ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: jimdom στις 17/03/2009 3:11 μμ.

Aris."
jimdom"κ εγω ο @@@ που θελω να κανω εντο,κολιες κ τρελες τι να κανω?να παρω ποδηλατο;"

+675 !!!

άντε εσείς έχετε τις βάρκες σας ... καλά κάνετε και θέλετε ABS.. εμείς η νεολαία που βράζει το αίμα μας και έχουμε τα "Pure Naked Agression" ? και θέλουμε να δοκιμάσουμε και τα endo μας σε μια καλή άσφαλτο ?
"


Επισης θα συμπληρωσω οτι η μηχανη εκτος απο οχημα μεταφορας συμβολιζει την ελευθερια.Την ελευθερια να κανεις κολια.Το abs το αφαιρει αυτα με αποτελεσμα να καταστρεφει την μηχανη σαν ιδεα.Με βαση της παραπανω λογικης σκεψης θα ζητησω να μην ειναι υποχρεωτικο οι μοτοσυκλετιστες να φορανε κρανος.(ειδικα για μικρη διαδρομη κ εχει κ ζεστη)

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: coot στις 17/03/2009 3:23 μμ.

Aris." "Pure Naked Agression" ?
P.s. Αστειευόμενος.... σαφώς και τα ABS πρέπει να είναι must σε κάθε αγορά μηχανής από εδώ και πέρα
Στο MOTO Τρίτη φεβρουaρίου έχει ένα ένθετο με το CBR fireblade και αναλύει όχι μονο τα ABS αλλα και ένα σωρό αλλα παρεμφερή συστήματα πέδησης.
Όπως αντί-spin και αλλα διαφορα που συνηθίζαμε να τα βρίσκουμε στους 4 τροχούς"

"Pure Naked soupation"
Το anti spin δεν είναι σύστημα πέδησης είναι σύστημα για να μην ολισθαίνει το αυτοκίνητο σε περίπτωση που ανοίγουμε απότομα το γκάζι (συνήθως απενεργοποιήτε για να κάνουμε τις μπάντες μας με το πισωκίνητο μας ). Μακάρι να βγάζανε και στη μηχανή ένα αντίστοιχο σύστημα θα ήταν ότι έπρεπε για μένα το κουλάδι και για τον "φίλο" μας
http://www.youtube.com/watch?v=ksusYu0A3lc
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: Aris. στις 17/03/2009 4:30 μμ.

coot αυτό λέω ,
έχει ήδη βγει και στις μοτοσικλέτες (το "αντισπιν" εννοώ), κάπου το διάβαζα στο moto τρίτη φεβρουαρίου.

Kαι δεν έχει να κάνει μονο με την πρόσφυση του λάστιχου αλλα και με ηλεκτρονικά που υπολογίζουν ανά πασα στιγμή (εκκίνηση, rempriz , από χαμηλές σε μεσαίες , από μεσαίες σε υψηλές...k.ο.k)Πόση ροπή και ιπποδύναμη να δώσει ο κινητήρας ώστε να μην πάει ανεκμετάλλευτο ("σπρινιαροντας") ούτε το παραμικρό ποσοστό. έτσι θα βελτιωθούν και οι χρόνοι στην μάχη των κλασμάτων του δευτερολέπτου
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: coot στις 17/03/2009 4:55 μμ.

Aris."coot αυτό λέω ,
έχει ήδη βγει και στις μοτοσικλέτες (το "αντισπιν" εννοώ), κάπου το διάβαζα στο moto τρίτη φεβρουαρίου.

Kαι δεν έχει να κάνει μονο με την πρόσφυση του λάστιχου αλλα και με ηλεκτρονικά που υπολογίζουν ανά πασα στιγμή (εκκίνηση, rempriz , από χαμηλές σε μεσαίες , από μεσαίες σε υψηλές...k.ο.k)Πόση ροπή και ιπποδύναμη να δώσει ο κινητήρας ώστε να μην πάει ανεκμετάλλευτο ("σπρινιαροντας") ούτε το παραμικρό ποσοστό. έτσι θα βελτιωθούν και οι χρόνοι στην μάχη των κλασμάτων του δευτερολέπτου "

Αυτά είναι
(είμαστε και λίιιγο off topic )
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: rAnger στις 18/03/2009 12:06 μμ.

Sprinter"Εντο και τρέλες κάνεις και με ABS
Μόνο κωλιές δε κάνεις"


Νικο, αυτο με παραξενεψε λιγο..
Μιλάς από προσωπική πείρα, το χεις καταφερει?
Από θεωρητικής-επιστημονικής απόψεως (οτι λογικα ειναι εφικτό)?
Το χεις δει απλα να γίνεται στο u-tube (που βλεπουμε ετσι κι αλλιώς οτιδήποτε απίστευτο)?

Ρωταω γιατι αμφιβαλω και εννοειται με καθε σεβασμο προς τις γνωσεις σου και με καθε επιφυλαξη οτι ειμαι προκατειλημμενος αρνητικά και κολλημενος στο μυαλο επειδη το δικο μου ABS δεν πιστευω οτι θα επιτρεψει ποτε και σε κανενα να κανει εντο με τη δικια μου μηχανη... (και αλλαξα και λαστιχα)!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: Sprinter στις 18/03/2009 12:23 μμ.

Αν βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί τι χρειάζεται για να γίνει εντο και αν καταλαβαίνεις τι κάνει το ABS θα καταλάβεις πώς δεν επηρεάζει το ενα τ' αλλο

(hint: Μπορείς να κάνεις εντο (με ή χωρίς ABS) σε γλιστερή επιφάνεια?)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: Aris. στις 18/03/2009 12:55 μμ.

Sprinter"Αν βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί τι χρειάζεται για να γίνει εντο και αν καταλαβαίνεις τι κάνει το ABS θα καταλάβεις πώς δεν επηρεάζει το ενα τ' αλλο

(hint: Μπορείς να κάνεις εντο (με ή χωρίς ABS) σε γλιστερή επιφάνεια?)"


Ναι αλλα από προσωπική πήρα που δοκίμασα endo κάνα 2 φορες με το "streetaki" σε ελληνικούς ψιλό-ένταξη δρόμους ..
ειδικά στην αρχή είναι πολύ πιθανό να αφήσεις λίγο λάστιχο στην άσφαλτο στην αρχή τις προσπάθειας σου. Το ABS δε θα επέτρεπε κάτι τέτοιο έτσι θα είχες μια αποτυχημένη προσπάθεια ενώ εγώ ,στην τελική, κατάφερα να σηκώσω την πίσω ρόδα από το έδαφος
(μάλλον όχι endo.. αλλα "stoppie", Endo συνήθως το λέμε όταν είναι παρατεταμένης διαρκειας κίνηση στη μπροστά ρόδα..)

Προς το παρών νομίζω πως όλοι μας είμαστε στο στάδιο του "stoppie"... και για όσους το προσπαθούν ίσως να φτάσουν και το στάδιο του endo...

(Εκτος και αν έχουμε κανέναν Κρυφό-StuntMan!)


P.S.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: rAnger στις 18/03/2009 1:15 μμ.

Sprinter"Αν βάλεις το μυαλό σου να σκεφτεί τι χρειάζεται για να γίνει εντο και αν καταλαβαίνεις τι κάνει το ABS θα καταλάβεις πώς δεν επηρεάζει το ενα τ' αλλο

(hint: Μπορείς να κάνεις εντο (με ή χωρίς ABS) σε γλιστερή επιφάνεια?)"


Όσο και να βάλω το φτωχο μυαλό μου να σκεφτει και οσες θεωριες και αν λεμε....
η απορια μου μενει:
Το χεις δει να γινεται με μηχανη που εχει ΑΒΣ?

Οπως λεει και ο Αρης (και τον πιστευω γιατι ειμασταν και TDMαδες και στη λεσχη )
στην πραξη χρειαζεσαι και λιγο μπροστινο λαστιχακι στην ασφαλτο (την καλη ασφαλτο και το καλο λαστιχακι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ σε καθε περιπτωση).

Αν αυτο ισχυει τοτε δε χρειαζεται να κουραζουμε αλλο τα μυαλα μας ε Νικο?

Αν αυτό ισχύει, με το ABS ξεχναμε εντο και ας ασχολουμαστε με αλλες καγκουριες (δοξα τω Θεω υπαρχουν ) χαχα!

Οποτε: Ας ειμαστε και λιγο πρακτικοι οσο και αν σεβομαστε τη θεωρια:
Νικο το εχεις καταφερει εσυ με το Σπριντ?
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: JOSBI στις 18/03/2009 1:21 μμ.

Με ABS εντο δεν γινεται!!!!!!!!! με τποτα ομως!!!
με το R6 κανω αρκετα μετρα εντο με το TIGER απλα δεν!
VALE FOR EVER

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: fethry στις 18/03/2009 1:43 μμ.

μήπως δε βοηθάτε αρκετά με το σώμα?
γιατί είναι σα να λέτε οτι η μέγιστη δύναμη πέδησης που έχει το μοτοσακό με το abs δεν αρκεί για να σηκώσει τον πίσω τροχό στον αέρα, ενώ χωρίς abs την έχει...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: JOSBI στις 18/03/2009 1:50 μμ.

fethry"μήπως δε βοηθάτε αρκετά με το σώμα?
γιατί είναι σα να λέτε οτι η μέγιστη δύναμη πέδησης που έχει το μοτοσακό με το abs δεν αρκεί για να σηκώσει τον πίσω τροχό στον αέρα, ενώ χωρίς abs την έχει... "


βρε και στο τιμονι να κατσεις δεν! την ωρα που περιμενεις να αρχισει να σηκωνεται τοτε επεμβαινει το ABS και δεν!!
VALE FOR EVER

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: Sprinter στις 18/03/2009 3:29 μμ.

Ρε παιδιά, για να σηκωθεί ο τροχός πρέπει να δημιουργηθεί ροπή αδρανείας με αξονα το σημείο επαφής του ελαστικού στο δρόμο. Αν το λάστιχο γλιστράει τι ροπή θα δημιουργηθεί? To ABS δεν εμποδίζει τον τροχό να ακινητοποιηθεί αν δεν γλιστράει.

Προφανώς και σε συνθήκες οριακές 'γλιστράει - δε γλιστράει' αν το ABS αν είναι πολύ ευάισθητο μπορεί να επηρεάσει. Αλλά πάτε σε άσφαλτο ΚΑΛΗ και πέστε μου αν κάνει εντο ή όχι. Εμένα έχει κάνει με το Sprint κατα λάθος (αντε stoppie..).

Αν πετυχαίνετε πραγματικό endo με το r6 και με το Tiger όχι, άλλο πράμα φταίει και όχι το ABS.

Αν δεν κάνεις endo με το ABS, σημαίνει πώς δεν μπορείς να φρενάρεις καλά σε καλή άσφαλτο. ΔΕΝ ΙΣΧΫΕΙ αυτό για αυτό και τα λέω αυτά.

Δεστε εδώ: http://www.bmwmoa.org/forum/archive/ind ... 22477.html

Και υπόψη μιλανε για BMW με υπερευαίσθητα ABS.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: JOSBI στις 19/03/2009 8:09 πμ.

Sprinter"Ρε παιδιά, για να σηκωθεί ο τροχός πρέπει να δημιουργηθεί ροπή αδρανείας με αξονα το σημείο επαφής του ελαστικού στο δρόμο. Αν το λάστιχο γλιστράει τι ροπή θα δημιουργηθεί? To ABS δεν εμποδίζει τον τροχό να ακινητοποιηθεί αν δεν γλιστράει.

Προφανώς και σε συνθήκες οριακές 'γλιστράει - δε γλιστράει' αν το ABS αν είναι πολύ ευάισθητο μπορεί να επηρεάσει. Αλλά πάτε σε άσφαλτο ΚΑΛΗ και πέστε μου αν κάνει εντο ή όχι. Εμένα έχει κάνει με το Sprint κατα λάθος (αντε stoppie..).

Αν πετυχαίνετε πραγματικό endo με το r6 και με το Tiger όχι, άλλο πράμα φταίει και όχι το ABS.

Αν δεν κάνεις endo με το ABS, σημαίνει πώς δεν μπορείς να φρενάρεις καλά σε καλή άσφαλτο. ΔΕΝ ΙΣΧΫΕΙ αυτό για αυτό και τα λέω αυτά.

Δεστε εδώ: http://www.bmwmoa.org/forum/archive/ind ... 22477.html

Και υπόψη μιλανε για BMW με υπερευαίσθητα ABS."




επειδη εσυ δεν καταλαβαινεις οτι και να σου λεει καποιος! ελα να σου δωσω το tiger και αμα το κανεις θα σε για παντα!!! αδελφε εχω αρρωστια με το εντο και το εχω δουλεψει πολυ οτι και να εκανα με το tiger δεν γινεται! αντιθετως το εχω καταφερει με του κολλητου που ειναι χωρις!
VALE FOR EVER

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: Sprinter στις 19/03/2009 9:41 πμ.

Οτι πείς φίλε εσύ που ξέρεις.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΜΕ ABS Η ΧΩΡΙΣ???  

  Από: JOSBI στις 19/03/2009 10:05 πμ.

Sprinter"Οτι πείς φίλε εσύ που ξέρεις."


Εγω φιλε μου πριν πω κατι το εχω (τουλαχιστον) δοκιμασει!!!
VALE FOR EVER