ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 01/09/2014 9:34 μμ.

Από τον Μάιο που έχω τον τίγρη(07 με 40000χλμ) έχω το εξής πρόβλημα
Όταν αρχίζει να ζεσταίνεται οι ταχύτητες κουμπώνουν δύσκολα και όταν η θερμοκρασία φτάσει σε όριο βεντιλατέρ και σταματήσω σε φανάρι δεν κατεβάζει σχεδόν καθόλου, δεν μπαίνει η νεκρά και πολλές φορές σταματημένος με 1η και πατημένο συμπλέκτη το μηχανάκι τσουλάει.
Πήγα σε 2 μάστορες και μου είπαν ότι έχουν ανάψει οι δίσκοι. Ο ένας με όλα μαμά θέλει 300e και ο άλλος με δίσκους abc(120e) 270e.
Αύριο θα πάω στον Κόντη.
Κάπου είχα διαβάσει για κάποια αλλαγή δίσκων και ότι "γλυκαίνει" κατά πολύ το σασμάν.
Τα φώτα σας παρακαλώ.


Υ.Σ.: η πλάκα είναι ότι προέρχομαι από HONDA που τα σασμάν του δουλεύουν γλείφοντας και αθόρυβα και έχω στραβώσει πολύ.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: maddog στις 01/09/2014 10:18 μμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Από τον Μάιο που έχω τον τίγρη(07 με 40000χλμ) έχω το εξής πρόβλημα
Όταν αρχίζει να ζεσταίνεται οι ταχύτητες κουμπώνουν δύσκολα και όταν η θερμοκρασία φτάσει σε όριο βεντιλατέρ και σταματήσω σε φανάρι δεν κατεβάζει σχεδόν καθόλου, δεν μπαίνει η νεκρά και πολλές φορές σταματημένος με 1η και πατημένο συμπλέκτη το μηχανάκι τσουλάει.
Πήγα σε 2 μάστορες και μου είπαν ότι έχουν ανάψει οι δίσκοι. Ο ένας με όλα μαμά θέλει 300e και ο άλλος με δίσκους abc(120e) 270e.
Αύριο θα πάω στον Κόντη.
Κάπου είχα διαβάσει για κάποια αλλαγή δίσκων και ότι "γλυκαίνει" κατά πολύ το σασμάν.
Τα φώτα σας παρακαλώ.


Υ.Σ.: η πλάκα είναι ότι προέρχομαι από HONDA που τα σασμάν του δουλεύουν γλείφοντας και αθόρυβα και έχω στραβώσει πολύ."

κατα πασα πιθανοτητα ειναι το αξονακι του συμπλεκτη!!!!!!!!το ιδιο ειχα παθει κι εγω και μολις το αλαξα ολα στρωσανε!!!!!

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 01/09/2014 10:37 μμ.

maddog"
ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Από τον Μάιο που έχω τον τίγρη(07 με 40000χλμ) έχω το εξής πρόβλημα
Όταν αρχίζει να ζεσταίνεται οι ταχύτητες κουμπώνουν δύσκολα και όταν η θερμοκρασία φτάσει σε όριο βεντιλατέρ και σταματήσω σε φανάρι δεν κατεβάζει σχεδόν καθόλου, δεν μπαίνει η νεκρά και πολλές φορές σταματημένος με 1η και πατημένο συμπλέκτη το μηχανάκι τσουλάει.
Πήγα σε 2 μάστορες και μου είπαν ότι έχουν ανάψει οι δίσκοι. Ο ένας με όλα μαμά θέλει 300e και ο άλλος με δίσκους abc(120e) 270e.
Αύριο θα πάω στον Κόντη.
Κάπου είχα διαβάσει για κάποια αλλαγή δίσκων και ότι "γλυκαίνει" κατά πολύ το σασμάν.
Τα φώτα σας παρακαλώ.


Υ.Σ.: η πλάκα είναι ότι προέρχομαι από HONDA που τα σασμάν του δουλεύουν γλείφοντας και αθόρυβα και έχω στραβώσει πολύ."

κατα πασα πιθανοτητα ειναι το αξονακι του συμπλεκτη!!!!!!!!το ιδιο ειχα παθει κι εγω και μολις το αλαξα ολα στρωσανε!!!!!"
δυστυχώς δεν είναι μου το είχε αλλάξει ο Κόντης μόλις την πήρα
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: Tigrisss στις 02/09/2014 12:10 πμ.

κλασσικη συμπεριφορα πατηναρισματος...
ειδικά το συμπτωμα όταν είναι σταματημένο.

δεν εχω ακουσει ομως άλλον να το εχει παθει.
προφανως εχει πολλά χλμ πόλης το μηχανακι. Αλλάζεις και είσαι κομπλε...και γρηγορα γιατι ειναι και επικινδυνο για την ασφαλεια σου.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 02/09/2014 2:27 μμ.

Την Παρασκευή φεύγω για Ιταλία-Σικελία για 10 μέρες. Οπότε μόλις γυρίσω κατευθείαν αλλαγή και σέρβις.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: Tigrisss στις 03/09/2014 11:08 πμ.

Υποθετω κανεις πλακα...
10ημερο ταξιδι χωρις δισκους συμπλεκτη?

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: brother στις 03/09/2014 11:10 μμ.

Φίλε μου καλησπέρα...το ίδιο πρόβλημα είχα και μου κόπηκε η ντιζα στο τέλος και ησύχασα...Έβαλα μια καινούργια και όλα κομπλέ...μήπως είναι έτοιμη να κοπεί?Για δες το λιγο..

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: mario στις 04/09/2014 1:32 μμ.

Ρεγουλάρισμα η ντιζα και καλή λίπανση και είσαι έτοιμος για πολλά
χιλιόμετρα ακόμα.......

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: Tigrisss στις 04/09/2014 9:47 μμ.

Δηλαδη οι 2 μαστορες που πηγε δε ξεραν να βαλουν σπρευ στη ντιζα κ να τη ρυθμισουν...
Α ρε επιστημονες του πληκτρολογιου..

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: Aris. στις 04/09/2014 10:53 μμ.

χαχαχα! οντως ρε παιδια ! ελεος!
Η μηχανη προφανως εχει σοβαρο προβλημα και χριζει επισκευης , ο ανθρωπας θελει να κανει 10ημερο ταξιδι στην πινεζα και εσεις του λετε να λαδωσει την ντιζα και να ξεκινησει ησυχος!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 21/09/2014 6:46 μμ.

Η ντίζα είναι καινούργια την άλλαξα μόλις το πήρα.
Η πιθανή αιτία είναι μάλλον από τους δίσκους, ή έχουν "ανάψει"(ετσι το είπαν) ή κάποιος μπορεί να έχει κάνει δόντι.
Οπότε πάμε για δίσκους.
Το κόστος: 300e η αντιπροσωπεία, 250e ένας φίλος με δίσκους EBC(καλύτερους από μαμά) και περιμένω από φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα σε street treple να μου βρει ολόκληρη την καμπάνα με 150e από Αγγλία, όπως είχε κάνει και στο δικό του.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: belas στις 25/09/2014 12:27 πμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Η ντίζα είναι καινούργια την άλλαξα μόλις το πήρα.
Η πιθανή αιτία είναι μάλλον από τους δίσκους, ή έχουν "ανάψει"(ετσι το είπαν) ή κάποιος μπορεί να έχει κάνει δόντι.
Οπότε πάμε για δίσκους.
Το κόστος: 300e η αντιπροσωπεία, 250e ένας φίλος με δίσκους EBC(καλύτερους από μαμά) και περιμένω από φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα σε street treple να μου βρει ολόκληρη την καμπάνα με 150e από Αγγλία, όπως είχε κάνει και στο δικό του."

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: PTiger800 στις 25/09/2014 9:53 πμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."πολλές φορές σταματημένος με 1η και πατημένο συμπλέκτη το μηχανάκι τσουλάει.
"


Εμένα αυτό δε μου κάνει σε δίσκους. Ο συμπλέκτης δεν αποσυμπλέκει. Αν είχες δίσκους το πρόβλημα δεν θα ήταν με πατημένο αλλά με αφημένο το συμπλέκτη. Επίσης λες ότι δεν κουμπώνουν οι ταχύτητες. Πάλι στην αποσύμπλεξη φαίνεται το πρόβλημα. Εγώ θα ξεκίναγα απο ρυθμίσεις συμπλέκτη, με πρώτο ένα σφιξιματάκι.

Και μία ιδέα ίσως εντελώς offside. Μήπως σου έχει βάλει λάθος ντίζα ο μάστορης;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: paninio στις 03/10/2014 5:15 μμ.

Ενδοιαφέροντες πληροφορίες μπράβο παιδιά...

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ  

  Από: Manolo στις 16/03/2015 9:01 μμ.

Καλησπερα εχω παρομοια συπτωματα με 40.000 km. Πως το επισκευασες τελικα;