Ξερει κανεις?! (Σασμάν)

Ξερει κανεις?! (Σασμάν)  

  Από: JOSBI στις 13/03/2009 8:22 πμ.

Απο την αρχη που πηρα τον τιγρη που και που μου κανει κατι σχεδια στο σαζμαν! καποιες φορες οταν παω να κατεβασω απο 5η σε 4η δεν κουμπωνει η ταχυτητα και κανει ενα θορυβο σαν να κοπανανε τα γραναζια! δεν το κανει συχνα αλλα το κανει!!!
VALE FOR EVER

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 13/03/2009 8:36 πμ.

Και εμενα Δημητρη μου το ιδιο κανει με την διαφορα ομως σε ανεβασματα!Απο 4η σε 5η δηλαδη!
Καμοια γνωμη κανεις;
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Polymhxanos στις 13/03/2009 12:26 μμ.

Μήπως δεν πατάς όσο πρέπει τον συμπλέκτη, έχει και μικρότερη ανοχή η σχέση αυτή και γιαυτό συμβαίνει;

Ομοίως μήπως πατάς βαριεστημένα τον λεβιέ της ταχύτητας;

Δοκίμασε άλλη μάρκα λάδια στην επόμενη αλλαγή, ίσως έχεις πέσει σε ασύμβατα.

Αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, και αρχίσει να πετάει και την ταχύτητα, πας για κατέβασμα μοτέρ, λύσιμο και αλλαγή φουρκέτας, γραναζιών ή ότι άλλο χρειαστεί.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 13/03/2009 1:14 μμ.

Προσωπικα σε εμενα μου το κανει απο τοτε σχεδον που την αγορασα!Ο συμπλεκτης απομονονει παρα πολυ καλα και επειδη ξερω το "προβλημα" που εχει βαζω τις ταχυτητες καλα και οχι χαλαρα!
Τωρα για το λαδι δεν γνωριζω για να σου πω πιο τεκμηριομενα.Φοραει τα Repsol racing 10-50 full sinthetic.
Υπαρχει και κατι αλλο που δεν ξερω αν παιζει ρολο,οταν ανοιγω και κλεινω το γκαζι συνηθως με χαμηλες στροφες στον κινητηρα και με 2α η 3η ακουγεται ενας θορυβος απο το μικρο γραναζι της αλυσιδας η καπου εκει μεσα!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:37, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: liberal στις 13/03/2009 9:21 μμ.

Εγώ Ξέρω!!!
Δημήτρης

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 14/03/2009 8:02 πμ.

liberal"Εγώ Ξέρω!!!"




Δωσε μας τα φωτα σου ρε Δημητρη!!!!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: liberal στις 14/03/2009 10:40 πμ.

chris34"
liberal"Εγώ Ξέρω!!!"




Δωσε μας τα φωτα σου ρε Δημητρη!!!!!!! "




Λοιπόοοον...

Αυτό που συμβαίνει στο Δημήτρη (JOSBI) και σε σένα Χρήστο, αλλά και σε όλους όσους οδηγούν μηχανές είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τα κιβώτια ταχυτήτων των μοτοσυκλετών είναι ασυγχρόνιστα (εν αντιθέσει με των αυτοκινήτων), επομένως, κάποιες αλλαγές τυχαίνει να μην βρίσκουν σε ευθεία θέση τα γρανάζια και ή να "πετάει" την ταχύτητα, ή να "μπαίνει" νεκρά, ειδικά σε περιπτώσεις έντονης επιτάχυνσης... Η λύση είναι να αλλάζουμε πιο "αποφασιστικά" ταχύτητες, να ρυθμίσουμε το λεβιέ των ταχυτήτων ένα κλικ προς τα κάτω (έτσι ώστε το πέλμα μας να κάνει μικρότερη κίνηση προς τα επάνω), ήήήήήήήή να πάρουμε Honda!

Τώρα γιατί στο Δημήτρη συμβαίνει όταν κατεβάζει ταχύτητα, ενώ στους άλλους όταν ανεβάζουν; Γιατί, ο Δημήτρης έχει αντιστρέψει τη φορά του κιβωτίου ταχυτήτων (1η πάνω), οπότε, η κίνηση του πέλματος προς τα πάνω γίνεται όταν κατεβάζει από 5η σε 4η.

Αυτά...

ΥΓ: Το σχόλιο για τα κιβώτια της Honda δεν είναι ειρωνικό, είναι η πραγματικότητα!
Δημήτρης

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 14/03/2009 10:45 πμ.



Σ'ευχαριστω Δημητρη για τις πληροφοριες!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Polymhxanos στις 14/03/2009 5:22 μμ.

liberal"Το σχόλιο για τα κιβώτια της Honda δεν είναι ειρωνικό, είναι η πραγματικότητα!"


Ξέέέέέρουμε, ξέέέέέέρουμε...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Polymhxanos στις 14/03/2009 5:34 μμ.

liberal"Τώρα γιατί στο Δημήτρη συμβαίνει όταν κατεβάζει ταχύτητα, ενώ στους άλλους όταν ανεβάζουν; Γιατί, ο Δημήτρης έχει αντιστρέψει τη φορά του κιβωτίου ταχυτήτων (1η πάνω), οπότε, η κίνηση του πέλματος προς τα πάνω γίνεται όταν κατεβάζει από 5η σε 4η"


Τι σχέση έχει ο λεβιές και ο εξωτερικός μηχανισμός του κιβωτίου με τα γρανάζια και τις φουρκέτες στον εσωτερικό μηχανισμό; Ότι και να έχει αλλάξει απέξω, στο κατέβασμα από 5η σε 4η, η ίδια συγκεκριμένη σειρά κίνησης γραναζιών γίνεται... Αν έχει κάποιο θέμα στα γρανάζια στο κατέβασμα από 5η σε 4η, τι σχέση έχει ο εξωτερικός μηχανισμός, όπως και να τον έχει γυρίσει;

Ή εννοείς μόνο στην συνήθεια του ποδιού, το αίτιο; (βαριεστημένο πόδι στο ανέβασμα του μοχλού)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: liberal στις 17/03/2009 9:22 μμ.

Polymhxanos"
liberal"... οπότε, η κίνηση του πέλματος προς τα πάνω γίνεται όταν κατεβάζει από 5η σε 4η"


Ή εννοείς μόνο στην συνήθεια του ποδιού, το αίτιο; (βαριεστημένο πόδι στο ανέβασμα του μοχλού)"


Αυτό εννοώ! Σε σχέση με αυτά που έγραφα πιο πάνω... "Η λύση είναι να αλλάζουμε πιο "αποφασιστικά" ταχύτητες, να ρυθμίσουμε το λεβιέ των ταχυτήτων ένα κλικ προς τα κάτω (έτσι ώστε το πέλμα μας να κάνει μικρότερη κίνηση προς τα επάνω)"...
Δημήτρης

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: JOSBI στις 18/03/2009 8:08 πμ.

[quote="liberal":11sitjbj]
Polymhxanos"
liberal"... οπότε, η κίνηση του πέλματος προς τα πάνω γίνεται όταν κατεβάζει από 5η σε 4η"


Ή εννοείς μόνο στην συνήθεια του ποδιού, το αίτιο; (βαριεστημένο πόδι στο ανέβασμα του μοχλού)"


Αυτό εννοώ! Σε σχέση με αυτά που έγραφα πιο πάνω... "Η λύση είναι να αλλάζουμε πιο "αποφασιστικά" ταχύτητες, να ρυθμίσουμε το λεβιέ των ταχυτήτων ένα κλικ προς τα κάτω (έτσι ώστε το πέλμα μας να κάνει μικρότερη κίνηση προς τα επάνω)"... [/quote:11sitjbj]


φιλε μου liberal μπορει και να εχεις δικιο για αυτο αλλα μονο σε αυτην την σχεση ρε γαμωτο?! κατι πρεπει να παιζεται!
VALE FOR EVER

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: Polymhxanos στις 18/03/2009 11:31 πμ.

Ίσως σε αυτήν την σχέση μόνο, έχεις μια κάποια φθορά στα γρανάζια που εμπλέκονται, που κάνει την διαφορά να φαίνεται.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: chris34 στις 18/03/2009 11:59 πμ.

Επειδη οπως προειπα και εμενα μου το κανει στην συγκεκριμενη σχεση μου το κανει απο καινουργιο!
Φθορα δεν νομιζω να ειναι αμα τα γραναζια ειναι καινουργια ετσι δεν ειναι;Επισης εχω παρατηρησει ενα δακρυσμα λαδιου εκει κοντα στον αξονα των ταχυτητων που μπενει μεσα στο μοτερ που εχει μια βαλβιδα με ενα καλωδιο να κουμπωνει πανω της!Ισως να ειναι η βαλβιδα που δινει εντολη για χαμηλη σταθμη λαδιων.Απο εκει εχω δει λιγο λαδακι.........(που εισαι sprinter);
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Ξερει κανεις?!  

  Από: liberal στις 18/03/2009 7:41 μμ.

Και σε μένα το κάνει από καινούριο. Από 4η σε 5η και 1-2 φορές από 5η σε 6η. Όταν όμως βάζω μεγαλύτερη δύναμη στο λεβιέ των ταχυτήτων, δεν το κάνει ποτέ! (και το έχω προσπαθήσει 5-10-15-20 φορές... )

Λάδι δεν έχω δει ποτέ, πέρα από τις αναθυμιάσεις των πρώτων ημερών, που δεν ήταν καλά σφιγμένο το καπάκι...
Δημήτρης