Tiger1050 - ενδειξη βενζινης

Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: TheFace στις 07/01/2012 6:36 μμ.

Κατεβηκα πριν απο λιγο να βαλω τον Τιγρη να δουλεψει λιγο ρελαντι μιας και εχω θορυβηθει ακουγοντας για τα κλαταρισμα της μπαταριας που προκιπτουν απο ακινησια σε κρυο καιρο.

Γυρναω που λετε το διακοπτη, παταω τη μιζα και δεν παιρνει με την πρωτη (κανοντας αυτον τον ανατριχιαστικο θορυβο). Τα κλεινω ολα, ξανανοιγω και παταω μιζα παλι... παιρνει μπρος και ο τιγρης βριχαται!!! Τον αφησα και δουλεψε κανα δεκαλεπτο για την μπαταρια πριν τον σβησω...

Σε αυτο το διαστημα παρατηρησα οτι μετα την πρωτη αποπειρα (που δεν πηρε), χαθηκε η ενδειξη της βενζινης (δεν δειχνει ουτε ενα νταμακι παρ'ολο που το ντεποζιτο ειναι full) αλλα και τα χιλιομετρα που υπολειπονται μεχρι το βενζιναδικο (δειχνει 0). Παρ' ολα αυτα δεν αναβει το φωτακι της ρεζερβας (παλι καλα!).

Αμεσως θυμηθηκα οτι το εχει ξανακανει αλλη μια φορα (που δεν πηρε με την πρωτη μιζια) και οι ενδειξεις επανηλθαν απο μονες τους μετα απο καποια χιλιομετρα. Τοτε δεν ειχα δωσει και πολυ σημασια...

Το εχει κανει σε καποιον απο εσας? Τι μπορει να συμβαινει? Να ανυσηχω?
Να υποθεσω οτι οι ενδειξεις θα επανελθουν απο μονες τους μολις κανω καποια χιλιομετρα?

Ευχαριστω!
money cant buy me love

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: maddog στις 07/01/2012 6:50 μμ.

Καλησπερα.δεν χρειαζεται να ανχωνεσαι με αυτο το θεμα.Μολις κανεις μερικα χλμ ολα θα στρωσουν!!!!!

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: TheFace στις 07/01/2012 7:08 μμ.

maddog"Καλησπερα.δεν χρειαζεται να ανχωνεσαι με αυτο το θεμα.Μολις κανεις μερικα χλμ ολα θα στρωσουν!!!!! "


Ευχαριστω για την απαντηση... να υποθεσω οτι το εχει κανει και σε εσενα?
money cant buy me love

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/01/2012 7:44 μμ.

Μου το έχει κανει ενα καρο φορές, ειδικα εαν τη σβησω απο kill switch, εαν μπλοκαρει ο συναγερμος κλπ κλπ

Ούτε εχω δώσει ποτέ σημασία
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: zaxaroplastis στις 07/01/2012 8:24 μμ.

TheFace"Κατεβηκα πριν απο λιγο να βαλω τον Τιγρη να δουλεψει λιγο ρελαντι μιας και εχω θορυβηθει ακουγοντας για τα κλαταρισμα της μπαταριας που προκιπτουν απο ακινησια σε κρυο καιρο.

Γυρναω που λετε το διακοπτη, παταω τη μιζα και δεν παιρνει με την πρωτη (κανοντας αυτον τον ανατριχιαστικο θορυβο). Τα κλεινω ολα, ξανανοιγω και παταω μιζα παλι... παιρνει μπρος και ο τιγρης βριχαται!!! Τον αφησα και δουλεψε κανα δεκαλεπτο για την μπαταρια πριν τον σβησω...

Σε αυτο το διαστημα παρατηρησα οτι μετα την πρωτη αποπειρα (που δεν πηρε), χαθηκε η ενδειξη της βενζινης (δεν δειχνει ουτε ενα νταμακι παρ'ολο που το ντεποζιτο ειναι full) αλλα και τα χιλιομετρα που υπολειπονται μεχρι το βενζιναδικο (δειχνει 0). Παρ' ολα αυτα δεν αναβει το φωτακι της ρεζερβας (παλι καλα!).

Αμεσως θυμηθηκα οτι το εχει ξανακανει αλλη μια φορα (που δεν πηρε με την πρωτη μιζια) και οι ενδειξεις επανηλθαν απο μονες τους μετα απο καποια χιλιομετρα. Τοτε δεν ειχα δωσει και πολυ σημασια...

Το εχει κανει σε καποιον απο εσας? Τι μπορει να συμβαινει? Να ανυσηχω?
Να υποθεσω οτι οι ενδειξεις θα επανελθουν απο μονες τους μολις κανω καποια χιλιομετρα?

Ευχαριστω!"

Δεν είναι τίποτα!μετά από μερικά χλμ στρώνει!Το κάνουν ως συνήθως μηχανάκια με πρόγραμμα!

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: TheFace στις 07/01/2012 9:03 μμ.

Thanks a lot, lads!
money cant buy me love

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: johnygalan στις 08/01/2012 11:07 πμ.

Μην περιμένεις πάντως να φορτίσει(όσο φορτίζει) η μπαταρία αν η μηχανή δεν κινηθεί.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: Glober στις 08/01/2012 12:11 μμ.

Το έχει κάνει και σε εμένα μιά δυό φορές και η αλήθεια είναι οτι είχα προβληματιστεί και εγώ...

Αν έχει πέσει η μπαταρία κάνε καμιά καλή βολτίτσα οδηγοντας σε σχετικά ψηλές στροφές.

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: Cpt. Haddock στις 08/01/2012 12:28 μμ.

johnygalan"Μην περιμένεις πάντως να φορτίσει(όσο φορτίζει) η μπαταρία αν η μηχανή δεν κινηθεί."


+1

Τουλαχιστον 10 χλμ ανοιχτης διαδρομης και οχι σταματα-ξεκινα. Ειναι γ@μημένες οι μπαταριες στο 1050 (τρεις εχω αλλαξει σε 3 χρονια )
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: vagos1435 στις 08/01/2012 2:22 μμ.

Παρε φιλε μου εναν φορτιστη-συντηρητη μπαταριας.Ειναι σχετικα οικονομικοι και κανουν καλη δουλεια.
Εχω παρει εναν γυρω στα 50 ευρω. optimate 3+(υπαρχουν και πιο οικονομικοι εξισου καλοι πιστευω)

Σωτηριος για την μπαταρια (και για καποιες μιζες των 1050).
Εαν η μοτο ειναι ακινητη μερες και εχει και κρυο,βγαζεις μπαταρια(5 λεπτα δουλεια)
φορτιζεις και εφυγες.
Επισης σιγουρα αυξανει την ζωη της μπαταριας.
Εχω την ιδια μπαταρια στο speed απο το 2008 και ειναι σαν καινουργια ακομα και απο οτι φαινετε μαλλον
προληπτικα θα αλλαξω μπαταρια.
Απο οταν τον πηρα εκανα 2-3 συντηρησεις στην αρχη και τωρα τον χρησιμοποιω μονο οταν μενει πολλες μερες ακινητη η μηχανη(για εντος πολης υπαρχει παπι) και ταυτοχρονα εχει αρκετο κρυο.
Το καλοκαιρι δεν ειχα ποτε προβλημα ακομα και μετα απο δυο εβδομαδες ακινησιας.

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: Tigrisss στις 08/01/2012 10:11 μμ.

τα συμπτωματα που αναφερεις, όπως σου απαντησαν και τα παιδια δεν ειναι ανησυχητικα, μολις κανεις 2 χλμ, οι ενδειξεις θα επανελθουν. η μπαταρια, τα ιδια θα σου κανει σε 2 μερες, αν δε πας καλή βολτα. τυχερός είσαι που πήρε μπρος με τη δευτερη προσπαθεια, εμένα αν δε παρει με τη πρώτη, δε παιρνει ποτέ. Αλλά και καλή βολτα να κανεις, αν τη παρκαρεις 3 μερες, πάλι τα ιδια θα εχεις. Προετοιμασου για αλλαγη μπαταριας. Οπως λέει ο capitan, δεν αντεχουν οι μπαταριες σε αυτο το μηχανακι....

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: TheFace στις 09/01/2012 11:23 μμ.

Πηγα βολτιτσα με τον Τιγρη σημερα... πηρε με τη μια και οι ενδειξεις της βενζινης επανηλθαν μετα απο μερικα χιλιομετρα. ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ!!!
money cant buy me love

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: TheFace στις 09/01/2012 11:26 μμ.

Cpt. Haddock"
johnygalan"Μην περιμένεις πάντως να φορτίσει(όσο φορτίζει) η μπαταρία αν η μηχανή δεν κινηθεί."


+1

Τουλαχιστον 10 χλμ ανοιχτης διαδρομης και οχι σταματα-ξεκινα. Ειναι γ@μημένες οι μπαταριες στο 1050 (τρεις εχω αλλαξει σε 3 χρονια )"


Το 'χω ξανακουσει για τις μπαταριες στα 1050... δεν υπαρχει καπια (aftermarket) μπαταρια που να μην κλαταρει τοσο ευκολα οσο η μαμα?
money cant buy me love

Re: Tiger1050 - ενδειξη βενζινης  

  Από: PAGANIAS στις 10/01/2012 12:41 μμ.

καλημερα..πληροφοριακα γραφω οτι η ενδειξη μου ειχε νεκρωσει 1 χρονο και ηταν θεμα βαλβιδασ ..
υπαρχει 14 τησ γιαμαχα τζελ με κοστοσ κοντα στα 120 με 100 .....στο δικο μου παντωσ που βγηκε ο τρομεροσ συν/οσ
τησ νταντατουλ γιατι καηκε η πλακα του μετα απο 4 χρονια!! ειδα τεραστια διαφορα αλλα ειναι διαφορετικο ποστ αυτο το θεμα..