"Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050

"Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: panagos στις 04/08/2011 11:48 πμ.

Γεια σε ολη την ομαδα!!!
Ειμαι νεος στο club.
Πριν δυο μηνες περιπου αγορασα το Tiger 1050 καινουριο.
Απο την πρωτη μερα στο κλεισιμο του γκαζιου κατι "γρατσουναει" και ειναι αισθητο με κραδασμους στα ποδια.
Συνεχως η κατασταση χειροτερευε και μετα απο "εισαγωγη" για νοσηλια, αφου αλλαχθηκαν καποια ρουλεμαν στο κιβωτιο ταχυτητων απλα καλυτερεψε λιγο η κατασταση.
Υπαρχει καποιος που επαθε κατι παρομοιο και μπορει να βοηθησει?????
Help..

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: Gianno στις 04/08/2011 1:21 μμ.

είσαι σίγουρος πως δεν είναι από την αλυσίδα,μηπως σου συμβαίνει με 4η-5η-6η και ενω είσαι με σταθερή ταχύτητα και κλεινεις σιγα σιγα το γκαζι? και εμένα στις αρχές κατι τέτοια με τρόμαζαν, δεν ήταν τιποτα παρά μονό η ιδέα μου οτι το μηχανάκι εχει κατι. Με όλα αυτά που μου είχαν πιπιλίσει τα μυαλά η διαφοροι κομπογιαννίτες ιδικοί για trumph τι περειμενεις ???
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: Native στις 04/08/2011 1:48 μμ.

Στο Tiger γυρω στις 4000rpm κατι γρατσουνάει (συντονίζει) απο τα όργανα, κι εγω νόμιζα οτι ειναι απο το μοτερ αλλά δεν είναι και σταμάτησε μόνο του. Μήπως λές κάτι τέτοιο?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: panagos στις 04/08/2011 4:11 μμ.

Ψαχνοντας σε παλιοτερα topics βρηκα το "Γρατζούνισμα" μεταξύ 3500-4000 rpm από τον acratosa
που περιγραφει οτι ακριβως συμβαινει και σε μενα.
Δεν λεει ομως αν τελικα ηταν οντως η γλιστρα της αλυσιδας.

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: guraki στις 04/08/2011 4:41 μμ.

Το ιδιο μου έκανε και εμένα με Πέμπτη και έκτη και το αισθανόμουν στα πέλματα κυρίως όταν παταγα συμπλεκτη...μου εσφιξαν την αλυσίδα στο συνεργείο και ως δια μαγείας εξαφανίστηκε...

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: panagos στις 04/08/2011 4:45 μμ.

Οταν παταω συμπλεκτη δεν το κανει....

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: Gianno στις 04/08/2011 4:55 μμ.

panagos"Οταν παταω συμπλεκτη δεν το κανει...."



Το κανει η αλυσιδα με την σταδιακή επιβράδυνση ενω έχεις ταχυτητα μεσα. Με πατημένο συμπλέκτη και εμενα σταμάταγε
http://www.thehotelslist.com , all about hotels..

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: panagos στις 04/08/2011 5:06 μμ.

Να μην ανησυχω δηλαδη?
Θα στρωσει μετα απο καποια χιλιομετρα?

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: acratosa στις 04/08/2011 5:31 μμ.

panagos"Ψαχνοντας σε παλιοτερα topics βρηκα το "Γρατζούνισμα" μεταξύ 3500-4000 rpm από τον acratosa
που περιγραφει οτι ακριβως συμβαινει και σε μενα.
Δεν λεει ομως αν τελικα ηταν οντως η γλιστρα της αλυσιδας."


Καλησπέρες,
Συγνωμη που δεν επανηλθα πιο προσφατα με feedback στο Post μου αυτό. Το ζητημα δεν εχει λυθει από τοτε που εκανα το ποσταρισμα. Καθε φορά μεταξύ 3000/3500-4000 στροφών, όταν κρατώ σταθερό γκάζι ή το αφήνω, υπάρχει αυτό το "γραντζούνισμα".
α) περιοριστηκε μετά το σερβις των 1000 χλμ, σε περιορισμενο βαθμο. Αλλα συνεχίζει να υφίσταται (πλεον ειμαι στα 12500 χλμ)
β) Ο Φιλιππας -εξαιρετικά φιλικός κ επεξηγηματικός- απο τον Δρ.Σακη μου το απέδωσε -ενδεχομενα παντα, καθως διάγνωση με μια απλή βόλτα δεν γίνεται..- και στην "μη αριστη" (για να το πω κομψά!) ποιότητα των δίσκων της TRIUMPH που αφήνουν περιθώρια για τέτοιες παραξενιές της μηχανής.. Σαν εξήγηση μου φαίνεται πιο λογική (ΣΗΜ.εχω ελαχιστη εμπειρια κ γνωση περι του αντικειμενου) κ πιο στιβαρή από αυτήν που ειχα αρχικά ακούσει από τρίτους ("το μηχανακι μπαινει στις ροπές του στις 4000 στροφες")..

γ)Σε συνδυασμό με 2 ενοχλητικότατα φαινομενα που αντιμετωπίζω εδω και 1-1,5 χρονο
1. η -γρηγορη ή μη- αλλαγη ταχυτητας από 1η σε 2η, ή 2η σε 3η, είτε πολλες φορές ΔΕΝ γινεται καθολου, καθως ο συμπλέκτης ΔΕΝ ανεβαινει !Σπαω το κουτεπιέ μου αλλα ΔΕΝ ανεβαινει!Θελει συμπλεκταρισμα 2-3 φορες κ μετα παλι..
2. Εχει τυχει αρκετες φορες να μην "κουμπώσει" καλα η ταχύτητα (κυρίως σε 1η-2η ή 2η-3η, κ με αρκετες στροφές πχ 5000) και να γυρναει η αλυσιδα μονη αφήνοντας τη μηχανη ανεξελεγκτη. Το απέδωσα σε δικό μου λαθος, αλλα η συχνότητα του φαινομενου αλλα η εμφάνιση του ΚΑΙ σε αλλους οδηγους στον Τιγρη μου, με εκανε να ανησυχησω & να σκεφτώ ότι ισως να υπάρχει οντως θεμα με δισκους TRIUMPH klp. Στο επομενο σερβις, θα ανοιχτει, θα ελεγχθει (ίσως βαλω κ λαδι με αλλο ιξώδες , μου ειπαν στον Αλιμο) και θα ενημερωσω..

υγ.Παρα τα ανωτέρω , δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα με τη συμπεριφορα της μηχανης (πλην του φαινομενου 2, καθώς πχ μηχανακι με 100+χλμ/ω στην Ποσειδώνος με αλυσίδα που περιστρέφεται στον αερα δεν ειναι οτι καλυτερο). Κυρίως πλεον είναι η δική μου ανασφαλεια βεβαια, και τεταμενη προσοχη πλεον σε καθε αλλαγη ταχυτητας λες κα καβαλαω τον Τιγρη για πρωτη φορά!

Σορρυ για το μακροσκελές μηνυμα.

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: panagos στις 04/08/2011 7:40 μμ.

Thanks για την ενημερωση!

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: mapcentral στις 07/08/2011 11:48 πμ.

Το "γρατζούνισμα", τουλάχιστον από όσο καταλαβαίνω από τα γραφόμενα του συνφορουμίτη Panagou, οφείλεται σε "παίξιμο" της αλυσίδας, όχι στη γλύστρα αλλά στον πίσω δίσκο!! Κάνε το εξής για να αντιληφθείς τι λέω: εν στάσει, τράβηξε την αλυσίδα μέσα-έξω(προς τα σένα και προς τη ζάντα), πιάνοντας τη από τον πίσω δίσκο. Θα διαπιστώσεις ότι παρόλο καινούρια έχει "αφύσικο" τζόγο. Σύγκρινε την αίσθηση που απεκόμισες με μια άλλη καινούρια αλυσίδα-γρανάζι (απλά καμία σχέση)!!!!!!! Ούτε σωστό συνδυασμό αλυσίδας/γραναζιού δεν κατάφεραν να βάλουν στο UK!!!
Θα πρέπει να σφίξεις την αλυσίδα σε ανεπίτρεπτο βαθμό για να σταματήσει το φαινόμενο...... τα σχόλια δκά σας

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 07/08/2011 12:45 μμ.

φιλε μου, μηπως βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασμα?

απο οτι λες, εκανες διαγνωση απο τα λεγομενα του παιδιου,και κατηγορεις μια χουφτα ανθρωπων/μηχανικων
οτι δεν εχουν βαλει τον σωστο συνδιασμο?

λες να μην το εχουν δει? ειμαι σιγουρος. ισως ομως υπαρχει και καποιος λογος για αυτον τον τζογο,και που εμεις αγνοουμε.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: mapcentral στις 07/08/2011 10:26 μμ.

Φίλε Πάνο (και το εννοώ),
το "γρατζούνισμα" που νιώθει ο συνφορουμίτης, το'χω και γω στην ίδια μηχανή..... όταν ξέρω κάτι, μόνο τότε μιλάω/γράφω. Και όχι, κατηγορηματικά, για οποιονδήποτε λόγο δε δικαιολογείται τέτοιος τζόγος σε καινούρια αλυσίδα/γρανάζι. Σε διαφορετική περίπτωση, θα έπρεπε να δικαιολογήσουμε τις αστοχίες στα πιστόνια, το πρόβλημα στα ρουλεμάν του λαιμού ή αν θέλεις το μη σωστό σφίξιμο, το θόρυβο από τα ρουλεμάν του κιβωτίου ταχυτήτων όταν αποσυμπλέκεις και πάει λέγοντας....
Σκέψου το εξής: όταν με το καλό, λόγω φθοράς, αλλάξει κάποιος αλυσίδα/γρανάζι και σταματήσει το φαινόμενο (γιατί θα σταματήσει), θα λέμε τότε τι, το θέλω όπως πρώτα γιατί ΑΥΤΟΙ(η χούφτα μηχανικών) ξέρουν!! Μου θυμίζει το ανέκδοτο με το φρεσκοπαντρεμένο που κατηγορούσε τη γυναίκα του ότι δε φτιάχνει το φαγητό όπως η μάνα του... ώσπου μια μέρα, κατά λάθος το φαγητό καίγεται και εκείνος περιχαρής άρχισε να δίνει συγχαρητήρια στη γυναίκα του που επιτέλους "έμαθε" τον... σωστό τρόπο (έτσι και ένα ανεκδοτάκι για να αποφορτίσουμε το ποστ).
Εν κατακλείδι, για μένα όλα αυτά είναι κατασκευαστικές αστοχίες.... άλλες σημαντικές, άλλες όχι. Παρόμοιες ή διαφορετικές συναντώνται σε όλες τις μάρκες, πιο συχνά ή πιο σπάνια. Το σημαντικό είναι να μοιραζόμαστε τις απόψεις και τη γνώση για τη δυνατόν επίλυση τους.

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: ATN PANOS στις 08/08/2011 12:13 πμ.

μπορει και να εχεις δικιο. τι να πω.
παντως εγω οσα tiger εχω οδηγησει, δεν εκαναν αυτο το γρατζούνισμα.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: "Γρατσουνισμα" στο κλεισιμο του γκαζιου σε Tiger 1050  

  Από: panagos στις 09/08/2011 10:43 πμ.

Καλημερα!!!
Διαβασα τις απαντησεις σχετικα με το οτι φταιει η αλυσιδα για το γρατσουνισμα και το βρισκω αρκετα πιθανο καθως το αισθανομαι πιο πολυ στο αριστερο ποδι.
Παρ'ολα αυτα η αλυσιδα ειναι αρκετα τεντωμενη και απο την αντιπροσωπεια λενε οτι αποκλειεται να φταιει η αλυσιδα.
Ασε που δεν την καλλυπτει η εγγυηση, συμφωνα με αυτα που μου ειπανε !!!!
Ειναι δυνατον???? Σε καινουριο μηχανακι!!!!!