βενζινη σε TIGER 800

βενζινη σε TIGER 800  

  Από: θεμης στις 04/09/2011 7:55 μμ.

ρε παιδια οταν πηρα την μηχανη μου ειπε ο τυπος να βαζω μονο 100αρα κ οτι αν θελω να βαζω 95αρα οτι πρεπει να αλλαξω προγραμμα....

Μηπως μου ελεγε παπατζες ο τυπος?

Στο μανουαλι λεει πως η μηχανη θελει απο 91RON κ πανω.....αρα κ με 95αρα μια χαρα δουλευει...κανω λαθος?

Εσεις τι βενζινη βαζετε?

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: green-675 στις 04/09/2011 8:49 μμ.

οτι και να βαζεις...............
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: TZANNSPY στις 04/09/2011 8:56 μμ.

Επειδή δεν είναι και σίγουρο πως θα δουλέψει απροβλημάτιστα με την "Ελληνική" 95-άρα γιαυτό σου είπε για 100-άρα ή να σου βάλει το πρόγραμμα...

Εμένα με είχαν ενημερώσει ΜΕΤΑ την αγορά πως μπορεί να υπάρξει θεματάκι με την 95-άρα (κάτι ενδείξεις στο καντράν κτλ) και θα ήταν καλό να βάζω μόνο 100-άρα.

Έτσι αποφάσισα τουλάχιστον για την περίοδο του στρωσίματος να βάζω 100-άρα.
Ακόμα και τώρα ~2500χλμ συνεχίζω να βάζω 100-άρα αφού πιστεύω πως για 2 ευρώ το ντεπόζιτο δεν αξίζει να το ρισκάρω...

Λάθος ή σωστό θα δείξει...
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/09/2011 9:55 πμ.

Διαβασε το σχετικό θρεντ για ανακληση και αλλαγη προγράμματος.

Ντιζελ μη βάλεις μονο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: redfoot στις 05/09/2011 10:25 πμ.

αν μπορεις να βαζεις 100αρα κανε το, αλλιως βαλε το προγραμμα . Να ευχεσαι μονο να μη σου κατσει στραβη γιατι μ αυτα που ακουμε και διαβαζουμε τον τελευταιο καιρο, αν πεσεις στην περιπτωση , οτι και να εχεις βαλει μπορει να εχεις τρεχαματα και εξοδα.
the road is made clear when viewed from above..

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: galileos στις 05/09/2011 10:29 πμ.

Cpt. Haddock"Διαβασε το σχετικό θρεντ για ανακληση και αλλαγη προγράμματος.

Ντιζελ μη βάλεις μονο "


κοίτα και εδώ triumph-revised-engine-calibration-tiger-800-tiger-800-abs-t3921.html

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: tharis στις 05/09/2011 6:29 μμ.

Τωρα πηρε και τα 800αρια η μπαλα ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: Sprinter στις 05/09/2011 7:15 μμ.

redf"αν μπορεις να βαζεις 100αρα κανε το, αλλιως βαλε το προγραμμα . Να ευχεσαι μονο να μη σου κατσει στραβη γιατι μ αυτα που ακουμε και διαβαζουμε τον τελευταιο καιρο, αν πεσεις στην περιπτωση , οτι και να εχεις βαλει μπορει να εχεις τρεχαματα και εξοδα."


Δεν έχουν έννοια αυτά που λές για το 800άρι. Εδώ δεν υπάρχουν άλλα προγράμματα για 91 και άλλα για 95. Ολα για Min 91 είναι.
Το θέμα με τα 800άρια είναι άλλο, που σβήνανε καμμιά φορά στο ρελαντί και ο καπετάνιος και ο γαλιλέος παραπάνω αναφέρθηκαν στο αντίστοιχο θρεντ.

Οτι θέμε λέμε πάλι ρε γμτ, και μπερδεύουμε και τον κόσμο. Ισαμε να πούμε την εξυπνάδα μας...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: petros1479 στις 05/09/2011 8:34 μμ.

Εγω μεχρι να στρωσει της εβαζα 100 χωρις να μου πει κανεις τιποτα αλλα απο δικια μου ισως και χαζομαρα. Παντα στα ταξιδια βαζω 100 ολα τα χρονια που εχω μηχανη. αλλα μετα τα 1000 km στον τιγρη βαζω και 95 και δεν εχω κανενα προβλημα (4000 km).
HIGHWAY TO HELL.

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 05/09/2011 9:25 μμ.

Αμα ήταν να έχεις πρόβλημα απο τα 4,000 χιλιόμετρα...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: Sprinter στις 06/09/2011 11:19 πμ.

[quote="redfoot":1bkq3hcj]
Sprinter"
redf"αν μπορεις να βαζεις 100αρα κανε το, αλλιως βαλε το προγραμμα . Να ευχεσαι μονο να μη σου κατσει στραβη γιατι μ αυτα που ακουμε και διαβαζουμε τον τελευταιο καιρο, αν πεσεις στην περιπτωση , οτι και να εχεις βαλει μπορει να εχεις τρεχαματα και εξοδα."


Δεν έχουν έννοια αυτά που λές για το 800άρι. Εδώ δεν υπάρχουν άλλα προγράμματα για 91 και άλλα για 95. Ολα για Min 91 είναι.
Το θέμα με τα 800άρια είναι άλλο, που σβήνανε καμμιά φορά στο ρελαντί και ο καπετάνιος και ο γαλιλέος παραπάνω αναφέρθηκαν στο αντίστοιχο θρεντ.

Οτι θέμε λέμε πάλι ρε γμτ, και μπερδεύουμε και τον κόσμο. Ισαμε να πούμε την εξυπνάδα μας... "



Καθαρισε τα γυαλια σου και ξαναδιαβασε προσεκτικα το μην. Αν συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις ή ξυνεσαι για απαντηση στειλε μου pm [/quote:1bkq3hcj]

Εμένα τα γυαλιά μου καθαρά είναι, εσένα το μυαλό σου? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ 91 ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ 95 ΣΤΟ 800. Εκτός κι αν βγήκε προχθές. Ποιό πρόγραμμα λοιπόν του λές να βάλει? Είπε μια παπαριά ο μηχανικός, από πίσω και εσύ.

Εμένα αυτό μου λέει (λές και δεν το 'ξερα) πως είσαι από εκείνους που προκειμένου κάτι να γράψουν δεν έχουν πρόβλημα να γράψουν ελαφρά τη καρδία την οποιαδήποτε άσχετη γνώμη, η οποία και μπορεί να παραπλανήσει και θέμα να δημιουργήσει σε συμφορουμίτη. Εγω αυτούς του λέω εξυπνάκιες, ενοχλητικούς, trolls μέχρι και επικίνδυνους. Αμα δε ξέρεις καλύτερα να σιωπάς, παρά να παπαρολογείς απλώς για να ανεβαίνει ο μετρητής των ποστ σου.

ΥΓ Παρακάτω τα πιο πρόσφατα προγράμματα για το 800 συμφωνα με το tuneecu.


20630 Use with standard silencer. Fuel up to E25. Minimum 91 RON (87 RON/MON) fuel. Replaces the 20477
20631 Use with Arrow slip on silencer. Fuel up to E25. Minimum 91 RON (87 RON/MON) fuel. Replaces the 20478
20627 ABS Use with Arrow slip on exhaust, 91 or 95 Ron/87or 89 AKI fuel. Replaces the 20494
20629 ABS Use with standard silencer. Fuel up to E25. Minimum 91 RON (87 RON/MON) fuel. Replaces the 20496


ΥΓ2 Από τα τρέχοντα μηχανάκια, για τα μόνα που υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ προγραμμάτων για min95 και min91 είναι για αυτά που φορούν τον 1050 και για τα Rocket. Για τα άλλα, όλα τα προγράμματα είναι min91 RON (εκτός κι αν μου ξέφυγε κανένα, πάντως για 675/800 δεν υπάρχει διαφοροποίηση).

Πράγμα που εμένα μου λέει πως ασχέτως με ότι μαλακία λέει ο κάθε μηχανικός ή κάθε ένας εδώ μέσα, το θέμα της ευαισθησίας στην προανάφλεξη αφορά τον 1050 (άντε και το Rocket για το οποίο δεν έχω ιδέα).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: pg 800 στις 06/09/2011 4:19 μμ.

Παιδιά εγώ έχω στο κοντέρ 10.000 χιλιόμετρα στο τίγρη και δεν έχω βάλει 100αρα ΠΟΤΕ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε σβησίματα ούτε κάποιου άλλου είδους πρόβλημα. Πιθανόν το πρόβλημα είναι πόσο καθαρή βενζίνη βάζουμε και όχι αν είναι 100αρα . Παράδειγμα έχω διαπιστώσει σε ταξίδι ότι η EKO Kinitron 95 βγάζει 15-20 χιλιόμετρα περισσότερα μέχρι τα 13 λύτρα που ο τίγρης βγάζει λαμπάκι στο ρεζερβουάρ. Την πληρώνεις ελάχιστα πιο πάνω από την οποιαδήποτε 95αρα άλλης εταιρείας αλλά μάλλον αξίζει.

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: petros1479 στις 06/09/2011 6:36 μμ.

Παντως μου χαλατε την ψυχολογια με ολα αυτα που διαβαζω! Και ειλικρινα το εχω ευχαριστηθει το τιγρακη σε αυτα τα πρωτα, και πολυ λιγα φυσικα για να κρινω, 4000 km που του εχω κανει! θα δουμε...
HIGHWAY TO HELL.

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: Sprinter στις 06/09/2011 8:07 μμ.

petros1479"Παντως μου χαλατε την ψυχολογια με ολα αυτα που διαβαζω! Και ειλικρινα το εχω ευχαριστηθει το τιγρακη σε αυτα τα πρωτα, και πολυ λιγα φυσικα για να κρινω, 4000 km που του εχω κανει! θα δουμε... "


Δεν έχει αναφερθεί θέμα με τα 800 φίλε, βέβαια είναι καινούργια αλλά με τα 675 που είναι ο μαμά κινητήρας κανένα. Τα υπόλοιπα σε αυτή τη φάση αφορούν παπαριές dealers, μηχανικών και ασχέτων φορουμογράφων.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: βενζινη σε TIGER 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/09/2011 8:20 μμ.

Αντι να περνατε τις ώρες σας στα φόρουμ ψαχνοντας για προβλήματα, καντε βόλτα με τα μηχανάκια σας μπας και τα ευχαριστηθείτε λιγο
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."