Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!

Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: MONSTER7 στις 10/12/2016 7:37 μμ.

Καλησπέρα σε όλο το forum θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω καιρό τώρα ..
Το μηχανάκι γυρνάω διακόπτη κάνει τσεκ κανονικά ανάβουν φώτα κανονικά αλλά δεν πέρνει μπροστά ..κάνει Τσακ αλλά ίσα που γυρνάει η μίζα ..
Η μπαταρία είναι μετρημένη και είναι οκ !επισης έχω δοκιμάσει και καινουρια μπαταρία και κάνει ακριβώς τα ίδια ..
Μόλις δωσω ρεύμα στην μπαταρία πέρνει τσακμακι ..
SOS!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: DMathioudakis στις 11/12/2016 11:44 πμ.

Καλήμερα φίλε μου!
Κάπου έχεις διαρροή στο ρεύμα πήγαινε το σε έναν ηλεκτρολόγο!
Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις πριν από αυτό είναι να βγάλεις την ασφάλεια από τα φωτά και να δεις αν παίρνει!

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: mario στις 11/12/2016 2:45 μμ.

Θεωρώ ότι η πηγή του προβλήματος από εμπειρία και από ότι μου κόβει ηλεκτρολογικά είναι η μπαταριά σου....άρα τσέκαρε την μπαταριά σου και πάλι εάν είναι και τουλάχιστον 3-4 ετών εκεί είναι το θέμα σου....

Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: MONSTER7 στις 11/12/2016 3:25 μμ.

Σίγουρα κάτι παίζει με τα φώτα νομίζω αυτά τα ξενον στα μηχανάκια μας είναι έγκλημα αλλά τέλος πάντων ..έχω δοκιμάσει να βγάλω την φισα των ξενον αλλά πάλι τα ίδια ..
Η μπαταρία δεν είναι σίγουρα γιατί δοκίμασα και με καινουρια φορτισμένη και το μηχανάκι δεν επερνε και πάλι μπροστά ..μόνο οταν του δωσω ρεύμα πέρνει τσακμακι..
Ποιο συνεργείο προτείνεται από δίκη σας έμπειρια καθαρά και όχι ως διαφήμιση γιατί ακούω πολλά..τι γνώμη έχετε για την intermoto στον Πειραιά μιας και είναι κοντά μου ..;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: mario στις 12/12/2016 2:47 μμ.

Από αθηνα δεν έχω να σου δώσω συμβουλές ξέρω όμως ότι τα περισσότερα παιδιά πάνε στον Σακη Κοντη και είναι τσεκαρισμένο ότι είναι καλά εκεί....
Άλλα αδελφέ με μπερδεύεις όταν λες παίρνει με ρεύμα και όχι με μπαταρία τι εννοείς ???

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: MONSTER7 στις 12/12/2016 4:54 μμ.

Εννοώ βάζω καινουρια μπαταρία κανονικά φορτισμένη και δεν πέρνει μπροστά το μηχανάκι ..μόλις το συνδέσεις με καλώδια πέρνει κανονικά ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: voyager1970 στις 12/12/2016 7:50 μμ.

Μάλλον έχει πρόβλημα η μίζα σου!

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: MONSTER7 στις 13/12/2016 3:09 πμ.

Και αν έχει πρόβλημα η μίζα μου πως μόλις το συνδέω με καλώδια πέρνει τσακμακι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: voyager1970 στις 13/12/2016 10:21 πμ.

MONSTER7"Και αν έχει πρόβλημα η μίζα μου πως μόλις το συνδέω με καλώδια πέρνει τσακμακι;

Sent from my iPhone using Tapatalk"


Θεωρώντας πως η μπαταρία είσαι σε καλή κατάσταση, τότε:
1) Μια εκδοχή είναι κάπου η παροχή του ρεύματος στην μίζα έχει πρόβλημα (καλωδίωση, ρελέ, ή διακόπτης)
2) Το μοτέρ της μίζας να έχει φθορά στα "καρβουνάκια" ή στον συλλέκτη. Οπότε όταν συνδέεις ΚΑΙ εξωτερική μπαταρία δίνεις περισσότερα Αμπέρ (Amp) και έτσι "ξυπνά" η μίζα σου.

Καλό είναι να το πας σε κάποιο καλό μηχανικό που να έχει καλές γνώσεις ηλεκτρολογικές για να εντοπίσεις την βλάβη.
Εάν πας στην intermoto στον Πειραιά, ζήτα τον Βαγγέλη.

Re: Sos tiger 1050 ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!  

  Από: MONSTER7 στις 13/12/2016 10:23 πμ.

Καλημέρα ![emoji122][emoji122]
Σε ευχαριστώ πολύ! Εκεί είχα σκοπό να πάω!


Sent from my iPhone using Tapatalk