ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: tasskap στις 16/03/2008 9:12 μμ.

Σήμερα το πρωϊ καθώς έβγαινα από το παρκινγκ στο σπίτι τα φρένα μου έκαναν κάτι περίεργα. Δεν έπιανε καθόλου το μπρόστα στην αρχή και μετά μπλόκαρε! Το έκανε το ίδιο σκηνικό για λίγο και εν συνεχεία έφτιαξε. Το λαμπάκι του ABS έμεινε αναμμένο συνέχεια ενώ το ABS βγήκε τελείως εκτός σα σύστημα!!! Θα πάω αύριο στην αντιπροσωπεία να το βάλουν στον υπολογιστή να δούμε τι παίζει... 1350 km... ΕΛΕΟΣ!!!

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: mixalakis στις 16/03/2008 11:39 μμ.

Μήπως κάνεις σούζες;
Υπάρχει πρόβλημα με το ABS όταν κάνεις σούζα.
Όταν ο τροχός είναι ψηλά συνήθως κινείται πολύ αργά η σταματά. Στην προσγείωση απότομα αποκτά την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας και αυτή η διαφορά διαγνώνεται ως βλάβη και θέτει το σύστημα εκτός.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: Case στις 16/03/2008 11:55 μμ.

mixalakis"Μήπως κάνεις σούζες;"


"Priceless" mixalaki, η ατάκα του μήνα...

Να το πας οποσδήποτε στο μαγαζί. Να χαλάσει ABS έχω ακούσει αλλά να μπλοκάρουν τα φρένα ποτέ
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: mixalakis στις 17/03/2008 12:32 πμ.

Δεν το είπα για πλάκα!

Πράγματι συμβαίνει αυτό στο tiger.
Δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Το έγραφε στο 0300.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: icet στις 17/03/2008 10:50 πμ.

Έχει δίκιο ο mixalakis έτσι μου είπε και μένα ο dealer που το παρήγγηλα.
---biip biip---

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/03/2008 1:39 μμ.

1. Το να επηράζεται το ABS και να καταγράφει πιθανή βλάβη σε σούζες είναι λογικό και δεν θα παραξενευόμουν αν συμβάινει σε πολλές μηχανές με ABS. Δέχεται ΄'περίεργα' μηνύματα όπως περίεγραψε ο φίλος παραπάνω και δεν μπορεί να ξέρει ότι αυτό οφείλεται σε σούζα και όχι σε πρόβλημα των αισθητήρων. Οπότε σου λέει για καλό και για κακό ας καταγράψω πιθανό πρόβλημα και ας βγώ εκτός. Φυσιολογικότατο μου ακούγεται.

2. Συνήθως η 'βλάβη', αν δεν είναι πραγματική γίνεται reset μετα από 2-3 'θερμικούς κύκλους' της μηχανής. (Δηλ. ξεκίνημα, ανέβασμα θερμοκρασίας σε φυσιολογικά επίπεδα). Αυτό συμβαίνει σίγουρα με την ECU, δεν ξέρω τι παίζει με την μονάδα του ABS.

3. Το μπλοκάρισμα δεν μπορεί να επέλθει από οιαδήποτε βλάβη του ABS απλά γιατί το ABS δεν ελέγχει τις τρόμπες όσον αφορά στην συμπίεση. Μόνο στην εκτόνωση. Το πιθανότερο είναι ότι το ABS επενέβη εκεί που δεν το περίμενες και απότομα, και ίσως αμέσως να βγήκε εκτός λόγω της 'βλάβης', με αποτέλεσμα να πατήσεις φρένο πιο απότομα και νιώσεις μπλοκάρισμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: tasskap στις 17/03/2008 4:08 μμ.

UPDATE για το πρόβλημα.

Πήγα στην αντιπροσωπεία να τσεκάρουν τι γίνεται και ο μηχανικός μου είπε ότι δεν έχει ξανακούσει κάτι αντίστοιχο. Το έβαλε στο διαγνωστικό και έβγαλε C1612 fault code (FRONT WHEEL SENSOR ABNORMAL INPUT/LOOSING CONTACT). Έκανε clear στον κώδικα και την έκανε βόλτα να δει τι γίνεται και του έκανε τα ίδια. Τον προβλημάτισε ότι και αυτός έχασε την αίσθηση στα φρένα. Στη δικιά του περίπτωση η μανέτα είχε γίνει κούτσουρο και δε φρέναρε πριν το σύστημα βγει εκτός. Θα επικοινωνήσει με τα κεντρικά για συμβουλή και θα δούμε τι θα παίξει αύριο...

Υ.Γ: Δεν έκανα σούζες

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 17/03/2008 5:18 μμ.

Από το μήνυμα θα μπορούσε να είναι ή χαλασμένος σένσαρας στην μπροστινή ρόδα ή καμμιά επαφή μεταξύ σένσορα και μονάδας ABS. (Απλώς μεταφράζω ).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: tasskap στις 22/03/2008 12:01 πμ.

Το έφτιαξα τελικά παίδες!!!

Το έφτιαξα μόνος μου τελικά αφού ο μηχανικός περίμενε τηλέφωνο από την Triumph και καλά, από τη Δευτέρα μέχρι και σήμερα!!! Όσο τον ακούσατε εσείς τόσο τον άκουσα κι εγώ...
Anyway, πήρα το service manual μόνος μου και κοίταξα βήμα βήμα ότι έλεγε για τη λύση στο πρόβλημα.
Αρχικά τσέκαρα το pulser ring mm με mm! Τελικά είδα ότι σε ένα σημείο είχε στραβώσει και μεγάλωνε την απόσταση από τον αισθητήρα τόσο ώστε να μην πάιρνει σωστά στοιχεία και να βγάζει το σύστημα εκτός... Το πως στράβωσε δεν ξέρω (από το disk lock?). Tο ίσιωσα και πήγα βόλτα, αλλά το ΑΒS ήταν πάλι εκτός. Τελικά συμβουλευόμενος το service manual είδα ότι αυτό μπορεί να ήταν φυσιολογικό και να ήθελε "καθάρισμα" ο κωδικός με το διαγνωστικό και να επανέλθει μετά από ένα ignition cycle.Kαθώς λοιπόν πηγαινα στην αντιπροσωπεία να μου το ξαναβάλουν στο διαγνωστικό μόλις το μηχανάκι πέρασε τα 30Κμ το φως έσβησε και το σύστημα επανήλθε!!! Τόσο απλό. Όπως τα έλεγε το βιβλίο. Ξέρετε τί μου είπε ο μηχανικός? Ότι πήρε τηλέφωνο τελικά για να ρωτήσει τι να κάνει και ζήτησε να του στείλουν και το sevice manual!!! Έλεος!!!
Τέσπα, συμπέρασμα από όλα αυτά... προσέχετε το δαχτυλίδι (pulser ring) και στους δύο τροχούς γιατί λυγίζει πολύ εύκολα βγάζοντας το σύστημα εκτός και στη φάση αυτή το ΑΒS μπορεί να κάνει διάφορα... Όσο για τους μηχανικούς που μπορεί να βρεθούν στο δρόμο μας... Αυτά...

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: Case στις 22/03/2008 9:18 πμ.

Χαίρομαι που το έλυσες το πρόβλημα, αλλά καλού κακού με την πρώτη ευκαιρία να το πας σε έναν άλλο τεχνικό να το κοιτάξει. Φρένα ειναι αυτά....
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ABS ΣΤΟ TIGER 1050  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 19/06/2008 6:58 μμ.

μολις το ειχα στρωσει μου εκανε τα ιδια και εμενα. εμενε το λαμπακι ανοιχτο του ABS αλλα μολις εκλεινα και ανοιγα τον διακοπτη ερχοταν στα νορμαλ του. αυτο μου το παρουσιαζε σε μεγαλη λακουβα και μετα που εκανα καμια σουζιτσα το πηγα Λυκοβρυση το εβαλε στον εγκεφαλο κατι πατησε εκει κατι κουμπια μπιπ εδω μπιπ εκει , anyway το λαμπακι δεν ξαναεμεινε ανοικτο μετα απο σουζα μαλλον ηθελε την φισα του !!!
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!