ΣΕΡΒΙΣ

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Aris. στις 22/03/2009 9:19 πμ.

Πολυμήχανε για σένα και πολλούς άλλους η αλλαγή λαδιών σε μια μηχανή και η σωστή διαδικασία τις μπορεί να είναι "μια αλλαγή λάμπας"

Μερικοί όπως και γω έχω αγνοια τις σωστής διαδικασίας αλλαγής λαδιών.. Και γιαυτο μάλλον φταίνε τα καλόκαρδα , για σένα, συνεργεία που σε αφήνουν <ΔΕΝ> να κοιτάξεις κάτι εν ώρα εργασίας.

A και για αυτά που ανέφερες για τις βενζίνες και τις λάμπες.. και γω σου λέω πως για να αλλάξεις λάμπα στο ασανσέρ θα χρειαστείς περίπου 1 ώρα ενώ εγώ θα χρειαστώ περίπου 4-6 δευτερόλεπτα... Ο καθένας στον τομέα του ...

και συνεχίζω..

επειδή είχα απέναντι μου μια TRIUMPH, η οποια για ευνόητους λόγους στάθηκε "κυρια" απέναντι μου αλλάζοντας ολόκληρο μοτέρ στη μηχανή μου δε σημαίνει ότι και όλες η άλλες εταιρίες και η εξουσιοδοτημένοι τις δε σου λένε τέτοιου είδους μπαρούφες. τα έχω ακούσει από αυτούς , όχι από "παπαγαλιστικες" θεωρίες καφενείων.
Πολύ σωστά αυτά που λες... απλά σου έφερα μια εκδοχή που για σένα είναι απλή ρουτίνα και σου εύχομαι να μη σε αναγκάσει κάποιος μάστορας, κάποια στιγμή, να αναμιχθείς με δικηγόρους για να βρείς το δίκιο σου. γιατί σε εκείνο το σημείο...
οι γνώσεις σου είναι μονο γνώμες δικες σου και μάλιστα, λάθος και αβάσιμες γιαυτους. Εννοείτε πως δεν είναι έτσι..
αλλα το θέμα μου είναι ...
ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: denthnpalevw στις 22/03/2009 11:19 πμ.

εγω ενα ξερω. Μπορει να μην ειμαι σχετικος με πολλα πραγματα αλλα θα βαλω χερι, οχι γιατι δεν θελω να πληρωσω κτλ κτλ, ετσι κι αλλιως εν γνωση μου το κανω οτι ισως κανω τα πραγματα χειροτερα και χρειαστει περισσοτερος χρονος και χρημα μετα, αλλα γιατι εχω ενα μικροβιο που δεν με αφηνει να μην πειραξω.
Σωστος λαθος δεν θα το κρινω γιατι ετσι ειμαι και δεν προκειται να αλλαξω τωρα.
πιστευω οτι το εχουν αρκετοι ανθρωποι αυτο
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: HelenKoR στις 22/03/2009 11:39 μμ.

συμφωνω οτι οσο ειναι στην εγγυηση ενα μηχανακι δεν ειναι και ο,τι πιο σοφο να το "πειραξεις" γιατι αν γινει κατι ο μαστορας θα σου πει "αααα! εκανες το ταδε πραγμα και ειχε σαν αποτελεσμα να εμφανιστει αυτο το προβλημα" κι ας μην ειχε σχεση το ενα με το αλλο . οπως την ειχε πατησει ενας γνωστος μου < δηλ. πειραξε την μηχανη του και μετα ο μαστορας δεν τον εβαλε στην εγγυηση >

αλλα δεν ξερω αν θα στο πει αυτο επειδη αλλαξες λαδια μονος σου .

οπως και να χει επειδη δεν ξερουμε πως να αλλαζουμε λαδια (και καλο ειναι να μαθουμε , γιατι οι εγγυησεις εχουν ενα κακο .... τελειωνουν .) περιμενω το σχετικο Post του Polymhxanou .
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: nfot στις 22/03/2009 11:56 μμ.

Οταν λοιπον ο κατασκευαστης λεει καθε 10.000 χλμ, το βιβλιαρακι της συντηρησης, εχει θεση για σφραγιδα στις 10.000 χλμ.
Αν, αναμεσα απο τις προβλεπομενες αλλαγες, αλλαξει καποιος μονος του λαδια, 1,2,3,1.013 φορες, πειτε μου ποιος μαστορας θα καταλαβει τη διαφορα στα λαδια. Κανεις, εκτος αν τα στελνει στο χημειο καθε φορα. Φυσικα, πρεπει να χρησιμοποιουμε προβλεπομενο τυπο λαδιου ή καλυτερο. Τυπο, οχι μαρκα.
Αστε που χρεωσεις στα εξουσιοδοτημενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ψηλες, ειδικα στα αναλωσιμα. Στα εργατικα, το ψιλοδεχομαι, αλλα στα αναλωσιμα δε βλεπω το λογο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: mixalakis στις 23/03/2009 12:06 πμ.

Polymhxanos"

Βαλβίδες ας μην τις κοιτάξει όποιος δεν ξέρει στα μισά διαστήματα, ας κάνει μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου όμως. Έστω λαδιού μόνο. Είναι ΒΑΛΣΑΜΟ για το μοτέρ. Και κοστίζει 4Χ12=48 ευρώ. Αν σας λείπουν 48 ευρώ , μια φορά στα 10000 χμ, τι να πω. Τσιγγουνευτείτε τα.

"


Με 48€ τα λάδια και 12-13€ το φίλτρο (γιατί πάντα αλλάζω και φίλτρο) και άλλα 10€ εργασία το κουστουμάκι για την αλλαγή λαδιών πήγαινε κοντά στο 70άρι. Το να τα αλλάξω μόνος μου θα με γλύτωνε μόνο από το 10άρικο, ενώ δεν έχω εργαλείο για το φίλτρο και φυσικά βαριέμαι να κουβαλάω τα λάδια και να ψάχνω βενζινάδικο για να τα αφήσω. Άσε που το μάτι του μηχανικού θα κάνει και έναν γενικότερο έλεγχο.

Το κακό είναι ότι στην τελευταία αλλαγή λαδιών (την προηγούμενη εβδομάδα) τα λάδια κόστισαν 14€ το λίτρο και η εργασία 25€!!! Δηλαδή ένα 95άρι!!!
Έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά σε περιόδους κρίσης και πραγματικά θα το σκεφτώ πολύ την επόμενη φορά αν θα αλλάξω λάδια στα ενδιάμεσα 5.000χλμ.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: nfot στις 23/03/2009 12:19 πμ.

www.trade-wind.gr = λαδια σε καλες τιμες
φιλτρο
ΜΑΝ MW64
HIFLO 204 ή 191. Δυστυχως δεν ξερω ποια η διαφορα τους και θα ηθελα πολυ να μαθω.

κατω απο 10 ευρω το φιλτρο
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: dimchrist στις 23/03/2009 12:44 πμ.

mixalakis" Το κακό είναι ότι στην τελευταία αλλαγή λαδιών (την προηγούμενη εβδομάδα) τα λάδια κόστισαν 14€ το λίτρο και η εργασία 25€!!! Δηλαδή ένα 95άρι!!!
Έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά σε περιόδους κρίσης και πραγματικά θα το σκεφτώ πολύ την επόμενη φορά αν θα αλλάξω λάδια στα ενδιάμεσα 5.000χλμ."


Μιχάλη σίγουρα οι εποχές είναι δύσκολες όμως καλό θα ήταν να μη τα τσιγκουνευτείς. Κόψε από κάπου αλλού όχι από τα λάδια.
Εμένα ακόμα και τα 5,000χλμ. πολλά μου φαίνονται...
Δεν τα έχω αλλάξει πιο νωρίς απ' τα 5κ (αν και θα ήθελα), απλά του βάζω full συνθετικό Motul 300V 15W50 (13 euro το λίτρο )

Triple Way

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: fethry στις 23/03/2009 2:02 μμ.

nf"http://www.trade-wind.gr = λαδια σε καλες τιμες"

dimchris"του βάζω full συνθετικό Motul 300V 15W50 (13 euro το λίτρο )"


θα τα τιμήσω δεόντως...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 2:05 μμ.

Και εγώ είμαι fan των Motul (μη με ρωτήσετε γιατι δε ξέρω να σας πώ..απλώς είχα καλές εντυπώσεις από το δούλεμα του κιβωτίου στο παλιο Σπριντ που είχα). Ποιός θα πείσει τον Σάκη να τα έχει στο μαγαζί?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: fethry στις 23/03/2009 2:29 μμ.

Sprinter"Ποιός θα πείσει τον Σάκη να τα έχει στο μαγαζί?"

ο φίλιππος...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: cool_alexis στις 23/03/2009 5:23 μμ.

Εγω παντως οποτε αλλαζω λαδια μονος μου κανω το εξης.. Αφαιρω τα λαδια και τα φυλαω σε ενα 4κιλο νερου μεχρι να τα παω στο κοντινοτερο συνεργειο και πριν προσθεσω την επιθυμητη ποσοτητα καινουργιου λαδιου (αναλογα με την μηχανη αλλαζει βεβαια) βαζω μεσα γυρω στα 600/700 ml στο μοτερ, την βαζω για λιγο μπροστα στην συνεχεια βγαζω και αυτα τα λαδια απο την μηχανη και μετα βαζω οσο χρειαζεται..3,2 3,3 lt .. Πιστευω οτι ετσι μαζευω και λιγο καταλοιπο παραπανω μιας και παντα αυτα τα 600-700 ml παντα βγαινουν πιο σκουρα.. Μερικοι μου λενε οτι σπαταλαω τσαμπα το λαδι αλλα εγω εχω το κεφαλι μου ησυχο..

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: kostantinos στις 23/03/2009 10:31 μμ.

cool_alexis"Εγω παντως οποτε αλλαζω λαδια μονος μου κανω το εξης.. Αφαιρω τα λαδια και τα φυλαω σε ενα 4κιλο νερου μεχρι να τα παω στο κοντινοτερο συνεργειο και πριν προσθεσω την επιθυμητη ποσοτητα καινουργιου λαδιου (αναλογα με την μηχανη αλλαζει βεβαια) βαζω μεσα γυρω στα 600/700 ml στο μοτερ, την βαζω για λιγο μπροστα στην συνεχεια βγαζω και αυτα τα λαδια απο την μηχανη και μετα βαζω οσο χρειαζεται..3,2 3,3 lt .. Πιστευω οτι ετσι μαζευω και λιγο καταλοιπο παραπανω μιας και παντα αυτα τα 600-700 ml παντα βγαινουν πιο σκουρα.. Μερικοι μου λενε οτι σπαταλαω τσαμπα το λαδι αλλα εγω εχω το κεφαλι μου ησυχο.."

Ααα σαν να ξεπλενεις τα δοντια
Intense Violence
Blood
Strong Language
Strong Sexual Content
Partial Nudity
Use of Drugs and Alcochol

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 24/03/2009 7:34 πμ.

Και βρε cool_alexis οταν τη βάζεις μπροστα και γυρίζει με 600ml λάδι μεσα ξέρεις ότι λιπαίνεται καλά και δε τραβάει αέρα η τρόμπα? Μη και κάνεις περισσότερη ζημιά απ αυτη που πας να αποφύγεις?

BTW Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ειδικα 'απορρυπαντικά' λάδια (flush oils) για αυτή τη δουλειά, νομίζω.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: vakis75 στις 24/03/2009 10:06 πμ.

loipon afiste tis lalakies kai allazete ladia kathe 5000 kai auta peri manual einai Pap..ies
na exete to kefali sas isixo.tora an lupaste ta 70-80 euro gia allagi ladion kai filtrou mporeite kallista na parete kai ena papaki kai allazete kathe 3xil kai na dinetai 5 euro.
exete mixani polustrofi kai me kali ropi pou anevazei kai polu kala kai apotoma.den einai amaxi i mixani paidia..
kai tora sto thema mas.service ton 10: ladia+filtro+tsekarisma valvides+tsekarisma i mixani(vides klp)+tsekarisma alusida,tsekarisma mpataria(polu tsekarisma epese :-P).
tora an thes na allakseis mono ladia kai sta 12-13 sou kanei san trakter min peis oti ftaiei to sinergeio pou tha pliroseis extra ergatika gia tis valvides..na ksereis oti tha doseis mia 200ara peripou kai tha exeis to kefali sou isixo pou einai to kuriotero apo ola.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: vakis75 στις 24/03/2009 10:16 πμ.

kai kati teleutaio...min koitas ta km alla poses ores leitourgias exei i mixani.dil an exeis kanei 6000 kai oi 5000 einai mesa stin poli fantasou poses ores leitourgei to moter xoris i mixani na kinite..
auta pou lene ta manual einai se xrisi me tin mixani na kinite kata 70-80% se dromous taxeias kukloforias kai oxi opos to 99% apo emas pou tis pernoume akoma kai gia na pame na paroume tsigara.i mixani kai genika oles oi mixanes+autokinita kataponountai apisteuta mesa stin poli kai poso mallon stin ellada pou se kanena mina tha exoume 40 vathmous kai kanoume 1 km se 2 ores