Triumph Tiger 1050 Βλάβες

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 31/12/2010 8:54 μμ.

riplelover"τι γινεται ρε παιδια μ αυτα τα πιστονια της Triumph ? επειδη ειμαι νεος με triumph αυτο ισχυει για τα 1050 μοτερ ή και για τα 675 ?"


Μονο σε 1050 και μαλλον κυριως σε Tiger ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tigerchios στις 01/01/2011 5:07 μμ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!!!!tiger 1050 10/09 5200χλμ.
1.ΠΟΡΟΣ στο πασο αριστερηs βιδαs του σταντ που πιανει πανω στην κασα τιs μηχανηs με αποτελεσμα να σταζει λαδι[ο μαστοραs εβαλε φλατζοκολλα κ τελοs προs το παρων]Ηθελαν να λυσουν 10ημερων μηχανη να αλλαξουν κασα ΕΛΕΟΣ.
2.Χαλασμενη κεντρικη κλειδαρια εσβηνε η μηχανη εν κινησει τρεχαμε κ δεν φταναμε μεχρι να βρουμε τι φταει.
3.Το γνωστο ρυθμισμα πεταλουδων
4.Ο θεοs βοηθοs να μην μαs χτυπησει ο ιοs των κωλοπιστονιων

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Rory στις 01/01/2011 10:13 μμ.

Tiger 1050 5ος 2010 με 15500 απροβληματιστα χλμ !!!!!!!!!
Keep on Rockin

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: giannisx στις 02/01/2011 2:36 μμ.

Tiger 1050 Νοέμβριος 2007 (πλαίσιο 2008).
37.000χλμ μέχρι τώρα σε όλες τις συνθήκες (πόλη, πίστα, ταξίδια εσωτερικό-εξωτερικό), απολύτως κανένα πρόβλημα.
Μόνο το γνωστό θέμα με την πεταλουδιέρα η οποία ρύθμιστηκε και δεν έχει ξανακάνει κιχ.
Μια μικρή ανησυχία πριν 4.000χλμ περίπου όπου "φάνηκε" να έχει κάψει περί τα 300-400ml λάδι δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη γιατί δεν το έχει ξανακάνει...

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Thanasis Tsotos στις 03/01/2011 12:14 πμ.

Καλησπέρα σε όλους σας... χρόνια πολλά καλή χρονιά να έχετε και πάντα όρθιοι!!!θα ήθελα αν μπορείτε να διαθέσετε λίγο από το χρόνο σας και να μου πείτε σχετικά με της εμπειρίες σας σχετικά με τις βλάβες της μοτοσυκλέτας γιατί ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια triumph tiger 1050...και αν το κόστος των ανταλλακτικών είναι υψηλό....και οτιδήποτε άλλο θέλετε να αναφέρεται προκειμένου να βγαλς μια απόφαση είναι καλοδεχούμενο....Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....(είμαι κάτοχος μιας Honda Transalp 2003 μοντέλο)

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 03/01/2011 12:22 πμ.

Γεια σου Θαναση!

Απ τα παραπανω ποστ μπορεις να παρεις μια καλη γευση!! Αυτα ειναι ολα πανω κατω.. το κοστος συντηρησης και ανταλακτικων ειναι φυσιολογικο πιστευω .. Υπαρχουν κι αλλα θεματα οπου θα βρεις διαφορες πληροφοριες, εκτος αν θες να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο ..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Thanasis Tsotos στις 03/01/2011 12:34 πμ.

εχω παρει μια γευση αλλα διαβαζω παρα πολλα προβληματα σχετικα με διαρροες και με ρυθμισμα πεταλουδιερας αλλα αυτο που με τρομαζει ειναι το θεμα σχετικα με τα πιστονια .....εχει συμβει σε πολλους απο εσας?βεβαια διαβασα οτι πολλα απο τα προβληματα εχουν ως αιτια την κακη συντηρηση ειτε λογω ελλειψης γνωσης απο τον εκαστοτε μαστορα ειτε λογο αδιαφοριας απο τον ιδιοκτητη της μηχανης...

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 03/01/2011 1:15 πμ.

Κατ αρχην σκεφτεσαι για καινουργιο ή μεταχειρισμενο ?

Το προβλημα με τα πιστονια εχει εμφανιστει σε καποια Tiger (προφανως οχι στην πλειοψηφια) και δεν ωφειλεται σε κακη συντηρηση αλλα σε ελλατωματικο εξαρτημα.

Γενικοτερα ολα σχεδον τα προβληματα (πιστονια, πεταλουδιερα κλπ) δεν εχουν να κανουν με τη συντηρηση της μηχανης ή τη φθορα της και λυνονται εντος εγγυησης.

Τωρα αν ειναι κανενας σφυκτηρας του ψυγειου λασκαρισμενος και χανει αυτο δεν το θεωρουμε προβλημα ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Tigris3 στις 03/01/2011 2:48 πμ.

Αγορά Τίγρη τον Μάρτιο του 2010 και τα χιλιόμετρα είναι πλέον 8800. Το μόνο που έχει "βγάλει" σε μένα είναι μπαταρία, όπου χρειάστηκε να την αλλάξω μετά το εξάμηνο (ψιλο-αδικαιολόγητο αλλά τελοσπάντων). Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με μόνο παράπονο θα έλεγα την υψηλή κατανάλωση και γενικότερα το σχετικά υψηλό κόστος συντήρησης! (Δεν ψήφισα γιατί θεωρώ ότι δε με αντιπροσωπεύει καμία από τις 3 επιλογές).

Θανάση, όσον αφορά τους προβληματισμούς σου, θέματα αξιοπιστίας μπορούν να τύχουν σε όλα τα μηχανάκια ανεξαρτήτως εταιρίας. Για μένα θα είναι λάθος να απορρίψεις το συγκεκριμένο μηχανάκι για τις περιπτώσεις αλλαγής πιστονιών που έτυχε σε ένα μικρό ποσοστό κατόχων. Αντίστοιχα σοβαρά προβλήματα αντιμετωπίζουν πολλά δημοφιλή μηχανάκια (και ιαπωνικά). Αυτό που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι ότι σε σχέση ειδικά με το Transalp θα έχεις μεγαλύτερο κόστος χρήσης και συντήρησης (κάτι για το οποίο όμως ο Τίγρης θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω). Και μην ξεχνάς ότι ούτως ή άλλως έχεις και 3 χρόνια εγγύηση.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Tigrisss στις 03/01/2011 10:56 πμ.

patapios"Χαλαω λιγο το θεμα αλλα... αν δεν εισαι δυσαρεστημενος με 3 σπασμενα πιστονια , με τι μπορει να εισαι???
"


Θα ημουν δυσαρεστημένος αν με άφηνε απο πηνία / ανορθωτες στη μέση ενός ταξιδιού, αν μου χάλαγε το κιβώτιο ταχυτήτων,αν μου έκανε συνέχεια μπουκώματα / σβησίματα, αν μου κάρφωνε καμια βαλβίδα κτλ....
θα ήμουν δυσαρεστημένος αν θα έπρεπε να επισκεφτομαι συχνά το μάστορα και να δινω 50-100-150 ευρα για "ρυθμίσεις"....
Για κάτι το οποίο δεν πλήρωσα φράγκο και πήρα πίσω καινουργιο μηχανακι δεν έχω προβλημα....

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/01/2011 12:39 μμ.

Δηλαδή θεωρείς χειρότερη βλάβη ενα περιφερειακό εξαρτημα (ανορθωτη) απο ένα σοβαρό πρόβλημα στην καρδια της μηχανής (πιστόνια);

Το οτι δεν πληρωσες φραγκο λόγω εγγύησης δε λέει κατι. Εαν είχε λήξει θα πόναγε πολύ το ζήτημα.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tharis στις 03/01/2011 12:46 μμ.

Το θεμα νομιζω ειναι οτι δεν μενεις απο πιστονια .. Δε θα σου χαλασουν τη βολτα σου ουτε θα σ αφησουν καμια 500++ χιλιομετρα απο το σπιτι σου.. Θα πας προγραμματισμενα να το φτιαξεις κι αν σου τυχει και χειμωνα μες την εγγυηση βγαινεις και κερδισμενος που λεει ο λογος ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Sprinter στις 03/01/2011 12:46 μμ.

Αλήθεια, τουλάχιστον εδώ μέσα, δεν εχω ακούσει να έχει 'τεσταριστεί' ακόμα η συμπεριφορά της Τ σε αυτό το θέμα. Δηλ. αν θα κάνει τίποτα σε περίπτωση που βγάλει κάποιος θέμα πιστονιών εκτός εγγύησης. Εχουμε κανένα περιστατικό που να γνωρίζουμε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/01/2011 12:52 μμ.

haris"Το θεμα νομιζω ειναι οτι δεν μενεις απο πιστονια .. [...]"


Μην είστε και τόσο σίγουροι.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: dimchrist στις 03/01/2011 2:30 μμ.

Sprinter"Αλήθεια, τουλάχιστον εδώ μέσα, δεν εχω ακούσει να έχει 'τεσταριστεί' ακόμα η συμπεριφορά της Τ σε αυτό το θέμα. Δηλ. αν θα κάνει τίποτα σε περίπτωση που βγάλει κάποιος θέμα πιστονιών εκτός εγγύησης. Εχουμε κανένα περιστατικό που να γνωρίζουμε?"

Έχει συμβεί σε Τίγρη 2007 και 22κ χλμ.
Το ανοίξανε (2 από τα 3 πιστόνια είχανε βγει off) και του είπανε ότι θα κοστίσει περίπου 1,5κ ευρώ γιατί είχε βγει εκτός εγγύησης (περίπου 6-7 μήνες).
Μετά από πολύ τρέξιμο του είπανε αν έβρισκε άλλο Τίγρη εντός εγγύησης (πελάτη που να δεχτεί να περαστεί στο ιστορικό του πλαισιου του αλλαγή πιστονιών) του δίνανε το οκ να το περάσουνε.
Έτσι έμεινε μέσα στην Ηλιοφίλ και μετά από 3-4μήνες βρέθηκε γνωστός με τίγρη εντός εγγύησης.
Μεγάλη ταλαιπωρία...

Triple Way