Αλυσιδογραναζα

Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 20/09/2015 5:22 μμ.

Καλησπερα στην παρεα!

Ο Τιγρης εμεινε "εκτος λειτουργιας" για κανα χρονο αλλα επανερχεται δριμυτερος! Για να επανελθει ομως απαιτειται γερο "κουστουμι" και ενα απο αυτα ειναι η αλλαγη αλυσιδας και γραναζιων.

1) Ποσο κανουν τα Εργοστασιακα και τι διαστασεις ειναι? Μπορω να τα βρω απο το νετ φθηνοτερα?

2) Εχει κανεις κατα νου aftermarket καλης ποιοτητας (χρωμα οπως τα ΟΕΜ, οχι χρυσα κτλ) ? Μαρκα? Κοστος και απο που τα αγορασατε?

3) Τι εργαλεια απαιτουνται για την αλλαγη? Το εχει κανει κανεις?

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: Tigris3 στις 20/09/2015 7:41 μμ.

Επειδή είχα ρωτήσει πρόσφατα τα εργοστασιακά παίζουν στα 200€ περίπου, AFAM στα 150€.

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 21/09/2015 8:42 μμ.

Tigris3"Επειδή είχα ρωτήσει πρόσφατα τα εργοστασιακά παίζουν στα 200€ περίπου, AFAM στα 150€."


Εσυ εχεις αλλαξει???

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: Tigris3 στις 21/09/2015 8:58 μμ.

Όχι, αλλά είμαι για να αλλάζω.

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 23/09/2015 11 πμ.

Tigris3"Όχι, αλλά είμαι για να αλλάζω."


οταν θα αποφασισεις τι θα βαλεις, ενημερωσε!

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: Loxias στις 23/09/2015 11:17 πμ.

Εγω αλλαξα και εβαλα DID ZVM-X 2 με JT γραναζια!
Τα πηρα απο uride.gr 195 Ε αν θυμαμαι καλα!Η τιμη ειναι
σουπερ γιατι προκειται για την πιο ακριβη αλυσιδα που παιζει!
"There will be haters,
There will be doubters,
There will be non believers,
and then there will be you,
proving them Wrong!"


"It took me 2 years to learn to talk,
And 35 years to learn to shut up.

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 25/01/2016 4:25 μμ.

Επειδη αποφασισα για λαστιχα ψαχνω και για αλυσιδογραναζα για να τα αλλαξω μαζι μες την βδομαδα. Χρειαζομαι ομως τις γνωσεις σας. Η εργοστασιακη αλυσιδα ειναι O-ring? Πλεον βλεπω X-ring αλυσιδες! Τι διαφορα εχουν και κανουν τετοιες για τον Τιγρη?

Γενικοτερα σαν κατασκευαστες σετ DID-JT θεωρουνται καλυτερα απο AFAM??

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: nikosdk στις 25/01/2016 9:29 μμ.

DID ZVM-X χρυσή + Jt γραναζια στο monster bike Patras στα 190 ευρω. Ειναι η καλυτερη τιμη για την καλυτερη αλυσιδα. Μαλιστα εχουν και renthal γραναζια χρυσα αν θες. Αυτα εβαλα εγω και βγηκε λιγο παραπανω.
Τις διαφορες X ring - O ring αν ψαξεις, ειχανε ξανα αναφερθει σε αλλο ποστ.
DID, JT, Renthal και AFAM ειναι κορυφαιες εταιριες ολες τους.

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 25/01/2016 10:34 μμ.

nikosdk"DID ZVM-X χρυσή + Jt γραναζια στο monster bike Patras στα 190 ευρω. Ειναι η καλυτερη τιμη για την καλυτερη αλυσιδα. Μαλιστα εχουν και renthal γραναζια χρυσα αν θες. Αυτα εβαλα εγω και βγηκε λιγο παραπανω.
Τις διαφορες X ring - O ring αν ψαξεις, ειχανε ξανα αναφερθει σε αλλο ποστ.
DID, JT, Renthal και AFAM ειναι κορυφαιες εταιριες ολες τους."


DID ZVM-X ΜΑΥΡΗ + Jt γραναζια λεω να βαλω και το monster bike το ειχα στα υποψιν. Ειναι πολυ καλοι στην δουλεια τους και με καλες τιμες. Πλεον ομως βρισκομαι μονιμα Αθηνα οποτε με τα μεταφορικα + περαστικα εδω ισως μου παει αρκετα ψηλα...

ΤΑ AFAM Xring σετ τα βρισκω πολυ φθηνοτερα (120E) για αυτο ρωταω...

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: nikosdk στις 26/01/2016 12:58 πμ.

Δεν τα εχω δοκιμασει ωστε να σου πω την γνωμη μου.. Η did ειναι σιγουρα πιο προωθημενη σε μηχανές δρομου και η αλυσιδα που σου λεω ειναι δοκιμασμενη. Δεν νομιζω παντως να εχεις θεμα κ με την Afam.. Η DID η χρυση σκετη στο monsterbike εκανε 160 ευρω. Η μαυρη πιστευω θα ναι ακομα φθηνοτερη...

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: mario στις 26/01/2016 10:03 μμ.

ad1"
nikosdk"DID ZVM-X χρυσή + Jt γραναζια στο monster bike Patras στα 190 ευρω. Ειναι η καλυτερη τιμη για την καλυτερη αλυσιδα. Μαλιστα εχουν και renthal γραναζια χρυσα αν θες. Αυτα εβαλα εγω και βγηκε λιγο παραπανω.
Τις διαφορες X ring - O ring αν ψαξεις, ειχανε ξανα αναφερθει σε αλλο ποστ.
DID, JT, Renthal και AFAM ειναι κορυφαιες εταιριες ολες τους."


DID ZVM-X ΜΑΥΡΗ + Jt γραναζια λεω να βαλω και το monster bike το ειχα στα υποψιν. Ειναι πολυ καλοι στην δουλεια τους και με καλες τιμες. Πλεον ομως βρισκομαι μονιμα Αθηνα οποτε με τα μεταφορικα + περαστικα εδω ισως μου παει αρκετα ψηλα...

ΤΑ AFAM Xring σετ τα βρισκω πολυ φθηνοτερα (120E) για αυτο ρωταω..."

Απο τον ντινακο αλλαξα σημερα σετ γραναζια αλυσιδα afam xring xsr στα 140 ευρω μετα απο 44.000 της μαμάς.....

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: Menkara στις 27/01/2016 9:23 πμ.

Καλημέρα,
από uride έβαλα DID 530 ZVM-X G/G με γρανάζια JT μετά από 57.000 χιλιόμετρα που έβγαλε η μαμά αλυσίδα (η οποία και αυτή ήταν DID ZVMX). H DID δεν βγάζει καλύτερη αλυσίδα.
Κόστος ήταν στα 190 ευρώ το σετ αλυσίδα-γρανάζια. Για την μαύρη που θέλεις εσύ πας στα 180 περίπου. Η τοποθέτηση είναι δωρεάν αν αγοράσεις το σετ από αυτούς.

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 27/01/2016 1:35 μμ.

Σας ευχαριστω ολους. θα επαιρνα την AFAM αλλα βγαινει μονο χρυση η ενισχυμενη και δεν θελω χρυση αλυσιδα. Μαλλον για DID-JT απο uride με 179E με βλεπω, εκτος αν μ δωσουν ιδια τιμη εκει που θα αλλαξω τα λαστιχα! Θα ενημερωσω μολις κανω την αγορα/τοποθετηση.

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: ad1 στις 29/01/2016 7:09 μμ.

Τελικα σετ DID-JT Χ ring μαυρη αλυσιδα στα 179 Ε και δωρεαν τοποθετηση

επιπλεον μπηκαν και dunlop roadsmart 3...

Re: Αλυσιδογραναζα  

  Από: dimchrist στις 01/02/2016 6:18 μμ.

Πολύ καλή επιλογή. Καλά είναι αν σκεφτείς ότι μόνο για εργατικά θα σου πάρει σίγουρα 20 ευρώ.
Οι DID είναι κορυφαία εταιρεία (όπως και η AFAM). Και εγώ συνδιασμό DID με JT (μπροστά) και Renthal (πίσω) είχα.
Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος.

Triple Way