Λαμπάκι ρεζέρβας

Re: Lampaki rezervas  

  Από: antoine στις 28/08/2008 5:43 μμ.

Λοιπόν, τα ίδια και στον δικό μου τίγρη.

Αυτή τη φορά το πήγαινα πολύ νορμάλ και αφού έκανα ρεσέτ τα πάντα, κατάφερα μέση κατανάλωση 6.0lt και μου άναψε λαμπάκι στα 195Km!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή ήμαρτον!!! Βέβαια και στο μηδέν να πάει ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ θα μείνω, μιας και στο προηγούμενο γέμισμα με μέση κατανάλωση 7.1 λίτρα όταν άναψε λαμπάκι και έβαλα μετά από 15km, το ντεπόζιτο φουλάρισε με 13 λίτρα, είχα δηλαδή άλλα 6.5 λίτρα μέσα, αλλού γι αλλού κοινώς!!!!!

Οπότε έχω καταλάβει ότι το λαμπάκι ανάβει όταν απομένουν 7 λίτρα περίπου δηλαδή καμιά 100στή χιλιόμετρα χοντρά χοντρά.

Τέσπα, μίλησα με το Σάκη, και θα πάω από εκεί αρχές Σεπτέμβρη για κάτι άλλα πραγματάκια που έχουμε πει, οπότε θα το δει συνολικά το θέμα, και αν εχω νέα θα ενημερώσω.

Re: Lampaki rezervas  

  Από: chris34 στις 28/08/2008 7:08 μμ.

file antoine perimeno anipomona tin etimigoria tou saki.Eimai periergos na doume ti tha pei autos ektos apo ta update!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Lampaki rezervas  

  Από: mixalakis στις 29/08/2008 2:24 πμ.

antoine"Λοιπόν, τα ίδια και στον δικό μου τίγρη.

Αυτή τη φορά το πήγαινα πολύ νορμάλ και αφού έκανα ρεσέτ τα πάντα, κατάφερα μέση κατανάλωση 6.0lt και μου άναψε λαμπάκι στα 195Km!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή ήμαρτον!!! Βέβαια και στο μηδέν να πάει ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ θα μείνω, μιας και στο προηγούμενο γέμισμα με μέση κατανάλωση 7.1 λίτρα όταν άναψε λαμπάκι και έβαλα μετά από 15km, το ντεπόζιτο φουλάρισε με 13 λίτρα, είχα δηλαδή άλλα 6.5 λίτρα μέσα, αλλού γι αλλού κοινώς!!!!!

Οπότε έχω καταλάβει ότι το λαμπάκι ανάβει όταν απομένουν 7 λίτρα περίπου δηλαδή καμιά 100στή χιλιόμετρα χοντρά χοντρά.

Τέσπα, μίλησα με το Σάκη, και θα πάω από εκεί αρχές Σεπτέμβρη για κάτι άλλα πραγματάκια που έχουμε πει, οπότε θα το δει συνολικά το θέμα, και αν εχω νέα θα ενημερώσω."


Μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό.
Έχουν κάνει πράγματι την επιλογή να ανάβει το λαμπάκι όταν με φυσιολογικές συνθήκες σου απομένουν άλλα 70 χλμ περίπου. Προφανώς δεν ισχύει ακριβώς αυτό, αφού σου δίνει περιθώριο για παραπάνω χλμ. Εγώ έχω κάνει 20 χμλ με μηδέν υπόλοιπο (δεν δοκίμασα περισσότερο).

Με άλλα λόγια με κατανάλωση γύρω στα 6.9 λίτρα (που έχω συνήθως) και ντεπόζιτο 20 λίτρων πρέπει να βγάζει θεωρητικά 280χλμ. Όταν γεμίζω μου γράφει ότι απομένουν 280 χλμ. Το λαμπάκι ανάβει στα 185 χλμ περίπου και απομένουν 65 χλμ, άρα αν βάλουμε και τα καβάτζα είναι μια χαρά. Δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.
Μην ξεχνάς ότι πολλές φορές γεμίζουμε λίγο παραπάνω το ντεπόζιτο, άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς πόσο είχαμε πριν. Ακόμα, πιθανόν να κλέβουν, έστω και λίγο οι αντλίες των πρατηρίων, οπότε πάλι δεν μπορούμε να έχουμε ακρίβεια.
Ο chris έχει πρόβλημα που του ανάβει στα 130 χλμ και δεν είναι λογικό. Θα έπρεπε να είχε κατανάλωση 10.5 λίτρα που δεν γίνεται!

Re: Lampaki rezervas  

  Από: antoine στις 29/08/2008 9:16 πμ.

mixalakis"
Μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό.
Έχουν κάνει πράγματι την επιλογή να ανάβει το λαμπάκι όταν με φυσιολογικές συνθήκες σου απομένουν άλλα 70 χλμ περίπου. Προφανώς δεν ισχύει ακριβώς αυτό, αφού σου δίνει περιθώριο για παραπάνω χλμ. Εγώ έχω κάνει 20 χμλ με μηδέν υπόλοιπο (δεν δοκίμασα περισσότερο).

Με άλλα λόγια με κατανάλωση γύρω στα 6.9 λίτρα (που έχω συνήθως) και ντεπόζιτο 20 λίτρων πρέπει να βγάζει θεωρητικά 280χλμ. Όταν γεμίζω μου γράφει ότι απομένουν 280 χλμ. Το λαμπάκι ανάβει στα 185 χλμ περίπου και απομένουν 65 χλμ, άρα αν βάλουμε και τα καβάτζα είναι μια χαρά. Δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.
Μην ξεχνάς ότι πολλές φορές γεμίζουμε λίγο παραπάνω το ντεπόζιτο, άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς πόσο είχαμε πριν. Ακόμα, πιθανόν να κλέβουν, έστω και λίγο οι αντλίες των πρατηρίων, οπότε πάλι δεν μπορούμε να έχουμε ακρίβεια."


Ρε μιχαλάκη με δουλεύεις;;; οέο;;; Με 6.0 lt μέση κατανάλωση και να μου ανάβει στα 195Km;;;

Αυτή την απάντηση την περίμενα από κάποιο εξουσιοδωτημένο, όχι από άτομο που είναι καταναλωτής. Όταν αγοράζεις κάτι και το πληρώνεις, πάνω απ'όλα περιμένεις να δουλεύουν σωστά όλες του οι λειτουργίες. Και δεν έχει να κάνει με το αν κλέβουν οι βενζινάτορες, βενζίνη βάζω με το πόσο γεμίζει το ντεπόζιτο, κ το γεμίζω σχεδόν μέχρι πάνω, και αν με κλέβει ο βενζινάς ακόμα χειρότερα μιας και όταν ανάβει λαμπάκι αν έβαλα 13 λίτρα σημαίνει ότι στην ουσία πρέπει να έβαλα 12lt βενζίνη και 1lt αέρα!!!!!! (γελάω με τις δικές μου μαλακίες, μην παρεξηγηθείς!) Θέλω να καταλήξω δηλαδή στο ότι κλέβει ακόμα πιο πολύ!!!!:p

Όσο για τα 70km που γράφει το λαμπάκι όταν ανάβει, στην ουσία είναι 50km έτσι όπως φεύγουν.

Εγώ προσωπικά συμβιβάζομαι για την ώρα με το γεγονός, και θα ζήσω εννοείται, της προσεγγιστικής λογικής, αλλά θα το κυνηγήσω μέχρι να το φτιάξουν, και αυτό θα έπρεπε να κάνουμε όλοι.

mixalakis"Ο chris έχει πρόβλημα που του ανάβει στα 130 χλμ και δεν είναι λογικό. Θα έπρεπε να είχε κατανάλωση 10.5 λίτρα που δεν γίνεται!"


Με αυτό που αναφέρεις και εγώ με τα 6.0lt κατανάλωσης (μεγάλη προσπάθεια!!) αφού ανάβει στα 195km, θα πρέπει να έχω άλλα 7lt βενζίνης, όπως τουλάχιστον γίνεται μέχρι τώρα. Εγώ σου λέω αν πάω πιο σβέλτα να έχω 7.0-7.2 μέση, οπότε μιλάμε και εδώ για 10lt τα 100km.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι θέμα προγράμματος. Δεν νομίζω όλοι να έχουμε πρόγραμμα στο φλοτέρ. Απλά ο εγκέφαλος δεν επεξεργάζεται σωστά τα δεδομένα που παίρνει. Θα το δω και με το Σάκη και όταν έχω νέα θα σας πω...!!!!

Φιλικά πάντα!

Καλημέρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες!!!

Re: Lampaki rezervas  

  Από: mixalakis στις 29/08/2008 10:34 πμ.

Πάντα οι υπολογιστές ταξιδιού γράφουν λιγότερα χιλιόμετρα από αυτά που απομένουν.
Ξέρω γνωστό μου με VW Tuareg που έκανε πάνω από 60 χλμ με μηδέν να απομένουν.

Αν θες πραγματικά να δεις τι συμβαίνει, απλά άδειασε τελείως το ρεζερβουάρ, βάλε βενζίνη με ογκομετρικό σωλήνα (χωρίς να το γεμίσεις πάνω από το στόμιο και έχει υπερχείληση) και κάνε χιλιόμετρα μέχρι να μείνεις.

Αφού έκανες 195χλμ και κάνωντας άλλα 15 πήρε 13 λίτρα (μπορεί φυσικά να έβαλες λίγο παραπάνω από όσο είχε πριν) σημαίνει ότι η κατανάλωση που γράφει είναι σωστή!
Με αυτήν την κατανάλωση και θεωρώντας ότι έχεις ακόμα 7 λίτρα θα έπρεπε να μπορείς να κάνεις 110 χλμ περίπου.
Δοκίμασε πόσα μπορείς να κάνεις! Στις ίδιες ακριβώς συνθήκες μέχρι να μην μείνει σταγόνα.

Το ότι είναι ρυθμισμένο να ανάβει νωρίς και να γράφει λιγότερα, ισχύει, αλλά υπάρχουν λόγοι για αυτό και δε νομίζω ότι υπάρχει βλάβη.

Αυτή είναι η γνώμη μου, χωρίς να είμαι εξουσιοδοτημένος, απλά γιατί και εγώ το είχα απορία στην αρχή.

Re: Lampaki rezervas  

  Από: chris34 στις 29/08/2008 11:41 πμ.

mixalakis" Αφού έκανες 195χλμ και κάνωντας άλλα 15 πήρε 13 λίτρα (μπορεί φυσικά να έβαλες λίγο παραπάνω από όσο είχε πριν) σημαίνει ότι η κατανάλωση που γράφει είναι σωστή!
Με αυτήν την κατανάλωση και θεωρώντας ότι έχεις ακόμα 7 λίτρα θα έπρεπε να μπορείς να κάνεις 110 χλμ περίπου.
"


File mixali tha diafoniso mias kai eimai pathon kai xero mias kai exw kanei 5 update kai mia alagi floter!
Tou anapse to lampaki eno tou epemenan akoma 7 litra venzinis mesa sto rezervouar!Min koitas tin katanalosi,koita ta litra pou apomenoun mesa sto rezervouar!Den einai logiko na "diavazei" 7 litra kai na anavei to lampaki etsi den einai?se emena eite koinoume mes stin poli eite se ethniko dromo otan to rezervouar ftanei na exei upoloipo 6-7 litra anavei lampaki kati pou einai aparadekto gia mena!!Ego ekei exo to provlima kai zitao tin lisi tou!!
Λευκος Τιγρης!!see you................
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:36, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Lampaki rezervas  

  Από: antoine στις 29/08/2008 11:53 πμ.

mixalakis"Ξέρω γνωστό μου με VW Tuareg που έκανε πάνω από 60 χλμ με μηδέν να απομένουν.
"


Ρε Μιχάλη τι μου συγκρίνεις τώρα...;;; Το ντεπόζιτο του Tiger είναι 20lt και έχει απόκλιση γύρω στα 50km και το ντεπόζιτο του Touareg έχει 100lt χωρητικότητα και έχει την ίδια απόκλιση περίπου!!!!

mixalakis"Δοκίμασε πόσα μπορείς να κάνεις! Στις ίδιες ακριβώς συνθήκες μέχρι να μην μείνει σταγόνα."

Είσαι τρελός;;;;; Θα με ρυμουλκήσεις;;;

mixalakis" Το ότι είναι ρυθμισμένο να ανάβει νωρίς και να γράφει λιγότερα, ισχύει, αλλά υπάρχουν λόγοι για αυτό και δε νομίζω ότι υπάρχει βλάβη."


Τι λόγοι μπορεί να υπάρχουν πέρα ότι δεν μπορούν να το κάνουν να παίξει σωστά;;;; Γιατί σε Hundai και honda αμάξια που έχω δει είναι ακριβέστατο..!

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει βλάβη, πιστεύω ότι είναι θέμα προγράμματος και ότι με κάποιο update θα λυθεί αυτό το θέμα. Απλα θεωρώ ότι είναι χαζό να σου δείχνει ότι δεν έχεις βενζίνη μέσα και ότι θα έπρεπε να έχεις μείνει και να έχεις άλλα 2.5 λίτρα στο ντεπόζιτο!

Re: Lampaki rezervas  

  Από: Sprinter στις 29/08/2008 3:25 μμ.

Ρε παιδιά συντονιστείτε και μη μπερδεύεστε:
Λοιπον ισχύουν τα εξής 2 πραγματάκια (είτε έχετε πρόβλημα, είτε όχι)

1. Το λαμπάκι ΔΕΝ είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή ταξιδιού. Ουτε και οι μπάρες της βενζίνης. Αυτά παίρνουν κατευθείαν απο το φλοτέρ και δείχνουν πόση βενζίνη έχει μείνει. Οχι πόσα χλμ έχεις ακόμα (που εξαρτάται από την κατανάλωση). Τέρμα, τελεία. Ασχετα αν έχεις κατανάλωση 6 ή 60 το λαμπάκι θα ανάψει όταν μείνουν κάποια λίτρα υπόλοιπο. Τώρα αν είναι χαλασμένο το σύστημα ή όχι εχει να κάνει με πότε νομίζει ότι μείναν πχ. 4 λτ ενω έχουν μείνει 10. ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ


2. Ο υπολογιστής ταξιδιού (αυτό το έχω ξαναγράψει) παίρνει και αυτός από το ίδιο σύστημα όσον αφορά το πόση βενζίνη απομένει ΑΛΛΑ παίρνει υπ' όψη του και την κατανάλωση. Ποιά κατανάλωση? Την μέση (που δείχνει και το όργανο) όταν ανάψει και μετά προσαρμόζεται με την μέση ΠΡΟΣΦΑΤΗ κατανάλωση. Αν σβήσει η μηχανή και ξαναανάψει τότε ξαναρχίζει να υπολογίζει από την μέση που δείχνει το όργανο.

Ειναι προφανές πώς αν έχει πρόβλημα το σύστημα υπολογισμού της βενζίνης που έχει απομείνει και το 1. και το 2. επηρεάζονται. Αλλά το 1. ΠΟΤΕ δεν επηρεάζεται άμμεσα από την μέση κατανάλωση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/11/2008 11:54 πμ.

Πάντως γενικά υπάρχει ένα θέμα...

Κι εγώ πρόσεξα οτι ανάβει σχετικά νωρίς το λαμπάκι. Σύμφωνα με το μανιουαλ που κατέβασα απο το triumph.co.uk, όταν ανάβει το λαμπάκι και έχεις δύο παύλες βενζίνη το ντεπόζιτο έχει ακόμα 3,5 λιτρα. Θεωρώντας οτι μιλάμε για κανονικά λιτρα και οχι τίποτα περίεργες αγγλοσαξωνικες παπαριές (dry pounds, imperial galons κλπ), το οτι με 3,5 λιτρα και με μέση κατανάλωση περίπου στα 7 σου δείχνει υπολειπομενη αυτονομία 50-60 χλμ είναι σωστό.

Αρα ο υπολογιστής ταξιδιού δουλεύει σωστά.

Αυτό που είναι σιγουρα λάθος είναι το πότε ανάβει το λαμπάκι. Μου άναψε προχθες, έκανα περίπου 20 χλμ, έβαλα χθες βενζίνη και με το ζόρι πήρε 15... υπερχείλησε κιόλας. Άρα είχε ακόμα 5 + 2 που είχα κάψει = 7. Ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι 1 λιτρο στο ντεπόζιτο ΔΕΝ το καίει (είναι στον πάτο) τότε έχουμε μια απόκλιση της ΕΝΔΕΙΞΗΣ του ΦΛΟΤΕΡ περίπου 80%, πράγμα άσχημο.

Το καλό είναι οτι αυτή είναι προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω δλδ δεν προκειται να μείνουμε απο βενζίνη
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: chris34 στις 25/11/2008 12:23 μμ.

Ekana ena peirama me tin venzinh.egw eimai autos pou exw kanei 5 update kai 1 allagh floter.afisa tin mixani na sterepsei sxedon apo venzinh(ennow tis paules pou peftoun).otan ekana 135 xiliometra kai dedomenou oti ta exw kanei ola nikaia-peiraia mou anapse to lampaki tis rezervas.sinithos ekeinh tin stigmh paw kai tin foularw.o metriths tou venzinadikou deixnei oti mou evale 13-13,5 litra.ara exw akoma 6,5-7 litra mesa sto depozito.afisa loipon tin mhxanh ki allo eos otou h endeixh tou trip mou edeixe oti mou apomenoun 9 molis xilometra na dianiso!oi paules kai oi 2 eixan svisei kai tote paw na tin foularw!foulare me 18,5 litra.eixa dianisei sinolika 190 xiliometra ola mesa stin poli.apo oti simperenw to provlima einai oti oi 8 protes paules peftoun poli grigora kai oi 2 teleutaies kratoun tin sosti posotita.ara siopsizontas h floter h aisthitires sto ntepozito.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/11/2008 2 μμ.



18.5 λιτρα για 190 χλμ = ( ) = 9,75 λιτρα/100 χλμ κατανάλωση. ΠΑΡΑ πολύ ακόμα και για κύκλο πόλης θα έλεγα...

Μηπως καγκουριάζουμε απο φανάρι σε φανάρι;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: chris34 στις 25/11/2008 2:44 μμ.

Cpt. Haddock":old

18.5 λιτρα για 190 χλμ = ( ) = 9,75 λιτρα/100 χλμ κατανάλωση. ΠΑΡΑ πολύ ακόμα και για κύκλο πόλης θα έλεγα...

Μηπως καγκουριάζουμε απο φανάρι σε φανάρι; "


e kala den pigeno kai me 3.000 xiliades strofes.....xexexe
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: antoine στις 28/11/2008 7:01 μμ.

ε βέβαια..!! Το στροφόμετρό του πάει σαν το φλοτέρ... του chris ξεκινά από τις 3.000 στροφές όταν όλων των άλλων ξεκινά από τις 0, με άμεση συνέπεια να θεωρεί το χαλαρό στις 6.000 στροφές!

Πάντως εγώ έχω βάλει βενζίνη όταν η ένδειξη έδειχνε 2km να απομένουν και παρόλα αυτά έβαλα 18.5 lt.

Τέσπα, ο Σάκης μου είπε πως και το δικό του έχει αυτό το θέμα, θα τα μεταβίβαζε αυτά και κάτι άλλα (κρούσματα μπαταρίας κλπ) στους ανθρώπους της T, σε ένα σεμινάριο που είχαν πρίν 1 βδομάδα, αλλά δεν έχω πάει ακόμα από εκεί να μάθω τι παίζει. Το ξέχασα να σας πω την αλήθεια!

Εν γένει αφού όπως ανέφερε κ ένα παλικάρι πιο πάνω δεν μένουμε από βενζίνη, τότε οκ! Έχω μάθει απλά και πλέον δεν βάζω βενζίνη όταν ανάβει το λαμπάκι, αλλά πλέον όταν φαινομενικά τελειώνει η βενζίνη!!!

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: chris34 στις 29/11/2008 10:58 πμ.

antoine"
Εν γένει αφού όπως ανέφερε κ ένα παλικάρι πιο πάνω δεν μένουμε από βενζίνη, τότε οκ! Έχω μάθει απλά και πλέον δεν βάζω βενζίνη όταν ανάβει το λαμπάκι, αλλά πλέον όταν φαινομενικά τελειώνει η βενζίνη!!! "


An den vrethei sigouri lisi(oxi update pali)tote egw tha pigenw simfona me tis 2 teleutaies grammes kai oxi me to lampaki!!
Perimenw na mou peis ti eipe kai o sakis.....
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Λαμπάκι ρεζέρβας  

  Από: Cpt. Haddock στις 01/12/2008 10:38 πμ.

Δοκιμές μετα τη χθεσινή βόλτα ως το Γύθειο.

Έβαλα βενζίνη (και μηδένισα) στον Ασπρόπυργο. Συνθήκες κυκλοφορίας μεικτές, εθνική (όπου το πήγα μέχρι 224 κοντερίσια), και επαρχιακός, στροφιλίκι με σβέλτο αλλα όχι κομμάτια, ρυθμό. Ξαναέβαλα στο Γύθειο μετα απο 270+ χιλιόμετρα με μία παύλα αναμενη.

Το λαμπάκι είχε ανάψει προ πολλού (κατεβαίνοντας απο τον Κοσμά) και έδειχνε αυτονομία απο 45-60 χλμ αναλόγως ρυθμού. Έβαλα 15,5 λιτρα βενζίνης.

Εφτασα Άθηνα με 150 χλμ στην Εθνική οδό με ταχύτητες 140-160, σύνολο χλμ 260 και έχω αναμμένο λαμπάκι με δύο παύλες και αυτονομία ακόμα 50+ χλμ.

Συμπέρασμα.

α) Μέση κατανάλωση γύρω στα 6 λίτρα /100 χλμ, ΠΟΛΥ καλή

β) Το λαμπάκι ανάβει ΠΟΛΥ νωρίτερα απ' δείχνει (σύμφωνα με το manual).

Αυτά
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."