HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Sprinter στις 19/06/2009 5:13 μμ.

Εχεις συγκρίνει το αποτέλεσμα της στατικής καυσανάλυσης αυτής με τους χάρτες σου?

(BTW, κατι μουρμουράω εγώ για όλους που πάνε κι αλλάζουν φίλτρα στα κουτουρού, αλλα στου κουφού την πόρτα....)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 19/06/2009 8:36 μμ.

Τα έχω συγκρίνει ναι...σωστα είναι φτωχο..εγω το έκανα έτσι γιατι πήρε 3-4 άλογα το μηχανάκι ψηλά σε σχέση με τους αλλους χάρτες. Γι'αυτο είχα τις απορίες μου...σχετικά με το αν είναι επίφοβο.

ΒTW Eιχες δίκιο για τον TOR τον χάρτη, ίσως δεν έιναι και ότι καλύτερο...είναι αρκετα πλουσιος (πάει περίπου στο 12,8:1 στο μεγαλύτερο εύρος), τουλάχιστον με τέτοιο καιρό

Κανας Φίλιππας ακούει να μας πει καμία γνώμη?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:39, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Sprinter στις 19/06/2009 8:44 μμ.

To 14:1 σε ψηλές στροφές με πλήρες φορτίο είναι ανθυγιεινό πιστεύω. Κοίτακε μη τηγανίσεις τα πιστόνια σου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 19/06/2009 8:47 μμ.

Ναι αυτό σκέφτομαι κι έγω...και έιναι λίγο δύσκολο να ακούσεις πειράκια σε αυτές τισ στροφές

Μάλλον θα βάλω τον TOR να τελειώνουμε...εξάλλου πιο πολυ κι απο περιέργεια το έκανα...δεν τρέχω σε αγώνες
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: supergoofy στις 09/07/2009 3:50 μμ.

Καλισπερα κ παλι απο μενα παιδια,

Θα ηθελα τη γνωμη σας / τα φωτα σας σε καπια πραγματακια που θελω να κανω στον Τιγρη:

Eχω ηδη : Remus τελικο, προγραμμα, piper cross, και εχω αφαιρεσει το snorkel

Aυτα που σκοπευω να κανω ειναι:

- Λαιμους Remus
- Ohlins λαδια κ ελατηρια εμπρος (θα ψαχτω λιγο με τις ρυθμησεις κ αμα δεν ειμαι ικανοποιημενος θα παω κ για ολοκληρο Ohlins Πισω)
- Speedo-healer (ΕΙναι ενα κουτακι το οποιο κανει το κοντερ να δειχνει οσο % παρακατω θελεις - σκοπος να παρακαμψουμε τον κοφτη του κοντερ - επισης μπαινει κ ενα μπουτον το οποιο πατας κ βλεπεις στιγμιαια την "πραγματικη" σου ταχυτητα στο κοντερ)
- Mamjet (ενα εργαλειακι που φερνει ο Σπηλιωτης και σκοπος του ειναι να ρυθμιζει το μιγμα - νομιζω οτι τα λεω καλα εαν οχι διορθωστε με)

Ακομη σκοπευω να κανω και καποιες αλλα αλλαγουλες αισθητικης φησεως κυριως, οπως fat-bar, μανετες κλπ κλπ

Πως σας φαινεται λοιπον το ολο εγειρημα? Εχει κανει καποιος κατι αντιστοιχο? Εαν ναι ειδε αποτελεσμα η θα πεταξω τα λιγοστα λεφτουδακια μου?

Θα εχω θέμα με την αξιοπιστια?

Βαζοντας λαιμους = αφαιροντας τον καταλυτη, θα παω πριν την ωρα μου απο καρκινο?
Χρειαζεται να περασω καποιο αλλο προγραμμα περα απο αυτο για την ανοιχτη εξατμιση που ηδη εχω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.Γ. ενα τυπο που ειχα βρει στο δρομο κ ειχε κανει κατι αντιστοιχο, μου ειπε οτι βλεπει 270 στο κοντερ (πατωντας το μπουτον)

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Aris. στις 10/07/2009 12:08 πμ.

supergoofy"

η θα πεταξω τα λιγοστα λεφτουδακια μου?

"


Δεν θα τα χαρακτηριζα "λιγοστα" τα λεφτουδακια σου ...
Περισσευάμενα ισως , ακουγετε λογικο




supergoofy"

Υ.Γ. ενα τυπο που ειχα βρει στο δρομο κ ειχε κανει κατι αντιστοιχο, μου ειπε οτι βλεπει 270 στο κοντερ (πατωντας το μπουτον)"


βλεπει 270 στο κοντερ αλλα εχει 4000στροφες ακομα μεχρι τα 320 .. busa πρεπει να'ταν !




Υ.Γ : Just another spam !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: dimchrist στις 10/07/2009 11:22 πμ.

supergoofy"
Eχω ηδη : Remus τελικο, προγραμμα, piper cross, και εχω αφαιρεσει το snorkel
Aυτα που σκοπευω να κανω ειναι:
- Λαιμους Remus
- Ohlins λαδια κ ελατηρια εμπρος (θα ψαχτω λιγο με τις ρυθμησεις κ αμα δεν ειμαι ικανοποιημενος θα παω κ για ολοκληρο Ohlins Πισω)
- Speedo-healer (ΕΙναι ενα κουτακι το οποιο κανει το κοντερ να δειχνει οσο % παρακατω θελεις - σκοπος να παρακαμψουμε τον κοφτη του κοντερ - επισης μπαινει κ ενα μπουτον το οποιο πατας κ βλεπεις στιγμιαια την "πραγματικη" σου ταχυτητα στο κοντερ)
- Mamjet (ενα εργαλειακι που φερνει ο Σπηλιωτης και σκοπος του ειναι να ρυθμιζει το μιγμα - νομιζω οτι τα λεω καλα εαν οχι διορθωστε με) "

-Να παρεις ένα Tuneboy & να τα βγάλεις απ'το μυαλό σου όλα τα άλλα.
Έχουμε αναφερθεί επανειλημμένα στο Tuneboy. Κάνε ένα search για περισσότερες πληροφορίες.
-Δεν πιστεύω να αξίζει να βάλεις άλλους λαιμούς... εκτός και αν σου περισσεύουν.
-Προσωπικά θα προτιμούσα να αναβαθμίσω και το μπροστινό και το πίσω ταυτόχρονα ή στη χειρότερη μόνο το πίσω. Μάλλον θα είναι και η καλύτερη αναβάθμιση που θα μπορούσες να κάνεις στον τίγρη σου.
-Αν θες να βλέπεις 270 στο κοντέρ μάλλον πήρες λάθος μηχανάκι. Όχι ότι δε μπορεί να τα δείξει, απλα δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες καταστάσεις.

Triple Way

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 10/07/2009 3:12 μμ.

supergoofy"
- Mamjet (ενα εργαλειακι που φερνει ο Σπηλιωτης και σκοπος του ειναι να ρυθμιζει το μιγμα - νομιζω οτι τα λεω καλα εαν οχι διορθωστε με)

"

Aυτο το Mamjet που λες τι κάνει? Μαμάει το μηχανάκι σε χρόνο Jet?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: liberal στις 10/07/2009 5:04 μμ.

supergoofy"...- Ohlins λαδια κ ελατηρια εμπρος (θα ψαχτω λιγο με τις ρυθμησεις κ αμα δεν ειμαι ικανοποιημενος θα παω κ για ολοκληρο Ohlins Πισω)...
"


Έχε υπόψη σου πως τα μπροστινά ελατήρια της OHLINS έχουν δείκτη σκληρότητας 0,7. Τα έχω βάλει και το μετάνοιωσα. Προσανατολίζομαι σε σκληρότητα 1,0 αν υπάρχει σε WP ή Wilbers.
Δημήτρης

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: Native στις 10/07/2009 6:37 μμ.

supergoofy"
- Mamjet (ενα εργαλειακι που φερνει ο Σπηλιωτης και σκοπος του ειναι να ρυθμιζει το μιγμα - νομιζω οτι τα λεω καλα εαν οχι διορθωστε με)
"


Το είδα αυτο το Memjet που λες, έχει και κάποιες yamahικες γνώμες εδω:
http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=11446.0

Μάλλον μόνο με δοκιμή μπορείς να βγάλεις άκρη όμως...το καλό είναι οτι παρεμβαίνει μόνο στον αισθητήρα αέρα, οπότε ξηλώνεται σχετικά ευκολα. Η τιμή του πάντως δεν είναι άσχημη για 165 γιουρια.

Αμα το βάλεις να μας πείς γνώμες και ιπποδυνάμεις...αμα είναι να πετάξουμε τα tuneboy
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: ad1 στις 28/08/2011 1:30 μμ.

τελικα οσοι εκαναν την πατεντα με το φιλτροκουτι κτλ κτλ ειδαν μεγαλη διαφορα? Εχασαν πουθενα? Βλεπεις οντως τοσα αλογα στον τροχο? Γενικοτερα αξιζει η μαμαμε το μηχανακι χωρις λογο?

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: chris34 στις 28/08/2011 6:29 μμ.

Αφηστε τις πατεντες και τις βελτιωσεις γιατι οπως θα διαβασατε τα πιστονια ειναι εκτος εγγυησης!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: galileos στις 28/08/2011 7:15 μμ.

chris34"Αφηστε τις πατεντες και τις βελτιωσεις γιατι οπως θα διαβασατε τα πιστονια ειναι εκτος εγγυησης!!! "


Όταν κάνεις πειραματισμούς με εξατμίσεις, προγράμματα κλπ
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: ridik στις 29/08/2011 8:44 μμ.

Aragorn"Το δυναμομετρησα σε dyno250 με μαμα εξατμιση ανοιχτη και χαρτη της Τ, εδειξε 124ps ροδα και 10,κατι ροπη παλι ροδα. Μπορειτε να την δειτε στο youtube γραφωντας dynojet tiger 1050."

Είχα ανοιξει με το Tiger ενος φιλου που εχει κανει οτι και εσυ. Εγω φοραγα Arrow και προγραμα Τ.
Μεγαλη διαφορα μεταξυ μας απο χαμηλα στα ψηλα μεν σαν "σταματημένο" τον πέρναγα... και το πηγαίνει και ταπα ο συγκεκριμενος... Άρα ποσα αλογα και ροπη εχω....? Φιλικά πάντα

Re: HP και ΡΟΠΗ TIGER!!!!  

  Από: dimchrist στις 29/08/2011 10:45 μμ.

Πραγματικά τώρα περιμένεις σοβαρή απάντηση?

Triple Way