θορυβακια

θορυβακια  

  Από: suummeerr07 στις 28/10/2010 8:07 μμ.

ειχα να παρω τον τιγρη κανα 3 βδομαδες γτ ελειπα...
γυρνωντασ αθηνα λοιπον κανς το πρωτο πραγμα που θα επρεπε.
παω να το παρω μια βολτα...ολα καλα μεχρι εδω..μολισ βαζω μπροσ αρχιζουν κατι
θορυβοι απο το μοτερ λεσ και βαρουσαν τα πιστονια ξερα...το κανα 2 ξερογκαζα και εστρωσε.
εχει κανεισ καμια ιδεα τι παιζει να ειναι??

Re: θορυβακια  

  Από: psilo_paidi στις 28/10/2010 8:18 μμ.

κρυα εκκινηση θορυβακια??? ετσι εκανε και μενα και αλλαξα 3 πιστονια και σταματησε
και τωρα κάνει παλι τα ιδια

Re: θορυβακια  

  Από: ATN PANOS στις 28/10/2010 8:20 μμ.

δεν ειναι τιποτα. μην ανησυχεις.

απλα οταν αφηνουμε το μοτερ σβηστο για λιγο χρονο,
πχ πανω απο εβδομαδα, αδειαζουν τα λαδια απο παντου και κυριως απο το φιλτρο λαδιου.

οποτε ο θορυβος που ακους ακουγεται απο την τρομπα λαδιου που προσπαθει
να στειλει στο φιλτρο και στα υπολοιπα μερη τις μηχανης λαδι!

αν προσεξες ισως και να αναψε στιγμιαια το λαμπακι του λαδιου, μεχρι να σηκωσει πιεση το κυκλωμα.

καλο θα ηταν να μην το μαρσαρεις πολυ οσο κανει αυτον το θορυβο
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: θορυβακια  

  Από: chris34 στις 29/10/2010 7:42 πμ.

Εχει δικιο ο Πανος.Μην σε ανησυχει κατι τετοιο.Παρακολουθησετο μερικες μερες και αν στο κανει ακομα πηγαινε στον μηχανικο να το ακουσει και εκεινος!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: θορυβακια  

  Από: Native στις 29/10/2010 9:30 πμ.

Απο το φιλτρο λαδιου δεν αδειαζουν τα λαδια...οχι μονο στο τιγερ αλλα σε κανένα μηχανάκι, λειτουργει σαν ανεπίστροφη παγίδα. Δοκιμαστε να αδειάσετε ένα χρησιμοποιημένο φιλτρο λαδιού και θα καταλάβετε....

Ποσο μάλλον στο τιγερ που το έχει κάθετα απο την κάτω μερια του κινητήρα....

Σιγουρα πάντως αν ειναι καιρο το μηχανακι αχρησιμοποιητο...θελει μερικα δευτερόλεπτα το λαδι παλι να παει στις βαλβιδες, ισως απο κει να ακουσες θόρυβο...

Α..και ανάλογα τα λαδια που βάζεις....γνώμη μου οτι τα 15W50 που δινει η triumph ειναι πολυ χοντρα για χειμώνα και η αντλια ζορίζεται περίσσοτερο να τα ανεβάσει,ειδικά κρύα. Εγώ βάζω 10W40...αλλα υπάρχουν και 10W50 που πιστευω ειναι καλή επιλογη επίσης.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: θορυβακια  

  Από: psilo_paidi στις 29/10/2010 2:51 μμ.

Δεν ξέρω αν είναι "δεν ειναι τιποτα". Κοπανάνε τα πιστόνια όταν κανεις κρυα εκκίνηση. Αποφάσισε εσύ.
Οσον αφορά τη περιπτωση μου το κανε σε κάθε κρυα εκκινηση. Μου λεγανε ο τεντωτηρας του ιμαντα είναι,τα κρυα τα λαδια κλπ. Οταν άλλαξα πιστόνια σταμάτησε.
Τώρα πάλι το ξανακάνει. Το υποψιάζομαι ότι πάω για δεύτερη φορά αλλαγη πιστόνια.
Θα σας ενημερώσω μολις έχω οριστικα

Re: θορυβακια  

  Από: Native στις 29/10/2010 3:39 μμ.

Ψηλε, αμα τυχον έχεις παλι πιστονια, επιβεβαιωνεται οτι δεν φταινε τα πιστονια αλλα η σχεδιαση του κινητηρα...έχε μας ενήμερους...

Τι προγραμμα, έξατμιση, φιλτρο έχεις?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: θορυβακια  

  Από: ATN PANOS στις 29/10/2010 3:46 μμ.

Native"Απο το φιλτρο λαδιου δεν αδειαζουν τα λαδια...οχι μονο στο τιγερ αλλα σε κανένα μηχανάκι, λειτουργει σαν ανεπίστροφη παγίδα. Δοκιμαστε να αδειάσετε ένα χρησιμοποιημένο φιλτρο λαδιού και θα καταλάβετε....

Ποσο μάλλον στο τιγερ που το έχει κάθετα απο την κάτω μερια του κινητήρα....
"



δημητρη πιστευω οτι αδειαζουν τα λαδια απο το φιλτρο
αλλα αυτο γινεται πολυ αργα και με τον καιρο.

τωρα αν στον τιγρη ειναι καθετα , σαφως και δεν φευγουν καθολου.
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: θορυβακια  

  Από: Native στις 29/10/2010 4:59 μμ.

Πανο, δεν επιμένω για τις μοτοσυκλετες που έχουν πλάγια το φιλτρο...απλα οσες φορες εχω αλλαξει λαδια και προσπαθω να αδειασω το παλιο φιλτρο, ποτε δεν τα καταφερα. Μονο μια μικρη ποσοτητα λαδιου βγαινει που κραταει το φιλτρο στο κεντρο.

Καλα ναι για το tiger δεν το συζητω...ειναι στο κατω μερος του μοτερ διπλα στο καρτερ
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: θορυβακια  

  Από: Sprinter στις 29/10/2010 5:55 μμ.

Native"Ψηλε, αμα τυχον έχεις παλι πιστονια, επιβεβαιωνεται οτι δεν φταινε τα πιστονια αλλα η σχεδιαση του κινητηρα...έχε μας ενήμερους...

Τι προγραμμα, έξατμιση, φιλτρο έχεις?"


Σώπα βρε! Ποιός επιβεβαιώνεται δηλαδή? Να ανησυχώ?

Εχεις δεί πιστονάκι προβληματικό ποτέ? Αμα δείς, δε θα τα λές αυτά.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: θορυβακια  

  Από: Native στις 29/10/2010 6:21 μμ.

Δεν επιασα τον ειρμο της σκεψης σου αλλα δεν μπορω να σου πω ποιος επιβεβαιωνεται...θα τον εκθέσω

κατα τα αλλα...παρα ειναι χοντρο να του βαλαν και δευτερη φορα απο την λεγόμενη "προβληματική" παρτίδα!
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: θορυβακια  

  Από: Sprinter στις 29/10/2010 9:21 μμ.

Ο σχεδιασμός δεν έχει αλλάξει από το 2005 που κυκλοφόρησε ο 1050. Εχεις ακούσει για κάνα μοντελο 05, 06 ας πουμε με πρόβλημα στα πιστόνια? Εχεις δεί τα προβληματικά πιστόνια να δείς που και πώς 'καίγονται' για να πείς πως μπορεί αυτό να είναι από λάθος λίπανση - ψύξη?

Είναι απλός ο ειρμός της σκέψης μου: Όποιος λέει χαζομάρες για λάδια και σχεδιασμούς λέει μαλακίες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: θορυβακια  

  Από: Native στις 29/10/2010 10:33 μμ.

Αυτο ευχόμαστε ολοι νομίζω...να ήταν τα πιστονια, γιατι μην ξεχνας οτι κι εγω εχω αλλαξει, οποτε τρεμει λιγο το φυλλοκαρδι μου

Νταξ για τα λαδια δικιο έχεις, απλα έχω προσωπικη εμπειρια να δω διαφορα σε θορυβο βαλβιδων απο λαδι σε λαδι, γι'αυτο το αναφερω.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...