Αναρτήσεις στο Tiger 1050

Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: antoine στις 27/11/2008 1:57 πμ.

Μιας και γενικά δεν είμαι ευχαριστημένος από τις αναρτήσεις του Tiger, γνωρίζετε τι επιλογές έχω όσον αφορά την αναβάθμισή τους;;;

Υπάρχει η δυνατότητα επισκευής της συγκεκριμένης ανάρτησης;; Θεωρώ ότι η απόσβεση της πίσω είναι πολύ αργή και σε στροφές για παράδειγμα με ανωμαλίες η μηχανή χάνει τη μπάλλα και μου προσφέρει ατελείωτες οριζόντιες και κάθετες ταλαντώσεις. Έχω παίξει γενικά με τις ρυθμίσεις αλλά δεν βγήκα κάτι ικανοποιητικό.

Έχει ψάξει κανείς για after market; Στο μπροστινό έχει αλλάξει κανείς λάδια και ελατήρια;;

Είδε διαφορά;

Ευχαριστωωωωωωωωωώ!

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 27/11/2008 8:53 πμ.

Ena filaraki mesa apo to forum exei ohlins vevea akrivh epilogh alla kanei fantastikh douleia!!!koitaxe to.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 27/11/2008 11:39 πμ.

Απο συζητησεις που ειχα κανει παλιοτερα για τις αναρτησεις του SV, θα σου συνιστουσα για χαμηλοτερο κοστος τα matris, hyperpro και απο μαγαζια τον Περιστερα στη μιχαλ/λου και τον Ευθυμιου στη βουλιαγμενης.

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: antoine στις 27/11/2008 6:50 μμ.

Οκ, θα ρωτήσω εκεί γιατί σε μια βδομάδα θα πήγαινα έτσι και αλλιώς για λάστιχα.

Το παλικάρι με τα Ohlins αν βλέπει μπορεί να μας ενημερώσει αν άλλαξε μόνο την πίσω;;

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: JOSBI στις 27/11/2008 9:43 μμ.

antoine"Οκ, θα ρωτήσω εκεί γιατί σε μια βδομάδα θα πήγαινα έτσι και αλλιώς για λάστιχα.

Το παλικάρι με τα Ohlins αν βλέπει μπορεί να μας ενημερώσει αν άλλαξε μόνο την πίσω;;"



Καλησπερα φιλε μου!
Εχω προς το παρον μονο πισω εχω ohlins και φυσικα δεν ειναι για να συγκρινεις το πριν με το μετα για τι δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο!
Η αληθεια ειναι οτι τωρα το μηχανακι δειχνει την αδυναμια του μπροστα (το εχω σφιξει λιγο αλλα δεν ειναι οπως πρεπει, το θελω οπως θες πες το!)και ετσι στα αμμεσα σχεδια μου ειναι ελατηρια και λαδια!Η τιμη του ειναι σιγουρα μεγαλη 1000€ δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητο ποσο!
Οτι πληρωνεις παιρνεις αδελφε!!!
VALE FOR EVER

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: antoine στις 27/11/2008 11:39 μμ.

Έγινε φίλε μου, σε ευχαριστώ.

Την ανάρτηση την πήρες από εδώ στην τιμή που ανέφερες ή από εξωτερικό;

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: jimmisk στις 15/01/2009 2:07 μμ.

Παίδες εχει ρωτήσει κανενας τιμες για ελατηρια εμπρός μαζι με τα λαδια και την εργασια? Εμένα εδώ (Λάρισα) μου ειπαν WP ή OHLINS στα 150€ κομπλέ.

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: JOSBI στις 15/01/2009 2:10 μμ.

jimmisk"Παίδες εχει ρωτήσει κανενας τιμες για ελατηρια εμπρός μαζι με τα λαδια και την εργασια? Εμένα εδώ (Λάρισα) μου ειπαν WP ή OHLINS στα 150€ κομπλέ."


Τοσο πανε μιτσακο!!!
VALE FOR EVER

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: JOSBI στις 15/01/2009 2:17 μμ.

Οπα! λαθος! 150 θελουν μονο για αγορα οχι και τοποθετηση! αν σου ειπε και με τοποθετηση 150 ειναι πολυ μα πολυ καλα!!!
VALE FOR EVER

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: T595 στις 16/01/2009 9:31 πμ.

Λοιπόν τα Ohlins είναι πολύ καλά προϊόντα, αλλά πολύ ακριβά. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που βγάζουν πολύ καλά αμορτισέρ και δεν κοστίζουν και τρελλά λεφτά. Για παραδειγμα τα Γερμανικά WILBERS ή τα Αγγλικά NITRON. Τα τελευταία τα έχουν βάλει πολλοί triumphisti με πολύ καλά αποτελέσματα. Τώρα που και η λίρα είναι χαμηλά παίρνει κανείς αμορτισέρ με ξεχωριστό δοχείο αζώτου με 550€.
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: Ypsailon στις 18/01/2009 12:22 πμ.

Hi guys
1o Post gia mena edw
Exw ena megalo thema me ta ergostasiaka elatiria brosta.Se lakouves k apotoma frenarismatta mou termatizei i diadromi,k fovamai min me rixei i akoma xeirotera min xtypisei kana plaisio k pathw kamia anepanorthoti zimia.Na episimanw oti evala xana ta ergostasiaka kainouria apo tin egyisi k den eida kamia diafora!
Mou protine o texnikos na valw ta Ohlins pou einai pio xontra(sklira) k isws dw diafora.
Antimetopizei kaneis to idio provlima?Dextes oles oi apopseis

Thanks in Advance

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: dbdrag στις 18/01/2009 11:12 πμ.

Ypsailon"Hi guys
1o Post gia mena edw
Exw ena megalo thema me ta ergostasiaka elatiria brosta.Se lakouves k apotoma frenarismatta mou termatizei i diadromi,k fovamai min me rixei i akoma xeirotera min xtypisei kana plaisio k pathw kamia anepanorthoti zimia.Na episimanw oti evala xana ta ergostasiaka kainouria apo tin egyisi k den eida kamia diafora!
Mou protine o texnikos na valw ta Ohlins pou einai pio xontra(sklira) k isws dw diafora.
Antimetopizei kaneis to idio provlima?Dextes oles oi apopseis

Thanks in Advance"

Σημαντικό ρόλο παίζει να γίνει σωστά η πλήρωση λαδιού του μπροστινού.
Αν εμπιστεύεσαι το μηχανικό σου και αποκλείσεις το ΠΑΡΑΠΑΝΩ τότε αλλάζεις ελατήρια.
Στο δικό μου άλλαξα τα λάδια και λειτουργεί υποδειγματικά.

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: Ypsailon στις 18/01/2009 6:07 μμ.

Allaksa ki egw ladia kai evala WP 20aria symfwna me th gnwmh tou mhxanikou mou efoson einai pio "xontro" alla den eida kammia apolytws diafora.
Mallon gia pio sklhra elathria me vlepw.

Re: Αναρτήσεις στο Tiger 1050  

  Από: T595 στις 18/01/2009 9:21 μμ.

20άρια
Τα μοντέρνα cartridge πηρούνια δουλεύουν συνήθως με ψιλό λαδάκι (5 ή άντε 10). Δεν έχω στοιχεία για το τι προτείνει η Triumph, αλλά το 20άρι μου φαίνεται υπερβολικά παχύ.
Πάντως και τα ελατήρια από μαμά είναι πολύ μαλακά (0,60Κg/mm). Για αναβάτη ~80kg θέλει 0,80-0,85kg/mm. Επειδή όμως η διαφορά της σκληρότητας είναι μεγάλη, θα χρειαστεί μάλλον και revalving για να έρθουν οι αποσβέσεις στο σωστό εύρος.
SELECT * FROM ForumUsers WHERE Clue > 0

0 rows returned