Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.

Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: nikosdk στις 21/06/2015 7:54 μμ.

Καλησπερα,
κοιταζοντας το κοντερ του τιγρη μου(αρχες 10' μοντελο) και συγκρινοντας το με αυτο του 675 daytona ή του καινουργιου 1050, ζηλεψα τον λευκο οπισθιο φωτισμο της οθονης, του χιλιομετριτη και του στροφομετρου.. Εχει κανει κανεις καμια προσπαθεια να αλλαξει τον φωτισμο στο κοντερ? Αν δεν γινεται να αλλαξει το χρωμα του φωτισμου, εχει δοκιμασει κανεις να βαλει το κοντερ του 675 στο τιγρακι? Υπαρχουν πολλα ωραια κοντερακια στο ebay με 250-300 ευρω και αν καποια στιγμη περισσευαν χρηματα θα το σκεφτομουν να το αλλαξω.
Για οσους δεν το εχουν δει..
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... 4531cb.jpg

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: NGK στις 21/06/2015 8:55 μμ.

καλησπερα φιλε μου ..πριν ακετα χρονια ειχα ενα 675 και ενα tdm ειχα αλαξει και στα 2 φωτισμο.στο 675 ηταν πολυ πιο δυσκολα.θελει πολυ υπομονη και προσοχη .εγω ειχα βαλει led ταινια απο μεσα και γυρω γυρω .σε μπλε αποχρωση και ηταν θανατος.θα ψαξω να σου βρω καποια φοτο και επισεις καποιο λινκ οπου τα ειχα δει και γω και προχωρισα ..οτι θες στιλε πμ .

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: nikosdk στις 21/06/2015 11:26 μμ.

Μετα απο πολυ ψαξιμο σε ξενα φορουμ και sites βρηκα αυτο http://www.bluegauges.com/motorcycle/tr ... triple.htm
Ειναι για το speed triple. Εχει και για Tiger απλα δεν παραθετει φωτογραφια για να το δουμε... Πως σας φαινεται το μπλε και το ασπρο???

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: NGK στις 22/06/2015 1:59 μμ.

για να σου δωσω να καταλαβεις τι παιζει με το φωτισμο και πως αλαζει χρωμα ..κατω απο τα ψηφιακα καντραν υπαρχει μια μικρη πλαστικη παλακετα σαν μεμβρανη. πχ πορτοκαλι .που οτι led και αν βαλεις δεν αλαζει φωτισμο ..αν αποφασισεις να το φτιαξεις πρεπει να ανοιξεις το κοντερ και να αφερεσεις αυτες τις πλακετες χρωματος και μετα .εισαι οκ σε οτι χρωμα θες

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: Kokkinosgolf στις 23/06/2015 8:35 μμ.

λογικα μπορεις να βαλεις το πιο καινουριο κοντερ απο το Τiger τo Special Edition που βγαινει απο το 2010 και μετα με το λευκο φωτισμο.. με καποιο κοστος παραπανω,
αν και δεν εχει απαντηθει σε παλιοτερα ποστ που ειχα διαβασει και εγω αν ταιριαζει απολυτα στην φισα και δουλευει χωρις να θελει καποια μετατροπη/ κοψε-ραψε.
αν γνωριζει καποιος ας μας δωσει τα φωτα του.

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: nikosdk στις 24/06/2015 11:29 πμ.

Σκεφτομουν αν ηταν να δωσω αυτα τα χρηματα να κοιταξω για το κοντερ απο το Daytona, που ισως και αυτο να μην θελει μετατροπες ιδιαιτερες

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: Kokkinosgolf στις 24/06/2015 2:31 μμ.

Συμφωνω μαζι σου για το κοντερ απο το Daytona γιατι ειναι πολυ πιο "μουρατο"..απλα ελεγα οτι απο το Tiger λογικα να μην χρειαζεται καμμια μετατροπη γιατι στην ουσια ειναι το ιδιο μηχανακι facelift ειδικα αν εχουν και τα 2 ABS ειναι ακριβως ιδια.
Απλα τωρα καποιος που γνωριζει η το εχει κανει στο δικο του να απαντησει για σιγουρα οτι γινεται.

Re: Καλοπιστικη επεμβαση στο κοντερ.  

  Από: Zisis1989 στις 09/07/2015 6:27 μμ.

Μπορουμε να βαλουμε κοντερ απο τα πιο καινουργια ?που εχουν και ενδειξη της σχεσης στο σασμαν?εχω tiger του 11'