Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!

Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: no pain στις 04/10/2015 11:59 πμ.

Καλημερα παιδια εδω και λιγο καιρο αντιμετωπίζω ενα προβλημα στον Τιγρη μου.
Απο οταν το πηρα το μηχανακι ειχα μια δυσκολια στο ανεβασμα κατεβασμα στης ταχυτητες και δεν συμπλεκταρε καλα το μηχανακι. Τελικα μια μερα δεν μπορουσα να αλλαξω καθολου ταχυτητες και ο λεβιες τον ταχυτήτων κόλλαγε κατω οταν αλλαζε ταχυτητα τελικα λυθηκε το καπακι τις καμπανας και διαπιστοσαμε οτι ειχε σπαση το ελατηριο της επιστροφης του λεβιε τον ταχυτητον μπηκαν και ποιο σκληρα ελατηρια συμπλεκτη και βελτιώθηκε κατα 90% αλλα εξακολουθεί να παραμενει το προβλημα της μη καλης απομονωσης με αποτελεσμα να ακουγονται πολυ οταν αλλαζουν οι ταχυτητες και να μην συμπλεκταρει σωστα τις ποιο πολλες φορες.
πχ. οταν συμπλεκταρω με ταχυτητα και μαρσαρω λιγο τοτε ειναι σαν να ειναι ψιλο κουμπωμενοι οι δισκοι σαν να μην παταω τελειως το συμπλεκτη ενω ειναι πατημενος τερμα.
Μήπως ξερει κανενας τι μπορει να παιζει η τι πρεπει να κοιταξω για να λυθει το θεμα???

ΥΓ. Οταν βγαλαμε τους δισκους ηταν λιγο αναμενοι μου φαίνεται δυσκολο να εχουν αναψει με 23.000 χλμ. εαν ειχε κανονικη λειτουργια ο συμπλετης και απομόνωνε σωστα...

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: PTiger800 στις 05/10/2015 10:23 πμ.

Ίσως η ντίζα του συμπλέκτη να θέλει ρύθμιση;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: no pain στις 05/10/2015 11:04 πμ.

PTiger800"Ίσως η ντίζα του συμπλέκτη να θέλει ρύθμιση;"

Την εχω αλλαξει και την εχω ρυθμιση και τη ρυθμιζω συνεχεια απο το τεντοτηρα συνεχεια οποτε μου το κανει αυτο αλλα τιποτααα ...

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: nikosdk στις 05/10/2015 4:34 μμ.

Αν ειχανε αναψει οι δισκοι οταν το ανοιξες οπως λες, κατα 99% εχει αναψει και ο πειρος που σπρωχνει την καμπανα ωστε να γινει η συμπλεξη. Για μενα, την επομενη φορα που θα το λυσεις φροντισε να αλλαξεις και τα δυο.. (το ιδιο προβλημα σε μικροτερο βαθμο εχω και εγω και βρισκομαι στην ιδια διαδικασια..)

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: no pain στις 05/10/2015 10:53 μμ.

nikosdk"Αν ειχανε αναψει οι δισκοι οταν το ανοιξες οπως λες, κατα 99% εχει αναψει και ο πειρος που σπρωχνει την καμπανα ωστε να γινει η συμπλεξη. Για μενα, την επομενη φορα που θα το λυσεις φροντισε να αλλαξεις και τα δυο.. (το ιδιο προβλημα σε μικροτερο βαθμο εχω και εγω και βρισκομαι στην ιδια διαδικασια..)"

Κοιτα φιλε νικο αυτο για το πειρο μου ειχαν πει οτι τον τορναρουν μισο χιλιοστο γιατι πολλες φορες απο τη triumph ειναι αρκετα σφηνοτο και κολλαει αλλα ο μηχανικος μου οταν το ελυσε μου ειπε οτι το βρηκε σε νορμαλ κατασταση και οτι δεν ειναι πολυ σφηχτο .... αλλα θα το αλλαξω οταν θα το λυσω για να αλλαξω δυσκους ...
ξερει μιπως κανεις τωρα καποιους αλλους δισκους αφτερ μαρκετ αντι για τους εργοστασιακους ??? Απο οτι εχω μαθει εχουν 300€ οι εργοστασιακοι δισκοι ...

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: nikosdk στις 06/10/2015 1:42 πμ.

Barnett δισκοι και ελατηρια, αγορα απο εξωτερικο μεσω ιντερνετ αλλιως απο MonsterBike Πατρα, με κοστος στα 200 περιπου. Η ποιοτητα τους ειναι ασυναγωνιστη. Τα ιδια θα βαλω και εγω.

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: no pain στις 06/10/2015 8:02 πμ.

nikosdk"Barnett δισκοι και ελατηρια, αγορα απο εξωτερικο μεσω ιντερνετ αλλιως απο MonsterBike Πατρα, με κοστος στα 200 περιπου. Η ποιοτητα τους ειναι ασυναγωνιστη. Τα ιδια θα βαλω και εγω."

ωραια τοτε μια χαρα θα το εχω στα υποψιν μου . ελατηρια αλλαξα εβαλα ποιο σκληρα αλλα δεν θυμαμαι τη μαρκα ειναι .... καμια σχεση με τα προηγουμενα παντος εχουν τεραστια διαφορα .... πολυ ποιο σκληρος και αμεσος συμπλεκτης ....

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: Loukas88 στις 04/11/2016 1:24 μμ.

τελικα βρηκαμε λυση για αυτο το προβλημα? Το κανει και η δικια μου μηχανή αλλα μονο στις αλλαγες καμμια φορα παω να αλλαξω ταχυτητα και το μηχανάκι κανει σαν να μην αποσυμπλεκει.

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: no pain στις 05/11/2016 4:22 μμ.

Loukas88"τελικα βρηκαμε λυση για αυτο το προβλημα? Το κανει και η δικια μου μηχανή αλλα μονο στις αλλαγες καμμια φορα παω να αλλαξω ταχυτητα και το μηχανάκι κανει σαν να μην αποσυμπλεκει."

Φιλε louka καλησπερα ... εγω το ελυσα το προβλημα αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι υπαρχουν μερικα ατομα εδω μεσα που το γνωριζουν αριστα το μηχανακι και δεν θα ξοδεψεις τζαμπα τα λεφτα σου σε "αχρηστα" πραγματα οποτε καλυτερα να σε βοηθησουν αυτοι με την εμπειρια που εχουν πανω στα παντα περι μηχανοκινησεις και του tiger ....

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: Loukas88 στις 05/11/2016 10:04 μμ.

Ναι αλλα δεν μου εχει απαντησει κανεις μεχρι στιγμης

Re: Πρόβλημα με συμπλέκτη-σασμάν!  

  Από: no pain στις 06/11/2016 9:43 πμ.

Loukas88"Ναι αλλα δεν μου εχει απαντησει κανεις μεχρι στιγμης"

Εεε δεν ειναι και απο τα φορουμ που σκοτωνονται να απαντησουν ειναι ισως το φορουμ με τα λιγοτερα ενεργα μελοι απο τα 4 φορουμ που ειμαι μελος .... καποια στιγμη θα τα δουν και θα απαντησουν οι γνωστες ....