Πίσω ανάρτηση για Tiger 1050

Πίσω ανάρτηση για Tiger 1050  

  Από: antoine στις 11/08/2008 9:58 μμ.

Ρε παίδες, δεν έχω δει κανέναν να το αναφέρει και ανυσηχώ!!!

Πως σας φαίνεται η πίσω ανάρτηση;;; Αν βρω κάποια ανωμαλία σε στροφή νιώθω ότι το χάνω το μηχανάκι και ότι πηγαίνει σαν βάρκα δεξιά και αριστερά... ειδικά σε δικάβαλο!!!

Δοκίμασα ότι ρυθμίσεις μπορούσα να φανταστώ και έχω το preload στο 6 τώρα. Το είχα και στο 10 και στο 8 αλλά τίποτα. Το rebound το είχα 0.75 το πήγα και στο 0.5 αλλά δεν είδα κάποια αισθητή διαφορά. Έχετε κάποια ρύθμιση να μου προτείνετε;;; Να τα πάω όλα στο τέρμα;;;;

Είστε ευχαριστημένοι εσείς με τη συμπεριφορά του στις στροφές σε τυχόν ανωμαλίες;; Δεν λέω να βρείτε καννά χαντάκι , νορμάλ πράγματα!

Τι λύσεις σε aftermarket υπάρχουν;; Μην μου πείτε Ohlins εκτός και αν θέλετε να μου κάνετε κάννα δωράκι!!!

(Ααααααα, να μην ξεχάσω..!! Δεν είμαι καννά τέρας, 81 κιλά είμαι!!)

Re: Πίσω ανάρτηση για Tiger 1050  

  Από: antoine στις 20/08/2008 9:51 μμ.

Μετά λοιπόν από το service των 10.000Km, η ετυμηγορία του Σάκη ήταν ότι μάλλον είναι τα λάστιχα. Οπότε μιας και είμαι στην αλλαγή θα δούμε αν θα υπάρξει διαφορά και αν όχι το ψάχνουμε αλλιώς.

Θα πάω μάλλον για τα Michelin Pilot Road 2CT, μιας και άκουσα κάποια καλά λόγια, αν και αρχικά ήθελα τα Metzeler M3 αλλά οι τιμές που βρήκα ήταν από 460 - 495 (!!! ).

Πάντως τώρα οι ρυθμίσεις μου είναι ιδιαίτερα σκληρές με το rebound στα 0.5 και το preload στο πίσω στο 11.