Service 30.000 χιλ.

Service 30.000 χιλ.  

  Από: jou στις 29/06/2016 6:10 μμ.

Καλησπερα στην παρεα, θα μπορουσε να αναφερει καποιος φιλος ποιες ειναι ακριβως οι εργασιες που γινονται πλην αλλαγης λαδιων και φιλτρου στο 1050;
Καλο θα ηταν να εχουμε και μια εικονα για τις τιμες για μετρο συγκρισης
Ευχαριστω εκ των προτερων

Re: Service 30.000 χιλ.  

  Από: ehetlaios στις 29/06/2016 6:17 μμ.

Διαβασε το manual φιλε για να μην σε κοροιδεψουν και στο συνεργειο.Αναφερει αναλυτικα ολες τις αλλαγες και τους ελεγχους και σε ποσα χλμ γινετε το καθενα.Για κοστος δεν μπορω να ξερω μιας κι εχω το 800

Re: Service 30.000 χιλ.  

  Από: Genesis στις 30/06/2016 3:01 μμ.

υπολογισε αναλογα αν τα εκανες αλλαγη η οχι ειναι και ποσα χρονια περνανε!

αλλαγη λαδιων + φιλτρο (λαδια motul 300v 10w/40 60€ φιλτρο k&n 204 κωδικος 15€)
φιλτρο αερα
ελεγχος πεταλουδων αν θελουν ρυθμιση
αλλαγη παραφλου
αλλαγη λαδιων φρενα
λιπανση ρουλεμαν ολων
σφυξιμο βιδων ολων ειδικα ΣΟΣ του καρτερ κατω απο τα λαδια θελει σιγουρα σφιξιμο 12 nm με ροποκλειδο εμενα ηταν λασκα τα εκανα μονος μου
αλλαγη μπουζι (17€ απο γνωστο ο μαστορας ζηταγε 33€! )
αλλαγη λαδια στην αναρτηση εμπρος
ελεγχος αλυσιδας
ελεγχος τακακια

ολο και κατι θα ξεχναω. εννοειται δεν χρειαζονται ολα απλα δες τι εκανες στις 20.000 και κανε. αν δεν εχεις κανει πχ αλλαγη παραφλου λαδια φρενων, αναρτησης μπουζι και ΣΟΣ παλι το σφιξιμο τοτε καλο ειναι να τα κανεις!

εγω το εκανα μονος μου αν θες ψαξε στο youtube μου κοστισε 155€ (μαζι με τακακια εμπρος που ακομα τα περιμενω!)

Re: Service 30.000 χιλ.  

  Από: no pain στις 30/06/2016 9:25 μμ.

Genesis"υπολογισε αναλογα αν τα εκανες αλλαγη η οχι ειναι και ποσα χρονια περνανε!

αλλαγη λαδιων + φιλτρο (λαδια motul 300v 10w/40 60€ φιλτρο k&n 204 κωδικος 15€)
φιλτρο αερα
ελεγχος πεταλουδων αν θελουν ρυθμιση
αλλαγη παραφλου
αλλαγη λαδιων φρενα
λιπανση ρουλεμαν ολων
σφυξιμο βιδων ολων ειδικα ΣΟΣ του καρτερ κατω απο τα λαδια θελει σιγουρα σφιξιμο 12 nm με ροποκλειδο εμενα ηταν λασκα τα εκανα μονος μου
αλλαγη μπουζι (17€ απο γνωστο ο μαστορας ζηταγε 33€! )
αλλαγη λαδια στην αναρτηση εμπρος
ελεγχος αλυσιδας
ελεγχος τακακια

ολο και κατι θα ξεχναω. εννοειται δεν χρειαζονται ολα απλα δες τι εκανες στις 20.000 και κανε. αν δεν εχεις κανει πχ αλλαγη παραφλου λαδια φρενων, αναρτησης μπουζι και ΣΟΣ παλι το σφιξιμο τοτε καλο ειναι να τα κανεις!

εγω το εκανα μονος μου αν θες ψαξε στο youtube μου κοστισε 155€ (μαζι με τακακια εμπρος που ακομα τα περιμενω!)"

Πολυ σωστα ολα αυτα και εκτος απο αυτα μπορει να θελεις δισκους σε αυτα τα χιλιομετρα εγω τους αλλαξα στα 25000 περιπου γιατι ειμαι αρκετα ψιρας .... επισεις αν δεν εχεις κανει θα θελεις στανταρ και ελενχο ρυθμισμα βαλβιδων .... με λιγα λογια φιλε μου θα πρεπει να χωσεις πολυυυ βαθεια το χερι στη τσεπη .... ας πουμε αν θελεις αλυσιδογραναζα ειναι κανα 180αρι πανω κατω αναλογα τη αλυσιδογραναζα θα βαλεις , ρυθμισμα βαλβιδες και πεταλουδες ειναι 100€-150€ , δισκοι αν βαλεις τους δικους του κανουν 300 ευρο αν βαλεις aftermarket ειναι καπου στα 200 .... κοιτα εγω τα εκανα ολα αυτα που γραφει ο genesis (εκτος απο τις αναρτησεις που θα τις φτιαξω στα 30000χλμ) και αυτα που σου ειπα εγω αλλα τα εκανα σε βαθος χρονου σιγα σιγα γιατι ηταν παρα πολλα λεφτα .... αλυσιδα 520afamχρυση μαζι με γραναζια 190€ δισκοι τριβεις και μεταλικοι 200€ ρυθμισμα βαλβιδες πεταλουδες και αλαγη μπουζι 150€ +λαδια φιλτρο τακακια παραφλου υγρα φρενων και γενικος ελενχος .... δηλαδη αν τα θες ολααα ολαααα υπολογισε να εχεις πανω σου ενα 800αρι

Re: Service 30.000 χιλ.  

  Από: kyrkyriakos στις 01/07/2016 8:45 πμ.

εντάξει ας μη τον τρομάζουμε τον άνθρωπο....
Αλλά εάν είναι να το κάνουμε , ορίστε:
το καλύτερο είναι τα 14,96 για δοκιμαστική βόλτα!!!

Re: Service 30.000 χιλ.  

  Από: dimchrist στις 01/07/2016 10:41 πμ.

Ρε παιδιά μη γράφουμε έτσι σεντόνια.
Το σερβις των 30κ είναι σχετικά "μικρό" και εξαρτάται από τι εργασίες έχουν γίνει στα 20κ χλμ. που υποτίθεται πως είναι το μεγάλο. Εξαρτάται από τι χρήση που κάνεις. Πόσο δηλαδή έχει ταλαιπωρηθεί. Άλλοι χρειάζονται πιο νωρίς σέρβις μπροστινών καλαμιών (λάδια-τσιμούχες) άλλοι πιο μετά. Το ίδιο ισχύει για δισκόπλακες-τακάκια κτλ. Θα τα δει ο μάστορας και θα κρίνει ανάλογα.
Μην ακούτε μόνο το ποσό που έδωσε ο άλλος. Το θέμα είναι τι ανταλλακτικά/εργασίες έχουν γίνει.
Οι τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι λογικές.

Triple Way