SOS Νεος χαρτης νέα προβλήματα

Re: SOS Νεος χαρτης νέα προβλήματα  

  Από: mario στις 11/03/2017 11:26 πμ.

Σαφώς κάποιο πρόβλημα στο νέο πρόγραμμα υπάρχει και τρελαίνει τον εγκέφαλο.....κατά την γνώμη μου ξαναπέρασε το παλιό πρόγραμμα να ξανάρθει ο εγκέφαλος να δουλέψει με νέα δεδομένα και μετά ξανά βάλε το νέο πρόγραμμα απλά τσέκαρε από βιντεακια που υπάρχουν στο διαδίκτυο να κάνεις ορθά την διαδικασία....
Επίσης το κάθε πρόγραμμα έχει και την ανάλογη εξάτμιση -φίλτρο μην το ξεχνάς αυτό....

Re: SOS Νεος χαρτης νέα προβλήματα  

  Από: Native στις 23/03/2017 11:37 πμ.

Δεν έχω ξαναακούσει κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ποιές ειναι οι normal τιμές που αναγράφεις για το tps κτλ, αλλά σίγουρα πρέπει να βρίσκονται όλες πολύ κοντά αν όχι να είναι ίδιες. H Ένδειξη TPS μπορεί να κάνει και αρκετή ώρα να ανάψει, το manual του tuneecu αναφέρει τα παρακάτω συνολικά για την διαδικάσια. Αν και πιστεύω θα τα έχεις διαβάσει.

After each download, a “reset Adaption” is needed.
1. Turn the ignition off and back on again.
2. Wait 10 seconds and turn the ignition off again.
3. Turn the ignition on and select Reset Adaption from the ECU menu.

Start the engine and let it idle until the TPS light in the status bar becomes green - around 15 to 20 minutes.
At this process, don't touch the throttle. If the TPS light doesn't turn green after twenty minutes, don't worry and turn the engine off
anyway as sometimes it doesn't trigger, and in our experience the job is done anyway.


Μπορεί να μην ανάψει και ποτέ, το αναφέρει και επίσης μπορει να ανάψει και αμέσως.

Επιπλέον κοίτα μήπως καταλάθος έχει αποσυνδεθεί καμία φύσα απο κάποιον αισθητήρα (συνήθως απο το φιλτροκούτι, αισθητήρας θερμοκρασία αέρα κτλ) και ο εγκέφαλος τρελαίνεται.

Το έπόμενο στάδιο έιναι να ρωτήσεις κάποιον μάστορα, σίγουρα έχουν μεγαλύτερη εμπειρία απο εμάς σε τέτοια θέματα.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: SOS Νεος χαρτης νέα προβλήματα  

  Από: mario στις 23/03/2017 2:41 μμ.

KAMP82"Τπτ ακομα.Δεν εστρωσε.Μηπως να φταιει το καλωδιο?Δεν εχω ομως προβληματα συνδεσης.Κανενα.Το μονο ειναι που δεν πρασινιζει το TPS.Τι να κανω?"

Για το καλώδιο έχω διαβάσει και εγώ δεν θυμάμαι όπως που να σου δώσω και λινκ....
τσέκαρε το ως προς της προδιαγραφές.......