φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007

φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: lefteris christos στις 01/08/2014 4:28 μμ.

Ειμαι κάτοχος του tiger 1050 του 2007.το φως h7 είναι άκρως απογοητευτικό με αποτέλεσμα να είμαι συνεχώς με αναμμένα τα μεγάλα φώτα... Αποτέλεσμα να στραβωνω τους λοιπούς οδηγούς... Δοκιμασα και Αλλαξα λάμπες όπως Phillips και λοιπές χωρίς όμως αποτέλεσμα... Ο προτζεκτορας της h7 φαίνεται θολος και προσπάθησα να τον καθαρισω χωρίς αποτέλεσμα... Συγκρίνοντας επίσης το φως με tiger κολλητου του 2010 η διάφορα είναι τεραστια... Δεν ξέρω αν φταει το κρύσταλλο του προτζεκτορα η κάτι άλλο...και δεν ξέρω σε τι λύση να στραφω χωρίς να πάνε τα λεφτά μου χαμένα... Τηκεφωνησα στην αντιπροσωπία στην Αθήνα καθώς μένω στην επαρχια και δεν μου έδωσε λύση...οποιαδήποτε βοήθεια θα ηταν σημαντική...

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: Tigris3 στις 01/08/2014 6:24 μμ.

Γενικώς οι projectors του Tiger δεν είναι καλής ποιότητας με αποτέλεσμα ο φωτισμός να μην είναι ιδιαίτερα καλός.
Η πιο οικονομική λύση είναι να βάλεις xenon. Θα έχεις αισθητά πιο δυνατό φως και με σωστά ρυθμισμένος ύψος δέσμης δεν στραβώνεις τους άλλους οδηγούς. Με άλλες λάμπες π.χ. Philips Extreme Power,κλπ. η διαφορά είναι μικρή σε σχέση με τις μαμά λάμπες.
Άλλη λύση ακριβότερη αλλά με σαφώς καλύτερο φωτισμό είναι να ανοίξεις το φανάρι και να αλλάξεις τον projector. Το κόστος εξαρτάται από τον projector που θα βρεις (ρίξε μια ματιά ebay), αλλά θέλει δουλειά το όλο εγχείρημα.

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: lefteris christos στις 01/08/2014 6:47 μμ.

Όσον αφορά xenon φοβάμαι ότι λόγω της θολούρας δεν θα έχω αποτέλεσμα.... Βέβαια σε μια ματια σε αγγλικό φόρουμ αντιμετώπιζαν τον κακό φωτισμό όπως λες με xenon... Αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είχαν το ίδιο πρόβλημα με μένα...απλα κακό φωτισμό ή ανύπαρκτο φωτισμό όπως έχω εγώ...θα ανεβασω φωτό σε λίγο για σου δείξω τι εννοώ θολούρα... Οσον αφορα αλλαγή προτζεκτορα μπορείς να μου στείλεις κανένα προτεινόμενο link;;;

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: voyager1970 στις 01/08/2014 6:55 μμ.

Φίλε lefteris christos,

Εάν ο projector έχει πάθει φθορά στο κάτοπτρο ή στο εσωτερικό του κρυστάλλου του (λόγω υψηλής θερμοκρασίας του λαμπτήρα, υπολείμματα υγρασίας και άλατα, κλπ.) είναι πολύ πιθανό και ή λύση του xenon να μην δουλέψει σωστά.
Δηλαδή, να διαχέεται η δέσμη σου με αποτέλεσμα να μην εστιάζει σωστά (να μην βλέπεις καλά την δέσμη & στραβώνεις τους άλλους)!

Πρώτα σιγουρέψου πως ο projector σου είναι 100% καθαρός, και μετά προχώρα σε εγκατάσταση xenon (όχι στην μεγάλη "σκάλα").

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: lefteris christos στις 01/08/2014 7:07 μμ.

voyager1970
Πως μπορώ να καταλάβω ότι ο projector δεν έχει υποστεί βλάβη;;;διότι εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι...τουλάχιστον στο κρύσταλλο...για το κάτοπτρο, που αν αντιλαμβάνομαι σωστά εννοεις τον καθρέπτη που περιβάλει τον λαμπτήρα για να διαχέει το φως μπροστά, θα χρειαστεί λύσιμο το φανάρι για να το δω;;;

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: voyager1970 στις 01/08/2014 7:26 μμ.

Σωστά το κατάλαβες (ο καθρέφτης που περιβάλλει τον λαμπτήρα) εάν έχει φθορές ή το κρύσταλο του "προτζέκτορα" απο την εσωτερική του μεριά έχει υπολείμματα υγρασίας και άλατα, δεν θα μπορεί να φωτίζει καλά.
Για να το διαπιστώσεις αυτό, αναγκαστικά θα πρέπει να το λύσεις/ εξαρμώσεις το φανάρι σου!

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: lefteris christos στις 01/08/2014 7:47 μμ.

voyager1970
Σε περιπτωση αλλαγής προτζεκτορα εχεις κάτι να μου προτείνεις;;;και ποιο το κόστος περιπου;

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: voyager1970 στις 01/08/2014 9:05 μμ.

Μεμονωμένα δεν θα βρείς έναν (1) "προτζεκτορα" απο το φωτιστικό σώμα (εκτός εάν το κάνεις μόνος σου ή σε κάποιο πολύ καλό μάστορα που είναι έμπειρος)!

Σε περιπτωση αλλαγής "προτζεκτορα", εάν πας για καινούριο σετ (περίπου 600+ €).
Εναλλακτικά μεταχειρισμένο στην μισή τιμή απο eBay, ή απο κατάστημα με μεταχειρισμένα αντ/κα (πχ. Αναπολιτάκης, Μουράτης, κ.α.)

Re: φώτα h7 σε tiger 1050 του 2007  

  Από: ndim στις 08/08/2014 12:53 μμ.

http://dynamics.gr/contact-us

Τίποτ'άλλο. Ό,τι πιο ποιοτικό, αξιόπιστο και φθηνό.

Πήγα και έμεινα τρελά ικανοποιημένος.