ειναι δυνατον????

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 16/04/2011 1:39 πμ.

Bill Vr"
Native"Παιδια χαρείτε τα 20000km ακόμα αλλα μετά θα έλεγα σπρώξιμο σε κανα κάγκουρα που δεν μπαίνει στο forum... "


Αγαπα τον πλησίον σου αγιες μέρες που είναι.
Φίλε δε νομίζω να σου άρεσε να πάθεις κάτι τέτοιο και να φορτωθείς "ετοιμοθάνατη" μηχανή! Όχι ότι θα το πάθει σίγουρα αλλά σαν ιδέα δεν είναι σωστή. Βοηθάμε δεν πατάμε... "


ΟΥτως η άλλως αστείευομενος ΤΟ ΛΕΩ. ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΤΟ καλοσκεφτείς κάποιος ΘΑ ΤΗΝ αγοράσει. ΕΣΥ ΑΜΑ είχες τίγρη ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ πούλαγες κάποια στιγμή? ΕΓΩ ΑΥΤΟ είπα, μην ΤΑ μπερδεύεις. ΚΑκία φιλε ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Σιγουρα ΟΤΙ έχεις σπασμένα πιστόνια ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ πουλήσεις ΣΕ κάποιον ΓΙΑ ΚΑΛΟ.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Bill Vr στις 16/04/2011 8:42 πμ.

[quote="Native":1kciqjkn]
Bill Vr"
Native"Παιδια χαρείτε τα 20000km ακόμα αλλα μετά θα έλεγα σπρώξιμο σε κανα κάγκουρα που δεν μπαίνει στο forum... "


Αγαπα τον πλησίον σου αγιες μέρες που είναι.
Φίλε δε νομίζω να σου άρεσε να πάθεις κάτι τέτοιο και να φορτωθείς "ετοιμοθάνατη" μηχανή! Όχι ότι θα το πάθει σίγουρα αλλά σαν ιδέα δεν είναι σωστή. Βοηθάμε δεν πατάμε... "


ΟΥτως η άλλως αστείευομενος ΤΟ ΛΕΩ. ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΤΟ καλοσκεφτείς κάποιος ΘΑ ΤΗΝ αγοράσει. ΕΣΥ ΑΜΑ είχες τίγρη ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ πούλαγες κάποια στιγμή? ΕΓΩ ΑΥΤΟ είπα, μην ΤΑ μπερδεύεις. ΚΑκία φιλε ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Σιγουρα ΟΤΙ έχεις σπασμένα πιστόνια ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ πουλήσεις ΣΕ κάποιον ΓΙΑ ΚΑΛΟ.[/quote:1kciqjkn]

Δεν έχω αλλά σκοπεύω να πάρω Τίγρη... Εμμέσως πλην σαφώς λες όμως ότι μετά τα 20000 που "βγαίνει" το πρόβλημα υποτίθεται, σπρώξε το για να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο.... Το θέμα, κατά την γνώμη μου, είναι ότι, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, είναι και στο χέρι του κάθε κάγκουρα ιδιοκτήτη κατά πόσο θα το σκίσει και μετά θα το σώσει με ενδεχόμενο πρόβλημα. Αρα, πάλι ξέρει ότι υπάρχει πιθανότητα προβλήματος, εφόσον υπάρχει και η προδιάθεση του κινητήρα. Αν ειναι να το παρεις για 20000χιλ να το ξεσκίσεις και μετά να το φορτωθεί άλλος, δεν είναι σωστό ηθικά για μένα. Εξάλλου αν σκεφτόμασταν τι προβλήματα θα βγάλει στο μέλλον κάθε μηχανή, θα αγοράζαμε ποδήλατο. Φέρσου με αγάπη στο μοτέρ σου και όλα θα πάνε μια χαρά και θα δεις πολλά χιλ στο κοντέρ, εσύ και ο επόμενος ιδιοκτήτης.....Άποψη μου. Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση η κουβέντα.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Native στις 16/04/2011 9:34 πμ.

Οτι το συγκεκριμένο μοτερ βγάζει αυτο το πρόβλημα όλοι μας το έχουμε αποδεχτεί, απο κει και περα αφου δεν γίνεται αλλίως και επειδή σίγουρα κάποια στιγμη το μηχανάκι θα αλλάξει ιδιοκτήτη, υπάρχει παντα το ρίσκο.

Νομίζω δεν είναι ευθυνη του ιδιοκτήτη η μαλακια της Τ σε αυτο το θέμα και σίγουρα δεν έχω κανένα σκοπο να παντρευτώ ένα μηχανάκι επειδη δεν θέλω να "κοροιδεψω" όπως λες τον πλησίον μου.

Το νούμερο που είπα ήταν απλά ένας μέσος όρος στο περίπου απο αυτα που βλέπω και διαβάζω....

Εχω δει μεσα στο συνεργείο μηχανάκι με 15000 με σπασμένα πιστόνια εντέλως μαμά και πληροφορήθηκά κιόλας οτι ο ιδιοκτήτης ήταν ιδιαίτερα ήρεμος οδηγός...έκει τι να πείς? Πως να το ξέρεις?

Το δικό μου έσπασε στα 40000 και του έπινα το αίμα, παρόλαυτα το έδωσα σαν καινούργιο μετα την αλλαγή και ακόμα και ένα πλαστικό καπάκι γρατζουνισμένο που είχε το άλλαξα, απλα επειδη θέλω να είμαι σωστος.

Νομίζω δεν τίθεται θέμα κουτοπονηριάς λοιπόν, όπως σου είπα και πριν πλακίτσα ήταν το συγκεκριμένο ποστ.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Bill Vr στις 16/04/2011 10:08 πμ.

Εννοειται ότι δεν ξέρουμε τι υπαρχει μέσα στο μοτέρ και τι πρόκειται να βγαλει αυριο...
Σωστά και δεν το παντρευόμαστε...
Και όσο ήρεμος οδηγός μπορεί να είναι στο δούλεμα-περπάτημα, σε άλλες στιγμές (πρωί, κρύο) ή αλλαγές ταχυτήτων και δούλεμα, (80χαω με 5η ή 6η π.χ.) κτλ, μπορεί να είναι χειρότερο από σένα που το σκίζεις. Απλά όπως λες υπαρχει το πρόβλημα απο τους πισωγλέντηδες Εγγλέζους και δυστυχώς ζουμε με τον φόβο. Δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Εφόσον απ όσο διαβαζουμε αρχισαν να αλλαζουν και εκτός εγγύησης, είναι κάτι θετικό. Ας το απολύσουν όσοι τον εχουν, και ας ελπίζουμε κι εμεις που σκοπεύουμε να τον αποκτήσουμε..Στην τελικά σίδερα είναι και φτιάχνονται. Εμεις να είμαστε καλά.
Όλα με καλή πρόθεση και χωρίς παρεξήγηση επαναλαμβάνω.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: tharis στις 16/04/2011 1:24 μμ.

Τι το κουραζουμε ρε παιδια, αφου και να εμφανιστει το προβλημα η Ηλιοφιλ το καλυπτει, ειτε εντος ειτε εκτος εγγυησης..! και αυτο δεν αρχισε να γινεται τωρα, κανενας ιδιοκτητης δεν εχει πληρωσει για πιστονια ..

Θεματα σκισιματος κλπ δεν τiθενται.. δεν ειναι διχρονο παπι το Tiger ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Argiris Bo στις 16/04/2011 5:55 μμ.

Ευτυχώς που μου ανοίξατε τα μάτια και δεν πρόλαβα να το αγοράσω(tiger)!! Πραγματικά ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ!!! Κρίμα και ήταν το "εργαλείο" που κάλυπτε απόλυτα όλες τις ανάγκες μου... Anyway κάθε εμπόδιο για καλό λενε.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: patapios στις 16/04/2011 6:45 μμ.

Παλι καλα την γλιτωσες

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: johntar στις 16/04/2011 6:55 μμ.

Λοιπον παιδια ακουστε να δειτε.Εγω ειμαι αυτος που ανοιξε το Thred αυτο αρα ειμαι ενας απο τους πολλους παθων πιστονιων.Εχω να πω ομως οτι ανετα ξανα επερνα αυριο κι ολας ενα καινουριο Tiger 1050.Ειναι μοναδικο στην κατηγορια του απιστευτο πανεμορφο πολυ πολυ γρηγορο και οτι του πεις κανει.Ολα ειναι υποκειμενικα.Αρα φιλε μου μπορει να μην γλητωσες η εαν οντως γλυτωσες απλα δεν ξερεις τι εχασες ενα δεν το παρεις ποτε!!!!Παντα φιλικα και προσωπικης αποψης.
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Argiris Bo στις 16/04/2011 7:55 μμ.

patapios"Παλι καλα την γλιτωσες "


Φίλε μου μπορεί να το λες ειρωνικά. ΑΛΛΑ μέχρι πρότεινως είχα Honda Transalp & Yamaha TDM. Έχω παράλληλα μία πάπια HONDA απ' το 2000 και για το μόνο που έχω διαθέσει λεφτά, είναι για λάστιχα, λάδια, φίλτρα κ μπουζιά. Τα απαραίτητα δηλαδή. Όχι επειδή είμαι εξυπνότερος από άλλους, αλλά επειδή τα θεωρούσα αξιόπιστα και μη ζημιάρικα. Τελικά έτσι και αποδείχτηκε. Επίσης δεν είμαι απο αυτούς που έχουν παροπίδες και θεωρούνε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία ή χώρα κατασκευής σαν κορυφή, ανεξαρτήτως μοντέλου....
Παρ' όλα αυτά θεωρώ ότι το τιγράκι είναι το βήμα παραπάνω και γι αυτό το ήθελα σαν τρελός και όπως είπα και πιο πάνω κάλυπτε όλες τις ανάγκες μου, με τα χαρακτηριστικά του! Να φανταστείτε ότι έχω πουλήσει ήδη το TDM και περίμενα να βρώ το κατάλληλο (ελαφρώς μεταχειρισμένο). Από την στιγμή όμως που μπήκα στην διαδικασία να ψαχτώ και είδα (όχι απο ένα και δύο, αλλά απ'την πλειοψηφία των κατόχων) ότι είναι υπαρκτό ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα σε μοτό τέτοιας αξίας απογοητεύτικα πραγματικά...
Anyway. Αν έχουμε κάποιες ενδείξεις για πιο καινούρια μοντέλα, δηλαδή από 2010 και μετά (γιατί απ΄ότι είδα το πρόβλημα μέχρι στιγμής υφίσταται και σε 2009 μοντέλα) θα ήταν καλό να το ενημερώσετε μήπως τελικά κατέληγα στο να αγοράσω την μηχανή που πραγματικά θέλω. Αλήθεια μου φαίνεται απίστευτο η Triumph (έστω ο ελληνικός αντιπρόσωπος) να μην παίρνει θέση σε ένα τέτοιο υπαρκτό αλλά και σημαντικό πρόβλημα που βλαπτει τόσο πολύ το κύρος και την αξιοπιστία της εταιρείας. Εκτός βέβαια αν έχουν ανακοινώσει κάτι το οποίο δεν έχω διαβάσει ακόμα εγώ.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Argiris Bo στις 16/04/2011 8:05 μμ.

Τώρα περιμένω και την έκθεση μήπως θα υπάρχει η δυνατότητα να κάνω test ride το καινούριο Honda Crossrunner που θα βγει στα 11,700 με Abs.

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 16/04/2011 8:11 μμ.

Argiris B"Τώρα περιμένω και την έκθεση μήπως θα υπάρχει η δυνατότητα να κάνω test ride το καινούριο Honda Crossrunner που θα βγει στα 11,700 με Abs."


Κάνε τεστ ραιντ το vfr800 το ίδιο είναι εκτός από το πανωσήκωμα....(εδώ και 10 χρόνια). Φόρουμ για χόντες δεν υπάρχει? Α και καλώς ήρθες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: bonnie στις 16/04/2011 9:26 μμ.

Argiris B"Τώρα περιμένω και την έκθεση μήπως θα υπάρχει η δυνατότητα να κάνω test ride το καινούριο Honda Crossrunner που θα βγει στα 11,700 με Abs."



ekthesi-moto-t3294-10.html#p44426

αφενος καλυτερα πηγαινε σε καμια αντιπροσωπεια αν θες τεστ ραιντ..

αφετερου... μπορει να την γλιτωσες οπως λες, κ να μην το πηρες.. αλλα ποτε δεν θα μαθεις τι εχασες...
νομιζω οτι δεν ειναι τυχαιο που η μεγιστη πλειοψηφια των κατοχων Tiger, ειχαν δεν ειχαν προβλημα πιστονιων, δυσκολα αποχωριζεται το μηχανακι αυτο... δεν νομιζω να ειναι τυχαιο...
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: Sprinter στις 16/04/2011 11:19 μμ.

johntar"τους πολλους παθων πιστονιων."


Και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ. Η Εβδομάδα των Παθών. Αφού δε τις πάτε και δε σας πάνε, τι τις θέτε βρε τις μετοχές? Α ρε Κοραή τι μας έκανες..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: chris.r675 στις 16/04/2011 11:36 μμ.

το προβλημα με τα πιστονια ειναι πολυ σοβαρο και εχει παρουσιαστει σε πολλα μηχανακια,
βεβαια η Τ πλεον καλυπτει την αντικατασταση και να μην εισαι στην εγγυηση,σκεψου το θετικα
οτι στα 40 χιλιαδες με 50 θα εχεις ενα καινουργιο μοτερ!ειναι ενας σοβαρος λογος που πολλοι δεν τοπαιρνουν
αλλα αυτοι δεν ξερουν τι χανουν!
αν εχεις αρχισει και σκεφτεσαι ετσι απο τωρα αστο καλυτερα!με το ανγχος θα εισαι ολη την ωρα!
διαβαζα εδω μεσα για το street triple!εχει προβλημα αυτο και εκεινο και το αλλο,καιει λαδια κτλ
το πηρα και η συμβιωση μαζι του ειναι απροβληματιστη οπως και με το τδμ που ειχα πριν λιγους μηνες!
μια ζωη την εχουμε!αν δεν χαρουμε αυτα που θελουμε!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: ειναι δυνατον????  

  Από: bonnie στις 16/04/2011 11:47 μμ.

Sprinter"
johntar"τους πολλους παθων πιστονιων."


Και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ. Η Εβδομάδα των Παθών. Αφού δε τις πάτε και δε σας πάνε, τι τις θέτε βρε τις μετοχές? Α ρε Κοραή τι μας έκανες.."



στριβω, αρα υπαρχω...