Επισκευη fairing Tiger 1050

Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 29/06/2011 11:28 μμ.

Καλησπεριζω μετα απο πολυ καιρο, ειχα μια πτωση με τον τιγρη, αλλαξε και το φορουμ και μου πηρε λιγο καιρο να καταλαβω τι γινεται, αλλα να'μαι παλι εδω

Η μηχανη δεν επαθε ιδιαιτερη ζημια με την πτωση, βασικα συρθηκε στην αριστερη πλευρα. Το κακο ειναι πως πεταχτηκε η ζελατινα και μαζι της πηρε τις δυο τελευταιες βιδες που τη συγκρατουν στο φαιρινγκ μαζι με λιγο απο το πλαστικο που τις περιεβαλε, δειτε τις φωτο για να καταλαβετε.

Εκτος απο την προφανη και ανεπιθυμητη λυση αλλαγης του φαιρινγκ, παιζει καποιου ειδους επισκευη; Υπαρχει καποιος που μπορει να "συμπληρωσει" το πλαστικο που λειπει; Ακομα κι αν το κανει θα εχει την ανθεκτικοτητα του αρχικου που απαιτειται για να συγκρατειται η ζελατινα; Χλωμο το βλεπω γενικα το θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις....

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: tharis στις 30/06/2011 12:27 πμ.

Φανταζομαι θα εχεις τα υπολοιπα κομματια, οποτε πιθανον να μπορεις να τα κολλησεις με μια καταλληλη κολλα και καποια ενισχυση.. (δυο συστατικων ισως με καμια "δυχτιωτη" ταινια απο την κατω μερια για να πιασει καλα .. )
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 30/06/2011 1:09 πμ.

δεν εχω κανενα απο τα κομματια...

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: tharis στις 30/06/2011 2:55 πμ.

Δεν εμειναν πανω στη ζελατίνα τα κομματια ?

Διαφορετικα, αυτο που ισως θα εκανα εγω, ...θα εκοβα προσεκτικα και ομορφα το φερινγκ ωστε να μη φαινονται τα σπασιματα και θα ανοιγα δυο νεες τρυπες στη ζελατινα και στο φερινγκ λιγο πιο χαμηλα, αν δεν επαρκουν οι εναπομειναντες.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: redfoot στις 30/06/2011 8:59 πμ.

δεν αλλαζεις το κομμάτι καλυτερα? κρίμα τόσο ομορφο μηχανακι να ναι κολοβό ή μπαλωμένο.. ασε που στις υψηλες μπορει να τρίζει.
the road is made clear when viewed from above..

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: Aris. στις 30/06/2011 6:41 μμ.

Για αρχη αγοραζεις μια φιμε* ζελατινα για το μοντελο σου. (ετσι και αλλιως μια ανανεωση την θες! )
Την δοκιμαζεις.
Αν δεν παιζει με τις 4 αυτες βιδες που σου εμειναν... εχει καλως..
Αν παιζει... ή μπαινεις σε εναν μαραθωνιο τρεξιματος, νευρων και γενικοτερης μαλακινσης και πας και το φιαχνεις με πλαστικοποιησεις ή πολυεστερικο ή δεν ξερω 'γω τι αλλο με αποτελεσμα "κορωνα-γραμματα" ή πας και τα σκας και αγοραζεις απο τον εξουσιοδοτημενο σου μονο το φαιρινγκ χωρις την ζελατινα, για να εισαι στα σιγουρα! (ρωτα πρωτα αμα γινεται να το παραγγειλεις ξεχωριστα)





*σου προτεινω φιμε για να μην φαινονται τα σπασιματα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 30/06/2011 9:08 μμ.

Ισως τελικα ειμαι τυχερος, βρηκα στο ebay ενα με γρατζουνιες. Δεν φαινονται πολυ βαθιες, ισως με τριψιμο και βαψιμο να μπορει να γινει σαν καινουργιο. Θα ρωτησω αυριο ομως και ποσο παει ενα καινουργιο, ισως η τιμη να παλευεται...

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: Sprinter στις 30/06/2011 9:46 μμ.

alki_viades"Ισως τελικα ειμαι τυχερος, βρηκα στο ebay ενα με γρατζουνιες. Δεν φαινονται πολυ βαθιες, ισως με τριψιμο και βαψιμο να μπορει να γινει σαν καινουργιο. Θα ρωτησω αυριο ομως και ποσο παει ενα καινουργιο, ισως η τιμη να παλευεται..."


Οχι εύκολα.... Εξαρτάται βέβαια κι απ' τα εισοδήματά σου. Αλλά για να αναρωτιέσαι... Αν είναι δομικά εντάξει το μεταχείρω, πάρε το. Σα καινούργιο μπορείς να το κάνεις σε καλό μάστορα. Κι αν βρείς και άλλο χρώμα σε καλύτερη τιμή τσίμπα το. Ούτως η άλλως για βάψιμο θα πάει όλο. Τοπικά το βλέπω δύσκολο να μπαλώνεται δεν αξίζει τον κόπο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: jimmakos1050 στις 01/07/2011 12:25 πμ.

Το κακο με το κομματι αυτο ειναι οτι ειναι μονοκομματο και τσιμπαει λιγακι σαν ανταλλακτικο.Το χα αλλαξει και γω μετα απο το τρακαρισμα που χα το Νοεμβρη αλλα δεν θυμαμαι ποσο ειχε ακριβως.Εγω το βαλα ολο καινουργιο γτ με καλυπτε και η ασφαλεια.Τσεκαρε και σε αλλα χρωματα αν ειναι και το βαφεις ολο.

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: dimchrist στις 06/07/2011 10:06 πμ.

Κρίμα ρε συ Άλκη.
Το μεταχειρισμένο μια χαρά μου φαίνεται.
Δες εδώ ένα χρήσιμο λινκ αν θες να κάτσεις να επισκευάσεις αυτό που ήδη έχεις.
http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=158

Triple Way

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: alki_viades στις 07/07/2011 10:54 πμ.

Tελικα τσιμπησα με 70 λιρια αυτο απο το ebay, περιμενω να μου ερθει τωρα. Το καινουργι κανει 300+ΦΠΑ, εχετε υποψη.

Οποτε τωρα θελω εναν μαστορα να το τριψει και βαψει, εχετε καποιον υποψη; Επισης για να πετυχει το χρωμα...τι γινεται; Του πας εσυ τη μπογια; Την παιρνει μονος του απο την Triumph; Ή απλα το παει με το ματι και...βγαινει οτι να'ναι;

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: chris34 στις 07/07/2011 11:01 πμ.

alki_viades"Tελικα τσιμπησα με 70 λιρια αυτο απο το ebay, περιμενω να μου ερθει τωρα. Το καινουργι κανει 300+ΦΠΑ, εχετε υποψη.

Οποτε τωρα θελω εναν μαστορα να το τριψει και βαψει, εχετε καποιον υποψη; Επισης για να πετυχει το χρωμα...τι γινεται; Του πας εσυ τη μπογια; Την παιρνει μονος του απο την Triumph; Ή απλα το παει με το ματι και...βγαινει οτι να'ναι; "


Υπαρχει κωδικος χρωματος!
Καλυτερα να το πας σε καποιον που ασχολειται με τις Triumph και εχει δικο του φανοποιο οποτε θα ξερει και τους κωδικους των χρωματων!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: fpapad στις 07/07/2011 11:31 πμ.

Καλημέρα
το γεγονός να σου κάνει κάποιος δήλωση ότι σε "έριξε" και να το περάσεις στην ασφάλεια δεν παίζει ?

Δεν ξέρω ρωτάω . . . μιας και έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά πραγματικά και έκλεισε εκεί το θέμα με μια φιλική δήλωση κλπ

για δες το . . . .

φιλικά
ΦΠ
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: dimchrist στις 07/07/2011 11:52 πμ.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=14408
Πολύ καλό thread. Πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.

Με βάση το όνομα του χρώματος θα βρεις τον κωδικό εδώ
http://www.triumph.co.uk/uk/2046.aspx
Αν και νομίζω fusion white είσαι οπότε
FUSION WHITE DUPONT 486950101

Αν θες να αγοράσεις απ'έξω μου έχουν προτείνει αυτό
http://www.colorrite.com/product/triump ... e-1492.cfm

Triple Way

Re: Επισκευη fairing Tiger 1050  

  Από: akile ! στις 07/07/2011 2:27 μμ.

fpapad"Καλημέρα
το γεγονός να σου κάνει κάποιος δήλωση ότι σε "έριξε" και να το περάσεις στην ασφάλεια δεν παίζει ?

Δεν ξέρω ρωτάω . . . μιας και έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά πραγματικά και έκλεισε εκεί το θέμα με μια φιλική δήλωση κλπ

για δες το . . . .

φιλικά
ΦΠ"