Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι

Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι  

  Από: Giova23 στις 11/06/2017 6:19 μμ.

Καλησπερα σε ολους.Καινουριος στο φορουμ.Εχω tiger του 07 με 28000 χιλιομετρα.Απο οταν τον πηρα πριν 1,5 χρονο,οι ταχυτητες ιδιαιτερα απο πρωτη σε κενο εμπαιναν δυσκολα κ επαιζα λιγακι το γκαζι για να κουμποσουν πιο ευκολα.Ειχα υποψιαστει για δισκακια συμπλεκτη.Χθες καθως καθαρισα,τεντωσα αλυσιδα κ εσφυξα γραναζι,προσαρμοσα την ντιζα του συμπλεκτη κ οι ταχυτητες πλεον μπαινουν σαν βουτυρο και αθορυβα.Αλλα δυατυχως εμφανιστηκε αλλο προβλημα...ακουγεται θορυβος σαν χαλασμενο ρουλεμαν(κροταλισμα) απο το μπροστα γραναζι οσο κινηται ακομη κ ρολαριστος με κενο...Δεν το εχω παει σε μαστορα.Γιαννιτσα...αν γνωριζεται κ καλοιον μαστορα η τη γνωμη σας γενικοτερα...Ευχαριστω εκ τον πρωτερον..


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι  

  Από: Tigris3 στις 11/06/2017 7:40 μμ.

Αν μπορείς, αφαίρεσε το πλαστικό καπάκι που έχει για κάλυμα στο μπροστά γρανάζι και ρίξε μια ματιά να δεις αν όλα φαίνονται οπτικά τουλάχιστον ΟΚ. Αν δεν δεις τίποτα περίεργο, πρέπει να πάει σε συνεργείο για τα περαιτέρω.

Re: Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι  

  Από: Giova23 στις 11/06/2017 10:30 μμ.

Το ανοιξα αμεσως μολις καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα...οπτικα δεν φαινεται κατι..ευχαριστω παντως

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι  

  Από: grgasteus στις 11/06/2017 10:41 μμ.

Το έβαλες σε διπλό σταντ και να γυρίσει για να δείς αν έρχετε από εκεί;

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι  

  Από: CK1 στις 12/06/2017 11:23 πμ.

Καλημέρα, μήπως παραέσφιξες την αλυσίδα? Αφού δεν στο έκανε πριν κάτι από αυτά που έκανες το προκαλεί. Αλλίως για ρουλέμαν γραναζιού ακούγεται.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 17:00, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Θορυβος σαν κροταλισμα απο μπροστα γραναζι  

  Από: Giova23 στις 12/06/2017 1:23 μμ.

99% ρουλεμαν γραναζιου...ξερεις κανεις αν για να βγει πρεπει να κατεβασω μηχανη η με εξολκεα θα βγει ευκολα χωρις να πειραξω πολλα πολλα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk