Περίεργος ήχος

Περίεργος ήχος  

  Από: tamis στις 22/06/2010 9:48 πμ.

Ρε παιδια εδω και κανα μήνα το μηχανακι κάνει ένα περίεργο θόρυβο. τι εννοω.

Πριν κανα μηνα και ενω το μηχανακι δουλευε σφυρίζοντας σαν οριγκιναλ τρικυλινδρο και ημουνα ευτυχησμενος...
μετα απο μια καλη βολτα και αρκετες βολτες εντος πολεος αφησα το μηχανακι στο γκαραζ. την επόμενη μερα φευγοντας παντα με κρανος στις 4.000 στροφές ακουσα εναν εντονο θόρυβο... τσικι τσικι τσικι τσικι και παντα μετα τις 4.000 στροφες. Ο θόρυβος ακούγεται απο το μοτερ μεσα. οταν γκαζώνεις αποτομα η οχι δεν εχει σημασια το κανει παντα μονο με σταθερο γκαζι δεν ακουγεται ιδιαιτερα. ακομα και οταν κλεινω το γκάζι κανει το καταραμενο το "τσικισμα" μεχρι να πεσει περιπου στις 3500 στροφες... το αφησα καποιες μερες μηπως και φύγει αλλα γιοκ. πηγα απο την ηλιοφιλ στην θεσσαλονικη αλλα μου είπανε οτι είναι ΝΟΡΜΑΛ να κανει αυτον τον θορυβο...ρε παιδια λεω ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ και κατι που δεν το κανει απο την αρχη δεν μπορει να ειναι νορμαλ. οχι οχι οχι τα παιδια αν και πολυ εξηπηρετικα με διαβεβαιωσαν οτι ετσι κανουν ΟΛΑ τα μοτερ απο τα TIGER 1050. να φανταστείτε το ακουσε φιλος που καθοταν στο πισω καθισμα χωρις να το εχει ξανακουσει το μοτερ με κρανος και με ρωτησε ρε μ...αλακα τι θορυβος ειναι αυτος???? καμια ιδεα τι να κανω? οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι ΤΕΡΜΑ σπαστικος αναγκαζομαι να οδηγαω κατω απο 4.000 στροφες για να μην τον ακουω!!!!

υ.γ. καδενα τεντοτηρα δεν ειναι την εχω ξαναπατησει ουτε στο ρελαντι ουτε σε χαμηλες στροφες δεν το κανει
White Tiger on the road...

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: SPEED στις 22/06/2010 10:31 πμ.

Μάλλον πως δεν πρέπει να αγχώνεσαι αν και διάγνωση με το αυτι σε φορουμ δεν έχει αξιοπιστία. Το τσικι τσικι (το φυστίκι) μάλλον βαλβίδες είναι εμένα το κάνει από καινούριο, ακόμα και μετά από ρύθμιση. Είναι θορυβώδες το μοτερ από κατασκευής του.

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: tamis στις 22/06/2010 10:40 πμ.

ρε συ speed ουτε βαλβιδες δεν ειναι... αμα ηταν βαλβιδες δεν θα το εκανε συγκεκριμενα στις 4.000 στροφες θα το εκανε παντου... και δεν ακουγεται σαν βαλβιδες αυτο ειναι το θεμα... και δε μπορει να το κανει ξαφνικα μαχαιρι πως το λενε... δεν μπορω να βαλωκαι κανα mp3 να το ακουσετε
White Tiger on the road...

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: Sprinter στις 22/06/2010 10:58 πμ.

Πήγαινε να σου κοιτάξουν καδένα και τεντωτήρα. Πόσα χιλιόμετρα έχεις?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: tamis στις 22/06/2010 11:14 πμ.

6.000 κμ εχω μονο και το 95% σε εκδρομες εχουν γινει... απλα την μερα που το ζορισα λιγο την επομενη αρχησε να το κανει... πηγα να το δουνε και μου ειπαν οτι δεν ειναι τεντωτηρας ουτε καδενα
White Tiger on the road...

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/06/2010 11:27 πμ.

amis"[...]πηγα να το δουνε και μου ειπαν οτι δεν ειναι τεντωτηρας ουτε καδενα"


Εκεί που το πήγες και σου είπαν τι ΔΕΝ ειναι, δεν ήξεραν να σου πουν τι είναι;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: Sprinter στις 22/06/2010 11:45 πμ.

Ρε μπας και συντονίζει και κουδουνίζει καμμιά λάσκα βίδα πουθενά?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: Aris. στις 22/06/2010 11:57 πμ.

Ακουγεται και στην νεκρα ,σταματημενος ,ανεβαζοντας στροφες ή μονο εν κινησει ? Το κανει σε ολο το φασμα των στροφων πανω απο τις 4000 σαλ ή το κανει μεταξυ καποιων συγκεκριμενων στροφων ,παραδειγματος χαριν απο τις 4κ μεχρι τις 6κ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: JOSBI στις 22/06/2010 12:38 μμ.

Φιλε μου καλησπερα δεν θελω να σε αγχωσω! το δικο μου εκανε εναν παρομιο ηχο ομως μεταχι 3500-4500 χιλ.στ και τελικα ηταν το πιστονι 1 που σκαμπιλιζε ελπιζω να μην εχει καμια σχεση αλλα καλο θα ηταν να επαιρνες και μια γνωμη απο δευτερο συνεργειο! και εμενα μου ελεγαν οτι δεν ηταν τιποτα και το πηγα στον ΣΑΚΗ και βρεθηκε το προβλημα!
VALE FOR EVER

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: psilo_paidi στις 22/06/2010 1:16 μμ.

παλι τα ιδια....... μια η καδενα στις εκκινησεις.. μετα κοπανανε οι ταχυτητες σε καθε αλλαγη τωρα φοβομαστε τα πιστονια. κουραγιο φιλε

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: tamis στις 22/06/2010 1:49 μμ.

παιδια το κανει απο τις 4500 και πανω μεχρι ποιες στροφες δεν μπορω να πω γιατι ακουγετε μετα πολυ το μοτερ... απο την αλλη ειχα πει να το δουνε και λενε συντονιζει το μοτερ και λεω αν συντονιζε θα συντονιζε σε καποιες στροφες συγκεκριμενες οχι απο τισ 4000 και πανω. δεν το κανει ενω ειμαι σταματημενος μονο εν κινησει η αν μαρσαρω. οι βιδες δεν ειναι διοτι εκατσα και εσφιξα ολες τις βιδες...τι ναπω... που αλλου να παω σαλονικη ειμαι...
White Tiger on the road...

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: Aris. στις 22/06/2010 2:30 μμ.

amis"που αλλου να παω σαλονικη ειμαι..."



Ξανθη ? Στον ΜαστροΓιωργη ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: johnygalan στις 22/06/2010 7:39 μμ.

Aris."
amis"που αλλου να παω σαλονικη ειμαι..."



Ξανθη ? Στον ΜαστροΓιωργη ? "

+1050
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: ATN PANOS στις 22/06/2010 11:39 μμ.

[quote="johnygalan":iq3aq4cb]
Aris."
amis"που αλλου να παω σαλονικη ειμαι..."



Ξανθη ? Στον ΜαστροΓιωργη ? "

+1050 [/quote:iq3aq4cb]


πες του οτι ερχεσαι εκ μερους του πανου
απο το φορουμ.
θα εχεις και εκπτωση
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Περίεργος ήχος  

  Από: tamis στις 23/06/2010 8:12 πμ.

γελατε με τον πονο του πονεμενου ρε???

Αν πω απο τον Πανο τι θα γινει θα αρχισει να με κυνηγαει? τι του εκανες ρε μιλα!!!
White Tiger on the road...