Μόνο μέχρι 8.600 rpm

Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 07/07/2013 2:33 πμ.

Γεια σας ρε παιδιά!Μόλις έγινα μέλος οπότε καλώς σας βρήκα!Μου συνέβη κάτι παράξενο σήμερα,είμαι κάτοχος ενός tiger 1050 και καθώς γύριζα από Κόρινθο δικάβαλος είπα να δω την τελική του γιατί είχα πολύ καιρό!ΜΑΤΑΙΑ!!!Το στροφόμετρο δεν έδινε παραπάνω από 8.200-8.600 rpm,περίπου 202 χλμ δηλαδή!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό αλλά με έχει αγχώσει!Θα πάω για το service των 30.000 χλμ σε 1 με 2 εβδομάδες οπότε θα μάθω από τον μηχανικό,αλλά μέχρι τότε θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!Μήπως έχετε καμία ιδέα και μπορείτε να βοηθήσετε...ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: ad1 στις 12/07/2013 1:19 μμ.

Mojorisin"Γεια σας ρε παιδιά!Μόλις έγινα μέλος οπότε καλώς σας βρήκα!Μου συνέβη κάτι παράξενο σήμερα,είμαι κάτοχος ενός tiger 1050 και καθώς γύριζα από Κόρινθο δικάβαλος είπα να δω την τελική του γιατί είχα πολύ καιρό!ΜΑΤΑΙΑ!!!Το στροφόμετρο δεν έδινε παραπάνω από 8.200-8.600 rpm,περίπου 202 χλμ δηλαδή!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό αλλά με έχει αγχώσει!Θα πάω για το service των 30.000 χλμ σε 1 με 2 εβδομάδες οπότε θα μάθω από τον μηχανικό,αλλά μέχρι τότε θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!Μήπως έχετε καμία ιδέα και μπορείτε να βοηθήσετε...ευχαριστώ προκαταβολικά!!!"


Εβγαλες τελικα ακρη? Αν ναι ενημερωσε μας...
Αν κ δεν ειμαι παθων απο οτι εχω διαβασει εδω "μοιαζει" με τα συμπτωματα σε βλαβη πιστονιων. Ελπιζω να εχω αδικο.
Αληθεια εχει τυχει σε κανεναν βλαβη πιστονιων ενω δεν ειναι στην εγγυηση? Εχει πληρωσει κανεις τα κερατιατικα ή τα αντικατηστουν χωρις χρεωση των ανταλλακτικων?

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 13/07/2013 8:20 μμ.

ad1"
Mojorisin"Γεια σας ρε παιδιά!Μόλις έγινα μέλος οπότε καλώς σας βρήκα!Μου συνέβη κάτι παράξενο σήμερα,είμαι κάτοχος ενός tiger 1050 και καθώς γύριζα από Κόρινθο δικάβαλος είπα να δω την τελική του γιατί είχα πολύ καιρό!ΜΑΤΑΙΑ!!!Το στροφόμετρο δεν έδινε παραπάνω από 8.200-8.600 rpm,περίπου 202 χλμ δηλαδή!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό αλλά με έχει αγχώσει!Θα πάω για το service των 30.000 χλμ σε 1 με 2 εβδομάδες οπότε θα μάθω από τον μηχανικό,αλλά μέχρι τότε θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!Μήπως έχετε καμία ιδέα και μπορείτε να βοηθήσετε...ευχαριστώ προκαταβολικά!!!"


Εβγαλες τελικα ακρη? Αν ναι ενημερωσε μας...
Αν κ δεν ειμαι παθων απο οτι εχω διαβασει εδω "μοιαζει" με τα συμπτωματα σε βλαβη πιστονιων. Ελπιζω να εχω αδικο.
Αληθεια εχει τυχει σε κανεναν βλαβη πιστονιων ενω δεν ειναι στην εγγυηση? Εχει πληρωσει κανεις τα κερατιατικα ή τα αντικατηστουν χωρις χρεωση των ανταλλακτικων?"

Ακόμα δε έχω πάει για το service σε καμιά δεκαριά μέρες πιστεύω να με πληρώσουν και να πάω.Ότι μάθω θα το αναρτήσω κατευθείαν μην αγχώνεσαι φιλαράκι!Από πιστόνια πάντως την έπαθα στα 4000 χλμ,ΠΑΛΙ;;;;;;;;Είχα την εγγύηση τότε οπότε όλα καλά,τώρα όμως αν είναι κάτι τέτοιο τον ήπια!!!Δεν νομίζω όμως γιατί όταν είχα πάθει την βλάβη υπολειτουργούσε ο μεσαίος κύλινδρος ενώ τώρα απλά δεν δίνει παραπάνω στροφές στην έκτη σχέση.Ελπίζω να έχω δίκιο και ότι είναι θα σας ενημερώσω!Να'στε καλά και πάντα όρθιοι!!!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 02/08/2013 10:41 μμ.

[quote="Mojorisin":q3a7b7zh]
ad1"
Mojorisin"Γεια σας ρε παιδιά!Μόλις έγινα μέλος οπότε καλώς σας βρήκα!Μου συνέβη κάτι παράξενο σήμερα,είμαι κάτοχος ενός tiger 1050 και καθώς γύριζα από Κόρινθο δικάβαλος είπα να δω την τελική του γιατί είχα πολύ καιρό!ΜΑΤΑΙΑ!!!Το στροφόμετρο δεν έδινε παραπάνω από 8.200-8.600 rpm,περίπου 202 χλμ δηλαδή!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό αλλά με έχει αγχώσει!Θα πάω για το service των 30.000 χλμ σε 1 με 2 εβδομάδες οπότε θα μάθω από τον μηχανικό,αλλά μέχρι τότε θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!Μήπως έχετε καμία ιδέα και μπορείτε να βοηθήσετε...ευχαριστώ προκαταβολικά!!!"


Εβγαλες τελικα ακρη? Αν ναι ενημερωσε μας...
Αν κ δεν ειμαι παθων απο οτι εχω διαβασει εδω "μοιαζει" με τα συμπτωματα σε βλαβη πιστονιων. Ελπιζω να εχω αδικο.
Αληθεια εχει τυχει σε κανεναν βλαβη πιστονιων ενω δεν ειναι στην εγγυηση? Εχει πληρωσει κανεις τα κερατιατικα ή τα αντικατηστουν χωρις χρεωση των ανταλλακτικων?"

Ακόμα δε έχω πάει για το service σε καμιά δεκαριά μέρες πιστεύω να με πληρώσουν και να πάω.Ότι μάθω θα το αναρτήσω κατευθείαν μην αγχώνεσαι φιλαράκι!Από πιστόνια πάντως την έπαθα στα 4000 χλμ,ΠΑΛΙ;;;;;;;;Είχα την εγγύηση τότε οπότε όλα καλά,τώρα όμως αν είναι κάτι τέτοιο τον ήπια!!!Δεν νομίζω όμως γιατί όταν είχα πάθει την βλάβη υπολειτουργούσε ο μεσαίος κύλινδρος ενώ τώρα απλά δεν δίνει παραπάνω στροφές στην έκτη σχέση.Ελπίζω να έχω δίκιο και ότι είναι θα σας ενημερώσω!Να'στε καλά και πάντα όρθιοι!!![/quote:q3a7b7zh]
Λοιπόν παιδιά πήγα και έκανα το service (στον Γιώργο στην Μιχαλακοπούλου) το κοίταξε στο LAPTOP και το μηχανάκι δουλεύει και ακούγετε ρολόι και το πρόγραμμα είναι το μαμά και όχι αυτό για την βενζίνη χαμηλών οκτανίων.Μόλις γύρισα από εθνική και να σημειώσω ότι δεν πήγε μέχρι τις 8.600 αλλά μέχρι τις 8.000!!!!!!!!Είχα κάνει λάθος την πρώτη φορά!Κάποιος μου είπε μήπως φταίει η μαμά εξάτμιση που έβαλα (γιατί όσο είχα remus δεν είχα κανένα πρόβλημα) ή μήπως είναι βουλωμένος ο καταλύτης,δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να φταίει αυτό.Το είπα στον μηχανικό και μου είπε ότι ο καταλύτης δεν μπορεί να ξεβουλώσει εκεί που είναι και ο άνθρωπος μου πρότεινε να βάλω μία άλλη μαμά εξάτμιση και να το ξαναδοκιμάσω αφού στο check του εγκεφάλου δείχνει ότι όλα είναι καλά!Να σημειώσω επίσης ότι το μηχανάκι κανονικά όταν ανοίγεις απότομα το γκάζι στην πρώτη σηκώνετε μόνο του,το δικό μου όχι ιδιαίτερα,έχει χάσει λίγο από το αρχικό του άρπαγμα!!Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησα ή προβλημάτισα,όμως αυτά είναι τα νέα μου!Όποιος έχει κάποια άποψη ας την πει ότι και να είναι αυτή!Καλές διακοπές σε όποιους πάτε και πάντα όρθιοι!!!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Aris. στις 03/08/2013 12:23 μμ.

Πας στο μαστορα μηχανη με προβλημα και φευγεις με τη μηχανη με το προβλημα να εξακολουθει να υπαρχει , ψαχνωτας λυση στο φορουμ.
Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω ...


ΥΓ. Δεν κατακρινω εσενα...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: patapios στις 03/08/2013 1:30 μμ.

Ο μαστορας δεν το οδηγησε να δει ο ιδιος το προβλημα

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 03/08/2013 2:52 μμ.

Aris."Πας στο μαστορα μηχανη με προβλημα και φευγεις με τη μηχανη με το προβλημα να εξακολουθει να υπαρχει , ψαχνωτας λυση στο φορουμ.
Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω ...


ΥΓ. Δεν κατακρινω εσενα..."

Μην βιάζεσαι να απαντήσεις ρε φιλαράκι,ποτέ δεν ζήτησα λύση στο forum απλά τοποθετώ ένα πρόβλημα που βιώνω μήπως κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο και αν λύσω το πρόβλημα εγώ και το πάθει κάποιος στο μέλλον να δει τι είχα εγώ και ίσως να τον καθησυχάσει η δική μου περίπτωση στο ψυχολογικό κομμάτι τουλάχιστον!Είχα πει ότι θα ενημερώσω όταν το πάω για service,πράγμα που έκανα άσχετα με το αν δεν λύθηκε το πρόβλημα.Θα μιλήσω και με άλλον μηχανικό και όταν λυθεί θα ξαναενημερώσω,το μόνο πρόβλημα ίσως φύγω με την δουλειά για Ισπανία σε λίγες μέρες οπότε ίσως να αργήσει η απάντηση δυστυχώς!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 03/08/2013 3 μμ.

patapios"Ο μαστορας δεν το οδηγησε να δει ο ιδιος το προβλημα "

Όχι φίλε μου δεν το πήρε αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά χαμηλά,ψηλά είναι το πρόβλημα και που θα το άνοιγε;Έχεις άποψη για τον συγκεκριμένο μηχανικό;Πρώτη φορά το πήγα εκεί για service.Να υποθέσω ότι θα μου προτείνεις και εσύ τον Σάκη;
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: billis 1050 στις 03/08/2013 3:53 μμ.

Καταρχήν φιλε καλησπέρα...Λες οτι το μηχανακι παει μεχρι 8κ και εκει κολλαει...Οταν κολλαει είναι σαν κοφτης σαν να μπουκωνει σαν να μένει απο δυναμη?Μου φαινεται περιεργο γιατι λογικα το διαγνωστικο θα έδειχνε κάτι...Λες οτι σηκωνεται με πρωτη..Το μηχανακι στα καλα του σηκωνεται ΑΝΕΤΑ με 2ερα και 5-6.000...Εγω τι θα εκανα στην θεση σου..Ξανα την ρεμους για να δεις αν στρωσαν όλα..Αν δουλευει καλα με την ρεμους δεν ειναι ο καταλητης ο οποιος ειναι πριν το τελικο...Ρωτα να μας πεις πιο προγραμμα φορας...Πιστεύω οτι κατι παιζει με την εξατμιση που έβαλες....Τις άλλες σχέσεις 1-2-3-4-5 τις ανοιγει κοφτη?

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Mojorisin στις 03/08/2013 7:26 μμ.

billis 1050"Καταρχήν φιλε καλησπέρα...Λες οτι το μηχανακι παει μεχρι 8κ και εκει κολλαει...Οταν κολλαει είναι σαν κοφτης σαν να μπουκωνει σαν να μένει απο δυναμη?Μου φαινεται περιεργο γιατι λογικα το διαγνωστικο θα έδειχνε κάτι...Λες οτι σηκωνεται με πρωτη..Το μηχανακι στα καλα του σηκωνεται ΑΝΕΤΑ με 2ερα και 5-6.000...Εγω τι θα εκανα στην θεση σου..Ξανα την ρεμους για να δεις αν στρωσαν όλα..Αν δουλευει καλα με την ρεμους δεν ειναι ο καταλητης ο οποιος ειναι πριν το τελικο...Ρωτα να μας πεις πιο προγραμμα φορας...Πιστεύω οτι κατι παιζει με την εξατμιση που έβαλες....Τις άλλες σχέσεις 1-2-3-4-5 τις ανοιγει κοφτη?"

Ναι φίλε μου όλες οι υπόλοιπες ανοίγουν μέχρι κόφτη,μόλις μπει έκτη σταματάει σαν κόφτης στις 8 rpm δεν κρεμάει ούτε ρετάρει,απλά σταματάει!Το πρόγραμμα είναι για την κλειστή εξάτμιση,το είδα και έλεγε για 95 οκτάνια και μου είπε ότι αυτό είναι το σωστό!Έκανε και check στον εγκέφαλο και έλεγε ότι είναι όλα καλά,δεν έβγαζε κάποιο σφάλμα!Όσο για εξάτμιση θα το είχα κάνει όμως την έχω δώσει πολύ καιρό και είμαι στο ψάξιμο μήπως βρω από κάποιον να την σκατζάρω να δω τι γίνετε! Μέχρι τότε μάλλον θα ξαναμιλήσω με τον μηχανικό και αν δεν βγάλει άκρη θα πάω και σε άλλον,αν προλάβω βέβαια.Ωστόσο σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου,να'σαι καλά!
Αν θέλεις να κάνεις κάποιον πλούσιο, μην του προσθέτεις χρήματα, να του αφαιρείς επιθυμίες.Επίκουρος ( 341-270 π.Χ.)

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Tigris3 στις 03/08/2013 11:57 μμ.

Μήπως (λέω μήπως) έχει πειραχτεί η μέγιστη τελική και ανεβάζει μόνο μέχρι τα 202; Δηλαδή για κάποιο λόγο να έχει σεταρίστει ο κόφτης χιλιομέτρων εκεί.

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: nfot στις 04/08/2013 10:47 μμ.

Tigris3"Μήπως (λέω μήπως) έχει πειραχτεί η μέγιστη τελική και ανεβάζει μόνο μέχρι τα 202; Δηλαδή για κάποιο λόγο να έχει σεταρίστει ο κόφτης χιλιομέτρων εκεί."


Το αυτο ακριβως σκεφτηκα κι εγω. Αφου ολες οι αλλες σχεσεις ανεβαζουν μεχρι τον κοφτη κανονικα, δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: billis 1050 στις 04/08/2013 11:10 μμ.

Mojorisin"
billis 1050"Καταρχήν φιλε καλησπέρα...Λες οτι το μηχανακι παει μεχρι 8κ και εκει κολλαει...Οταν κολλαει είναι σαν κοφτης σαν να μπουκωνει σαν να μένει απο δυναμη?Μου φαινεται περιεργο γιατι λογικα το διαγνωστικο θα έδειχνε κάτι...Λες οτι σηκωνεται με πρωτη..Το μηχανακι στα καλα του σηκωνεται ΑΝΕΤΑ με 2ερα και 5-6.000...Εγω τι θα εκανα στην θεση σου..Ξανα την ρεμους για να δεις αν στρωσαν όλα..Αν δουλευει καλα με την ρεμους δεν ειναι ο καταλητης ο οποιος ειναι πριν το τελικο...Ρωτα να μας πεις πιο προγραμμα φορας...Πιστεύω οτι κατι παιζει με την εξατμιση που έβαλες....Τις άλλες σχέσεις 1-2-3-4-5 τις ανοιγει κοφτη?"

Ναι φίλε μου όλες οι υπόλοιπες ανοίγουν μέχρι κόφτη,μόλις μπει έκτη σταματάει σαν κόφτης στις 8 rpm δεν κρεμάει ούτε ρετάρει,απλά σταματάει!Το πρόγραμμα είναι για την κλειστή εξάτμιση,το είδα και έλεγε για 95 οκτάνια και μου είπε ότι αυτό είναι το σωστό!Έκανε και check στον εγκέφαλο και έλεγε ότι είναι όλα καλά,δεν έβγαζε κάποιο σφάλμα!Όσο για εξάτμιση θα το είχα κάνει όμως την έχω δώσει πολύ καιρό και είμαι στο ψάξιμο μήπως βρω από κάποιον να την σκατζάρω να δω τι γίνετε! Μέχρι τότε μάλλον θα ξαναμιλήσω με τον μηχανικό και αν δεν βγάλει άκρη θα πάω και σε άλλον,αν προλάβω βέβαια.Ωστόσο σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου,να'σαι καλά!"


Τίποτα αδερφέ για αυτό ειναι το φόρουμ... Κοίτα και αυτό που λένε τα παιδιά με το σετάρισμα του χιλιομετρικού γιατί και μένα μου φαίνεται πιθανόν αφου πάντα κολλάει σε συγκεκριμένες στροφές και χλμ π.χ 202...Αλλα αν το καλοσκεφτείς αν τον τίγρη τον έχεις καιρό και τον έχεις πάει 241 μου φαίνεται περιεργο καποιος να έβαλε χέρι στο μηχανάκι και να στο άλλαξε δίχως να το ξέρεις...

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: Aris. στις 04/08/2013 11:32 μμ.

Εγω πηγα στις πρωτες βοηθειες επειδη ειχα εντονους πονους στην περιοχη του παχεως εντερου ,με ψαχουλεψαν λιγο, μου κανανε εξετασεις αιματος, ουρων , καρδιογραφημα και ακτινογραφιες (πρωτοκολο προφανως).Περιμενα να βγουνε και μου ειπαν οτι ηταν πολυ καλες και οτι μπορω να φυγω.

1) Γυρισα σπιτι , ανοιξα google και αρχισα να ψαχνω τι εχω , γιατι ποναω.

2)Γυρισα και τους ειπα... Παιδια, ΠΟΝΑΩ. Ψαξτε με καλυτερα.



Αν ημουν εσυ θα επρεπε να κανω το 1ο αλλα εκανα το 2ο.


Πιο θεωρεις πιο λογικο ?



Υ.Γ. Το "Δεν κατακρινω εσενα" που εγραψα μαλλον δεν το διαβασες.



Υ.Γ.2
Mojorisin"
Μην βιάζεσαι να απαντήσεις ρε φιλαράκι,"



Το "ρε" ειναι καπως αγενες ... Το ρε προέρχεται από το ο μωρός / η μωρή / το μωρό.
Η κλητική του μωρός είναι μωρέ και για συντομία ρε.

Κυριολεκτικά σημαίνει αυτός που είναι ανόητος και απερίσκεπτος. Από αυτή τη λέξη προέρχεται και το μωρό (ως ανόητο λόγω ηλικίας)
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μόνο μέχρι 8.600 rpm  

  Από: AkisRR στις 05/08/2013 12:10 μμ.

Δηλαδή, σκάς 1η, 2α, 3η, 4η, 5η, έχεις πιάσει περίπου 230χλμ και βάζεις 6η .....
Τι γίνεται τότε;