Triumph Tiger 1050 Βλάβες

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: loupis στις 20/06/2011 2:50 μμ.

vagtyrp"πήγαινε και ρώτα δεν χάνεις τίποτα, έτσι και αλλιώς είναι γνωστό το θέμα με τις μπαταρίες τους οπότε πιθανώς να στην αλλάξουν. και να ξέρεις ότι σε κανα εξάμηνο θα κλατάρει έτσι και αλλιώς, οπότε ετοίμασε κανα 60-70 ευρόπουλα να βάλεις μια άλλη, πχ varta, να ξεμπερδεύεις.

πάντως έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει σαν να μην στην είχαν φορτίσει σωστά εξ αρχής, χωρίς να είμαι και ειδικός επί των τεχνικών θεμάτων φυσικά.... "


λοιπον πηγα σημερα κ του ειπα ολο το σκηνικο!αμέσως μου είπε ότι κάτι θα εκανα εγω,του είπα οτι δεν το είχα στο ''parking'',ουτε καν κλειδωμενο.μου ειπε οτι δεν γινεται να επαθε κάτι η μπαταρία γιατι πολυ απλα είναι καινουρια.κ μου ειπε οτι δεν θα το ξανακανει.τι να κάνω???να παω κ να του πς να μου βαλει αλλη???η να την αφησω ως έχει κ αν το ξανακάνει να την αλλαξω???
Τράπεζα είναι το ίδρυμα που σου δανείζει λεφτά αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν σου χρειάζονται.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Sprinter στις 20/06/2011 2:54 μμ.

Εγώ σου είπα τι να κάνεις, εσύ έκανες του κεφαλιού σου. Τι ψάχνεσαι τώρα? Η μπαταρία σου πιθανότατα θα τα φτύσει με τα πρώτα κρύα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: suummeerr07 στις 03/07/2011 3:41 μμ.

Τιγρης 1050 6ος του 2009 20.000χλμ κανονικα και χωρις περιεργες
καταστασεις...μονο μπαταρια
αλλα πολλα ακοθω για πιστονια και κανω μπανιο απο τοπν ιδρωτα
μολις βγηκα απο τιν εγγυηση αλλα απο οτι διαβαζω δεν υπαρχει προβλημα
μακρια απο μασ τα βρωμοπιστονα...φτου φτου

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ridik στις 26/08/2011 7:45 μμ.

tiger 1050 07 μοντελο 25000 ως τωρα μονο σπασμενη δεξια τσιμουχα στη δεξια μπουκαλα....απο θεμα σημπεριφορας μου προς αυτο συνεχεια κοφτες χωρισ λυπησει ελπιζω να μην τυχι τπτ το ληπιρο γιατι θα

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 21/09/2013 9:48 μμ.

madbiker"ρε παιδια εχω ενα προβληματακι με τον τιγρη μου.τον πηρα τον προηγουμενο μηνα.εχω κανει τα πρωτα 1000 χλμ.ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΡαΒΑΕΙ ΛΙΓΟ ΔΕΞΙΑ.δεν ειναι ιδεα μου.το τσεκαρισα και σημερα που ανεβαινα αθηνα που το πλακωνα λιγο στις στροφες. το θεμα ειναι οτι μολις ξεκιναω που ακοματο μηχανακι ειναι κρυο, τα λαστιχα εννοω, συμπεριφερεται νορμαλ, μετα απο λιγο αρχιζει να τραβαει.ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ] ΑΠΟΤΟΜΑ ΦΡΕΝΟ ΟΛΑ ΝΟΡΜΑΛ,
υποψιν εχω τα μαμισια λαστιχα πανω.
ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ?ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΡΕ ΓΜΤ..."

αυτο παθαινα εγω οταν ειχε σκιστει η τσιμουχα απο το πιρουνι επεφτε λαδι στην δεξια δισκοπλακα και ετσι μολις φρεναρα πηγαινα ΄΄μονοπατα¨ που λενε!!
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Abbott στις 07/03/2014 1:56 μμ.

Εγώ έχω τον καινούργιο τον τίγρη, τον πήρα τον Ιούνιο του 2013 και έχω ήδη 2 προβλήματα στο ενεργητικό μου. Το πήρα με κολλημένο δείκτη βενζίνης (αλλάχτηκε με ελαφρώς μεταχειρισμένο, αλλάξαμε ολόκληρο το ντεπόζιτο με ένα test ride που είχε εκεί με δική μου συγκατάθεση βέβαια!) και μετά απο έναν μήνα μου κολλούσε ο αισθητήρας του πλαγιοστάτη (που σβήνει την μηχανή αν κατεβάσεις πλαγιοστάτη με ταχύτητα μέσα)αλλάχτηκε και αυτός δωρεάν φυσικά. αυτά μέχρι τώρα με 8.000χλμ
NO RIDE..... NO LIFE!!!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Tigris3 στις 07/03/2014 8:27 μμ.

Βάλε κανα ματάκι και εσύ επάνω, κάνε και έναν αγιασμό να εξορκιστεί το κακό ζηλιάρικο μάτι!
Άντε και από εδώ και μέρα μόνο βενζίνη να θέλει!!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: tasosisn στις 09/03/2014 5:12 μμ.

παιδια καλησπερα.. ψαχνομαι για αγορα τιγρη .. αλλα ρε παιδια μν με πειτε γκρινιαρη και προκατηλειμενο.. αλλα ελατε λιγο στην θεση μου.. αν διαβαζατε οαα διαβασα εγω εδω σχετικα με τα πιστονια θα κανατε αυτο το βημα? θελω παρα πολυ να παρω το τιγρακι αλλα με οσα διαβασα τρομαξα αρκετα..εχει βρεθει καποια λυση? η triumf εχει παρει καποια θεση σε αυτο? τι να κανω ? τν αγοραζω και απλα ελπιζω να μν τυχει? σας ευχαριστω προκαταβολικα..

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: Tigris3 στις 09/03/2014 9:48 μμ.

Καλησπέρα φίλε μου. Λογικό είναι να διστάζεις όταν διαβάζεις για πιστόνια, κλπ. Και εγώ όταν το αγόρασα στην ίδια θέση με σένα ήμουν. Σκέψου όμως ότι στο internet διαβάζεις συνήθως τα προβλήματα από τους άτυχους κατόχους, και πολύ λιγότερο όσους δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τη μηχανή. Και το ποσοστό των μηχανών που έβγαλαν πρόβλημα είναι πολύ μικρό συγκριτικά με όσες έχουν πουληθεί. Και η ατυχία μπορεί να σου συμβεί σε οποιοδήποτε μοντέλο (λιγότερο ή περισσότερο) και όχι μόνο στον τίγρη. Ακόμα και σε Honda, Suzuki, Yamaha, BMW, κλπ. βγαίνουν σοβαρές βλάβες. Με αυτό το σκεπτικό δεν θα αγοράζαμε ποτέ τίποτα από το φόβο της σοβαρής βλάβης.
Μετά, εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω ένα μηχανάκι που θα "ακούγεται" μεν πιο αξιόπιστο από κάποιο άλλο, αλλά δεν θα με ενθουσίαζε εμφανισιακά ή οδηγικά. Ο δικός μου τίγρης έχει αισίως 38000χλμ και μάλιστα τα περισσότερα με απλή αμόλυβδη χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και πιστεύω ότι ανήκω στον κανόνα, και όχι στην εξαίρεση.

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: xaotikos στις 10/03/2014 11:35 πμ.

Και εγώ το τιγράκι το έδωσα με 50.000 χλμ και δεν είχε ουτε ένα πρόβλημα. Μόνο μπαταρία του είχα αλλάξει (νορμάλ). Κοιτάς ή κάτι με εγγύηση ή καλοδιατηρημένο με πάνω από 20-25.000 χλμ (με βιβλίο service κλπ)

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: acratosa στις 11/03/2014 μεσημέρι

asosisn"παιδια καλησπερα.. ψαχνομαι για αγορα τιγρη .. αλλα ρε παιδια μν με πειτε γκρινιαρη και προκατηλειμενο.. αλλα ελατε λιγο στην θεση μου.. αν διαβαζατε οαα διαβασα εγω εδω σχετικα με τα πιστονια θα κανατε αυτο το βημα? θελω παρα πολυ να παρω το τιγρακι αλλα με οσα διαβασα τρομαξα αρκετα..εχει βρεθει καποια λυση? η triumf εχει παρει καποια θεση σε αυτο? τι να κανω ? τν αγοραζω και απλα ελπιζω να μν τυχει? σας ευχαριστω προκαταβολικα.."


Όλοι -εικάζω- μπήκαμε στη διαδικασία αυτή πριν αγοράσουμε Τίγρη ή οποια άλλη μηχανή. Απλά να επιβεβαιώσω ότι εδώ θα δεις κατά κανόνα κάποιες αναφορές σε προβλήματα/-άκια, ζημιές, κλπ, προκειμένου να αλληλοβοηθηθούμε, και λιγότερα διθυραμβικά σχόλια για τα μηχανάκια που αγοράσαμε (τα κρατάμε για πάρτυ μας!χιχι).

Στα όσα χρόνια παρακολουθώ το φορουμ, θεωρώ ότι το πιο σημαντικό ζήτημα ήταν αυτό με τα πιστόνια. Δεν το έχω παρακολουθησει απο πολύ κοντα -διότι δεν αντιμετώπισα τέτοιο προβ- αλλα μια προσεκτική αναζητηση στο φορουμ, και στα λεγόμενα παιδιών που έχουν ασχοληθεί εις βάθος, με εμπειρία και γνώσεις, θα σε οδηγήσει στο ίδιο συμπερασμα με μένα. Πλέον δεν αποτελεί πρόβλημα, υπήρξε στις τοτε ελαττωματικές παρτίδες -αν έχω καταλαβει καλα-, τυράννησε πολλούς και τυραννά κάποιους ακόμα..
τα άλλα μικροζητήματα (όπως και εγω αντιμετώπισα 2-3) λύνονται ή ξεπερνιόνται και σίγουρα δεν είναι ικανά/επαρκή για να αλλοιώσουν την εικόνα/αγάπη που έχουμε για το Τ μας και τις συγκινήσεις που μας προσφέρει.
Με το καλό ό,τι αποφασίσεις!

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 25/05/2014 8:36 μμ.

Γεια σας φίλοι.
Έχω "καπαρώσει έναν τίγρη του 2007 με 40000χλμ και όλα τα σέρβις στον Σάκη ο οποίος απο το 2011 δεν είναι εξουσιοδοτημένος. Αν βγάλει πιστόνια καλύπτομαι από κάπου και να όχι ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει αυτή η βλάβη;;;;
Δεν σας κρύβω ότι οι βλάβες που διάβασα εδώ είναι πολλές και σημαντικές και έχω ψηλοχεστεί. Νομίζω ότι βλέπω τον άγγλο ασθενή.
Μέχρι πριν απο μια εβδομάδα ήμουν κάτοχος varadaro (2007)το οποίο πούλησα με 83000 και δεν με είχε πιάσει ούτε λάστιχο.
Μπορεί να ήταν πιο αργό και πιο μέτριο αλλά ήξερα ότι θα βάλω το κλειδί και θα πάω Σουηδία (που λέει ο λόγο).
Απλά ήθελα ένα πιο ελαφρύ μηχανάκι και να είναι και λίγο "καγκουρίσιο" οπότε ο τίγρης ήταν μονόδρομος.
Επίσης με εκνεύρισαν το ότι δεν έχει alarm, ο σκληρός συμπλέκτης και το κοπάνημα των ταχυτήτων.
Θα δείξει.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: NikosV στις 26/05/2014 9:01 πμ.

ΑΝΔΡΕΑΣ Ι."Γεια σας φίλοι.
Έχω "καπαρώσει έναν τίγρη του 2007 με 40000χλμ και όλα τα σέρβις στον Σάκη ο οποίος απο το 2011 δεν είναι εξουσιοδοτημένος. Αν βγάλει πιστόνια καλύπτομαι από κάπου και να όχι ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει αυτή η βλάβη;;;;
Δεν σας κρύβω ότι οι βλάβες που διάβασα εδώ είναι πολλές και σημαντικές και έχω ψηλοχεστεί. Νομίζω ότι βλέπω τον άγγλο ασθενή.
Μέχρι πριν απο μια εβδομάδα ήμουν κάτοχος varadaro (2007)το οποίο πούλησα με 83000 και δεν με είχε πιάσει ούτε λάστιχο.
Μπορεί να ήταν πιο αργό και πιο μέτριο αλλά ήξερα ότι θα βάλω το κλειδί και θα πάω Σουηδία (που λέει ο λόγο).
Απλά ήθελα ένα πιο ελαφρύ μηχανάκι και να είναι και λίγο "καγκουρίσιο" οπότε ο τίγρης ήταν μονόδρομος.
Επίσης με εκνεύρισαν το ότι δεν έχει alarm, ο σκληρός συμπλέκτης και το κοπάνημα των ταχυτήτων.
Θα δείξει."

καλως ηρθες φιλε μου ..
1. του 2007 μοντελο και να ειναι ακομα στην εγγυηση .. χλομο το κοβω ..
2. τιμη για βλαβη πιστονιων αν δεν κανω λαθος 2500 με 3000€ (ψαξε λιγο στην αναζητηση θα βρεις αρκετα σχολια πανω σε αυτο το κομματι)
3. αλλη σοβαρη παθηση που να μην βγαινει το ιδιο συχνα σε αλλες μηχανες δεν εχει ..
4. ελαφρυ μηχανακι δεν το λες (κανενα στην κατηγορια αυτη βασικα) απλα ειναι πιο καλα στημενο ..
5. καγκουισιο, με αλαρμ και μαλακο συμπλεκτη θαρω πως ειναι το TDM .. αν σε απασχολουν αυτα τα χαρακτηριστικα

υ.γ. μπορεις να παρεις ΒΜW GS 1200 ή Ducati που δεν βγαζει ζημιες .. αλλα μετα απο 2-3 μηνες να ξαναμπεις να μας γραψεις τις εμπειριες σου ..

φιλικα
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: kostas1975 στις 28/05/2014 8:29 πμ.

για μενα προχωρα και παρτο!αν του συμπεριφερεσαι σωστα δεν θα σε απογοητευσει...αλλωστε δεν χτυπησαν σε ολους τα πιστονια....καποια παρτιδα ητανε στους πιο πολλους τα αλλαξανε δωρεαν.τιμη γυρω στο χιλιαρικο ειναι(απο φιλο που πηγε στον σακη νομιζω).
καλο ζεσταματακι το πρωι και θα εισαι οκ.....

Re: Triumph Tiger 1050 Βλάβες  

  Από: NikosV στις 28/05/2014 10:21 πμ.

NikosV"
2. τιμη για βλαβη πιστονιων αν δεν κανω λαθος 2500 με 3000€ (ψαξε λιγο στην αναζητηση θα βρεις αρκετα σχολια πανω σε αυτο το κομματι)
"



kostas1975"για μενα προχωρα και παρτο!αν του συμπεριφερεσαι σωστα δεν θα σε απογοητευσει...αλλωστε δεν χτυπησαν σε ολους τα πιστονια....καποια παρτιδα ητανε στους πιο πολλους τα αλλαξανε δωρεαν.τιμη γυρω στο χιλιαρικο ειναι(απο φιλο που πηγε στον σακη νομιζω).
καλο ζεσταματακι το πρωι και θα εισαι οκ....."


εχεις δικιο 1.200-1.500 ευρώ περιπου .. λαθος θυμομουν

http://mototriumphhellas.blogspot.com/