Tiger & λιπαντικά

Tiger & λιπαντικά  

  Από: Γιωργος στις 04/09/2007 1:23 μμ.

Εχω ένα Tiger 955, μοντ 2004 που αγόρασα μεταχειρισμένο. Τι είδους λάδια προτείνει η Triumph και κάθε πότε πρέπει να αλλάζονται?

[Από tigris78]

 

  Από: Γιωργος στις 04/09/2007 1:23 μμ.

Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΑ IPONE 10/50 SYNTH ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΩΝ( ΙΟΥΝΙΟ -ΙΟΥΛΙΟ-ΑΥΓΟΥΣΤΟ) ΓΙΑΤΙ "ΣΠΑΝΕ" ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΑΜΠΑΝΑ ΓΙΑΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ AGIP 20/50 FUEL SYNTH.
Η ΑΛΛΑΓΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ 5000ΚΜ
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

 

  Από: spypetr στις 09/09/2007 1:39 μμ.

Πάντως, σύμφωνα με το μάνιουαλ, η αλλαγή των λαδιών γίνεται κάθε 10.000χλμ.
Μη ξεχνάς ότι το μοτέρ προέρχεται από το daytona που βγάζει γύρω στα 30 άλογα παραπάνω από τον τίγρη.
Άρα μιλάμε για παραπανίσια αξιοπιστία από το daytona που και για αυτό ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή στα λάδια κάθε 10.000χλμ.
Και τέλος θέλω να πω, οτι ο κατασκευαστής για να το λέει, δε πιστεύω να θέλει να κάνει ζημια στον εαυτό του.
Φαντάζεσαι τι ζημια μπορεί να πάθει η triumph μετά από λίγα χρόνια αν διαδοθεί ότι τα μοτέρ της καίνε λάδια ή ότι κολλάνε?
Πάντα το μάνιουαλ του κατασκευαστή και κανέναν άλλον.

 

  Από: Aragorn στις 09/09/2007 6:41 μμ.

εχω αλλαξει τρεις φορες μεχρι τωρα (εχω 10000χλμ).βαζω τα ipone και καθε φορα αλλαζω και φιλτρο λαδιου .ΠΑΝΤΑ

 

  Από: tasskap στις 09/10/2007 8:47 μμ.

Checkάρετε κι εδώ:

http://www.triumph-online.co.uk/ipone-s ... -849-p.asp

http://www.triumph-online.co.uk/triumph ... 1255-p.asp

 

  Από: Sprinter στις 10/10/2007 6:58 πμ.

Απ΄ όσο ξέρω εδώ και χρόνια η Τ 'σπρώχνει΄τα Mobil 1 Racing. Τουλάχιστον για τα Σπριντ. Αναφέρει άλλα για τα Tiger?

Τα ipone νομίζω πώς τα εισάγει ο εδώ διανομέας (Ηλιοφιλ). Τεσπα, οι συζητήσεις για τα λάδια είναι ατέρμονες και ελαφρώς ανούσιες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: ΘΩΜΑΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στις 10/10/2007 8:07 πμ.

Oντως η μαμα εταιρια εχει στο επισημο δικτυο της MOBIL 1
Στο δικο μου αιλουρο (1050) εβαλα motul full synthetic και ειδα διαφορα κυριως στο κιβωτιο αλλα και στον ηχο του μοτερ. .

 

  Από: tasskap στις 10/10/2007 9:03 μμ.

O αντιπρόσωπος μου είπε πως βάζουν shell λάδια συνθετικά και πώς αν βάλω δικά μου θα χάσω την εγγύηση!!!! Ισχύει? Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο από τα δικά σας εξουσιοδοτημένα?

 

  Από: Aragorn στις 10/10/2007 9:42 μμ.

το καλυτερο ανεκδοτο ΜΑΚΡΑΝ μαλλον αυτος που στο ειπε ειναι πολυ................φιλε δεν ισχυει κατι τετοιο

 

  Από: tasskap στις 11/10/2007 1:41 πμ.

Το ξέρω ότι λέει ΛΑΜΑΚΙΕΣ αλλά αφού δε δέχεται και εφόσον εδώ δεν υπάρχει άλλο εξουσιοδοτημένο θα τα βάζω με ποιος ξέρει πόσα φράγκα!

 

  Από: ΘΩΜΑΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στις 11/10/2007 7:37 πμ.

ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΝΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΒΑΛΑΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΛΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟΥ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΑΛΕΙ.

 

  Από: Sprinter στις 11/10/2007 8:27 πμ.

Να του πάς το βιβλιαράκι της μηχανής σου που λέει επακριβώς ότι απαιτείται οιοδήποτε λάδι τών συγκεκριμένων προδιαγραφών όπως πχ. το Mobil 1.

Αρα ισχύουν δύο πράγματα: 1. H Τ δέχεται οποιδήποτε λάδι που καλύπτει τις προδιαγραφές και 2. Αν συνιστά κάτι είναι το Mobil και όχι το Shell.

Τρίψτο το αυτό στη μούρη του να δείς το θα σου πεί. Βγάζει περισσότερο κέρδος από τα Shell γιατί αυτά του σπρώχνει ο πωλητής της Shell για αυτό σου λέει αυτές τις παπαριές.

Εάν επιμείνει, που δεν θα το κάνει, πές του πώς θα ρωτήσεις με επιστολή τον εισαγωγέα (Ηλιοφίλ) και την Triumph.

Μήπως σου είπε ότι πρέπει να αλλάζεις και κάθε 3000 χλμ γιατί αλλιώς θα χάσεις την εγγύηση?

ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

ΥΓ. Ποιός είναι αυτός ο μάστορας (και όχι αντιπροσωπος) να τον έχουμε στα υπ΄ όψιν?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

 

  Από: mixalakis στις 11/10/2007 11:01 πμ.

Πρέπει να τον αναφέρεις στην αντιπροσωπεία αλλά και απευθείας στην Triumph στην Αγγλία!

 

  Από: ΘΩΜΑΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στις 11/10/2007 12:53 μμ.

ΣΩΣΤΟ
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΞΑΝΑ. . .

 

  Από: Aragorn στις 11/10/2007 5:37 μμ.

εγω παιδες παω οτι λαδια θελω εγω,αλλα του προβλεπομενου τυπου που λεει η Τ