ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....

ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: aimiliosbmw στις 19/02/2009 6:26 μμ.

Μήπως έχει τύχει σε κανένα άλλο TIGER 1050 ή οτιδήποτε φοράει το μοτέρ αυτό?
Έχω μόλις 350khm και διαπίστωσα διαρροή νερού από ένα σωληνάκι της κακιάς ώρας πάνω απ τη κεφαλή(για όσους το έχουν προσέξει αυτό με τη πασαλειμμένη κόλλα κάτω απ τις εισαγωγές).Ο μάστορας λέει ότι δεν του έχει ξανά τύχη κάτι τέτοιο...απ τη μια το πιστεύω γιατί το έβλεπε απορημένος και θα ψάξει για το τι χρειάζεται εκεί πέρα για να φτιαχτεί αλλά από την άλλη μου φαίνεται πολύ άρπα κόλα η εφαρμογή του για να συμβεί πρώτη φορά στο δικό μου.

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: JOSBI στις 20/02/2009 7:56 πμ.

Του κολλητου μου δυο φορες!!! και δεν εχει ουτε 4000χιλ.!
VALE FOR EVER

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: Sprinter στις 25/02/2009 3:38 μμ.

Τι 'νερό' είναι αυτό ρε παιδιά? Της βροχής, της ΕΥΔΑΠ, ψυκτικό, υγρό φρένων, βενζίνη, υγρό μπαταρίας, λάδι?

Τι σημαίνει διαρροή νερού σε μηχανή???????? Καλοριφέρ είναι?

Ρε μπάς και μιλάτε για την 'αποχέτευση' απ' το κολάρο της τάπας του ρεζερβουάρ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: aimiliosbmw στις 25/02/2009 9:11 μμ.

Όλα τα παραπάνω που λες είναι υγρά!Όταν όμως λέμε για νερά σε μηχανή δεν υπάρχουν και πολλά!
Μιλάμε για νερά σε ανάμειξη με paraflu που κρυώνουν τη μηχανή!
Νά ναι καλά ο μάστρο Σάκης που το ξανά κόλλησε και ελπίζω να έκανε καλύτερη δουλειά από τη μαμά TRIUMPH.

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: Sprinter στις 26/02/2009 11:17 πμ.

Και γιατί δεν είπες αντιψυκτικό ή paraflu από την αρχή να καταλάβουμε? Ακου εκεί 'διαρροή νερού'
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: dimchrist στις 26/02/2009 12:45 μμ.

Sprinter"Και γιατί δεν είπες αντιψυκτικό ή paraflu από την αρχή να καταλάβουμε? Ακου εκεί 'διαρροή νερού' "


Να σου πω την αλήθεια και εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή μόλις το είδα.

Δεν συμβαίνει μόνο στο Tiger αλλά και στο Street Triple...
Στου κολητού μου στα πρώτα 200-300χλμ..
Είναι μ@λ@κία να βλέπεις καινούριο μηχανάκι να στάζει... αλλά ευτυχώς είναι απλώς "νερά"...
Σε κάνει να ανυσηχείς χωρίς λόγο.

Triple Way

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: fethry στις 26/02/2009 4:58 μμ.

dimchris"Δεν συμβαίνει μόνο στο Tiger αλλά και στο Street Triple...
Στου κολητού μου στα πρώτα 200-300χλμ..
Είναι μ@λ@κία να βλέπεις καινούριο μηχανάκι να στάζει... αλλά ευτυχώς είναι απλώς "νερά"...
Σε κάνει να ανυσηχείς χωρίς λόγο."

μην αγχώνετε τον κόσμο βρε άνθρωποι...
έγινε σε ένα tiger και σε ένα st3...
δεν είναι γενικό φαινόμενο...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: Aris. στις 06/03/2009 5:25 μμ.

Ναι σε μένα στο street triple είχα σκισμή στο κορμό τις μηχανής κάτω από τις εξαγωγές τον εξατμίσεων και έχανα ψυκτικό υγρό από εκεί
Αντικαταστάθηκε ο παλιός κινητήρας με καινούριο που στον καινούριο έχω προσέξει κάποια πασαλείμματα φλατζοκολλας σε κάποιες ενώσεις.
Στο λέω αυτό για να νιώσεις καλύτερα
Πάντα υπάρχουν και χειρότερα

Βεβαια αυτό σε μένα πρέπει να ήταν η εξαίρεση τις εξαίρεσης..
Απλά θέλω να σου πω πως εσύ δεν είχες τίποτα...
Απλά ένα σωληνάκι ξεσφιχτo
Χαλάρωσε
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: aggelos1981 στις 10/03/2009 12:45 μμ.

Εμενα πάντως παιδια ακριβως στα 300 km της μηχανης σταματησα ακριβως εξω απο την βουλη και ειδα καπνους να βγαινουν από κατω και κατι να σταζει με πιεση.κατεβαινω πιανω το υγρο μυρισα και ειδα οτι ηταν παραφλου.ανοιγω την σελα βγαζω το αλλεν και προσθαθω να λυσω την μηχανη (δεν ηξερα και πως μολις 300 km ειχα κανει) Με τα πολλα λυνω καπως το πλαινο πλαστικο και βλεπω οτι το κατω κολλορο του ψυγείου εχει φυγει και εχει αδειασει ολο το παραφλου!!!καραφλιασα.παιρνω νερα απο το περιπτερο σφιγγω το κολαρο οσο μπορουσα και παω σπιτι.την επομενη την ελυσα ολη για να δω μηπως ειναι καποιο αλλο ετσι αλλα ολα οκ.Αυτο που με προβληματισε ομως ειναι το οτι δεδομενου η μηχανη ηταν σε χρηση οταν το επαθα και ηδη ηταν ζεστη (σε κανονικα πλαισια) οταν εχασε ολα τα νερα ξαφνικα την εσβησα ναι μεν αμεσως αλλα η θερμοκρασια ανεβηκε αμεως τερμα,τωρα φοβαμαι μην επαθε ζημια μεσα στο μοτερ δεδομενου οτι ειχε μονο 300km.εσεις τι λετε?

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: ATN PANOS στις 10/03/2009 3:29 μμ.

μεγαλη σημασια εχει,για ποσο διαστημα η θερμοκρασια ηταν πανω απο το κανονικο!!!
επισης,δεν πρεπει να βαζεις κρυο νερο με σβηστο το μοτερ!
αυτο ισως να κανει περισοτερη ζημια,απο το να ανεβασει για λιγο θερμοκρασια!!!
προσεχε τις επομενες ημερες την σταθμη του νερου κ το οργανο θερμοκρασιας!!!
αν δεν δεις τιποτα περιεργο,ισως την εβγαλες καθαρη!!!
καλη τυχη!!

(καλα αυτοι οι αγγλοι δεν σφιγγουν οπως ολοι οι αλλοι???)
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: fethry στις 10/03/2009 3:42 μμ.

ATN PANOS"καλα αυτοι οι αγγλοι δεν σφιγγουν οπως ολοι οι αλλοι??? "

είναι λίγο χαλαροί ε?
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: aggelos1981 στις 10/03/2009 9:22 μμ.

ATN PANOS"προσεχε τις επομενες ημερες την σταθμη του νερου κ το οργανο θερμοκρασιας!!!
αν δεν δεις τιποτα περιεργο,ισως την εβγαλες καθαρη!!!
καλη τυχη!!

(καλα αυτοι οι αγγλοι δεν σφιγγουν οπως ολοι οι αλλοι???) "

Οχι ολα ενταξει αν αναλογιστεις οτι αυτο εγινε στα 300km και τωρα εχω 1100km και δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα ή δυσλειτουργεια.Ακουσα επισης και το μοτερ και ευτυχως δεν κανει τιποτα περιεργο την πηγα σε στην αντιπροσωπεια για το καθιερωμενο σερβις και μου ειπε ολα οκ.το θεμα ειναι οτι την πηρα την τρομαρα και ειδωμεν, αν εγινε 'ζημια' θα την βγαλει στο μελλον αργα ή γρηγορα

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: miatas στις 26/04/2009 3:13 μμ.

ρε παιδια μηπως να μη παρω το σπιντ που εχω σκοπο?μετα απο αυτα που διαβασα φοβαμαι..
ducati ειχα πριν του 04 κ δεν ειχα κανενα προβλημα.τα triumph για να τα κοιτας ειναι μονο?

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: takis1964 στις 26/04/2009 3:37 μμ.

Σε οποια σχετικα φορουμ να μπεις για προβληματα θα ακους και λιγοτερο για τα καλα τους.Γι αυτο και η αξια των φορουμ!
Θες να πεις οτι αν μπεις σε ducati φορουμ δεν θα δεις προβληματα?
Απλα αλλα ειναι σοβαρα αλλα σπανια και αλλα της πλακας.Παιζει ρολο και η τεχνικη ικανοτητα του καθενος
Σε μια διαροη ψυκτικου υγρου ,αλλος σφιγγει το κολαρο μονος του ,στην απλη περιπτωση και αλλος τρεχει με το παραμικρο στα εξουσιοδοτημενα γιατι απλα δεν ξερει!Δεν ειναι κακο αυτο απλα αλλος δεν θα εδινε σημασια και αλλος τρελαίνεται
Οι περισσοτεροι παντως μεταξυ αυτων και εγω δεν εχουμε προβληματα

Re: ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΑ 350khm....  

  Από: SPEED στις 26/04/2009 8:08 μμ.

Εντάξει δεν είναι τώρα τα triumph και από τα πιο απροβλημάτιστα μηχανάκια, αλλά αν είχες ducati και δεν 'κατάλαβες' πρόβλημα νομίζω ότι και με το triumph θα είσαι οκ.