Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050

Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 27/02/2013 9:38 μμ.

Καλησπερα σε ολους!

Σημερα αντιμετωπισα κατι που δεν εχω ξανακουσει καν οσο χρονια ασχολουμαι και εχω μηχανακια. Πηγα τον Τιγρη για πλυσιμο και με τεραστεια εκπληξη (και τρομο!) οταν σηκωσαμε το μηχανακι στη ραμπα ανακαλυψαμε οτι λειπουν οι 2 απο τις 5 βιδες του πισω γραναζιου!!!
Η μια βιδα μαλιστα πρεπει αν ειδαμε καλα, να εχει σπασει και εχει μεινει η μιση μεσα!

Η πρωτη ερωτηση εχει να κανει με τα αν εχει κανενας απο εσας ζησει ή ακουσει παρομοιο περιστατικο. Τι μπορει να προκαλεσε κατι τετοιο ρε παιδια???
Μου περασε απο το μυαλο η κλοπη (λογω της σπασμενης βιδας περισσοτερο), αλλα δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ να κλεβουν γραναζια. Ασε που το μηχανακι φοραει ενα σκασμο πραγματα πανω... το γραναζι λιγουρευτηκαν?
Παντως και μια ακομα βιδα (η διπλανη απο αυτες που λειπουν) ηταν χαλαρη και την σφιξαμε.
Εντυπωση επισης που εκανε οτι ο ενας πυρρος απο τις 3 βιδες, με το ματι μου φαινεται οτι βγαινει πιο εξω απο τους υπολοιπους...

Anyway, εφερα το μηχανακι σπρωχτο στο σπιτι μιας και δεν ηθελα να διακινδυνευσω το παραμικρο (και να σκεφτει κανεις οτι πριν το παω για πλυσιμο του ηπια το αιμα με κοφτες και 240αρες στην εθνικη) και αυριο θα παω να παρω τις βιδες απο την Τ (δε νομιζω να μην εχουν stock!) και αφου τις βαλω μονος μου θα παω στο σακη για ελεγχο και... ψυχολογικη υποστιριξη!

Η δευτερη μου ερωτηση εχει να κανει με το αν χρειαζεται ροποκλειδο για το σφιξιμο των συγκεκριμενων βιδων ή οχι?
Αν ναι, ποσο πρεπει να τις σφιξω?
money cant buy me love

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: galileos στις 27/02/2013 10:29 μμ.

Ο κατασκευαστής, όπως αναφέρει στο manual, επιβάλει τον έλεγχο της μηχανής πριν την ΚΑΘΕ βόλτα, ταξίδι ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με την αυτή!!! Η περίπτωσή σου είναι η αλήθεια σπάνια αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο σου λασκάρισε και έφυγε μια βίδα, οι υπόλοιπες θα ήταν πολύ εύκολο να ζοριστούν και πολύ πιθανόν να φύγουν ή σπάσουν.

Πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι; Αν έχει λίγα πολύ πιθανόν μετά το πρώτο σου servise να μην έγινε σωστός έλεγχος σε όλες τις βίδες, κάτι που είναι πρώτη προτεραιότητα. Αν έχεις πολλά, πολύ πιθανόν να μην έχει γίνει ποτέ έλεγχος στις εν λόγω βίδες και την σταθερότητά τους και για τον λόγο αυτό να έγινε ότι έγινε. Πόσο μάλλον όταν ζορίζεις, όπως λες (κόφτες, 240άρες, κλπ) το εργαλείο.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις τις εν λόγω βίδες, να κάνεις ένα γενικό και εξονυχιστικό έλεγχο και να είσαι πάντα σχολαστικός πριν από κάθε σου βόλτα. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.

Τώρα αναφορικά με το δυναμόκλειδο μην έχεις πολύ άγχος, γιατί οι μηχανικοί που αναφέρεις, έχουν εμπειρία και ο καλός μηχανικός έχει την εμπειρία στο χέρι του. Σίγουρα το εργαλείο είναι πιο καθησυχαστικό για την περίπτωσή σου, αλλά δεν θα κάνει και την τρομερή διαφορά.

Ελπίζω να βοήθησα.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: Tigris3 στις 27/02/2013 11:10 μμ.

Έχεις αλλάξει/βγάλει ποτέ το γρανάζι αυτό; Αν ναι, ίσως να μην έγινε σωστό σφίξιμο ή να μην έβαλαν κόλλα σπειρωμάτων στην τοποθέτηση. Στις νέες βίδες που θα βάλεις, καλό θα είναι να βάλεις και λίγο loctite blue.

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: galileos στις 27/02/2013 11:22 μμ.

Tigris3" ... καλό θα είναι να βάλεις και λίγο loctite blue."




Αυτό μάλλον επιβάλλεται, ειδικά μετά το πρόβλημά σου!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 28/02/2013 6:14 μμ.

Aρχικα, ευχαριστω τους δυο συναδελφους για το ενδιαφερον και το χρονο τους να ασχοληθουν με το προβλημα μου...thanks guys!

Μολισ γυρισα απο το Σακη με τη λυση του μυστηριου... ακομα πληρωνω (μετα απο 2 χρονια) το λαθος μου να εμπιστευτω (δεν ηξερα) να βαλει χερι στο μηχανακι μου ο αντιπροσωπος της Τ στην αλιμου (απο Π αρχιζει). Για να σας δωσω ενα γρηγορο ιστορικο, με το που πηρα τον Τιγρη απο τον εν λογω αντιπροσωπο και πριν καν το παραλαβω, συμφωνησαμε να μου βαψει τις ζαντες μαυρες... δε θα ξεχασω το προσωπο του σακη οταν το πηγα στα 1000χλμ για την προβλεπομενη αλλαγη λαδιων που με κοιτουσε λες και εβλεπε ζομπι... η πισω δαγκανα ηταν ουσιαστικα στον αερα και κρεμοταν απο το σωλινακι υψηλης, το οποιο ειχε κι αυτο κοπει απο το βαρος και κρεμοταν σε ινες που ηταν θεμα χρονου να κοπουν και αυτες... το αποτελεσμα μιας τετοιας εξελιξης αν με εβρισκε εν κινηση πανω στο μηχανακι το αφηνω στη φαντασια σας!

Επρεπε να περασουν 2 ακριβως χρονια για να φαω και δευτερη ψυχρολουσια σαν κι αυτη που σας περιεγραψα στο αρχικο μου μηνημα... να μην τα πολυλογω ο τυπος στην Αλιμου, απο οτι εδειξε η νεκροψια σημερα στου σακη, δεν μου ειχε βιδωσει σωστα τη γραναζιερα με αποτελεσμα να χρειαστει ο Αγγελος μου εκει Πανω (τον οποιο ευχαριστω με ολη μου την καρδια) να μεσολαβησει για δευτερη φορα ωστε να μην συμβει κατι εν κινηση και να ειμαι σε θεση να σας γραφω αυτες τις γραμμες.

Οτι και να πω ειναι λιγο... βραζω απο το θυμο μου για τον εν λογω "κυριο" αλλα απο την αλλη νιωθω πολυ τυχερος που το τιμημα θα ειναι ΜΟΝΟ ΥΛΙΚΟ, δηλαδη μια αντικατασταση γραναζιερας... τι να πω!!

Ηθικο διδαγμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΑΣ
money cant buy me love

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 28/02/2013 6:18 μμ.

galileos"Ο κατασκευαστής, όπως αναφέρει στο manual, επιβάλει τον έλεγχο της μηχανής πριν την ΚΑΘΕ βόλτα, ταξίδι ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με την αυτή!!! "


Κατσε ρε συναδελφε γιατι θολωσα λιγο... δηλαδη αν καταλαβα καλα μου λες οτι εσυ πριν απο ΚΑΘΕ βολτα ελεγχεις καμια 250αρια βιδες μου εχει το μηχανακι πριν ξεκινησεις και πως μαζι με το κινητο και το πορτοφολι σου κουβαλας και ενα σετ ροποκλειδα για αυτη τη δουλεια???
money cant buy me love

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 28/02/2013 6:20 μμ.

Tigris3"Έχεις αλλάξει/βγάλει ποτέ το γρανάζι αυτό; Αν ναι, ίσως να μην έγινε σωστό σφίξιμο ή να μην έβαλαν κόλλα σπειρωμάτων στην τοποθέτηση. Στις νέες βίδες που θα βάλεις, καλό θα είναι να βάλεις και λίγο loctite blue."



Μεσα εισαι...
money cant buy me love

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: galileos στις 28/02/2013 9:17 μμ.

TheFace"
Κατσε ρε συναδελφε γιατι θολωσα λιγο... δηλαδη αν καταλαβα καλα μου λες οτι εσυ πριν απο ΚΑΘΕ βολτα ελεγχεις καμια 250αρια βιδες μου εχει το μηχανακι πριν ξεκινησεις και πως μαζι με το κινητο και το πορτοφολι σου κουβαλας και ενα σετ ροποκλειδα για αυτη τη δουλεια??? "


Όχι φίλε μου!!! Ούτε εγώ αλλά ούτε κανένας που να ξέρω, ασχέτως αν ρωτάω συνέχεια για να δω αν υπάρχει κανείς, τσεκάρει 250+ βίδες με κλειδιά και εργαλεία!

Το manual το γράφει! Είναι εκεί για να σε προλάβει πριν γίνει καμιά μαλακία και ζητάς τα ρέστα από τη εταιρεία για αποζημίωση κλπ, κλπ, ...

Εγώ προσωπικά πριν από ΚΑΘΕ βόλτα τσεκάρω τα φώτα, τα φρένα, την αλυσίδα, τα ελαστικά και ότι άλλο μπορεί να γίνει γρήγορα!!

Τώρα, αναφορικά με το πρόβλημά σου, νομίζω ότι οι εν λόγω βίδες είναι σε πολύ εμφανές σημείο και πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν τις είχες πάρει χαμπάρι. Την αλυσίδα δεν την τσεκάρεις τουλάχιστον για την λίπανση; Δεν την καθαρίζεις; Έτσι όπως τα περιγράφεις το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε σε μια ημέρα. Μάλλον υπήρχε από καιρό.

Και για το τέλος, ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ;;;
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: TheFace στις 01/03/2013 11:59 πμ.

Όχι φίλε μου!!! Ούτε εγώ αλλά ούτε κανένας που να ξέρω, ασχέτως αν ρωτάω συνέχεια για να δω αν υπάρχει κανείς, τσεκάρει 250+ βίδες με κλειδιά και εργαλεία!

Το manual το γράφει! Είναι εκεί για να σε προλάβει πριν γίνει καμιά μαλακία και ζητάς τα ρέστα από τη εταιρεία για αποζημίωση κλπ, κλπ, ...

Εγώ προσωπικά πριν από ΚΑΘΕ βόλτα τσεκάρω τα φώτα, τα φρένα, την αλυσίδα, τα ελαστικά και ότι άλλο μπορεί να γίνει γρήγορα!!

Τώρα, αναφορικά με το πρόβλημά σου, νομίζω ότι οι εν λόγω βίδες είναι σε πολύ εμφανές σημείο και πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν τις είχες πάρει χαμπάρι. Την αλυσίδα δεν την τσεκάρεις τουλάχιστον για την λίπανση; Δεν την καθαρίζεις; Έτσι όπως τα περιγράφεις το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε σε μια ημέρα. Μάλλον υπήρχε από καιρό.

Και για το τέλος, ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ;;;[/quote]

Ο μονος λογος που δικαιολογω τα γραφομενα σου ειναι οτι δεν με ξερεις προσωπικα οποτε δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις ποσο σχολαστικος και ψειρας ειμαι με ολα τα μηχανακια που ειχα/εχω. Την αλυσιδα μου για να καταλαβεις την τσεκαρω και την λιπαινω σε λιγοτερα απο τα 300χλμ που λεει ο κατασκευαστης για τον απλουστατο λογο οτι το μηχανακι συνηθως κανει μπανιο πιο συχνα... κι απο εμενα!
Αν ποτε δεις το μηχανακι μου θα καταλαβεις...

Γι' αυτο και το εν λογω προβλημα θεωρω οτι το βρηκα "εν τη γεννεση" που λεμε και απεφυγα τα χειροτερα... το πιθανοτερο ειναι να προεκυψε ακομα και στην τελευταια βολτα μιας και δεν περασε ουτε βδομαδα απο την τελευταια φορα που επλυνα/λιπαπανα το μηχανακι και η αλυσιδα/γραναζι ηταν ΟΚ.

Οσο για το "ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ... ΔΕ ΡΩΤΑΓΕΣ" εκει εχεις απολυτο δικιο φιλε μου... με εφαγε βλεπεις η βιτρινα του "επισημος αντιπροσωπος"
money cant buy me love

Re: Βιδες πισω γραναζιου - Tiger 1050  

  Από: galileos στις 01/03/2013 12:20 μμ.

TheFace"
Ο μονος λογος που δικαιολογω τα γραφομενα σου ειναι οτι δεν με ξερεις προσωπικα οποτε δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις ποσο σχολαστικος και ψειρας ειμαι με ολα τα μηχανακια που ειχα/εχω. Την αλυσιδα μου για να καταλαβεις την τσεκαρω και την λιπαινω σε λιγοτερα απο τα 300χλμ που λεει ο κατασκευαστης για τον απλουστατο λογο οτι το μηχανακι συνηθως κανει μπανιο πιο συχνα... κι απο εμενα!
Αν ποτε δεις το μηχανακι μου θα καταλαβεις...
"


Και πολύ σωστά κάνεις, καθώς το σχολαστικό πλύσιμο δεν είναι μόνο για να κάνουμε την μηχανή μας να γυαλίσει αλλά και για να βρούμε τυχόν προβλήματα (μακριά από εμάς)

TheFace"
Γι' αυτο και το εν λογω προβλημα θεωρω οτι το βρηκα "εν τη γεννεση" που λεμε και απεφυγα τα χειροτερα... το πιθανοτερο ειναι να προεκυψε ακομα και στην τελευταια βολτα μιας και δεν περασε ουτε βδομαδα απο την τελευταια φορα που επλυνα/λιπαπανα το μηχανακι και η αλυσιδα/γραναζι ηταν ΟΚ.
"


Σωστά αναφέρεις ότι δεν σε ξέρω, αλλά από τα γραφόμενά σου αυτό κατάλαβα. Να με συγχωρείς .
Εφόσον είναι έτσι όπως τα λές τότε να περάσεις και από μια εκκλησία για τα γνωστά κεράκια!

TheFace"
Οσο για το "ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ... ΔΕ ΡΩΤΑΓΕΣ" εκει εχεις απολυτο δικιο φιλε μου... με εφαγε βλεπεις η βιτρινα του "επισημος αντιπροσωπος""


Σε αυτό δεν σχολιάζω, καθώς και εγώ έχω βρεθεί κατ' ανάγκη σε άλλο συνεργείο για άλλη μηχανή και μετά τραβούσα τα μαλλιά μου. Και το χειρότερο ήταν ότι εγώ είχα ρωτήσει κιόλας!

Τώρα όμως ξέρεις ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...