Ταλαντωση

Ταλαντωση  

  Από: Tasos1050 στις 26/06/2012 10:28 μμ.

Καλησπερα πριν κανα 2 βδομαδες εβαλα τα roadsmart2 κ σημερα μου δωθηκε η ευκαιρια να βγω αττικη οδο(τα λαστιχα ειχαν κανει κοντα στα 300χλμ).Οταν βρηκα λιγο χωρο να το ανοιξω μετα τα 205 αρχισα να εχω ταλαντωση στην μηχανη(οπως οταν πας με 50 κ κοθνησεις το τιμονι δεξια αριστερα) η οποια χειροτερευε οσο αυξανοταν η ταχυτητα.Αερα δε ειχε εντονο με χειροτερο αερα κ τα μαμα λαστιχα 1-2 μερες πριν τα αλλαξω με 230 δ κουναγε καθολου.Πιεση 35 μπροστα 38 πισω οσο μου ειπε ο λαστιχας.Μπορει να ειναι λαθος ζυγοσταθμιση;Τι αλλο μπορει να φταει;Μιλαμε για πολυ ταλαντωση!!!

Re: Ταλαντωση  

  Από: doohan στις 26/06/2012 11:58 μμ.

Τα χέρια σου φταίνε αλλά αυτά δεν γίνεται να τα αλλάξεις... Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα χαλαρώσεις!!! Έχεις πλέον ένα πιο κορωνάτο λάστιχο και πιο νευρικό στα πολλά χλμ

Υ.Γ. Επίσης αν έχεις πειράξει τιμονόπλακες ή έχεις αλλάξει ελατήριο πίσω αμορτισέρ ή έχεις βάλει άλλο ή έχεις πειράξει κάτι από την γεωμετρία της μηχανής καλό θα είναι να τα βάλεις όλα στις μαμά ρυθμίσεις

Υ.Γ.2Να πηγαίνεις κάτω από 200χλμ

Παρακαλώ τα γραφόμενα μου να μην λαμβάνονται σοβαρά ύπ'όψην
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

Re: Ταλαντωση  

  Από: Tasos1050 στις 27/06/2012 12:28 πμ.

πιο χαλαρα θα πρεπει να αφησω τλειος το τιμονι τοτε.Απο γεωμετρια δ εχω αλλαξει τπτ.Αν ειναι λογο κορανας να καει τοσο πολυ ταλαντωση ολοκληρη η μηχανη τοτε.....
Υ.Γ.Ευχαριστω για το κοπο σου να μου απαντησεις

Re: Ταλαντωση  

  Από: xaotikos στις 27/06/2012 12:32 πμ.

Εμένα με τα καινούρια λάστιχα μου κάνει μια ταλάντωση μεταξύ 55-65, το οποίο φταίει που η πίσω ζάντα είναι λίγο στραβη και θέλει ίσιωμα. Με τα παλιά δεν ένιωθα τίποτα, όπως μου είπαν και στον Περιστερά με καινούρια και πιο κορωνάτα λάστιχα θα το νιώσω ελάχιστα, όπως και έγινε.

Μήπως είναι κάτι αντίστοιχο?

Re: Ταλαντωση  

  Από: Art-I-Sun στις 27/06/2012 12:54 πμ.

Μπορείς αν θές να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω και λίγο κόπο ακόμα, να πάς σε έναν άλλο επαγγελματία λαστιχά να σου ξαναζυγοσταθμίσει για να σου λυθεί η απορία και να είσαι και πιο σίγουρος για την ασφάλειά σου.
Μια πατατιά τηγάνες...

Re: Ταλαντωση  

  Από: Tigrisss στις 27/06/2012 8:58 πμ.

στραβη η μπροστινή ζαντα ηταν το πορισμα σε αντιστοιχη δικιά μου περίπτωση.
εμενα βεβαια μου το εκανε από τα 145 κ πάνω....και στα 200 εστρωνε σταματαγε. τη πηγα για ισιωμα και τελος.

Re: Ταλαντωση  

  Από: Glober στις 27/06/2012 10:52 πμ.

Εγώ είχα βιώσει κάτι παρόμοιο σε όμοιες ταχύτητες φορτωμένος με τριπλέτα...

Re: Ταλαντωση  

  Από: guraki στις 27/06/2012 3:03 μμ.

Δοκιμασε να μαλακωσεις λιγο την πισω αναρτηση...

Re: Ταλαντωση  

  Από: Tasos1050 στις 27/06/2012 3:31 μμ.

Εκανα παλι ζυγοσταθμιση στον μπροστα τροχο.Ηθελε.Οποτε τωρα μενει να παω παλι μια ωολτα απο αττικη να δω αν βελτιωθηκαν τα πραγματα.Ευχαριστω για την βοηθεια ολους.

Re: Ταλαντωση  

  Από: jeam στις 01/07/2012 1 πμ.

Γεια χαρα σου φιλε!! Έχω το ίδιο πρόβλημα απο την μέρα που αλαξα
Λάστιχα,,, έχω αλλάξει άλλες 5 φορές απο τότε
Ελαστικά το πρόβλημα παραμένει..το πήγα
Κ ελιοφιλ κ τιποτα.. Αν βρεις κάτι πες μου
Γιατι έχω ξενερωσει τρέλα !!!!