Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.

Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: rAnger στις 25/01/2012 3:20 μμ.

Παίδες έψαξα αλλά δε βρήκα συμβουλή για το παρακάτω:

Πήρα ένα φορτιστή Einhell που είδα και από εδώ ότι τον έχουν δοκιμάσει κάποια παιδιά και είναι ντάξει.
Βγάζω τη μπαταρία απο τον τίγρη που είναι ψόφια εδώ και κάνα μήνα (ακίνητο το μηχανάκι) και τη συνδέω προς φόρτιση.
Πόσο χρόνο να την αφήσω?
Να την αφήσω 1-2 μέρες μήπως επειδή είναι ψόφια τη βοηθήσει να ξυπνήσει?

Η μπαταρία μου είναι 7 μηνών varta, δεν είναι καμια κινέζικη του πεταματού, γι αυτό και θα θελα να τη ζωντανέψω να βγάλω το χειμώνα, εχω καταλάβει ότι αμα τη βγάλεις μέχρι να μπει ανοιξη μετά την κρατάω άνετα μέχρι τα επόμενα κρύα.
Ε, μετά ας την πετάξω!

Ευχαριστώωωω!
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: fotisz750 στις 25/01/2012 3:39 μμ.

χαιρετε! υπαρχουν φορτιστες και φορτιστες! πχ εγω εχω παρει εναν φορτιστη-συντηρητη απο το lidl.δεν ειναι και πολυ καλος αλλα κανει μετρια δουλεια! αν η μπαταρια μου ηταν τελειως αδεια(οχι ομως για πεταμα) την εβαζα στον φορτιστη αυτο και σε περιπου 2 ωρες(ισως και λιγοτερο) μου εδειχνε οτι η μπαταρια ηταν φουλ και μετα αυτοματα εμπαινε σε διαδικασια συντηρησης.αυτο σημαινει οτι εκανε γρηγορη φορτιση κατι που δεν ειναι και πολυ καλο. τι λοιπον την εβγαζα στο 2ωρο τι την εβγαζα το επομενο πρωι το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο.μια μετρια και προσορινη-γρηγορη φορτιση ισα ισα για να μην γονατισει τελειως η μπαταρια μου και ειναι για πεταμα.υπαρχουν ομως και φορτιστες που τους ρυθμιζεις να κανουν πιο αργη φορτιση που ειναι και πολυ πιο αποτελεσματικη και σωστη για μια μπαταρια.αν λοιπον ο φορτιστης σου εχει αυτη την δυνατοτητα βαλτον στην πιο αργη φορτιση που εχει και αστον μια μερα πανω να φορτιζει αργα αργα.
αυτα ξερω-αν εχω κανει καπου λαθος παρακαλω οι καλυτεροι γνωστες να με διορθωσουν-συμπληρωσουν!

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: tharis στις 25/01/2012 4:02 μμ.

Πες μας τα spec του φορτιστη σου για να σου πουμε..

Αναλογα ποσα mAh δινει στην εξοδο ο φορτιστης μπορεις να υπολογισεις περιπου ποσο πρεπει να την αφησεις..

Επισης οι καλοι φορτιστες ριχνουν τα mAh οσο φορτιζει η μπαταρια και σταματανε τη φορτισει οταν η μπαταρια ξεπερασει καποια Volt. Εξαρταται τι εχεις αγορασει λοιπον ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: rAnger στις 25/01/2012 4:17 μμ.

Ευχαριστώ ρε σεις για τις απαντήσεις!

Ο φορτιστής είναι αυτός:
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.050081

λέει "Ρυθμός φόρτισης(πρακτικός/ονομαστικός): 7,1 A / 10,0 A"
Σας λέει τιποτα αυτό?

Αλλα λέει ότι έχει και αμπερόμετρο, οπότε μάλλον μπορώ να δώ με πόσο ρεύμα φορτίζει και να κρίνω.
Το επιθυμυτό είναι αργά και για περισσότερο χρόνο?

Πχ αν έχει στο αμπερόμετρο 500mA να το αφήσω μια ολόκληρη μέρα?
Εχει λέει και "Σϋστημα προστασίας από υπερφόρτωση και βραχυκύκλωμα"
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: tharis στις 25/01/2012 5:29 μμ.

Δεν καταλαβαινω τι εννοει ρυθμος φορτισης 7/10 Α .. μηπως εννοει Αh ? Πολυ ειναι..

Θα δεις παντως στο αμπερομετρο την ενταση να πεφτει οσο φορτιζει η μπαταρια λογικα και οταν ειναι σχεδον φορτισμενη θα πεσει πολυ χαμηλα.. Απ οτι λεει κι ολας κοβει μετα τα 14V .
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: tharis στις 25/01/2012 5:31 μμ.

haris"Δεν καταλαβαινω τι εννοει ρυθμος φορτισης 7/10 Α .. μηπως εννοει Αh ? Πολυ ειναι..
"


Εξαρταται βεβαια και τι μπαταρια φορτιζεις .. Αν ειναι φορτηγου καλα ειναι ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: alexandros.s στις 25/01/2012 7:23 μμ.

ενας καλος φορτιστης μπαταριων θα πρεπει να εχει καποιο κουμπι hand(manual) και auto.
οταν βαλεις την μπαταρια στο auto σε λιγα λεπτα(αν η μπαταρια ειναι μισογεματη και οχι κλασμενη) θα δειξει full.αυτο σημαινει οτι το μηχανημα δινει τα amp που χρειαζεται στιγμιαια και αυτοματα ειναι full.
στην περιπτωση του hand η' manual η φορτιση θα γινει στα 1 με 1,5 amp,το γραφει αλλωστε και η μπαταρια πανω, για 10+ ωρες.οταν γεμισει θα μπει απο μονη της σε κατασταση αναμονης.
παντα με προυποθεση οτι η μπαταρια ειναι ψιλοαδεια.ετυχε και φορτισα την μπαταρια απο αλλο μηχανακι πριν 4 μερες με ενα τετοιο http://www.interbatt.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=5&flypage=shop.flypage&product_id=176&option=com_virtuemart&Itemid=15&vmcchk=1&Itemid=15

φορτιστες/συντηρητες απο το lidl νομιζω να κανουν για φορτιση αμεση,ισως κανει για εβδομαδες η' μηνες μονο για συντηρηση!

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: rAnger στις 26/01/2012 9:57 πμ.

Ολα ΟΚ!
Την έβαλα το βραδακι κατα τις 10 και την έβγαλα το πρωί 8, οπότε έκανε ένα 10ωρο φόρτιση.
Την τοποθέτησα, έδωσα μια γεναία μιζιά (2-3 μερικά δευτερόλεπτα γιατί ήταν και κάτι μήνες στο γκαραζ το μηχανακι)

Και ...Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ...το θηρίο μούγκρισε!

Πολύ όμορφη αίσθηση να ακους την αγαπημένη σου να μιλάει μετάα από τοσο καιρό μούγγας!
Το μόνο κακό είναι ότι ο φορτιστής που πήρα υπολειτουργεί σε σχέση με το αμπερόμετρο.
Δλδ η βελόνα πριν καν τον συνδεσω έιναι στα 2,2 περιπου αμπερ αντί να είναι στα 0.
Με μέγιστο το 10 (που από ότι καταλαβαίνω είναι το όριο του μοντέλου, γι αυτό και το γράφουν έτσι στα χαρακτ του)
Οπότε όταν την σύνδεσα, ναι μεν ανέβηκε απότομα στα 6 και σιγά-σιγά κατέβαινε το ρεύμα, που είναι και το λογικό, αλλά στα 2,2 κόλλησε και έμεινε εκει.
Υποθέτω ότι αν δουλευε σωστά θα σταθεροποιούνταν στο 1 με 1,5 όπως είπε και ο φίλος alexandros, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
Το θέμα είναι ότι τον φορτιστή τον πήρα από φίλο, δεν είναι καινούριος να τον πάω πίσω...
Εχετε καμια ιδέα πως μπορώ να ξεκολήσω το δείκτη??
Πολλά ζητάω έ?
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: tharis στις 26/01/2012 11:14 πμ.

Το θεμα δεν ειναι τι δειχνει ο δεικτης αλλα τι βγαζει ο φορτιστης ..

Τεσπα μην αγχωνεσαι τη δουλεια του την κανει.. αν θες πολυ χαμηλο ρευμα παρε ενα συντηρητη.

Ποσο γρηγορα επεσε στα 2-2,5 που λες ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: rAnger στις 26/01/2012 12:01 μμ.

Καλά όντως, έχεις δίκιο.
Το θέμα είναι τι βγάζει ο φορτιστής.
Εκ του αποτελεσματος φαίνεται ότι την δουλειά του την κάνει γιατί η μπαταρία ήταν τσακμάκι το πρωί που την έβαλα πάνω. Εδωσε πολύ ζωηρή μίζα.

Λοιπόν να σου πώ πόσο γρήγορα.. ήταν πιο γρήγορα από ότι περίμενα, δλδ μέσα σε 40-50 δευτερόλεπτα πήγε από τα 6 στα 2.
Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια μπορεί να μην είναι παράλογο,
1ον γιατί η μπαταρίες μας δεν είναι και φορτηγού, είναι 10Αh που σημαίνει ότι σε λίγο χρόνο θα πάρει το πρώτο φορτίο
2ον γιατί έχω καταλάβει ότι παρόλο που ο Τίγρης διστάζει να δώσει μιζα, η μπατ δεν είναι απαραίτητα τελείως ψόφια.

Οπότε αν δεν είναι τελειως πεσμένη δεν μπορεί να δημιουργηθει μεγάλο ρεύμα για μεγαλο χρόνο στην αρχή της φόρτισης.

Πάντως αυτό το θέμα είναι παράξενο. Την προηγούμενή μου μπατ, όταν άρχισε να κάνει δισταγμους την πήγα σ ένα φίλο μ ένα φορτιστή σουπερ ντουπερ black&decker. Την βάζουμε πάνω και μας βγάζει ένδειξη ΟΚ. Ότι δλδ δε χρειάζεται καν φόρτιση.

Καταλήγω λοιπον ότι τα ηλεκτρικά της μηχανής αυτής είναι μάλλον πολύ απαιτητικά όσον αφορα το voltage της μπαταρίας...

Κάπου έιχα διαβάσει ότι αυτό διορθώνεται.. για πείτε οι ειδικοί καμία πρόταση..
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: Φόρτιση μπαταρίας. Ερώτηση.  

  Από: tharis στις 26/01/2012 5:34 μμ.

rAnger"
Λοιπόν να σου πώ πόσο γρήγορα.. ήταν πιο γρήγορα από ότι περίμενα, δλδ μέσα σε 40-50 δευτερόλεπτα πήγε από τα 6 στα 2.
Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια μπορεί να μην είναι παράλογο,
"


Καθολου παραλογο δεν ειναι ! Κι ενας ακριβος φορτιστης δεν θα την φορτιζε με παραπανω Αh σε auto mode.. Προφανως δεν θα ηταν και τελειως αδεια.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..