ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: HelenKoR στις 08/05/2008 10 μμ.

δεν με πρόσβαλες
αλίμονο τωρα αν συγκρίναμε τα μηχανάκια μας !
εννοείτε οτι το δικο μου ειναι καλύτερο

αλλα μην μιλας ετσι για την Triumph
καταλαβαίνω οτι εισαι στενοχωρημένος και λιγο απογοητευμένος αλλα δεν σημαίνει κιολας οτι το μηχανάκι 'Η η εταιρία ειναι για τα μπάζα ...
απλα βρήκες μια δυσκολία στον δρομο σου .
συμβαίνουν αυτα . υπομονή . ο Σακης και η dream team θα βρούνε την λυση
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: stoupi στις 09/05/2008 11:25 μμ.

mixalakis"Ρε παιδιά όταν λέτε ότι καίει λάδια στην εκκίνηση, μήπως εννοείτε τους υδρατμούς που βγαίνουν από την εξάτμιση όταν είναι κρύο;"


Εγώ μάλλον αυτό λέω!!
[size=150:quxslwvd]3 > 4

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: spypetr στις 15/05/2008 4:55 πμ.

Για να δούμε τι θα πει και ο Σάκης.
Πληροφοριακά πάντως εμένα δεν μου καίει καθόλου λάδι, παρόλο που ο κινητήρας δουλεύει με αρκετά μεγαλύτερη συμπίεση απ αυτή του Tiger.
Γενικά τα Triumph καίνε από καθόλου ως σχεδόν καθόλου λάδι.
Οι κινητήρες είναι σχεδόν κορυφαίοι και μόνο με αυτούς του VFR μπορώ να τους συγκρίνω (αν και πιο αδύναμος).
Το Tiger 955 που είχα προηγούμενα, μου έδειχνε την στάθμη να κατεβαίνει, αλλά αυτό οφείλονταν σε ένα σύστημα αναθυμιάσεων που είχε το tiger και όχι επειδή τα εκαιγε.
Το καινούργιο νομίζω δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και ελπίζω να διορθωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα ανέξοδα.....

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 15/05/2008 10:35 πμ.

stoupi"
mixalakis"Ρε παιδιά όταν λέτε ότι καίει λάδια στην εκκίνηση, μήπως εννοείτε τους υδρατμούς που βγαίνουν από την εξάτμιση όταν είναι κρύο;"


Εγώ μάλλον αυτό λέω!!"


Αυτό είναι νεράκι του Θεού
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 15/05/2008 10:36 πμ.

spypetr"Για να δούμε τι θα πει και ο Σάκης.
Πληροφοριακά πάντως εμένα δεν μου καίει καθόλου λάδι, παρόλο που ο κινητήρας δουλεύει με αρκετά μεγαλύτερη συμπίεση απ αυτή του Tiger.
Γενικά τα Triumph καίνε από καθόλου ως σχεδόν καθόλου λάδι.
Οι κινητήρες είναι σχεδόν κορυφαίοι και μόνο με αυτούς του VFR μπορώ να τους συγκρίνω (αν και πιο αδύναμος).
Το Tiger 955 που είχα προηγούμενα, μου έδειχνε την στάθμη να κατεβαίνει, αλλά αυτό οφείλονταν σε ένα σύστημα αναθυμιάσεων που είχε το tiger και όχι επειδή τα εκαιγε.
Το καινούργιο νομίζω δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και ελπίζω να διορθωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα ανέξοδα..... "


Μίλησα για αυτό παραπάνω. Ολες οι συγχρονες μοτο το έχουν (οικολογία γαρ).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 16/05/2008 9:40 μμ.

stoupi"Και μένα μου καίει λίγα στην εκκίνηση, και μέχρι σήμερα νόμιζα οτι ήταν φυσιολογικο και γω.
Για να δούμε τι θα πει και αυτος ο Σάκης!!!"

Δυστυχώς δεν είναι φυσιολογικό.Αναφέρομαι σε αυτό που βγάζει πριν τους υδρατμούς.Εξάλλου το λάδι μυρίζει.
Μια εβδομάδα πέρασε χωρίς κάποιο σπουδαίο αποτέλεσμα........σήμερα το είδε και ο Σάκης για τα καλά σε μια δοκιμή που κάναμε.....
Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.....τα καυσαέρια στις μηχανές σε τι τιμές κυμαίνονται?

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 20/05/2008 4:26 μμ.

Αν είναι το ξεθύμασμα των λαδιών στο φίλτρο αέρα και μετα στο θάλαμο καύσης, όπως είπα και σε προηγουμενα post, τι κερδίζω????
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 23/05/2008 12:08 πμ.

Sprinter"Αν είναι το ξεθύμασμα των λαδιών στο φίλτρο αέρα και μετα στο θάλαμο καύσης, όπως είπα και σε προηγουμενα post, τι κερδίζω????"

Και ο αδερφός μου αυτό υποστήριζε....είναι το αποτέλεσμα,όμως.Το αίτιο ψάχνουμε δυστυχώς.
Την μηχανή την πήρα χθες....αλλάξαμε λάδια γιατί στην αντιπροσωπεία την είχαν γεμίσει με παραπάνω ποσότητα και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.Το καλό είναι ότι ο Σάκης είναι αρκετά συνεννοήσιμος και πριν την λύσει θέλει να βεβαιωθεί.
Το πρόβλημα ακόμα υπάρχει αλλά θέλει 2 3 καλές βόλτες για να έχουμε σαφή συμπεράσματα.
Μακάρι να φτιάξει.
Από όσα μου είπε ο Σάκης αυτό δεν το έχει συναντήσει σε άλλο Triumph.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 23/05/2008 5:22 πμ.

Το ξεθύμασμα στο φιλτροκουτι γίνεται από μια βαλβίδα πίεσης. Αν ο στροφαλοθάλαμος έχει περισσότερο λάδι απο το κανονικό τότε η πίεση αυξάνεται πολύ και το ξεθύμασμα είναι έντονο.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 23/05/2008 11:34 πμ.

Sprinter"Το ξεθύμασμα στο φιλτροκουτι γίνεται από μια βαλβίδα πίεσης. Αν ο στροφαλοθάλαμος έχει περισσότερο λάδι απο το κανονικό τότε η πίεση αυξάνεται πολύ και το ξεθύμασμα είναι έντονο."

Σε ευχαριστώ πολύ! Δίκιο πρέπει να έχεις.....αλλά επιμένω γιατί είναι καινούργιο. Για αυτό το λόγο το ψάχνω, ίσως παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Ότι είναι να γίνει, επιθυμώ να γίνει άμεσα.
Όπως και να χει είναι πολύ καλό μηχανάκι! Υπέρ ευχαριστημένος!

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 19/06/2008 12:57 πμ.

Καλησπέρα και πάλι!Τελικά ο τίγρης μου έχει αρχίσει και με προβληματίζει έντονα!
Είδα και συνολικά άλλους 4-5 με τα εντόσθια έξω.
Και ένα μαύρο με παραπλήσιο πρόβλημα,αυτό πέταγε λάδια κάθε φορά που έπαιρνε μπροστά.
Προβληματίζομαι με αυτό το μοτέρ....
Και όλα τα μοτέρ που καίνε λάδια σε tiger.....περίεργο ή απλή σύμπτωση?

Αύριο θα τον πάρω γιατί δεν αντέχω άλλο!Δυο εβδομάδες την πρώτη φορά μέσα,9 μέρες τώρα.....
Έχω ζητήσει επίσημο χαρτί για το πρόβλημα και ασχολούμαι από Σεπτέμβρη.

Να τον πάω και για κάνα μπάνιο!

Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/06/2008 6:26 μμ.

να καιει λαδια (λιγα) το υπομενεις.... να χανει λαδια και να λερωνει το παντζακι απο το παντελονι και το μοτερ πως το αντεχεις αυτο???
1η περιπτωση απο την ντιζα του συμπλεκτη (χαμηλα στο καπακι του μοτερ), το παω Λυκοβρυση μου λεει ο βαγγελης δεν ειναι τιποτα το φτιαχνουμε λεει αλλα θελει ανοιγμα το καπακι απο το μοτερ!! 1μερα χωρις μοτο !! φαντασου τωρα ξενερωμα με 4000κλμ στο κοντερ να σου ανοιγουν πλαινο καπακι στο μοτερ

2η περιπτωση βλεπω στο γκαραζ κηλιδες λαδιου στο πατωμα ΑΡΚΕΤΕΣ!! τα χαπια μου λεω δεν ειναι δυνατον!!! η εξατμιση ειναι μεσα στα λαδια κατω απο το μοτερ γιατι εκει ειναι η τελικη καταληξη της διαρροης και μολις την βαζω μπροστα βρωμαει ο τοπος καμμενο λαδι!! δεν εχω προλαβει να την παω στην Λυκοβρυση γιατι εχω ποδι στον γυψο μεχρι τις 10/07/08 και με εχει φαει το αγχος να δω τι γινεται και απο που χανει λαδια!!!

Α!!!! ξεχασα να σας γραψω οτι στην 1η περιπτωση ανοιξαμε το πλαινο καπακι 2 φορες!! γιατι οταν εφτιαξαν την βλαβη τους ειχε ξεφυγει μια κατσαβιδια "περιποιημενη" πανω στο καπακι και οταν τους το πηγα παλι μου ειπαν ενταξει μωρε δεν ειναι τιποτα θα το βαψουμε και θα ειναι καινουριο............
ΑΛΛΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ ΜΟΥ!! ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ!!!!
πες μου τωρα οτι δεν το ειδαν??? γιατι να μου δωσει τον τιγρη με την γρατζουνια??? επρεπε εγω να το δω??
τελος παντων τωρα περιμενω να δω τι θα γινει με την 2η περιπτωση απλα περιμενω να αναρωσω!!!
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 19/06/2008 6:35 μμ.

Αγγελε είναι πολύ πιθανό να είναι από το ίδιο πράγμα. Το δεξί καπάκι φαντάζομαι σου ανοίξανε, από δεξιά κάτω χάνει τώρα? Φλαντζούλα σου αλλάξανε όταν στο ανοίξανε ή είπαν καινούργιο είναι που να ξοδευόμαστε τώρα?

Εμένα πάντως το ST, 17.000χλμ δεν έχει στάξει σταγόνα και δεν έχει κάνει κίχ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/06/2008 6:41 μμ.

ναι το δεξι! ισως δεν εσφιξαν καλα τις βιδες τι να πω?? παντως μου ειπε οτι τα αλλαξε ολα τωρα ξερω εγω?
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 20/06/2008 4:20 μμ.

Άγγελε για 2 μερούλες κάνεις έτσι?Εγώ για 2 ελέγχους στο φιλτροκούτι ΜΟΝΟ 1 μήνα (πάρα κάτι) μέσα!
Και σήμερα όταν πήγα να το πάρω δεν είχαν κάνει τίποτα!
Και το έλυσαν μπροστά μου!Έφαγα κάμποσες ωρίτσες!

Και το χαρτί που είχα ζητήσει ΚΑΙ φυσικά δεν ήταν έτοιμο!
Άλλη μέρα να περάσω να το πάρω!

Και το πρόβλημα, πρόβλημα!

Θα έλεγα και άλλα,αλλά ας μην γίνω κακός!

Όπως και να χει δεν το αλλάζω με τίποτα!

Με όλα τα κουσούρια του!