Ελαστικά για Tiger 1050

Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 07/12/2013 9:56 μμ.

Γεια σας παιδιά. Ρώτησα τον Περιστερά για αλλαγή ελαστικών για τον τίγρη και πρότεινε:
Για πιο σπορ χρήση:
1. Dunlop Sportsmart 2
2. Pirelli Rosso 2 (καλό λέει αλλά φθείρεται γρήγορα)
3. Bridgestone S20

Για πιο τουριστική χρήση: Michelin Pilot Road 3

Έχει κανείς εμπειρία / γνώμη; Ευχαριστώ

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 07/12/2013 10:04 μμ.

Προσωπικά προτιμώ τα S20 αλλά μπορεί και το σπορτσμαρτ 2 να ειναι εξισου καλο αν και καινουριο!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: galileos στις 07/12/2013 10:43 μμ.

Touring.

Pirelli Angel GT

http://www.pirelli.com/tyre/gb/en/news/ ... %99-award/
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: billis 1050 στις 07/12/2013 11:15 μμ.

Φοραω το S 20 και το θεωρω πολυ καλο λαστιχο για μικτη χρηση..Στο βρεγμενο μου φαινεται καπως αλλα γενικα ειμαι ευχαριστημενος τρωγεται ευκολα αν το <<πιεζεις>> αλλα εγω θα τα ξανα βαλω...

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: seduce στις 08/12/2013 3:29 πμ.

Pirelli diablo super corsa.
Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί δεν κάνει κιχ.
Αυτα και τα gp racer της dunlop.......άλλη λαστιχαρα και αυτή

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: evkou στις 08/12/2013 12:35 μμ.

Χρησιμοποιώ Metzeler M5 και θα το ξαναβάλω, εκπληκτικό κράτημα και αίσθηση και εξαιρετική αντίδραση υπό πίεση, η τιμή παραμένει σταθερή 310€

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 08/12/2013 8:15 μμ.

Για τα Metzeler βγαίνει λέει Ιανουάριο καινούριο (το Μ7) που δεν θα είναι δοκιμασμένο ακόμα. Πρέπει να ναι καλό αλλά το φοβάμαι λίγο να είμαι ο πρώτος...
Τα Corsa φαντάζομαι είναι πολύ για πίστα και δεν θα βγάζουν χιλι'ομετρα

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: spitiko στις 13/12/2013 9:14 μμ.

Papak"Γεια σας παιδιά. Ρώτησα τον Περιστερά για αλλαγή ελαστικών για τον τίγρη και πρότεινε:
Για πιο σπορ χρήση:
1. Dunlop Sportsmart 2
2. Pirelli Rosso 2 (καλό λέει αλλά φθείρεται γρήγορα)
3. Bridgestone S20

Για πιο τουριστική χρήση: Michelin Pilot Road 3

Έχει κανείς εμπειρία / γνώμη; Ευχαριστώ"

Ειχα Dunlop Sportsmart 2 για 26500 χλμ ευχαριστημένος σε γενική χρήση πολη επαρχια εθνικο.
Ειχα Pirelli Rosso 1 δυο φορες 20000 και 20500 πριν, ευχαριστημένος σε γενική χρήση πολη επαρχία εθνικο.
Ο Περιστερας που εβαλε προσφατα Bridgestone βαλταχ 30 ειναι νωρις για να πω 2500 χλμ.
Λαβε υποψην σου οτι εχω μεση καταναλωση 6 λιτρα /100(δεν τους αλαζω τα φωτα) αλλα παω παντου, Αναβαση Ολυμπου, δικαβαλος απο Ελασωνα πλευρα,ειμαι και 58αρης.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Genesis στις 13/12/2013 10:53 μμ.

Βασικα με 2500 χλμ πιστεύω ότι εχεις μια εικονα για την συμπεριφορά τους! Δεν χρειαζεται να φτασεις και στις 7000! Οσο για τα σπορτσμαρτ 2 νομιζω οτι εννοεις τα πρωτα γιατι δεν πιστεύω οτι προλαβες και τα εφαγες κιολας! Μαλλον μπερδεύτηκες!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 14/12/2013 1:02 πμ.

Είδα στο λινκ το τεστ για τα Pirelli Angel GT που τα συγκρίνει και με τα Sportsmart 2 και με τα Michelin Pilot Road 3 και τα έχει βγάλει καλύτερα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Theozed στις 14/12/2013 1:21 πμ.

Τα Angel GT είναι επίσης καινούριο ελαστικό και πανάκριβο προς το παρόν, αν δεν απατώμαι.

Γνωρίζω άτομο που έχει βάλει 2 φορές τα Angel ST, τον προκάτοχο του Angel GT, και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Το σκέφτομαι κι εγώ για την επόμενή μου αλλαγή.

Τα M5, καλούτσικο λάστιχο, αλλά περίμενα πολύ περισσότερα. Έστριβα πιο πολύ όταν είχα τα Dunlop Roadsmart 2, με τα οποία έβγαλα 21.000 χλμ. Στα 20.000 χλμ της ζωής του, πλάγιαζε ακόμα σαν τρελό!

Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: galileos στις 14/12/2013 9:19 πμ.

Papak"Είδα στο λινκ το τεστ για τα Pirelli Angel GT που τα συγκρίνει και με τα Sportsmart 2 και με τα Michelin Pilot Road 3 και τα έχει βγάλει καλύτερα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;"


Τα φοράω τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η τοποθέτηση έγινε στις αρχές του 13, και ήταν λίγο τσουχτερή, και η σοβαρή δοκιμή στο 36ωρο τον Μάιο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Theozed"Τα Angel GT είναι επίσης καινούριο ελαστικό και πανάκριβο προς το παρόν, αν δεν απατώμαι.

Γνωρίζω άτομο που έχει βάλει 2 φορές τα Angel ST, τον προκάτοχο του Angel GT, και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Το σκέφτομαι κι εγώ για την επόμενή μου αλλαγή.

Τα M5, καλούτσικο λάστιχο, αλλά περίμενα πολύ περισσότερα. Έστριβα πιο πολύ όταν είχα τα Dunlop Roadsmart 2, με τα οποία έβγαλα 21.000 χλμ. Στα 20.000 χλμ της ζωής του, πλάγιαζε ακόμα σαν τρελό!

"


Η αλήθεια είναι ότι είναι λιγάκι ακριβό (350+) ένεκα ότι είναι καινούριο μοντέλο. Κατά κύριο λόγο είναι τουριστάδικο αλλά ανταποκρίνεται τέλεια και σε εντός πόλης διαδρομές. Δεν το έχω δοκιμάσει σε πολύ βροχή ... χρησιμοποιώ άλλη μηχανή για τα καθημερινά!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Theozed στις 15/12/2013 9:47 πμ.

galileos man,

μήπως είχε τύχει στο παρελθόν να έχεις βάλει τα Angel ST, να μας έλεγες και την άποψή σου από τη σύγκριση μεταξύ των δύο, δηλαδή ST ΚΑΙ GT?
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: Papako στις 17/12/2013 4:26 πμ.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Μάλλον προς τα Angel GT προσανατολίζομαι ή σαν δεύτερη επιλογή τα Roadsmart 2.
Θα ρωτήσω και τον Περιστερά να δω και τι λέει και αυτός, και αναλόγως και των τιμών θα κάνω την επιλογή. Όταν θα τα βάλω θα επανέλθω.
Μάλλον πάντως θα περιμένω λίγο ακόμα μέχρι να τα αλλάξω γιατί τα δικά μου έχουν ακόμα πέλμα. Οπότε ίσως το review αργήσει λίγο. Πάντως ξανά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βοηθάμε άλλωστε και άλλους που έχουν παραπλήσια ερωτήματα.

Re: Ελαστικά για Tiger 1050  

  Από: galileos στις 17/12/2013 7:54 πμ.

Theozed"galileos man,

μήπως είχε τύχει στο παρελθόν να έχεις βάλει τα Angel ST, να μας έλεγες και την άποψή σου από τη σύγκριση μεταξύ των δύο, δηλαδή ST ΚΑΙ GT?"



Δυστυχώς δεν τα είχα βάλει καθόλου τα ST!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...