Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?

Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: rAnger στις 03/10/2008 3:23 μμ.

Ρε παιδιά, κυκλοφορώ με τον τιγρη 5 μηνες τωρα και δε μπορω να το χωνεψω αυτό το ABS...
Δεν λεω ότι δεν ειναι καλά τα φρένα.
Αλλά η απόσταση φρεναρίσματος είναι μεγαλύτερη από ότι είχα συνηθίσει πριν με το TDM.

Ποια είναι η γνώμη σας?
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: icet στις 04/10/2008 1:07 πμ.

Δεν ξέρω αν έχεις αλλάξει λάστιχα , αν όχι, να το κάνεις σύντομα και θα δεις διαφορά και στο φρενάρισμα.
Παρ'όλα αυτά επειδή είχα κι εγω tdm πριν τo Tiger η γνώμη μου είναι ότι το TDM έχει καλύτερα φρένα σε αίσθηση και όχι τόσο σε απόδοση.
Στο τίγρη θέλει λίγο πιο πολύ δύναμη το φρένο (μπροστινό) και όντως είναι πιο ευαίσθητο το ABS (μπαίνει πιο γρήγορα σε λειτουργία).
Εγώ είχα πρόβλημα με το πίσω φρένο του TDM που έμπαινε συνέχεια το ABS ενώ το πίσω φρένο του Τίγρη είναι πολύ καλύτερο.
Εκεί που θέλει προσοχή ο Τίγρης είναι στις πολύ μικρες ταχύτητες 15 - 30 KM/h και όταν αυτές συνδιάζονται με γλιστερούς δρόμους.
Ο Vakis (μέλος του Forum) μπορεί να σου πει περισσότερα για άλλα τακάκια που μπορείς να φορέσεις και απ'ότι λέει έχει δει διαφορά.
Εγώ ακόμη δεν άλλαξα τακάκια αλλά θα πάω σε after market όταν έρθει η ώρα.
---biip biip---

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: chris34 στις 04/10/2008 8:37 πμ.

O vakis opos kai egw exoume valei takakia keramika pou apovaloun grigora tin thermotita opote exoun kai kalitera apodosi sto frenarisma!Oso gia to abs pisteuo oti sindiazete opos kai sta autokinita vevea panta me kalo odostroma!!Edw vevea stin ellada gia na deis kalo odostroma xexnato!Thelei prosoxi to abs stis mixanes kai an odeigeis proti fora mixani me abs akoma perisoteri.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: icet στις 04/10/2008 9:30 πμ.

chris34"Thelei prosoxi to abs stis mixanes kai an odeigeis proti fora mixani me abs akoma perisoteri."


Θέλει περισσότερη προσοχή όμως χωρις ABS.
---biip biip---

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: chris34 στις 04/10/2008 10:30 πμ.

ice"
chris34"Thelei prosoxi to abs stis mixanes kai an odeigeis proti fora mixani me abs akoma perisoteri."


Θέλει περισσότερη προσοχή όμως χωρις ABS. "


na sou pw tin alitheia den exw odigisei mixani me abs gia na sou pw apo prosopiki empeiria tin simperifora tix mixanis!Apo filous omos pou exoun mixanes me abs auto akrivos mou lene!megali prosoxi me to abs!Twra an theleis perisoteri xoris abs einai alounou papa euagelio!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: rAnger στις 06/10/2008 10:09 πμ.

Οντως δεν εχω αλλαξει λάστιχα και ελπιζω σε αισθητή βελτίωση της μοτο συνολικά μετα την αλλαγη...
Όλος ο κόσμος έχει πει ότι τα Michelen που φοραει μαμα ειναι τα χειρότερα, αρα ας πουμε οτι οι ελπιδες ειναι βάσιμες!
Πάντως η απόδοση του ABS ειδικά σε μεσαίες προς χαμηλές ταχύτητες και σε μέση ποιότητα οδοστρώματος είναι παραξενα μέτρια.
Η αρχή λειτουργίας δεν είναι όταν τα "ματακια" διαπιστώνουν ότι ο δίσκος ακινητοποιείται μεσα στη δαγκάνα να χαλαρώνουν στιγμιαία την πίεση στο φρένο? Πιθανολογώ ότι το "ακινητοποιείται" είναι σχετικό και επειδή δεν είναι επιθυμητό πρώτα ο τροχός να μπλοκάρει και μετά να ελευθερώνεται, έχουν ορίσει κάποια συγκεκριμένα όρια στον εγκέφαλο για σύγκριση επιβράδυνσης με παράμετρο και την τρέχουσα ταχύτητα. Οποτε όταν η επιβράδυνση γίνεται τόσο έντονη κ η ταχύτητα τείνει στο μηδεν πολύ γρήγορα θα ελευθερώνει τη δαγκανα.
Αυτό είναι λογικό όταν για παραδειγμα είσαι με 100 και μεσα σε 1-2" ο τροχός παει να μηδενίσει την ταχύτητά του γιατι δε στεκει σε καμια περιπτωση απ τα 100 να επιβραδυνες στα 0 τόσο άμεσα με όσο ιδανικες συνθηκες οδοστρώματος κ να υπάρχουν, οπότε το λογικότερο συμπέρασμα είναι ότι εχεις πεσει σε χαλικι, λασπουλα, λαδακι κοκ... Τότε καλα κάνει κ απεμπλεκει. Αλλά όταν είσαι με 20-30 κ πατησεις αποτομα με μεσο οδοστρωμα δεν ειναι καθολου απιθανο να πεσεις στα 0 σε 1 με 2" εκει, θα επρεπε να έχει μεγαλύτερη ανοχή στην εντονη επιβράδυνση που τεινει στο 0.
Με λίγα λόγια συμφωνω απόλυτα με τον icet που λεει ότι σε μικρές ταχύτητες μπαίνει το ABS με περίεργα ανασφαλές τρόπο και εχω την υποψία ότι σε αυτό τον εγκεφαλο του Τιγρη, δεν εχουν μπει κ τόσο καλα οι παράμετροι του ABS.

Λέω εγώ τώρα!!!... Να επισημάνω πως τα ανωθεν αποτελούν αποκλειστικά προσωπική εκτίμηση και ουδεμία βάση δύνανται να φέρουν σε σχέση με παργματικά πρόσωπα και καταστάσεις...!!!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Costas στις 06/10/2008 11:11 πμ.

Για να σπαμάρω και λίγο,Χρήστο πού χάθηκες;Να βρεθούμε σε κανα meeting

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: mixalakis στις 06/10/2008 5:27 μμ.

Το ABS κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο, ειδικά σε χώρες όπως η δικη μας που έχουν τόσο χάλια γλυστερούς δρόμους.

Οι περιπτώσεις που δεν βολεύει είναι φυσικά στο χώμα ή σε αγωνιστικη οδήγηση.

Για τις χαμηλές ταχύτητες, πράγματι η αίσθηση ότι δεν φρενάρει είναι έντονη, αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Με 30-40 χλμ σε γλυστερό οδόστρωμα είναι πολύ εύκολο να πέσεις, αλλά και ακόμα και αν δεν πέσεις η απόσταση φρεναρίσματος είναι μεγαλύτερη από ότι με ABS.

Μόνο σε ταχύτητες κάτω από 10χλμ το μπλοκάρισμα του τροχού μπορεί να επιτύχει καλύτερες αποστάσεις φρεναρίσματος από ότι το ABS και για αυτό και απενεργοποιείται κάτω από τα 7χλμ νομίζω σε πολλές μηχανές.

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: JOSBI στις 07/10/2008 7:52 πμ.

ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΕΧΩ ΑΒS ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! 2-3 ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!
VALE FOR EVER

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: chris34 στις 07/10/2008 11:02 πμ.

JOSBI"ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΕΧΩ ΑΒS ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! 2-3 ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!! "

Pesta re dimitri.........ta lew kai egw alla den me akoune...xexexe
To ABS den kanei gia ti ellada!To rithmizoun se odostromata pou emeis oute sta oneira mas den tha doume pote edw gi auto kai exoun tetoies apokliseis!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: Costas στις 07/10/2008 1:34 μμ.

Άρα είναι προφανές,δε φταίει το ABS,φταίει το οδόστρωμα.Τα παράπονά σας στο δήμαρχο

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: chris34 στις 07/10/2008 1:50 μμ.

Costas"Άρα είναι προφανές,δε φταίει το ABS,φταίει το οδόστρωμα.Τα παράπονά σας στο δήμαρχο "


e vevea fteei to odostroma.....vale mia formula pou forane ta kalitera elastika kai exoun ta kalitera kratimata ston dromo na trexei se odostroma giali.......varka me pania!!!!!!!!xexexexexe
kati analogo einai kai to abs stis mixanes me odostromata san ta dika mas!!!an hmoun se alli xwra sigoura tha eperna to tiger me abs!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: mixalakis στις 07/10/2008 2:10 μμ.

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω!

Στην Ελλάδα που είναι έτσι οι δρόμοι χρειάζεται το ABS.
Σε έναν τέλειο δρόμο στην Αγγλία με άσφαλτο γυαλόχαρτο δεν το χρειάζεσαι.
Στην Ελλάδα με γυαλί δρόμο και σκόνη και νερά εκεί που δεν το περιμένεις, είναι που δες το ABS.
Ή ακόμα και σε κάτι απότομες κατηφόρες που γλυστράνε.

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: JOSBI στις 07/10/2008 2:40 μμ.

TO ABS ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ!!!! ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΟ ABS!!! TI NA TO KANΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΦΡΕΝΑΡΙΣΤΟΣ!!!!
VALE FOR EVER

Re: Πως σας φαινεται το ABS του Tiger1050?  

  Από: chris34 στις 07/10/2008 4:31 μμ.

file mixali se enan teloio dromo pou einai gialoxarto exoun omos kanei tis rithmiseis tou ABS gia auto kai den pianoun stin ellada!!!opote ti na to kanw?
Λευκος Τιγρης!!see you................