Τίγρης για χρήση στο χώμα

Τίγρης για χρήση στο χώμα  

  Από: Γιωργος στις 04/09/2007 1:24 μμ.

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε σχέση με τον Τίγρη και την χρήση του στο χώμα.
Είμαι κάτοχος μοντέλου 2005 και οι ζάντες είναι χωρίς ακτίνες.
1) Μπορώ να πάω χώμα άνετα, ή υπάρχει κίνδυνος να σπάσει η ζάντα?
2) Να βάλω καλύτερα ζάντα με ακτίνες και αν ναι, που μπορώ να βρω? Με τι κόστος?
3) Όταν πάω χώμα αλλάζω κάτι στις αναρτήσεις? Προφόρτηση? Απόσβεση επαναφοράς?
4) Στο χώμα, μήπως θα πρέπει να μειώσω τις πιέσεις στα ελαστικά? Και αν ναι, πόσο?

[Από spypetr]

 

  Από: Γιωργος στις 04/09/2007 1:24 μμ.

Καλημέρα spypetr. Καταρχήν οταν λέμε χώμα εννοούμε φανταζομαι χωματόδρομο σχετικα βατό και οχι διαδρομή enduro. Οι ζάντες σου δεν παθαίνουν τίποτε σε τέτοια διαδρομή ειναι απο πολύ γερά κράματα και το οτι ειναι πολυάκτινες αυτό βοηθάει στην αντοχή τους. οι πιέσεις θα πρέπει στο χώμα να είναι 30 εμπρός και 35 πισω. η ανάρτηση πίσω 6 κλικ απο το 0. Το μόνο που θα πιθανών θα "πονέσει" είναι τα λάστιχα που αν φοράς τα anakee είναι πολύ μαλακα, για να κρατούν στην άσφαλτο, αλλά σε πετρώδεις έδαφος υποφέρουν. αν παρόλα αυτά χρειαστεί να μπείς με αυτά στο χώμα, κοίτα τουλαχιστον να έχουν κρυώσει πρώτα. Το tiger πάντως είναι αρκετά βαρύ και μακρύ σασί για extreem πράγματα στο χώμα. παρόλα ταύτα εγώ δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην πρόκληση να κατέβω σε απόμακρες παραλίες ακόμη και με τρείς βαλίτσες και συνεπιβάτη.
Αποτέλεσμα κατάβασης 7χλμ και ανάβασης. πίσω λάστιχο με πολλά κοψιματάκια,ενα συνεμπλόκ βασης πίσω φανού και τζόγους στις βάσεις των πλαινών βαλιτσών. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΙΘΑΝΟ.

 

  Από: spypetr στις 09/09/2007 1:42 μμ.

Πριν από λίγο άλλαξα ελαστικά και περιμένω τη μέρα για να πάω στο χώμα και να γράψω τις εντυπώσεις μου.
Δεν έβαλα τα anakee αλλά τα pirelli scorpion ΜΤ/90 που νομίζω είναι λίγο πιο OFF και σίγουρα πιο σκληρά.