Tiger Sport σβήνει!

Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Prodigal στις 22/07/2018 1:36 μμ.

Χαιρετισμούς σε όλους.

Έχω μία νέα tiger sport 1050
(7 μηνών, 2500 χλμ, έχει κάνει το 1ο σέρβις της στα 800 χλμ).

Εδώ και τρεις εβδομάδες σβήνει (με το χαρακτηριστικό τσαφ, αλλά μετά πέρνει μπρος κατευθείαν)
Α) στο 60% των περιπτώσεων όπου κάνω ξερογκαζιά πριν αλλαγή ταχυτήτων (κυρίως στις μικρές ταχύτητες και από και προς στάση).
Σβήνει ή αμέσως μετα την ξετογκαζιά ή και μόλις μετα που κουμπώσει η ταχύτητα.
Β) Στο 1% απο στάση σε πρώτη.
-Γ) Επίσης έχω την εντύπωση κάποιες λίγες φορές ότι αν πάω με χαμηλες στροφές πάνω από ένα-δύο λεπτά, μετά δεν έχει δύναμη και αν ανοίξω το γκάζι όχι σταδιακά, σαν πάλι να πάει να σβήσει.

Παρατηρώ ότι αυτά γίνονται κυρίως αν έχω κινηθεί πάνω απο 5 λεπτά μες στην πόλη.

Δυστυχώς μένω σε νησί, οπότε δεν είναι εύκολο να πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο άμεσα.
Και αν κάποια στιγμη πάω, επειδή μπορεί να μην βρουν άμεσα την αιτία, μπορει να μη λυθεί σε ένα ταξίδι.

Οπότε έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να είναι και αν ναι πώς φτιάχνετε αν είναι κάτι απλό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Tigris3 στις 22/07/2018 10:10 μμ.

Καλησπέρα και καλοτάξιδος ο νέος τίγρης!
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να προκαλεί τα σβησίματα σε καινούργιο μηχανάκι. Το πρώτο πράγμα όμως στο οποίο θα πήγαινε το μυαλό μου πριν αρχίζω να σκέφτομαι μηχανικά θέματα, είναι κακή βενζίνη. Δοκίμασε να βάλεις από άλλο πρατήριο, προτίμησε και 100άρα για να δεις αν αλλάξει συμπεριφορά.
Αν όχι, αυτό που θα σου πρότεινα δεδομένου ότι μένεις και σε νησί, είναι να πάρεις τηλέφωνο ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο (π.χ. Αθήνα) και να μιλήσεις τηλεφωνικά εξηγώντας την κατάσταση προκειμένου να σου πουν ένα-δυο πράγματα αν μπορούν, πριν φορτώσεις τη μηχανή και κάνεις ταξίδι για το συνεργείο. Φαντάζομαι αν τους πεις ότι είναι καινούργιο το μηχανάκι, είσαι σε νησί οπότε δεν έχεις εύκολη πρόσβαση σε αυτούς, να σε εξυπηρετήσουν.

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Prodigal στις 22/07/2018 10:31 μμ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την ευχή σου για την νέα μηχανή.
Αυτο με την βενζίνη το σκέφτηκα και γω
Απο την πρώτη μερα που πηρα την μηχανή τις βάζω 100ρα.
Και από το ίδιο βενζινάδικο.
Αλλά ξεκίνησε τα σβησίματα μετά τα 2500 χλμ.
Οπότε αν έφταιγε η βενζίνη, υποθέτω μάλλον θα το έκανε από την αρχή.
Πάντως μετά τα πρώτα σβησίματα άλλαξα βενζινάδικο, αλλά και πάλι τα ίδια.

Ναι, θα πάρω τηλέφωνο στο συνεργείο αλλα δυστυχώς πιστεύω θα μου πουν φέρτην από Αθήνα. Και φοβάμαι μη ρυθμίσουν κάτι, μου πουν "οκ ειναι τώρα", φύγω και μετά πάλι τα ίδια.
Για αυτό ρωτάω εδώ, μήπως κάποιος άλλος είχε παρόμοια προβλήματα ή φαντάζεται διάφορες αιτίες, ώστε αν είναι να ψαχτούν μια και καλή όλα.

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Prokomenos21 στις 25/07/2018 10:40 μμ.

Καλησπερα παιδιά και εγώ νέος στην ομάδα απέκτησα ένα Tiger 1050 του 08 μεταχειρισμένο και έχω το ίδιο θέμα πηγα σήμερα από εκεί που το πήρα και κανονίσαμε την Δευτέρα να το βάλω συνεργείο και τα έξοδα δικά του ευτυχώς όποτε άμα έχω νέα θα σου πω φίλε.Καλοριζικη να είναι και η δίκη σου και παντα όρθιος.

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Prodigal στις 31/07/2018 10:56 πμ.

Μιλησα με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αθήνα και είπαν κλασσικά φέρε την απο εδώ (που δε μπορώ να πάω για το επόμενο τρίμηνο). Και ίσως είναι ο ψεκασμός ίσως και όχι...

Φίλε Prokomenos, καλοτάξιδη και η δική σου μηχανή και ευχαριστώ για το σχόλιο σου.
Είχες τίποτα νέα για το ίδιο πρόβλημα από το συνεργείο σου;

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Prokomenos21 στις 01/08/2018 6:06 μμ.

Καλησπερα φίλε μέχρι στιγμής όχι λέει ότι δουλεύει καλά θα αλλάξουν μπουζί και εγώ το πηγα και για ένα θόρυβο και τελικά αλλάζει καδένα και τεντωτηρα.Το θέμα με το σβήσιμο τα μπουζί μόνο είπε είναι χάλια και τα αλλάζω.

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: PAGANIAS στις 19/08/2018 1:13 μμ.

Φίλε καλησπέρα. Είχα το ίδιο πρόβλημα με Τίγρη του 2007. Ήταν θέμα βαλβίδας. Θυμάμαι ότι οι μάστορες πείραζαν πεταλούδες,άλλαζαν μπουζί καθώς και άλλες λύσεις στην προσπάθεια τούς να το φτιάξουν: αλλά τουλάχιστον στο δικό μου το πρόβλημα ήταν εκεί.
Αν θυμάμαι καλά, έχει παίξει αυτό το πρόβλημα ,τουλάχιστον στα πρώτα 50 μηχανάκια που είχαν τρέξει αρχές του 2007.

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: PAGANIAS στις 19/08/2018 1:15 μμ.

Σε κάποια από τα 50 μηχανάκια....

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: Native στις 20/08/2018 9:27 πμ.

TPS ρύθμιση και reset adaptions αρχικά.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger Sport σβήνει!  

  Από: dloghis στις 11/09/2019 5:44 μμ.

PAGANIAS"Φίλε καλησπέρα. Είχα το ίδιο πρόβλημα με Τίγρη του 2007. Ήταν θέμα βαλβίδας. Θυμάμαι ότι οι μάστορες πείραζαν πεταλούδες,άλλαζαν μπουζί καθώς και άλλες λύσεις στην προσπάθεια τούς να το φτιάξουν: αλλά τουλάχιστον στο δικό μου το πρόβλημα ήταν εκεί.
Αν θυμάμαι καλά, έχει παίξει αυτό το πρόβλημα ,τουλάχιστον στα πρώτα 50 μηχανάκια που είχαν τρέξει αρχές του 2007."


Καλησπέρα, όταν λες βαλβίδας?
Έκανες ρύθμιση βαλβίδων και έστρωσε ?