Με τα άλογα που βγάζει έπρεπε να πιάνει 220 τουλάχιστον κοντερίσια.

Τωρα για εξάτμιση και συνδιασμό με φιλτρο που αναφερει ο Σπυριδων, ισχύει αυτο που είπα και πριν, δηλαδη σε ολα τα Triumph υπάρχει η δυνατοτητα αλλαγής προγράμματος είτε στο συνεργειο είτε μόνοι σας με το tuneecu. Κατι που δεν υπάρχει σε άλλες μάρκες, έκτος απο κάποια ktm νομίζω επίσης.

Οσο αφορα τις επιδόσεις λοιπον έχετε ενα χαρτι παραπάχω στο παιχνίδι του ρισκου του να μην πετύχει η μετατροπή.

Απο κει και πέρα συμφωνώ οτι το φίλτρο αέρα συμφερει να αλλαχτει κυρίως για λόγους οικονομίας και οχι επιδόσεων.

Τωρα για την εξάτμιση, στα tiger 1050, 800 με την αλλαγη μόνο του τελικού δεν φευγει ο καταλύτης οπότε δεν χάνεται η συμπίεση του μοτερ επομένως, ουτε η ροπή χαμηλά. Τωρα ψηλά πόσο θα πάρει, είναι θέμα ποσο φιμωμένη είναι η μαμίσια σε σχεση με την aftermarket.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Φίλτρο αέρος για Tiger 800  

  Από: john doufexis στις 08/02/2012 2:42 μμ.

αυτο με τα γραναζια το ειχα σκεφτει να παιξω, αλλα με τετοια ιδανικι ροπη που εχει μεσα στην πολη το αφησα !!!

δειτε αυτο οι 800ριδες

http://www.gearingcommander.com/
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!