speed triple 1050 06 ζημια μοτερ

speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: speed toro στις 26/08/2010 11:25 πμ.

εχω ενα speed triple με 20,000 χμ που το προσεχω σαν τα ματια μου .κανω τα σερβις νωριτερα .ζεσταινω τον κινιτηρα καθε φορα .δεν του πινω το αιμα.... επαθα μια ζημια προημερων ,εσπασε ενα γραναζι το κομπλερ το οποιο ειναι επανω στον στροφαλο και κομπλαρει την μιζα.αλλαζεται βρισκωνται τα κομματια του (τρια δοντια κουρεμενα)γιατι ειναι απομονομενα απο το μοτερ . δουλευει για 1000 χμ και τωρα μου κανει ενα δυνατο θορυβο μετα απο τις 5.000 στροφες ακομα και στο νεκρο . το λεω σε εναν φιλο στιν πατρα που δουλευει τα triumph και μου λεει οτι εχει χτυπησει κουζινετο στροφαλου στιν μεσαια μπιελα. τυχαιο δεν νομιζω!το ερωτημα μου ειναι γιατι να σπασει το γραναζι τοσο νωρις χωρις λογο και που ξερει ακιβως την ζημια απο το τηλεφωνο

Re: speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: Sprinter στις 26/08/2010 11:35 πμ.

Είναι γνωστή η ευαισθησία των 1050 στο κόμπλερ (ειδικά των παλαιότερων, αλλά και των νεώτερων παρόλου που αλλάχτηκε το κόμπλερ με πιο ενισχυμένο). Αν ψάξεις εδώ θα δείς και άλλες περιπτώσεις.

Οσο για το άλλο, σχετικό ή άσχετο, πήγαινε σε ενα καλό συνεργείο να στο δούνε. Δε ξέρω τι δουλειά έχει το κουζινέτο στροφάλου με το κόμπλερ. Βρήκες θραύσματα στο κάρτερ? Καθάρισες καλά τα πάντα όταν είχες το πρόβλημα με το κόμπλερ?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: ATN PANOS στις 26/08/2010 4:21 μμ.

speed tor
το λεω σε εναν φιλο στιν πατρα που δουλευει τα triumph και μου λεει οτι εχει χτυπησει κουζινετο στροφαλου στιν μεσαια μπιελα. τυχαιο δεν νομιζω

"


φιλε αν ο μηχανικος σου μπορει καταλαβει
αν ειναι το μεσαιο κουζινετο και οχι το αριστερο η το δεξι
εγω θα το πηγαινω εκει για service.

βεβαια μπορει να απομονωσει ενα ενα τους κυλινδρους βγαζοντας τις μπουζοπιπες...
αλλα και παλι μου φαινεται ασυληπτο να κανει τετοια διαγνωση....

εκτος αν ειναι ασχετες μεταξυ τους οι βλαβες,και γνωριζει εκ των προτερων
οτι εχουν προβλημα τα κουζινετα του στροφαλου/μπιελας
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: grgasteus στις 26/08/2010 9:26 μμ.

ATN PANOS"
speed tor
το λεω σε εναν φιλο στιν πατρα που δουλευει τα triumph και μου λεει οτι εχει χτυπησει κουζινετο στροφαλου στιν μεσαια μπιελα. τυχαιο δεν νομιζω

"
"


φιλε αν ο μηχανικος σου μπορει καταλαβει
αν ειναι το μεσαιο κουζινετο και οχι το αριστερο η το δεξι
εγω θα το πηγαινω εκει για service.

εγώ πάλι Πάνο, μέχρι να μου το αποδείξει ούτε απο όξω δεν περνάω. Έλεος ρε γαμώτο, κατάλαβε το κουζινέτο του μεσαίου παρακαλώ κυλίνδρου .. .. .. με ποιό τρόπο θέλω να ξέρω
Κάνω επισκευές σε μηχανήματα που έχουν πάνω απο 300.000€, σε όλο τον κόσμο, είμαι 7 χρόνια στην εταιρεία και έχω φτάσει μέχρι και 115 πτήσεις σε ένα χρόνο μέσα και τόση άνεση δεν την έχω ρε γαμώτο.
Α ρε γι'αυτό αυτά τα άτομα δουλεύουν στην Triumph και μένα δε με πέρνουν . . .
πουτάνα εμπειρία
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: gran tiger στις 26/08/2010 10:11 μμ.

[quote="grgasteus"][quote="ATN PANOS"][quote="speed toro"]ε
το λεω σε εναν φιλο στιν πατρα που δουλευει τα triumph και μου λεει οτι εχει χτυπησει κουζινετο στροφαλου στιν μεσαια μπιελα. τυχαιο δεν νομιζω


στα μηχανάκια μας ο μεσαίος ειναι ο Κακός

Re: speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: ATN PANOS στις 27/08/2010 12:12 πμ.

grgasteus"
Κάνω επισκευές σε μηχανήματα που έχουν πάνω απο 300.000€, σε όλο τον κόσμο, είμαι 7 χρόνια στην εταιρεία και έχω φτάσει μέχρι και 115 πτήσεις σε ένα χρόνο μέσα και τόση άνεση δεν την έχω ρε γαμώτο.

"


γιωργο αν με ολα αυτα που κανεις δεν μπορεις να αγορασεις
μηχανακι,
αυτο σημαινει,οτι, η στα τρωνε οι γυναικες,η δεν σε πληρωνει ο εργοδοτης σου....

αλλιως ελα να πουλας εσυ ψαρια και θα φτιαζω εγω τα μηχανηματα

sry gia to spam
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: speed triple 1050 06 ζημια μοτερ  

  Από: doohan στις 27/08/2010 12:21 πμ.

.........
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ