Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ

Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: Tigerakias στις 11/02/2009 2:23 πμ.

Απο τη μέρα που αγόρασα τον τίγρη μου μέχρι σήμερα έχω πάει αμέτρητες φορές στο βενζινάδικο.
Το θέμα είναι..και η απορία μου επίσης ότι...
αν και η TRIUMPH δίνει χωρητικότητα ρεζερβουάρ 20lt εγώ δεν έχω καταφέρει ποτέ να βάλω παραπάνω απο 15lt αντε αν δε θυμάμαι καλά το πολύ 16lt,
παρόλο που όλες τις φορές έχει ήδη ανάψει το κόκκινο λαμπάκι.και έχει μείνει συνήθως 1 μπάρα στον δείκτη βενζίνης και μου απομένουν σύμφωνα με την ένδειξη 30-35km.
Είναι όντος 20lt η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ ή μήπως ειναι γύρω στα 18?
Και το θέμα είναι ότι πολλές φορές με τα 15-16lt γεμιζει και τέρμα (μεχρι το όριο, όχι μέχρι το
κούμπωμα..έλεος... ) και μετά έχω και υπερχείλιση.... και στάζει και βενζίνη μες το πάρκινγκ
καμία γνώμη.....?

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: chris34 στις 11/02/2009 8:04 πμ.

Φιλε tigerakia εγω ειμαι ο πρωτος "παθον" με το συγκεκριμενο θεμα δες εδω και θα καταλαβεις viewtopic.php?f=3&t=356
Το ρεζερβουαρ χωραει κανονικα 20 λιτρα.Εγω προσωπικα εχω αφησει την μηχανη να σβησουν και η 2 τελευταιες μπαρες με ενδειξη στα χιλομετρα 10.
Οταν πηγα να βαλω βενζινη πηρε 19 λιτρα.Με δεδομενο οτι καιει 17,5 χιλιομετρα το λιτρο μεση καταναλωση σε 10 χιλιομετρα ακριβως θα εμενα διοτι θα τα εκανα μεσα στην πολη!Οποτε μην ανησυχεις για το ρεζερβουαρ καθολου!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: antoine στις 11/02/2009 8:43 πμ.

Λοιπόν, χτεσινό παράδειγμα!

Το trip computer έδειχνε ότι έχω 0Km για βενζινάδικο... Πρέπει να έκανα άλλα 15Km και πήγα στο βενζινάδικο και έβαλα 19,9lt!!!!

Οπότε θεωρείστε ότι ακόμα και με 0Km έχετε άλλα 15-20Km περίπου ακόμα (με νορμάλ οδήγηση).

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: Cpt. Haddock στις 11/02/2009 10:58 πμ.

Εχει συζητηθεί εκτενώς το ζήτημα της ένδειξης του "λαμπακίου" ρεζέρβας σε σχέση με τα πραγματικά εναπομείναντα χλμ.

Δες εδώ viewtopic.php?f=3&t=356

"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: antonis lironis στις 11/02/2009 2:10 μμ.

antoine"Λοιπόν, χτεσινό παράδειγμα!

Το trip computer έδειχνε ότι έχω 0Km για βενζινάδικο... Πρέπει να έκανα άλλα 15Km και πήγα στο βενζινάδικο και έβαλα 19,9lt!!!!

Οπότε θεωρείστε ότι ακόμα και με 0Km έχετε άλλα 15-20Km περίπου ακόμα (με νορμάλ οδήγηση)."


Πλάκα μου κάνεις! Ένα χλμ ακόμα και θα έσπρωχνες!!!!!!!!!!!


Τυχερός είσαι!

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: kkan στις 11/02/2009 7:26 μμ.

Καλησπέρα σας,
Επειδή όταν αγοράζω μηχανάκι / αυτοκίνητο έχω μια τάση να αφήνω να με αφήσει από βενζίνη, ώστε να ξέρω πόση πραγματική αυτονομία έχω, για το tiger από τη στιγμή που δείχνει υπόλοιπο βενζίνης για 0 χλμ.έχω κάνει 35 χιλιόμετρα, με νορμάλ οδήγηση. Πριν μου σβήσει έβαλα βενζίνη και πήρε 20,7 λίτρα…!!!
Η μας κλέβουν πολύ τα βενζινάδικα, ή δυο – τρία τετράγωνα παρακάτω θα έσπρωχνα! 

kkan
kkan

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: mixalakis στις 11/02/2009 9:10 μμ.

Εγώ έχω κάνει 23 χιλιόμετρα με τον υπολογιστή να δείχνει 0, αλλά με πολύ χαλαρώ ρυθμό.
Δεν έμεινα, αλλά στο βενζινάδικο, όταν κουνούσα τη μηχανή για να δω αν είχε τίποτα μέσα δεν ακουγόταν τίποτα απολύτως.
Αλλά δεν πήρε 20 λίτρα. Αν θυμάμαι καλά πήρε 19.8 ή εκεί περίπου.

Όσο για τα 20.7 λίτρα που λες ότι πήρε εσένα, προφανώς τόσο πήρε γιατί στο ξεχείλησε.
Κανονικά πρέπει η βενζίνη να φτάνει μέχρι την αρχή του στομίου και φαντάζομαι ότι μέχρι εκεί υπολογίζουν τα 20 λίτρα. Εκτός βέβαια και αν κλέβει η αντλία!!

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: Tigerakias στις 11/02/2009 9:16 μμ.

ωραία ...ευχαριστώ πολυ όλους....
απο εδώ και στο εξής θα περιμένω να σβήσει ΚΑΙ η τελευταία μπάρα στον δείκτη για να αρχισω να ανησυχώ μήπως και μείνω...
αφού όπως είπατε όλοι θα έχω ακόμα τουλάχιστον 15 χιλιόμετρα...
για το θέμα της υπερχείλισης καμία γνώμη...?μου έχει συμβεί 3-4 φορές και με προβληματίζει λιγακι...

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: antoine στις 11/02/2009 10:03 μμ.

antonis lironis"
Πλάκα μου κάνεις! Ένα χλμ ακόμα και θα έσπρωχνες!!!!!!!!!!!


Τυχερός είσαι!"


Ε τώρα τυχερός... Είναι θέμα τι σχέση έχεις με τη μηχανή και αν ακούς αυτά που σου λέει!!

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: Cpt. Haddock στις 12/02/2009 11:29 πμ.

Το οτι χωράει 20lt το ντεπόζιτο ειναι γεγονός

Το οτι ΔΕΝ τα καίει όλα αλλα μένει περίπου 0,5lt κατακάθι ειναι επίσης ορθό

Το οτι το λαμπάκι ανάβει στις δύο μπάρες είναι γεγονός

Το οτι σύμφωνα με το trip computer και τη μέση κατανάλωση η αυτονομία που δείχνει ειναι σωστή είναι επισης γεγονός

Το οτι η πραγματική αυτονομία είναι περίπου διπλασια ειναι αληθες

Το οτι σύμφωνα με το manual το λαμπάκι ανάβει οταν έχεις μέσα 3,5lt είναι ανακριβές. Ανάβει περίπου στα 7 lt

Παρ' όλα αυτα ειναι καλό που ανάβει ΤΟΣΟ νωρίτερα για να έχουμε περιθώριο. Θα έλεγα να μην το αφήνετε να δείξει 0 χλμ για να μη βρεθείτε να Ζμπρώχνετε 230 κιλά στο δρόμο

Να βάζετε βενζίνη στη μία μπάρα είναι για μένα το ιδανικό
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: Cpt. Haddock στις 16/02/2009 10:26 πμ.

Ενα μικρό update.

Πήγα χθες με ένα φίλο στο Σούνιο (αυτός με 955i), σχετικά γρήγορα. Αναψε λαμπάκι λιγο πριν φτάσουμε Σούνιο. Γυρίσαμε πάλι σβέλτα, έφτασα Γλυφάδα με καμία παύλα και ένδειξη αυτονομίας 22 χλμ.

Το γέμισα με το ζόρι 14,5 ευρώ = 16,5 λιτρα περίπου, δλδ είχε ακόμα 3,5 εκμεταλεύσιμα τα 2,5 περίπου.

Για να έχουμε μια ιδέα

Καλημέρα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: chris34 στις 16/02/2009 12:02 μμ.

Cpt. Haddock"Ενα μικρό update.

Πήγα χθες με ένα φίλο στο Σούνιο (αυτός με 955i), σχετικά γρήγορα. Αναψε λαμπάκι λιγο πριν φτάσουμε Σούνιο. Γυρίσαμε πάλι σβέλτα, έφτασα Γλυφάδα με καμία παύλα και ένδειξη αυτονομίας 22 χλμ.

Το γέμισα με το ζόρι 14,5 ευρώ = 16,5 λιτρα περίπου, δλδ είχε ακόμα 3,5 εκμεταλεύσιμα τα 2,5 περίπου.

Για να έχουμε μια ιδέα

Καλημέρα "

Αν ειναι ετσι οπως τα λες φιλε μου τοτε να πας να σου κανουν ενα update στο λογισμικο της μηχανης!
Δεν επιτρεπεται χωρις καμια παυλα και να σου παρει 16,5 λιτρα!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: antoine στις 16/02/2009 9:19 μμ.

Service Pack να δούμε πότε θα βγάλουνε!

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: mixalakis στις 17/04/2009 1:31 πμ.

Έκανα νέο προσωπικό ρεκόρ!!


Ξεκίνησα από το αεροδρόμιο με μηδέν παύλες και τον υπολογιστή να λέει ότι μου απομένουν 7 χιλιόμετρα!
Έφτασα μέχρι την Ηλιούπολη από αττική οδό κάνοντας συνολικά 35 χλμ μέχρι να βάλω βενζίνη φυσικά οδηγώντας σαν ταρίφας.

Τελικά πήρε 20.02 λίτρα ξέχειλο μέχρι πάνω.

Re: Tiger 1050 Χωρητικότητα ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  

  Από: takis1964 στις 17/04/2009 9:43 πμ.

Πηγαινες γυρευοντας
Παρ ολαυτα εχω μεινει κ εγω απο βενζινη αττικη οδο και σε 10 μιν ηρθε οδικη βοηθεια,ειχε μπιτονακι μαζι ,εδωσα 5 ευρω και ολα οκ