Λαδια αναρτησης

Λαδια αναρτησης  

  Από: maddog στις 03/02/2016 6:42 μμ.

καλησπερα.γνωριζει καποιος τι λαδια και τι ποσοτητα περνει η μπροστα αναρτηση του τιγρη?τα ελατηρια ειναι aftermarket της WILBERS αν αυτο παιζει καποιο ρολο.βαζοντας πιο χοντρα λαδια θα σκληρυνει λιγο παραπανω?ευχαριστω

Re: Λαδια αναρτησης  

  Από: Jordan thoi στις 03/02/2016 7:39 μμ.

Νομίζω ένα που τεριαζει είναι Agip fork oil 10w

Re: Λαδια αναρτησης  

  Από: Tigris3 στις 03/02/2016 10:59 μμ.

Από το service manual:

Re: Λαδια αναρτησης  

  Από: Genesis στις 04/02/2016 1:30 πμ.

Στα μανουαλ των αφτερ αναρτησεων λενε για μετρηση του λαδιου χωρις το ελατηριο μεσα! Καθε εταιρια συστηνει την αναλογη ποσοτητα στα ελατηρια της! Αν εχεις ας πουμε τα wilbers με κωδικο 600-0089-01 τοτε θες 10 αρι λαδι με κενο αερα μεσα χωρις το ελατηριο 120 χιλιοστα! Θα χρειαστεις οριακα 1 λιτρο λαδι κ αυτο αν δεν το χυσεις!! Αν βαλεις 15 αρι λαδια θα σκληρηνει ενα κλικ μην φανταστεις και τρομερα πραγματα καθως θα σκληρηνει η συμπιεση του λαδιου! Αν κανεις μονος την αλλαγη πες μου να σου πω τον καταλληλο τροπο!

Re: Λαδια αναρτησης  

  Από: maddog στις 04/02/2016 5:50 μμ.

Genesis"Στα μανουαλ των αφτερ αναρτησεων λενε για μετρηση του λαδιου χωρις το ελατηριο μεσα! Καθε εταιρια συστηνει την αναλογη ποσοτητα στα ελατηρια της! Αν εχεις ας πουμε τα wilbers με κωδικο 600-0089-01 τοτε θες 10 αρι λαδι με κενο αερα μεσα χωρις το ελατηριο 120 χιλιοστα! Θα χρειαστεις οριακα 1 λιτρο λαδι κ αυτο αν δεν το χυσεις!! Αν βαλεις 15 αρι λαδια θα σκληρηνει ενα κλικ μην φανταστεις και τρομερα πραγματα καθως θα σκληρηνει η συμπιεση του λαδιου! Αν κανεις μονος την αλλαγη πες μου να σου πω τον καταλληλο τροπο!"

Καλησπερα κι ευχαριστω για την αμεση απαντηση.το κακο ειναι οτι πεταξα το κουτι απο τα ελατηρια λεω να το επιχειρησω και να κανω την αλαγη μονος μου.οποια πληροφορια και γνωμη για το ποσο και το πως δεκτη.ευχαριστω και παλι.

Re: Λαδια αναρτησης  

  Από: maddog στις 04/02/2016 5:51 μμ.

Tigris3"Από το service manual:

"

ευχαριστω πολυ

Re: Λαδια αναρτησης  

  Από: maddog στις 04/02/2016 5:52 μμ.

Jordan thoi"Νομίζω ένα που τεριαζει είναι Agip fork oil 10w"

ευχαριστω πολυ!