ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;

ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: ANDREAS στις 25/04/2008 7:21 μμ.

Έχω το TIGER 1050 ένα χρόνο και κάτι τώρα με περίπου 10000 χλμ.από την αρχή καίει περίπου 700 ml. λάδι κάθε 5000 χλμ. Έχω ακούσει διάφορες δικαιολογίες από την αντιπροσωπεία και από διάφορα συνεργεία που έχω απευθυνθεί. Άλλος λέει είναι καινούργιο και θα στρώσει. Άλλος ότι οι κινητήρες υψηλής απόδοσης καίνε λάδια. Άλλος ότι είναι φυσιολογικό αυτή η ποσότητα, και άλλος ότι έτσι κάνουν τα ευρωπαϊκά μηχανάκια. Πάντως όσες γιαπωνέζικες μηχανές είχα στο παρελθόν δεν καίγανε ούτε σταγόνα. Πείτε μου την γνώμη σας.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: HelenKoR στις 25/04/2008 8:50 μμ.

ο Σακης δηλαδή τι σου είπε ?
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: ANDREAS στις 26/04/2008 7:57 πμ.

Στόν Σάκη δέν έχω πάει.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: HelenKoR στις 26/04/2008 10:32 πμ.

ANDREAS"Στόν Σάκη δέν έχω πάει."




πήγαινέ το κι εκει και πες μας τι ηταν τελικά

καλή τύχη !
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 26/04/2008 11:28 πμ.

Παρόλο που είναι μεσα στα όρια του φυσιολογικού αυτά που καίει, ο κινητήρας αυτός δεν φημίζεται ότι καίει λάδια. Ο δικός μου στο Sprint δεν καίει τίποτα. Πήγαινε για μια ένα τσεκάρισμα στον Σάκη (βαλβίδες - συμπίεση) αν και χωρίς άνοιγμα λίγα μπορεί να σου πεί πλήν της εμπειρίας του. Η ουσία είναι να παρατηρήσεις αν αυτή η συμπεριφορά χειροτερεύει ή μένει σταθερή.

Πολλές φορές λίγο πιο βάρβαρο στρώσιμο έχει αυτό το αποτέλεσμα αλλά χωρίς επιβάρυνση (το αντίθετο μάλλον) στην απόδοση. Το αυτό σε λειτουργία συνεχώς σε πολύ ψηλές στροφές ή σε κακή προθέρμανση από κρύο κινητήρα.

Από αυτά που σου είπανε είναι όλα παπαριές (θα στρώσει, Ευρωπαικά, υψηλής απόδοσης) πλήν του 'φυσιολογικό είναι' που μπορεί να ισχύει στα πλαίσια των ανοχών των κινητήρων.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: coot στις 26/04/2008 1:55 μμ.

Ποιός σου είπε ότι αμα του πίνεις το αίμα δε θα πιεί και αυτό λίγο λαδάκι;;; φυσιολογική μου φαίνεται και εμένα η κατανάλωση.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: ANDREAS στις 26/04/2008 3:47 μμ.

Την μοτοσυκλέτα δεν την σκίζω, και μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι μόλις αλλάξω λάδια τα πρώτα 2000 χλμ. δεν καίει καθόλου, μετά αρχίζει σταδιακά και αυξάνετε κλιμακωτά μέχρι τις 5000χλμ. όπου και τα αλλάζω. Βάζω συνθετικό 100% μήπως πρέπει να το γυρίσω σε ημισυνθετικό και να το αλλάζω νωρίτερα; Το βιβλίο λέει ότι μπορείς να βάλεις και ημισυνθετικό. Στην προηγούμενη μηχανή μου SUZUKI DL-1000 έβαζα MOTUL 5100 και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: coot στις 26/04/2008 6:13 μμ.

Κρίμα άμα δε το σκίζεις δεν έχει σχέση αν είναι ημισυνθετικό ή συνθετικό σημασία έχει το SAE αν βάζεις 300V 10W/40 γύρισε το σε 300V 15W/50. Αν πάλι βάζεις 15W/50 πήγαινε στο Σάκη για να σου πει τι γίνεται. γιατί το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις 20W/50 τα οποία είναι ορυκτέλαια πράγμα που δε το συνιστώ! Από ότι λένε οι συμφορουμίτες δεν είναι φυσιολογικό να σου καίει λάδια βέβαια όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα καίνε λάδια (και πολλά μάλιστα) για να επιτύχουν μεγαλύτερη προστασία κινητήρα δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στις μοτοσυκλέτες .
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 26/04/2008 8:01 μμ.

Μή βάζετε λάδια μεγαλύτερου ιξώδους για να καλύψετε το 'προβλημα' όταν η μηχανή τσιμπάει λίγα λαδάκια. Είναι επικίνδυνο...

Να αλλάζεις τα λάδια κάθε 5000 αν κινείσαι πολύ στη πόλη και κάθε 10 αν κάνεις βασικά κυρίως ταξίδια.

Απλώς να κοιτάς τη στάθμη και να συμπληρώνεις κάθε 2000 χλμ.

Να προσέχεις να προθερμαίνεις σωστά τον κινητήρα πρίν ξεκινήσεις. Και πέρνα και από τον Σάκη.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: coot στις 27/04/2008 9:46 μμ.

Sprinter"Μή βάζετε λάδια μεγαλύτερου ιξώδους για να καλύψετε το 'προβλημα' όταν η μηχανή τσιμπάει λίγα λαδάκια. Είναι επικίνδυνο...

Να αλλάζεις τα λάδια κάθε 5000 αν κινείσαι πολύ στη πόλη και κάθε 10 αν κάνεις βασικά κυρίως ταξίδια.

Απλώς να κοιτάς τη στάθμη και να συμπληρώνεις κάθε 2000 χλμ.

Να προσέχεις να προθερμαίνεις σωστά τον κινητήρα πρίν ξεκινήσεις. Και πέρνα και από τον Σάκη."

Πρέπει να προτείνει έτσι κι αλλιώς 15W/50 και 10W/40 η Τ αν του τσιμπάει λάδι γιατί να μη βάλει το 15W/50 ? Το δικό μας κλίμα είναι πολύ καλύτερο to 15W/50 πιστεύω. ( τουλάχιστον στα αυτοκίνητα έτσι είναι και για να μη ξεχνιόμαστε στο Σάκη
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: ANDREAS στις 29/04/2008 8:47 μμ.

Πήγα σήμερα το πρωί στον Σάκη. Ωραίος ο τύπος μου είπε τα πράγματα με το όνομα τους δηλαδή ότι δεν είναι φυσιολογικό να καίει ο συγκεκριμένος κινητήρας τόσα λάδια και ότι θα πρέπει να το αφήσω να το ψάξει. Στους άλλους μηχανικούς που το πήγα θέλανε να με βγάλουν τρελό με ρώταγαν αν τα μέτραγα τα λάδια σωστά, λες και είναι καμιά επιστήμη συν όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα πιο πάνω. Θα πάω την άλλη εβδομάδα να του το αφήσω για να το δει και ο θεός βοηθός. Πάντως ο Σάκης σου εμπνέει εμπιστοσύνη!

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Costas στις 29/04/2008 8:50 μμ.

Ε τα χουμε πει για το Σάκη,να μας πιστεύετε εμας

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: dbdrag στις 03/05/2008 10:58 πμ.

Καλημέρα!Νέος στο φόρουμ και σας ευχαριστώ που με συστήσατε και εμένα στον Σάκη....
Το δικό μου είναι λίγων μηνών και καίει λάδια στην εκκίνηση για 2-3 δευτερόλεπτα και συνήθως όταν είναι κρύο.
Δεν έχω προλάβει να το μετρήσω....
Αλλά πρόλαβα και εγώ να ακούσω διάφορες δικαιολογίες.
Ο Σάκης όμως έδειξε πραγματικό ενδιαφέρον και από εβδομάδα θα πάω να το αφήσω.Θα δείξει!

Είμαι άτυχος.....αλλά ο τίγρης είναι άλλο πράγμα!

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: coot στις 03/05/2008 1:35 μμ.

dbdrag"Καλημέρα!Νέος στο φόρουμ και σας ευχαριστώ που με συστήσατε και εμένα στον Σάκη....
Το δικό μου είναι λίγων μηνών και καίει λάδια στην εκκίνηση για 2-3 δευτερόλεπτα και συνήθως όταν είναι κρύο.
Δεν έχω προλάβει να το μετρήσω....
Αλλά πρόλαβα και εγώ να ακούσω διάφορες δικαιολογίες.
Ο Σάκης όμως έδειξε πραγματικό ενδιαφέρον και από εβδομάδα θα πάω να το αφήσω.Θα δείξει!

Είμαι άτυχος.....αλλά ο τίγρης είναι άλλο πράγμα!"

Welcome!!! άτυχος; συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά τα προβληματάκια. Μάλλον τυχεροί πρέπει να θεωρούμαστε που έχουμε Triumph
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ;;;  

  Από: Sprinter στις 03/05/2008 11:04 μμ.

'Καιεί λάδια στν εκκίνηση όταν είναι κρύο'

Εκτός από την εύλογη απορία μου πως το μετράς αυτό, πάλι θα πώ ότι αυτό είμαι φυσιολογικό και καλό πράγμα. Αν δεν πέρναγε και λίγο λαδάκι στα χιτώνια όταν είναι κρύο θα είχε η μηχανη υπερβολικές φθορές στην εκκίνηση.

Ας τον Σάκη να κάνει την δουλειά του αλλά αν αυτό είναι μόνο που εχεις (πώς??) παρατηρήσει εχω δεν θα ανυσηχούσα καθόλου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε