πισω φρενο ,παω για τρομπα?

πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: vagelis στις 16/06/2011 12:45 πμ.

Καλησπερα σημερα ξεκινησα να παω μια βολτα με το tiger 1050 που εχω ,και παρατηρησα οτι το πισω φρενο παει πολυ κατω οταν το παταω?μπα λεω ,τελικα μολις εκανα λιγα χλμ ειδα οτι κατεβαινε εως κατω ,με αποτελεσμα να μην πιανει καθολου...μηπως θελει εξαερωση αλλα τι στα καλα καθουμενα δεν νομιζω,για πειτε μου παω για τρομπα,και εαν ναι το καλυπτει η εγγυηση ειναι 5-2009 μοντελλο?το πηρα πριν 2 μηνες για πειτε μου...ευχαριστω πολυ.......βαγγελης..
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: tharis στις 16/06/2011 12:56 πμ.

Υγρα εχει το δοχειο ? Τα τακακια σε τι κατασταση ειναι ?
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: vagelis στις 16/06/2011 1:02 πμ.

Τα τακακια εχουν ψωμι,αλλα και υγρα εχει μεσα κανονικα,αλλα μου κανει εντυπωση ,που παταω φρενο και παει τερμα κατω αερα,χωρις εννοειτε να εχω φρενο..
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: tharis στις 16/06/2011 1:14 πμ.

Αν εχεις υγρα και παει τερμα κατω χωρις πιεση (ασχετα αν εχεις φρενο ή οχι) μαλλον κατι παιζει με την τρομπα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: vagelis στις 16/06/2011 1:18 πμ.

θα δοκιμασω αυριο να κανω μια εξαερωση μπας ,αν και δεν νομιζω...
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: Polymhxanos στις 16/06/2011 2:08 πμ.

Μπας και του την έκανες ηδη την ''εξαέρωση'' και για αυτό και χάλασε;


Σοβαρά τώρα, θέλει κοίταγμα από κάποιον σχετικό (επαγγελματία ή έστω ερασιτέχνη αλλά να ξέρει όντως). Το πιο πιθανό είναι τώρα που είναι και καλοκαίρι, να έβρασες τα υγρά οδηγώντας με το πόδι ξεχασμένο στο φρένο για πολλή ώρα με αποτέλεσμα να μείνουν φυσαλιδούλες κάπου που ΔΕΝ πρέπει, και με μια αλλαγή-εξαέρωση υγρών να συνέλθει ή να θέλει κανά τσιμουχάκι ή κανά σφίξιμο κάποιος σύνδεσμος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Παρατήρησες κάπου να διαρρέει υγρό όταν πατάς φρένο, να τρέχει ή έστω να δακρύζει;

Όταν λες το πήρες πριν δύο μήνες, εννοείς μεταχειρισμένο από άλλον; Ή καινούριο από στοκ του 2009; Στην πρώτη περίπτωση η 2 χρόνια εγγύηση έχει προφανώς λήξει, στην δεύτερη ισχύει κανονικά.

Δεν είναι κάτι σοβαρό πάντως, μην ανχώνεσαι, στην χειρότερη οικονομικά περίπτωση να θες ένα σετ τσιμουχών τρόμπας, όχι κάτι σοβαρό δλδ.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: patapios στις 16/06/2011 9:53 πμ.

Bαγγελη εισαι με abs? Δεν θυμαμαι.

Εγω ψηφιζω "συνεργειακη" εξαερωση...σε Σακη.

Α κ για το σχολιο με το ξεχασμενο ποδι.... επειδη εχω κανει αρκετα χιλιομετρα πισω σου , δεν νομιζω οτι ξεχνας το ποδι σου στο πισω φρενο, ΕΚΤΟΣ αν το πατας τοσο λιγο ωστε να μην αναβει το stop.

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: akile ! στις 16/06/2011 10:21 πμ.

Εξαέρωση θελεις και είσαι έτοιμος
Αλλα επείδή είναι φρένα πέρνα και απο ενα συνεργείο για ενα τσεκάρισμα απο τι δημιουργήθηκε το πρόβλημα !

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: vagelis στις 16/06/2011 4:46 μμ.

Λοιπον καλησπερα καταρχας, αγορασα νεα τακακια αν και ειχε ακομα,πηρα υγρα DOT 5.1 πολυ καλα,αλλαξα τα τακακια και τα υγρα ολα ,μαζι εννοειτε και εξαερωση και ειναι μια χαραααααααα!!!!!!!! Τελικα σκεφτηκα απο τι το επαθα,χθες κατεβηκα αθηνα στο συνταγμα και μεσα στην κινηση,ζεσταθηκανε βρασανε εεεεεεε δεν θελει και πολυ ...αυτα,

Σας ευχαριστω πολυ ολους που προσφερθηκατε να με βοηθησετε.....
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: patapios στις 16/06/2011 5:46 μμ.

Βαγγελη γιατι 5.1 κ οχι dot 4???

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: nfot στις 16/06/2011 6:30 μμ.

Επειδη τα ειδικα χαρακτηριστικα των 5.1 ειναι καλυτερα των 4. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ σκετο 5.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: πισω φρενο ,παω για τρομπα?  

  Από: vagelis στις 16/06/2011 7:51 μμ.

Εβαλα DOT 5.1 γιατι αντεχουν σε πιο υψηλες θερμοκρασιες,κατα τα αλλα ειναι ιδια με τα 3 κ 4 DOT...
Η μοτοσικλετα δεν ειναι επικινδυνη...επικινδυνη την κανουμε εμεις....