Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop

Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: harrysvr στις 06/12/2009 3:27 μμ.

Λοιπόν, προσπαθώ να συνδέσω το κιτ givi E105 με το πίσω στοπ, το καλώδιο απο τη βαλίτσα έχει δύο καλώδια(μαύρο-μπλέ) ενώ το καλώδιο του στοπ έχει τρία(κίτρινο-μαύρο-πράσινο).
Ενώνω στη φίσα το μαύρο σε μαύρο και το μπλέ σε πράσινο, τίποτε, αλλάζω το μπλέ σε κίτρινο, πάλι τίποτε...
(όλες οι άλλες συνδέσεις έχουν γίνει σχολαστικά, οπότε κανενα πρόβλημα απο εκεί)
Μήπως επειδή δεν κάνει κύκλωμα η φίσα που δίνει ρεύμα(φώτο)με τη φίσα του στοπ;
Τι μπορεί να συμβαίνει;;;

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: harrysvr στις 06/12/2009 5:08 μμ.

Τελικά και με κύκλωμα πάλι ουδέν φως απο την μπαγκαζιέρα...μήπως δε θέλει μαύρο με μαύρο(γιατί αυτή τη σταθερά έχω και παίζω με τα άλλα...);

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: doohan στις 06/12/2009 5:25 μμ.

.............
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:41, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: harrysvr στις 06/12/2009 6 μμ.

Ναι ρε συ, αυτό λέω, το μαύρο είναι σταθερό(μαύρο-μαύρο), με τα άλλα έπαιξα, και με μπλέ-πράσινο και με μπλέ-κίτρινο και τίποτε...

Τώρα, για να αποκλείσω την περίπτωση που δεν παίζει το κιτάκι, πως δοκιμάζω την καλωδίωσή του μέχρι τα φωτάκια; να δώσω σε μαύρο/μπλέ 12v +/-; ή 9v ή 3v ;

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: Aris. στις 06/12/2009 6:16 μμ.

2 καλωδια ειναι ...
Ακουμπα τα οπως ειναι στην μπαταρια , στιγμιαια ...
Δεν θα παθει κατι.
Δοκιμασε μαυρο στον θετικο πολο τις μπαταριας και μπλε στον αρνητικο.
Αμα αναψει , εισαι σε καλο δρομο , αν οχι μαλλον ειναι καμμενη η βαλιτσα σου ...
Δοκιμασε τα και αναποδα βεβαια ..
κανονικα πρεπει να αναψει
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: harrysvr στις 06/12/2009 7:10 μμ.

Λοιπόν, η βαλίτσα έχει μια επαφή όταν κλείνει και μια από κάτω της με την βάση(sr225), η επαφή στη βάση-όταν πατάω φρένο μου δίνει 11,60v άρα είναι ΟΚ η σύνδεση με το πίσω φως, επίσης όταν σύνδεσα μια 12βολτη με την πρώτη επαφή μετά τα λαμπάκια(ανοικτή η βαλίτσα), άναψαν, άρα ΟΚ κι εκεί, οπότε το πρόβλημα εστιάζεται ή όταν εφάπτονται οι επαφές που κλείνει η βαλίτσα ή στις επαφές της βαλίτσας με τη βάση...
Θα το ξαναδώ αύριο.

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: CHRISTOS στις 06/12/2009 11:24 μμ.

Φιλε μου γεια σου.Προσπαθησε να βαλεις μαυρο-μαυρο και στην αλλη πλευρα το πρασινο μαζι με το κιτρινο να πανε στο μπλε.Αν δεν μπορεις επειδη ειναι η φισα τυποποιημενη μια ΜΗ ενδικνημενη λυση ειναι να βαλεις μια κλεμα και να την μονωσεις.(σου λεω οτι μπορεις να το κοψεις για να βαλεις τα καλωδια αλλα εγω ΔΕΝ θα τα εκοβα).Συγνωμη που δεν μπορω να σου πω ακριβως αλλα το μηχανακι το εχω σε γκαραζ και δεν μπορω να παω τωρα να το δω.

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: harrysvr στις 10/12/2009 10:19 πμ.

Ένα είδος κλέμας(φώτο) είχε το πακέτο μέσα και η σύνδεση έγινε παράλληλα χωρίς κόψιμο, τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού δεν γινόταν κύκλωμα στο κλείσιμο(απο τις επαφές) της βαλίτσας, έβγαλα το τσιμουχάκι που έχει γύρω γύρω η βαλίτσα και όλα ΟΚ

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: Sprinter στις 10/12/2009 1:39 μμ.

Το τσιμουχάκι ειναι εκεί φαντάζομαι για τα νερά. Δεν οδηγάς στη βροχή?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger1050 καλωδίωση πίσω stop  

  Από: harrysvr στις 10/12/2009 2:10 μμ.

Σωστά αλλά για να μπει νερό μέσα πρέπει να πέφτει η βροχή πλαγίως, άλλωστε τώρα κλείνει καλύτερα η βαλίτσα...
Για να επανέλθει η τσιμούχα πρέπει να πέσει σιλικόνη κάτω απο τις επαφές και αν κρατηθεί η επαφή...
Στη φώτο φαίνεται η πάνω επαφή(η κάτω βγήκε θολή, δεν ξαναπάω τρίτη φορά στο υπόγειο )