Ύψος σέλας σε TIGER 800 XC

Ύψος σέλας σε TIGER 800 XC  

  Από: ndim στις 30/09/2011 8:07 πμ.

Παίδες καλημέρα.

Είναι λίγο γελοίο το ερώτημα που παραθέτω, αλλά ας είναι.

Όσοι από εδώ έχουν το 800άρι XC, σε ποια θέση έχουν βάλει τη σέλα;

Στη χαμηλή, να μεν πατάω πολύ άνετα κάτω, αλλά μου είναι πάρα πολύ κοντά τα μαρσπιέ στο σώμα, με αποτέλεσμα να μου είναι άβολη η στάση όσον αφορά τα πόδια. Τα νιώθω πολύ μαζεμένα.

Στην ψηλή θέση σέλας, ενώ τα μαρσπιέ έχουν πλέον τέλεια απόσταση, νομίζω ότι παραείμαι ψηλά σε σχέση με τη μηχανή. Χώρια του ότι φαίνεται και τεράστια η μηχανή σε σχέση με 'μένα.

Για πείτε, που σας βολεύει τους περισσότερους; 1,81 είναι το ύψος μου.

Re: Ύψος σέλας σε TIGER 800 XC  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/09/2011 9:27 πμ.

Με 1.81 υψος δε θα 'πρεπε να σε απασχολεί η θεση της σελας.

Απ' οτι εχω δει στο XC ενος φιλου που το εβαλε στη χαμηλή θεση, δε βολεύει και σα θεση οδηγησης, εισαι πολύ "μεσα" χωμένος στη μηχανη, ειναι καλό για πολη (σκουτερ), αλλα αν εισαι εξω και πας να στριψεις δε μπορεις να κουνηθεις.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ύψος σέλας σε TIGER 800 XC  

  Από: petros1479 στις 30/09/2011 10:08 πμ.

Εγω, 1,78 υψος, μεσα στη πολη ειμαι στη χαμηλη θεση παταω ποιο ανετα και γενικα νιωθω ποιο προστατευμενος! Και ισως (μπορει να ειναι ιδεα μου) νιωθω λιγοτερη ζεστη στα ποδια! Στο ταξιδι στην πανω θεση, γιατι αλλιως ουτε να στριψεις μπορεις και δε με ποιανουν και τα γονατα!
HIGHWAY TO HELL.

Re: Ύψος σέλας σε TIGER 800 XC  

  Από: ndim στις 30/09/2011 11:31 πμ.

Cpt. Haddock" ειναι καλό για πολη (σκουτερ), αλλα αν εισαι εξω και πας να στριψεις δε μπορεις να κουνηθεις."


Ούτε καν scooter. Μιλάμε για πολύ χάλια θέση. Σα να κάθομαι σε πολύ χαμηλή πολυθρόνα νιώθω.

Re: Ύψος σέλας σε TIGER 800 XC  

  Από: petros1479 στις 30/09/2011 1:34 μμ.

ndim"
Cpt. Haddock" ειναι καλό για πολη (σκουτερ), αλλα αν εισαι εξω και πας να στριψεις δε μπορεις να κουνηθεις."


Ούτε καν scooter. Μιλάμε για πολύ χάλια θέση. Σα να κάθομαι σε πολύ χαμηλή πολυθρόνα νιώθω."



Τοσο χαλια δεν ειναι αλλα για ταξιδι δεν ειναι σε καμια περιπτωση!
Γενικα παντως και θα διαφωνησω μαζι σου το τιγρακη εχει πολυ καλη θεση οδηγησης σε οποιαδηποτε θεση!
Απλα η ψηλη θεση ειναι τελεια και για τα γονατα.
HIGHWAY TO HELL.