προστασια μηχανης απο ζωακι

προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: tak tak στις 22/06/2016 12:29 μμ.

παιδια καλημερα το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενα tiger το οποιο το παρκαρω σε πυλωτη αλλα ανεβανουν καποια ζωακια (γατες) και φοβαμαι να μη το γρατζουνισουν να μη σκισουν την σελα και τετοια ,εχει κανενας το ιδιο προβλημα η καμια λυση χωρις να βλαψω τα ζωντανα, το εχω σκεπασμενο μπαινουν απο κατω,εχω φτασει σε σημειο να βαζω την σελα σε σακουλες σκουπιδιων αλλα και παλι την σκιζουν να σκεπαζω τεποζιτο και καντραν αλλα παλι τα ιδια ασε που η αλυσιδα γεμιζει τριχες και δεν φευγουν λογο λαδιου.οποτε βολτα να θες να πας πρεπει να το περασης απο βιολογικο.καμια λυση κανεις??????????????????? 1)Υ.Γ δεν μπορει να αλλαξει θεση δεν εχει και νοημα στον ιδιο χωρο.2) Υ.Γ για μενα ειναι προβλημα

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: Max Manos στις 22/06/2016 1:52 μμ.

Γεια χαρα!
Πηγαινε σε ενα pet shop και ζητα ενα απωθητικο spray για σκυλους και γατες.Υπαρχει ενα καλο, μαρκας "menfor san".
Eναλλακτικα, μπορεις να δοκιμασεις να ψεκασεις κατω απο τη κουκουλα κ γυρω γυρω λιγο πετρελαιο....
Ελπιζω να σε βοηθησουν αυτα τα tips...
"No Guts,No Glory"

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: tak tak στις 22/06/2016 11:33 μμ.

ευχαριστω φιλε μου θα παω να ρωτησω σε ενα pet shop.οσο για το πετρελαιο δε παιζει λεκιαζει οποτε δε νομιζω, ευχαριστω και παλι διοτι ειναι προβλημα αν και λιγο αστειο

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: CK1 στις 23/06/2016 10:27 πμ.

Επισης εχω ακούσει οτι και η ναφθαλινη που βάζουμε στα ρουχα εχει αποτελεσμα στις γατες. Μπορεις να δοκιμασεις.

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: jou στις 23/06/2016 5:39 μμ.

Καλε μου φιλε δυστυχως στο προβλημα σου δεν νομιζω να ηπαρχει συγκεκριμενη λυση παθων και ο ιδιος εχω δοκιμασει τα παντα χωρις αποτελεσμα.
Την λυση τελικα την βρηκα ως εξης δενω απο μπροστα την κουκουλα στο σημειο της ζαντας περνοντας το λουκετο-σαλιγκαρι και με εναν ιμαντα πιανω την κουκουλα γυρω γυρω στην μεση στο υψος της σελας
Αυτα απο μενα και καλα ξεμπερδεματα

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: tak tak στις 23/06/2016 8:42 μμ.

Ευχαριστώ παιδιά μάλλον θα συνεχιστη ή ταλαιπωρια μου απο οτι βλεπω να ειστε καλα

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: Tigris3 στις 23/06/2016 11:56 μμ.

Τώρα τελευταία το έχω και εγώ αυτό το θέμα γιατί έχουμε 2-3 γατιά στη γειτονιά.
Παλαιότερα σε ένα άλλο μηχανάκι, έβαζα στη σέλα του οδηγού ένα κουτί από παπούτσια και το έπιανα με ένα χταπόδι για να μη φύγει. Όσο ήταν το κουτί στη σέλα, δεν ανέβαιναν επάνω.

Re: προστασια μηχανης απο ζωακι  

  Από: nikosz στις 27/06/2016 11:35 πμ.

Καλημερα σε ολους
Εγω το ελυσα βαζωντας ένα πλεγμα πλαστικο πανω από την κουκουλα αυτό που βαζουν στα δενδρακια
Το βαζω από μπροστα μεχρι πησω πανω από την κουκουλα και το δενω να μην φυγει
Δεν ξανανεβηκε τιποτα επανω