Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!

Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: stoupi στις 15/07/2008 10:08 μμ.

Έχω την γνήσια βαλίτσα του Τίγρη κάνα μήνα τώρα, και -τώρα το παρατήρησα- έχει αρκετό "τζόγο" βαλίτσα-σκάρα και οριζόντια και κατακόρυφα. Το σύγκρινα με ένα Varadero (GIVI) και σε αυτό δεν παίζει καθόλου ...μα καθόλου!! Για πείτε τίποτα όσοι την έχεται βάλει...το κάνει γενικά ή κάτι δεν έχουμε κάνει σωστά; Άσε που κοπανάει κιόλας πολύ στις λακουβίτσες!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: Sprinter στις 16/07/2008 8:38 πμ.

Τουλάχιστον στο Σπριντ οι μαμισιες βαλιτσες ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΕΣ για να παίζουν. Και οι πλαινες και η πίσω. Η Τ ισχυριζεται ότι αυτό προσφέρει προστασία από κραδασμούς και το γνωστό φαινόμενο του να παίζει το τιμόνι στα πολλά (κυρίως με την πίσω). Μάλιστα πρόσφατα έβγαλε και recall για τη στήριξη της πίσω γιατί δεν έπαιζε ελεύθερα.

Στη πίσω το 'παίζω' είναι μεταξύ της μεταλλικής πλατφόρμας - σχάρας που στηρίζεται σταθερά στη μηχανή και της πλαστικής βάσης που στηρίζεται σταθερά η βαλίτσα. Ο τζόγος οφειλεται στον τρόπο σύνδεσης σχάρας - βάσης με πολύπλοκο σύστημα με μεταλλικές και πλαστικές ροδέλλες και αποστάτες.

Δε ξέρω τι γίνεται με τον Τιγρη αλλά λογικό μου φαίνεται να ισχύει το ίδιο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: stoupi στις 16/07/2008 9:06 πμ.

Να σαι καλά sprint!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: mixalakis στις 16/07/2008 9:47 πμ.

Ναι πρέπει να έχει τζόγο δεξιά-αριστερά.
Η δικιά μου βέβαια δεν έχει, γιατί ο τύπος που μου την έβαλε έκανε κάτι πατέντες για να είναι σταθερή!

Όσο για το κοπάνημα που λες, αρκεί να βάλεις στην σχάρα 2 αυτοκόλλητα σαν αυτά που βάζουμε στα πόδια των τραπεζιών και των καρεκλών για να μην χαράζουν το πάτωμα! Έτσι δεν έχεις τζόγο μεταξύ βαλίτσας και σχάρας.
Κάθε τόσο χρειάζεται να τα αλλάζεις γιατί χάνουν την αποτελεσματικότητά τους.

Re: Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: Sprinter στις 16/07/2008 10:04 πμ.

Πολύ μου αρέσουν οι πατεντιάρηδες. Εκανε ο κατασκευαστής ολόκληρο σχεδιασμό με ενα κάρο μπιρμπιλάκια ακριβώς για να παίζει (μέχρι και recall..) και ο Ελληνάρας που ξέρει καλύτερα το διόρθωσε.

Να πάρεις αυτόν και τον τύπο που βάζει ram air και προγραμματίζει και όλους του άλλους που ξέρουν ότι πρέπει να αλλάζεις λάδια κάθε 3-5000 χλμ γιατί στη Ελλάδα κάνει ζέστη, να ανοίξεις εργοστάσιο.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: stoupi στις 16/07/2008 11:13 πμ.

Τέλος Πάντων... ελπίζω τουλάχιστον να μην την ψάχνω σε καμιά εθνική οδό!!
Υποθέτω οτι και οι πλαινες έτσι θα είναι, γιατί το μελετάω!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: Πρόβλημα Με Την Γνήσια Βαλίτσα Του Τίγρη Μου!  

  Από: mixalakis στις 16/07/2008 11:15 πμ.

Όχι οι πλαϊνές στον τίγρη δεν κουνιούνται. Αυτές τις έβαλε σωστά!!
Στο sprint παίζουν λίγο μέσα έξω.