ΣΕΡΒΙΣ

ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 9:59 πμ.

Ρε παιδια λυστε μου μια απορια.Τον τιγρη τον εχω κοντα ενα χρονο (28 Μαρτιου) κλεινει τον χρονο αλλα τα χιλιομετρα για το σερβις των 10.000 χιλ. δεν τα εχω κανει.Εχω κοντα 6.000.
Το σερβις manual λεει η στις 10.000 η στον χρονο.
Ξερετε τι κανουν σε αυτο το σερβις και ποσο περιπου θα μου κοστισει;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: takis1964 στις 19/03/2009 1:31 μμ.

Χρηστο μαλλον λαδια!!!
Φιλιπεεεεεε!!!!

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 3:46 μμ.

Πάνε να σ' αλλάξει τα λαδάκια (φαντάζομαι πώς έχεις τα πρώτα μετά από την αλλαγή του στρωσίματος) και να δεί μη χρειάζεσαι και φίλτρο αέρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: dimchrist στις 19/03/2009 4:15 μμ.

chris34"Εχω κοντα 6.000. Το σερβις manual λεει η στις 10.000 η στον χρονο.
Ξερετε τι κανουν σε αυτο το σερβις και ποσο περιπου θα μου κοστισει;"


Δεν έχεις αλλάξει λάδια στις 5,000???

Triple Way

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 4:40 μμ.

dimchris"
chris34"Εχω κοντα 6.000. Το σερβις manual λεει η στις 10.000 η στον χρονο.
Ξερετε τι κανουν σε αυτο το σερβις και ποσο περιπου θα μου κοστισει;"


Δεν έχεις αλλάξει λάδια στις 5,000???"


Οχι γιατι να αλλαξω;Στις 10.000 χιλιαδες η στον χρονο λεει αλλαγη λαδιων!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 6:05 μμ.

Το service των 10000 χλμ περιλαμβανει κυριως ελεγχους(μπουζι-πεταλουδες-παραφλου-σφιξιματα κλπ κλπ)και αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου και γινεται στα 10000 χλμ η μετα απο ενα χρονο(οτι ερθει πρωτο).
Τα λαδια θα σου προτεινα να τα αλλαζεις ετσι και αλλιως καθε 5000 χλμ οπως θα σου πουν και ολοι οι αλλοι.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 6:08 μμ.

Εγώ στο Suzuki αλλάζω κάθε 50.000 χρόνο παρά χρόνο και είναι μια χαρά

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 6:24 μμ.

LevelOne"Το service των 10000 χλμ περιλαμβανει κυριως ελεγχους(μπουζι-πεταλουδες-παραφλου-σφιξιματα κλπ κλπ)και αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου και γινεται στα 10000 χλμ η μετα απο ενα χρονο(οτι ερθει πρωτο).
Τα λαδια θα σου προτεινα να τα αλλαζεις ετσι και αλλιως καθε 5000 χλμ οπως θα σου πουν και ολοι οι αλλοι."


Μια απλη απορια: γιατι ο κατασκευαστης να δινει αλλαγη λαδιων στα 10.000 χιλιομετρα και εδω στην Ελλαδα μονο οι μηχανικοι να λενε στα 5.000;Μην μου πειτε για τις θερμοκρασιες!!

Σε ευχαριστω Φιλιππα για τις πληροφοριες.Θα σε παρω τηλ να κανονισουμε να στην φερω να ριξεις και μια ματια για το τσιμουχακι.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 6:36 μμ.

Και τι θα κάνουνε ρε οι μηχανικοί εδώ? Θα πεινάσουνε? Δε φτάνει που χρεώνουν το 1/3 απ' όσο χρεώνουν στας Ευρώπας...

Μην είστε τσίπηδες ρε!
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 6:53 μμ.

Sprinter"Και τι θα κάνουνε ρε οι μηχανικοί εδώ? Θα πεινάσουνε? Δε φτάνει που χρεώνουν το 1/3 απ' όσο χρεώνουν στας Ευρώπας...

Μην είστε τσίπηδες ρε!"


Αφου ρε Νικολα δεν εισαι τσιπης και εισαι τοσο ανοιχτοχερης γιατι δεν πας στας Ευρωπας εσυ να κανεις σερβις???
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 7:35 μμ.

chris34"Μια απλη απορια: γιατι ο κατασκευαστης να δινει αλλαγη λαδιων στα 10.000 χιλιομετρα και εδω στην Ελλαδα μονο οι μηχανικοι να λενε στα 5.000;Μην μου πειτε για τις θερμοκρασιες!!"

Για τον ιδιο λογο που αρκετοι κατασκευαστες αυτοκινητων δινουν αλλαγη λαδιων στα 30000 η και 40000χλμ.Μαρκετινγκ.
Εχω δει λαδι φουλ συνθετικο σε Bonneville(ενταξει ειναι αεροελαιοψυκτο αλλα δε νομιζω οτι εχει τις καταπονισεις του Tiger)μετα απο 10000 ταξιδιαρικα χιλιομετρα που ειναι η καλητερη δυνατη χρηση(χαμηλοτερες θερμοκρασιες,λιγοτερες ωρες λειτουργειας ανα χλμ,λιγοτερη χρηση συμπλεκτη κλπ)και λυπηθηκα τον κινητηρα.
Στο εξωτερικο ισως να αλλαζουν τα αυτοκινητα τους και τις μοτοσυκλετες τους ανα 2~3 χρονια πριν καλα καλα φτασουν τα 30~40000 χλμ και να μη τους νοιαζει το μετα.

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 7:47 μμ.

Ελα ρε Φίλιππα, και πώς το είδες? είδες τις αλυσίδες μορίων του λαδιού σπασμένες στο μικροσκόπιο, ή το τριψες στα δάχτυλα με την παλιά καλή τεχνική και αποφάσισες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: chris34 στις 19/03/2009 7:51 μμ.

LevelOne"Για τον ιδιο λογο που αρκετοι κατασκευαστες αυτοκινητων δινουν αλλαγη λαδιων στα 30000 η και 40000χλμ.Μαρκετινγκ.
"


Παρα πολυ σωστο αυτο που λες Φιλιππα για το θεμα μαρκετινγκ!Να σου πω εγω κατι αλλο ομως.Η καθε εταιρεια που προτεινει ειτε μηχανων ειτε αυτοκινητων αλλαγη λαδιων στα "χ" χιλιομετρα δεν θα ειχε δοκιμασει πρωτα την αντοχη τους;Σιγουρα θα ειχαν πολυ μεγαλυτερη χασουρα και βεβαια δυσφημιση οταν θα πηγαιναν τα αυτοκινητα η οι μηχανες με κολημενους κινητηρες επειδη τα λαδια μεχρι να φτασουν τα "χ" χιλιομετρα θα ειχαν γινει νερο!!Ετσι δεν ειναι;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 7:59 μμ.

Sprinter"Ελα ρε Φίλιππα, και πώς το είδες? είδες τις αλυσίδες μορίων του λαδιού σπασμένες στο μικροσκόπιο, ή το τριψες στα δάχτυλα με την παλιά καλή τεχνική και αποφάσισες."

Και εγω κραζω αυτους που πιανουν το λαδι για να δουν αν ειναι σε καλη κατασταση,αλλα αυτο ειχε γινει αλοιφη για καλους
Ασε και συ τα δικα σου 10000 χλμ και οταν τα βγαλουμε το ξανασυζηταμε

Re: ΣΕΡΒΙΣ  

  Από: LevelOne στις 19/03/2009 8:04 μμ.

chris34"Παρα πολυ σωστο αυτο που λες Φιλιππα για το θεμα μαρκετινγκ!Να σου πω εγω κατι αλλο ομως.Η καθε εταιρεια που προτεινει ειτε μηχανων ειτε αυτοκινητων αλλαγη λαδιων στα "χ" χιλιομετρα δεν θα ειχε δοκιμασει πρωτα την αντοχη τους;Σιγουρα θα ειχαν πολυ μεγαλυτερη χασουρα και βεβαια δυσφημιση οταν θα πηγαιναν τα αυτοκινητα η οι μηχανες με κολημενους κινητηρες επειδη τα λαδια μεχρι να φτασουν τα "χ" χιλιομετρα θα ειχαν γινει νερο!!Ετσι δεν ειναι;"

Οχι γιατι η ζημια του κινητηρα δημηουργειται μακροπροθεσμα,αρκετα μετα τη ληξη της εγγυησης(συνηθως).